Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

trafik kazası

GokTuRK

Öne çıkan mesajlar

Öncelikle tam arkadan mı vuruldun, yoksa sen arka diyorsun da çaprazdan mı? Çaprazsa "hatalı şerit değiştirme" diye açık kapı kalıyor, her şey olabilir. Tam arkadan vurulup da %100 kusurlu çıkmanın tek yoluysa ehliyetsiz veya alkollü olmak. Bunlar olmadığı sürece kaza raporuyla olayı bilirkişiye götürmek yeterli, illa tespit/görüntü falan gerekmiyor.

Adamın vurduğu yer belli, senin vurulduğun yer belli, hasar durumlarından vuranın hızı da az çok belli. Normalde alkol/ehliyet/yaralanma yoksa trafik polisi gelmiyor artık biliyorsunuz. Kendiniz tutarsanız konu tarafsız ekspere gidip haksız çıkacağı için polis çağırmış zaten muhtemelen, o yüzden tutanak ve varsa fotoğraflar ile itiraz edip şansını dene.

"Tutanak istemiyorum bende bir şey yok" diye diretmen de çok normal bir davranış değil bu arada, bir taraf bile tutmak istiyorsa tutulur, sonuçta adam kendi arabasını kaskodan yaptıracaksa da o tutanağa ihtiyaç duyuyor. Senin keyfin gelmedi diye "dururken vurmuşlar" yazdıracak hali yok.

Adam polis diye tutanağı da olayın oluşundan farklı tuttular da sen "ben tutmayacam" triplerindeyken fark etmeden önemsemediysen o zaman geçmiş olsun, çok yapılacak bir şey olmayabilir görüntü falan bulmazsan.
Sosyal ağlarda paylaş

@BAGGİO

ben tutmak istemedim ama o istediği için tutmak zorunda kaldık çok diretmedim zaten adam kaskom yok falan da dedi bide iyi madem dedim yapacak bişey yoktu zaten. arka çapraz evet şerit değiştirdek sonra değil daha manevradayken vurdu hareket sonlanmadan. zaten o husus ortada. ben %100 kusur ona verilseydi ya da demiyorum. Zaten şerit ihlali verirler kesin diye düşündüm ki tramer bu aralar uğraşmıyor arada kaldığı an %50 %50 verip geçiyor ama şu hususta direk bana %100 vermesi çok komik. tutanağı ben hazırladım hatta adamın tarafını da ben doldurdum dediği gibi yazdım çok şey yazılmadı zaten.

@ dana tahkim e gideceğim bakalım göreceğiz. mahkemede dava yoluna gitmem birşey kazandırmıyor çünkü görüntü yok tespit yapılamadı hafta sonu olduğu için üzerinden 1 gün geçince de tespite gitsen bile izler silinmiş üzerinden bir gün geçmiş yeterli veri bulunamamıştır diyip geri dönüyor tespit davası gidiyor tespit ettiremeyince de elde birşey kalmıyor. artık tahkime bakacağız ne olacaksa göreceğiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi kendini haklı görmek için "arkadan" demişsin, ama bizzat hukukçu olarak "arkadan" ile "arka çaprazdan" arasında büyük fark olduğunu sen de takdir edersin :) Ek olarak "adam 400 metre falan ilerdeydi ne ara geldi anlamadım" diyorsun, adamın mesafesine bakıp hızını falan çok algılamadan, üstüne aynaya bakmayı da bırakarak "durur yhea" diye atlamışsın yola.

Tramer arada kalınca %50 veriyor olabilir de çaprazdan vurmalarda arada kalmıyor, şerit değiştirene %100'ü verip geçiyor açıkçası. Elinde görüntü olsa, adamın aşırı hızlı gittiğini ve sinyal verdiğini falan kanıtlayabilsen, belki %100 yerine biraz daha az verirler ama şu durumda bana da haksız göründün ne yalan söyleyeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

@liebe fotoğraf çektim

@baggio adam "duruyordu" hızını böyle açıkalyabilirim sana. şerit değiştirene %100 ü dayadığını bilmiyordum ben %50 veriyor diye düşündüm hep öyleyse zaten yapacak bişey yok. şidmi sigorta şirketi ile görüşüyorum ama bakalım.

haklı çıkarmak için arkadan demiyorum zaten arkadan vurdu ama seninle bunu tartışmayacağım ^^ teşekkür ederim

sigorta şirketi sizdeki resimlerle itiraz için dilekçenizi yollayın mailimize gerekeni yapalım dedi. tahkim le deneyeyim içimde kalmasın madem. üff

bak bu da (baggio) bana hatalısın bence dedi gerildim bak ya sdlfkjsdf
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ben de 2-3 defa öyle kaza yapıp kendimi haklı görmüşümdür zamanında da çaprazdan olduğu sürece haklı olmuyorsun gerçekten :) Sen şerit değiştirmeyi tamamen bitirip adam ön tamponuyla arka tamponuna vursa tamam ama adamın sağ çaprazı gitti diyorsun, bana da biraz çaprazdan vurdu evet diyorsun, e yani.

Tutanağı kendiniz tuttuysanız polis olmasının çok bir etkisi olduğunu sanmıyorum, TRAMER de çaprazdan vurmalarda ek delil veya diğer sürücünün açık beyanı yoksa hatalı şerit değiştirmeye yoruyor olayı direk. Elbette aktif'in dediği gibi bir durum da var, sinyali görünce yol vermek yerine "yetişeyim de geçmesin" diyen oçe dolu memleket, sana da muhtemelen öyle olmuş ama o an yol adamın yolu sonuçta, öyle bakıyorlar dışarıdan.
Sosyal ağlarda paylaş

görüntü olmadığı için tek taraflı yorumlayabiliyoruz ama yanılsama yaşıyor olabilirsin. belki sana arkadaki adam uzakta ve yavaş gibi geldi ama sol şeritteki adam ztn 80-100 ile gidiyordur en az. senin o 2-3 saniyelik tereddütünde adamın yetişmiş olması muhtemel. sen muhtemelen adamın önüne atladın direkt.
Sosyal ağlarda paylaş

Yine de arkadan vurduysa hatalı olması lazım. Hatalı şerit değiştirmelerde teknik raporlarda hatalı şerit değiştiren aracın nereden darbe aldığına özellikle dikkat ediliyor.

Misal araç sol arka çamurluk hatta sol arka kapıya doğru darbe aldıysa hatalı şerit değiştirme olarak değerlendirilebilirken, direkt olarak arkadan vurma varsa takip mesafesi yetersizliği olarak yorumlanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı olay benim başıma geldi, ben hatalı şerit degistirdim(karşı şeritten bayır aşağı yardirarak gelen otobüsten cekinip sağ seride geçtim. Arkadaki adamda biraz hızlıymış ve bana sağ arka kapıdan daldı. Sonuc:yarı yarıya hataliymisim. Aslında hata bendeydi adama yazık oldu, takip mesafesini korumadigi için vermişler ona kusuru. Polis haklı burda eğer 300-400 metre varsa,gecsemmi gecmesemmi diye biraz fazla düşünmüş olabilirsin
Sosyal ağlarda paylaş

Sigorta ödeyecek neyse önemli değil diye bir durum yok, eğer hasarsızlığın varsa 2 senelik hasarsızlığın düşecek ve hem kasko hem trafik sigortan ciddi oranda artacak. Benim annemin kazası var diye trafik sigortası 1500 TL, kaskosu 2500 TL geldi. Benim ise %60 hasarsızlıkla 480 TL'ye 1200 TL olarak geldi öyle düşün.

Tutanakta eğer alenen adam senin hatalı şerit değiştirdiğini ve sol arka çaprazından vurduğunu beyan etmediyse polis olarak ayarlamıştır diye düşünebiliriz. Bu arada yandan çarpmalarda da şöyle bir durum var, ben bir seferinde sol ön tarafım ile, soldan gelen adamın sağ ön çamurluğunun yanından vurdum, böyle bir durumda dahi %100 adama yazdılar çünkü yandan çarpmalarda çamurluğu geçip kapıya vurmak gerekiyor. Yani sol köşeye vurmuş olsan dahi yandan çarpma sayılmıyor.

Tahmin ediyorum ki adamın gelip senin sol arka kapına vurması lazımdı ki hatalı şerit değiştirme olarak kabul görsün.

Geçmiş olsun ama bence mümkünse itiraz ederek %100 karşı tarafa yazdırmaya çalış yoksa gelecek sene ortaya çıkan hasardan daha da fazlasını poliçende ödersin.
Sosyal ağlarda paylaş

GokTuRK said:

ya abi böyle bişey var mı siz bana bir söyleyin sinirimden gebericem

pazar günü izmir de balçova istikametine giderken orta şeritten, önümdeki araba durdu nedensiz. ben de sol şeride geçeyim dedim baktım aynadan soldaki adam 350 - 400 m civarında geride duruyor sinyal verdim bir daha baktım duruyor hala sola kırdım şeride geçtim ben şeride geçerken arkadan geldi çarptı. ne ara geldi bastı mı naptı fikrim yok. aga napıyon sen dedim? polismiş indi sakin ol atar yapma cana geleceğine mala gelsin dedi. lan dedim arkaya baktım bende hiçbir şey yok tamponda hafif çizik var. bunun ön sağ tampon yamulmuş içeri göçmüş falan. ben tutanak tutmayacağım dedim. hayır tutucaz 155 i aradım dedi.

lan dedim bekledim geldi çiziktirdi tutanağın üstüne. ben tutanak tutmayacağım dedim hayır tutalım abi kaskom yok bilmemne kavga dövüş tutanak tuttuk. ben rahatım arkadan vurdu nasılsa diye

3 gün geçti tramer sonucu geldi %100 kusurlu benim. böyle şey mi olur abi. tespit ettirim kusurlu olmadığıma dair dava açmak istesem pazar günü oldu tespit yapılamaz. tespit olmadan kusursuzluğumu ispatlayamam veri yok. itiraz ediyim diyorum tahkime sistem izin vermiyor aynı sigortadan olmanız lazım diyor. sigorta ödeyecek ok da lan kusurum yok adam fren takip mesafesine uymamış bariz hızlı gelmiş aynısını tutanağa da yazdım oan rağmen bütün kusur bana verildi var mı böyle bir dünya olm bişey diyin bana ya deliricem.

GokTuRK said:

polismiş

her şey olabilir bu durumda
Sosyal ağlarda paylaş

biraz geriden geliyom ama bişi sorucam. ehliyatım var sadece, pek tecrübem yok araba kullanmak konusunda. ama 350-400 metrede olduğunu nası idrak ediyosunuz lan? hayır 400 metrede araç olup olmadığını seçemem gibi geliyo bana. bi de 400 metreden nasıl gelip vuruyo lan harbiden?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...