Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Wars Universe (spoiler alırt!)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Rule of Two Sith resmi kuralı. O konsey dönemlerinde birbirlerini yemekten Jedi'a ezildikleri için hepsini kesen Sith tekrarlanmasın diye koyuyor kuralı. Arada kuralı bozmaya yeltenen appr.ler oluyor ama onların adamları (Ajjr falan gibi) teknik olarak Sith sayılmıyor.

Dark Jedi ile Sith birbirinden farklı kavramlar. Her Dark Side'a geçen Jedi Sith değil. Ayrıca Dark Side'a geçmeden de gücün karanlık tarafı belli ölçüde kullanılabiliyor. EU'da sonradan geçse de Kyle Katarn, resmi kadroda da saber tekniğinde az çok gücün karanlık tarafını kendini kaptırmadan kullanan (ve Yoda tarafından o yüzden kıl kapılan) Mace Windu bunun örnekleri. Luke'unki ayrı ama, o kaptırıyor kendini. Windu'nun irade yok onda.
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

applev0dka said:

o zaman bir noob sorusu sorayım mı ?

qui-gon öldükten sonra yoda obi-wan a eski ustan ölümden dönmenin bir yolunu buldu diyordu, force ghost olması gerek dimi öyle tahmin ediyorum.

obi-wan da eğer force ghost olarak yaşıyorsa neden anakin ile sonuna kadar savaşmadı da direk öyle bir hareketle force ghost oldu ? savaşıp ölse olamazmıydı ?

ya da luke'un gelişimi için öldürmemek mi istedi ?

hayır force ghost olarak yaşamak diye bir şey yok. ölmeden önce ya da ölürken kullanılan bir teknik o.

obi wan'ın orada yaptığı yalnızca luke ve diğerlerinin kaçması için yapılmış bir hareket değil aslında. obi wan zaten order 66'dan beri yoda ile birlikte en çok aranan jedi'lar arasında. yeniden ortaya çıkmışken, kaçsa bile diğerlerini tehlikeye atma ihtimali çok fazla. üstüne üstlük zaten vaktini doldurmuş olarak görüyor, bundan sonrasında güç ile bir olduğunda daha rahat bir şekilde luke'un eğitimine devam edebileceğini düşünüyor. zaten yoda'ya devrediyor görevi.

luke'un gelişimi için öldürmemek derken, vader'ı kastediyorsan vader'ın öyle bir amacı pek olamaz. vader'ın derdi luke'u kendi tarafına çekip, eğitimini kendi tamamlamak. jedi yolları ile eğitilmesini neden istesin ki, palpatine ile amaçları başından beri karanlık tarafa çekmek zaten luke'u.

orda en son demek istediğim şey.
obi-wan kendini vererek savaşsa belki vader'i öldürebilirdi ama bir şekilde babası ile luke'un karşılaşmasının luke'un jedi eğitimine bir katkısı olacağını dusunduğu için mi pes etmiş bir şekilde forceta yaşamayı seçti acaba dedim.

ya da luke'ta vader'i iyi tarafa çekecek gücü mü gördü ne bileym o sekilde pes etmesi sacma geldi biraz.

-vader'i öldürsem, luke patates imparator'u öldüremez,o yeni çırak bulur falan.

yeni girdim eve tam düşüncelerimi toparlayabildiğim zaman daha iyi anlatıcam derdimi :D
Sosyal ağlarda paylaş

Rew'in yazdıklarını şimdi okudum.

anlattığım şey o duygusal patlama olayıydı işte.
normal şartlarda luke'un imparatoru yenecek gücü yok, vader yenilse bile imparator düşmeyebilir.

obi-wan'ın kaybı, babasının sith olduğunu öğrenmesi falan bunların üstüne güçlenip imparatoru yeneceğini hesaba katmış olabilir.

belki de babasını kendi tarafına çekip imparatoru vader'a öldürtebileceğini öngörmüş olabilir.

doğru düzgün savaşmadan basıp gitmesinin tek mantıklı gelen yanı bu benim için
Sosyal ağlarda paylaş

Luke zaten Palpatine'i hiçbir koşulda yenemezdi :) Vader yenebilir miydi bilinmez, yenerse ucundan yıllarca eski nesil ustalardan aldığı Jedi + Sith eğitiminin üzerine normalin çok üstü Midichlorian sayısının birleşmesi sayesinde yenebilirdi, o da çok çok çok düşük ihtimal. Yoda bile yenemedi kanalizasyon borusun atlayıp kaçtı, Vader'ın yenmesi pek mümkün değil. Luke'da tamam Vader'la hemen hemen aynı Midichlorian var ama adam gibi eğitim yok, Jedi nedir öğreneli 2 gün olmuş, dahası disiplinsiz, aklı bir karış havada bir karakter genel itibariyle.

Palpatine'in orada yenilmesinin sebebi daha güçsüz kalması değil Vader'dan hiç öyle bir dönüş beklememesi, adam yaşadığı şoku sindiremeden klozete atıp sifonu çekti Vader.

Ama Vader'ın light side'a geri dönmesinde Obi Wan'ı öldürmesi de büyük yer tutuyor. Vader Palpatine gibi hırs, güç ve kontrol için değil öfke ve intikam için Dark Side'a kayıyor esasen. Ve Vader'ın kendisinden sonra en nefret ettiği ikinci kişi (evet 1. sırada kendisi var) Obi Wan, sebepleri (pek fazla) 3. filmde anlatılıyor zaten. O sinirini alıyor öldürünce, en büyük nefret kaynaklarından biri sönüyor. Karanlığını besleyemiyor. Üstüne oğluna işkence edildiğini görünce öfkeyi oraya yöneltiyor. Ama grip'le, Force'la değil elle bitiriyor Palpatine'in işini.

Bu arada daha önce de bahsettiğim gibi normal Jedi'lar da öfkenin gücünü kullanabiliyorlar, dark side'dan faydalanabiliyorlar nadir de olsa. Bunu kontrol altında tutabildikleri sürece sorun yok. Bunların en ünlüsü Mace Windu. Dark Side teknikleriyle diğer Jedilardan (Qui Gon, Obi Wan ve onun öğrencisi olarak Anakin hariç, çünkü onlar stile değil tamamen içgüdüye dayalı bir stil kullanıyorlar tam kıyaslama yapılamaz, Obi Wan'ın Grevious'u yenme sebebi de budur düelloda, belli bir stili olmadığı için Grevious ona karşı önlem alarak karşı stil oluşturamıyor.) daha üstün bir saber tekniği geliştiriyor. O da zaten 3. film sonlarına doğru kontrolden çıkıyor, "sağ bırakmak tehlikeli öldürmek lazım bu Palpatine'i. Tutuklamak işe yaramaz" diyor. Mantıken doğru, ama Jedi Code'a taban tabana zıt, direkt Dark Side. Zaten Dark Side herkesin en zayıf olduğu duygudan besleniyor, en kolay oradan sızıyor zihne işte. Palpatine'de hırs, Anakin'de öfke ve intikam (ergen atarı da diyebiliriz, ergenlik Sykwalker'larda genetik sabit), Windu'da ise korku. O sırada Palpatine'in yapabileceklerini görüp korkuyor, dehşete düşüyor. O zamana kadar kendisini pek korkutan durum olmamış haliyle :) Ayrıca çok da iyi eğitimli Jedi olduğu için Dark Side'ı side boost olarak kullanmış ama hep kontrol altında tutmayı da başarmış. Palpatine'in maskesi düşünce adam da dehşete kapılıyor, öldürmek lazım diyor. Palpatine'in de amacı oydu zaten, adam karşısındakini çok iyi çözüyor :) Ha bana sorsan sakin kafayla mantıklı düşünsen de öldürmek lazımdı :D
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

-Deno- said:

applev0dka said:

o zaman bir noob sorusu sorayım mı ?

qui-gon öldükten sonra yoda obi-wan a eski ustan ölümden dönmenin bir yolunu buldu diyordu, force ghost olması gerek dimi öyle tahmin ediyorum.

obi-wan da eğer force ghost olarak yaşıyorsa neden anakin ile sonuna kadar savaşmadı da direk öyle bir hareketle force ghost oldu ? savaşıp ölse olamazmıydı ?

ya da luke'un gelişimi için öldürmemek mi istedi ?

hayır force ghost olarak yaşamak diye bir şey yok. ölmeden önce ya da ölürken kullanılan bir teknik o.

obi wan'ın orada yaptığı yalnızca luke ve diğerlerinin kaçması için yapılmış bir hareket değil aslında. obi wan zaten order 66'dan beri yoda ile birlikte en çok aranan jedi'lar arasında. yeniden ortaya çıkmışken, kaçsa bile diğerlerini tehlikeye atma ihtimali çok fazla. üstüne üstlük zaten vaktini doldurmuş olarak görüyor, bundan sonrasında güç ile bir olduğunda daha rahat bir şekilde luke'un eğitimine devam edebileceğini düşünüyor. zaten yoda'ya devrediyor görevi.

luke'un gelişimi için öldürmemek derken, vader'ı kastediyorsan vader'ın öyle bir amacı pek olamaz. vader'ın derdi luke'u kendi tarafına çekip, eğitimini kendi tamamlamak. jedi yolları ile eğitilmesini neden istesin ki, palpatine ile amaçları başından beri karanlık tarafa çekmek zaten luke'u.

Force'la bir olmak muhabbeti var aslında.

Yoda Anakin ve Obi Wan bunu yaparak, bedensiz olarak Force dalgaları içinde sürdürüyorlar varlıklarını.

6. filmin sonuna bakarsanız remastered edition'da Anakin'in ghost halinin de Yoda ve Obi Wan'ın yanına eklendiğini görürsünüz.

Yine 7. Film'de Rey'in gördüğü imgelemde Obi Wan'ın ölümünden çok sonra Rey için (aynen bir zamanlar Luke'a dediği gibi, bu da aradaki Skywalker teorisini güçlendiriyor) Ewan McGregor'un sesiyle "Bunlar daha ilk adımların" diye hitap ettiğini duyabilirsiniz.

Kısaca Yoda ve Obi Wan ölmediler, bir şekilde Force içine karıçştılar (kaybolan bedenleri de bunu gösteriyor). Bunu da tahminen Qui Gon Jinn buldu, Yoda kanka kontenjanından, Obi ve ardından da Anakin de padawan kontenjanından öğrendiler.

Yoda ve Obi Wan Order 66'dan sonra en çok aranan Jedi'lar değil aranan son 2 Jedi. Kalanların hepsi öldürülüyor. Ha, Anakin dengeyi getirdi mi güce, getirdi, 2 Jedi vs 2 Sith.

Anakin - Obi savaş muhabbetinde de, Obi Wan zaten yaşlanmış, 30-40 senedir eline kılıç almamış, öbür tarafta da kol bacak gitse de son derece hantallaşsa da hala aktif force ve saber kullanan Vader var, zaten çok fazla dayanıp dayanamayacağı belirsizdi. Dahası Luke'un istediklerini başarması için içinde bir duygusal patlama olması gerekiyordu (nasıl kendisi ustası öldükten sonra gaza gelip Maul'ün ağzını padawan haliyle kırdıysa) o acıyı tatması gerekiyordu, yaptı. Ha, Vader'ı teke tekte alacak güçte de (belki de öyleydi, bilemiyoruz) olsa zaten buna izin vermezlerdi, Vader yenileceğini anladığı anda Stormtrooperlar devreye girerdi.

force ghost tekniğini ilk bulan qui gon değil aslında, ama incomplete de olsa ilk kullanan jedi o. hatırladığım kadarıyla klon savaşlarında, qui gon, obi wan ve anakin'e gözüktüğü bölümlerde açıklıyordu bunu.

anakin'in son filmde hayden christensen olarak gelmesini kastediyorsan bence o gereksiz bir hareket oldu. yani remastered'da bu şekilde değiştirilmesi.

şöyle bir şey var obi wan'ın hayatını anlatan kitapta,

"Anakin, listen carefully," Obi-Wan interrupted. "You are in the netherworld of the Force, but if you ever wish to revisit corporeal space, then I still have one thing left to teach you. A way to become one with the Force. If you choose this path to immortality, you must listen now, before your consciousness fades."

yani anakin de aslında ölürken bunu öğreniyor.

force ile bir olmak konusunu zaten destekliyorum ben, onu anlatmaya çalıştım. tersini söylemiyorum :) hatta desteklenecek bir şey yok, güç ile bir oluyorlar işte. force spirit, force ghost aynı şey.

yoda ve obi wan dışında order 66'dan kurtulan bir sürü jedi var. yoda ve obi wan öldükten sonra da hayatta kalan jedi'lar var.

hatta bunların arasında, özellikle çizgi romanlarda okumaktan çok keyif aldığım K'Kruhk var.

http://starwars.wikia.com/wiki/K%27Kruhk

new jedi order'da bile var yani manyak.
Sosyal ağlarda paylaş

Resmi evrende kurtulan başka Jedi yok diye biliyorum. Tabii Disney ne yapacak bilinmez, kendi yolunu çizecek gibi gözüküyor. Mara Jade fantazimiz yalan oldu :P Inofficial fluff kısmında vardı yanlış hatırlamıyorsam kurtulan Jedi evet.

Windu kısmını update ettim mesajda son kısımda.

senko said:

sen bu kadar cok seyi nerden biliyorsun?

Zamanında çok okuduydum, merak saldıydım :)
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, ama EU resmi evren değil, tamamı "varsayım" :)

Hatta Boba Fett'in zırhını nasıl bulduğunu ikinci üçlemede açıkladıklarında "Bööea ama kitaplarda öyle demiyordu" diye fanboylar itiraz etmişti de Lucas amca "Arkadaşım EU resmi değil diye her yerde cart cart bağrıyoruz. Yazarlar isteyince lisans veriyoruz, yazıyorlar. Ama resmisini yaptık şimdi, böyle buldu" demişti. Tabii ki belli başlı şartlar ve kontroller var, ama resmi hikaye değil.

Ha bir de 66'dan kurtulan derken ilk emrin verildiği saldırı anından değil sonradan başlatılan witchhunt'ı da dahil ederek 4. filme kadar sağ kalan demek istedim. Yoksa emir "gördüğünüz yerde öldürün, arayın tarayın bulun öldürün" diyor işte, o an görmemiştir ileride öldürür, ya da arar kovalar öldürür.
Sosyal ağlarda paylaş

Masticore said:

sorum geliyor ilk sith kimdir ? Ben darth Bane dedim,arkadaşım başka bir isim söyledi.

Seele said:

Bane Order kuranda o

Rule of Two'yu bulan bane sanırsam

In an attempt to avoid the seemingly inevitable clash between power hungry Sith, Darth Bane sought to reinvent the Sith Order with only two members—a Sith Master, and an Apprentice. Bane created the Rule of Two in a way which would prevent the Sith becoming like Kaan's Brotherhood of Darkness; Darth Bane thought the Brotherhood was weak and decided he must destroy it, then rebuild the Sith order as otherwise they were doomed to fail like all Sith before them
Sosyal ağlarda paylaş

windu'nun lightsaber ile alamayacağı çok az kişi var o dönem. adam gelmiş geçmiş en iyi lightsaber kullanan jedi'lardan biri. vaapad'ı bulan o, geliştiren o.

palpatine'in tabi ki amaçları farklı orada. ama konsey'de yoda'dan sonra palpatine ile kapışabilecek jedi'ların başında windu geliyordu. bu tarz vs. geyiklerini bırakalı çok oldu ama.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdiiiii,

Rewendor said:

Luke zaten Palpatine'i hiçbir koşulda yenemezdi :) Vader yenebilir miydi bilinmez, yenerse ucundan yıllarca eski nesil ustalardan aldığı Jedi + Sith eğitiminin üzerine normalin çok üstü Midichlorian sayısının birleşmesi sayesinde yenebilirdi, o da çok çok çok düşük ihtimal. Yoda bile yenemedi kanalizasyon borusun atlayıp kaçtı, Vader'ın yenmesi pek mümkün değil. Luke'da tamam Vader'la hemen hemen aynı Midichlorian var ama adam gibi eğitim yok, Jedi nedir öğreneli 2 gün olmuş, dahası disiplinsiz, aklı bir karış havada bir karakter genel itibariyle.

bir önceki post'umda belirttiğim gibi, vs. muhabbetlerinin hiç sonu yok. sanırsam marvel'da bir yazar şunun ayarında bir şey demişti marvel'daki hero kapıştırmaları için, "istersem thanos'u bile sokaktaki henchman'e kestirebilirim. bu tarz kapışmalarda kimin kimi alacağı tamamen yazarın elindedir."

buna rağmen belirtmek istiyorum; episode 6'da luke artık belli bir seviyeye gelmiş bir jedi. palpatine ise aslında başından beri bir combat adamı değil, strateji adamı. vader gibi bir çırağı var zaten, o yüzden aksiyona girmesine gerek bile yok. hatta o kadar aksiyonu salmış vaziyette ki, lightsaber'ı bile yok ortada orijinal trilogy'de. tamamen force'a dayanan ve taktik/strateji kasan bir adam. anca işte iki force lightning atıyor, ki onu da vader ile yeni dövüşmüş ve lightsaber'ını atmış luke'a atıyor.

yoda vs. sidious'da yoda her ne kadar başarısız oldum dese de, aslında o düello da draw bitti. yoda'nın başarısız oldum demesi, aslında sidious'u yok edemediği için.

luke vs. sidious gibi bir dövüş yüksek ihtimal ile luke'un leyhine biterdi bu sebeble, ama dediğim gibi bunun karşılaştırmasını yapmak bir noktada yanlış.

Rewendor said:

Palpatine'in orada yenilmesinin sebebi daha güçsüz kalması değil Vader'dan hiç öyle bir dönüş beklememesi, adam yaşadığı şoku sindiremeden klozete atıp sifonu çekti Vader.

doğru.

Rewendor said:

Ama Vader'ın light side'a geri dönmesinde Obi Wan'ı öldürmesi de büyük yer tutuyor. Vader Palpatine gibi hırs, güç ve kontrol için değil öfke ve intikam için Dark Side'a kayıyor esasen. Ve Vader'ın kendisinden sonra en nefret ettiği ikinci kişi (evet 1. sırada kendisi var) Obi Wan, sebepleri (pek fazla) 3. filmde anlatılıyor zaten. O sinirini alıyor öldürünce, en büyük nefret kaynaklarından biri sönüyor. Karanlığını besleyemiyor. Üstüne oğluna işkence edildiğini görünce öfkeyi oraya yöneltiyor. Ama grip'le, Force'la değil elle bitiriyor Palpatine'in işini.

doğru, filmin isminin "return of the jedi" olmasında bu sahnelerin etkisi çok büyük. return of the jedi title'ı hem luke, hem vader için seçilmiş bir title.

Rewendor said:

Bu arada daha önce de bahsettiğim gibi normal Jedi'lar da öfkenin gücünü kullanabiliyorlar, dark side'dan faydalanabiliyorlar nadir de olsa. Bunu kontrol altında tutabildikleri sürece sorun yok. Bunların en ünlüsü Mace Windu. Dark Side teknikleriyle diğer Jedilardan (Qui Gon, Obi Wan ve onun öğrencisi olarak Anakin hariç, çünkü onlar stile değil tamamen içgüdüye dayalı bir stil kullanıyorlar tam kıyaslama yapılamaz, Obi Wan'ın Grevious'u yenme sebebi de budur düelloda, belli bir stili olmadığı için Grevious ona karşı önlem alarak karşı stil oluşturamıyor.) daha üstün bir saber tekniği geliştiriyor. O da zaten 3. film sonlarına doğru kontrolden çıkıyor, "sağ bırakmak tehlikeli öldürmek lazım bu Palpatine'i. Tutuklamak işe yaramaz" diyor. Mantıken doğru, ama Jedi Code'a taban tabana zıt, direkt Dark Side. Zaten Dark Side herkesin en zayıf olduğu duygudan besleniyor, en kolay oradan sızıyor zihne işte. Palpatine'de hırs, Anakin'de öfke ve intikam (ergen atarı da diyebiliriz, ergenlik Sykwalker'larda genetik sabit), Windu'da ise korku. O sırada Palpatine'in yapabileceklerini görüp korkuyor, dehşete düşüyor. O zamana kadar kendisini pek korkutan durum olmamış haliyle :) Ayrıca çok da iyi eğitimli Jedi olduğu için Dark Side'ı side boost olarak kullanmış ama hep kontrol altında tutmayı da başarmış. Palpatine'in maskesi düşünce adam da dehşete kapılıyor, öldürmek lazım diyor. Palpatine'in de amacı oydu zaten, adam karşısındakini çok iyi çözüyor :) Ha bana sorsan sakin kafayla mantıklı düşünsen de öldürmek lazımdı :D

güzel bir açıklama, windu örneği çok yerinde. obi wan vs. grievous konusunda da windu'nun güzel bir lafı vardır, episode 3'ün kitabında geçer.

obi wan, utapau'ya gitmeden önce hafif tereddütlüdür, grievous'u tek başıma alabilir miyim diye çekinceleri vardır. grievous episode 3'e kadar epey jedi'yı doğramış durumda çünkü. filmler dışında çok star wars ile ilgilenmemiş kişiler belki bilmiyor olabilir, grievous bizzat kendi başına aldığı, (çoğunun özünde şerefsizlik yapmak da olsa :)) çok fazla jedi var, ve bunların arasında adi gallia, pablo jill, d'oon gibi Jedi Knight/Master'lar da var.

windu da obi wan'a "grievous'u alabilecek tek jedi sensin" der. obi wan tabi şok sdf. nasıl olur üstadım, olur mu öyle şey, benden büyük sen varsın falan der. burda tabi windu'nun vaapad'ını da göz önünde bulundurur, ve kendisinin soresu tekniğinin (ki bence en klas lightsaber form'u da bu) grievous'un fazla hızlı saldırıları karşısında yetersiz kalacağını düşünür.

windu da bunun üzerine, "hangisi daha güçlüdür, bir form'un yaratıcısı mı, yoksa halihazırda bir form'un ustası mı" der obi'ye. obi zaten burada aldığı gazla herkesi doğrar eheh.

obi wan'ın stili yok demene alındım :( adam gelmiş geçmiş en iyi form 3/soresu practioner'ı.

birçok jedi, birçok sefer kendini karanlık tarafa kaptırmıştır. bir jedi code olması, jedi'ların hayatları boyunca harfi harfine buna sadık kalabilmesi anlamına gelmez. her jedi'ın yaşadığı dönem farklı. özellikle prequel'lardaki dönemde yaşayan jedi'lar için fazlasıyla stresli bir dönem var. klon ordularına general'lik yapmak başlı başına zor bir iş zaten. ancak burada önemli olan konu, jedi'ların tamamen karanlık tarafa yenik düşmemeleri. yani bir jedi'ın gidip de grip, lightning kullanması onu karanlık tarafa geçirecek diye bir hadise yok. ama bu güçler "destructive" temalı olduğu için, ve kullanması yüksek ihtimal ile kişiye daha fazla haz verdiği için, karanlık tarafa geçme ihtimalini arttırıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...