Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hangi VR?

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

HTC Vive icin merak ettiginiz seyler varsa durtun yanitlayayim.

Dun denedim bu arada aleti. Kurulumu basit, yalniz lighthouse icin yer bulmak gerekiyor. Bir de minimum 3 prize ihtiyaciniz var evet. 2 tanesi lighthouse'lar icin biri de VR ile PC arasindaki aparat icin.

Donanim gayet guzel, gayet kaliteli. Contorller'lar 10 numara 5 yildiz ama lenslerde yine Oculus Rift DK2'deki gibi siyah noktalar mevcut. Pixel'lerin arasinda bosluk var gibi gorunuyor. Bi onu cozememisler sanirim. Geri kalani iyi hos.

Ha bir de cok fazla kablo var, haliyle salonda oyna aksam/sabah topla iskence olur baya. Bi kere kurup bi kosede birakmaniz en ideli olur mumkunse.

Bu arada 5-10 icinde inanilmaz bas agrisi yapti ama tekrar bi denicem musait bi vakitte zira zaten boynum tutuktu, pek iyi deigldim, haliyle agrinin sebebi VR kaynakli olmayabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

ağrının sebebi video kartı da olabilir.
rx 480 280+ kdv den Tukiye de ay sonu satışa çıkıyor .
Fiyatı pahalı gibi geldi bana. ne ekran kartı alıcam bilemiyorum.
ne kulaklık alacam bilemiyorum.
Sayın @di birde kurarken hemen hemen herkes cok zorlanmış. sizde zorlandınız kamera ayarlarında.
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

ağrının sebebi video kartı da olabilir.
rx 480 280+ kdv den Tukiye de ay sonu satışa çıkıyor .
Fiyatı pahalı gibi geldi bana. ne ekran kartı alıcam bilemiyorum.
ne kulaklık alacam bilemiyorum.
Sayın @di birde kurarken hemen hemen herkes cok zorlanmış. sizde zorlandınız kamera ayarlarında.

Kamera ayari dedigin?

Kurulumu gayet basit aletin, hic bi derdi yok esasen.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
ABD'de Vive ve Rift deneme fırsatı buldum, PSVR'ı denemeyi unuttum ama buraya getirirler, The Game'de falan yaparlar demo.

Room Scale ve harika controller'larından dolayı Vive'ı daha çok sevdim. Vive'dan sonra Rift için eline boktan x-box controller tutuşturmak dalga geçmek gibi birşey.

Daha önce sadece Oculus Rift DK1 kullandığımdan milletin ekran kalitesi için "dağlar kadar fark var" hype'ına gelmiştim ama ekranları çok da gelişmiş bulmadım eski sub-HD ekrana nazaran. Asıl keyif kesinlikle screen door efektsiz ekranlar çıkınca ve FOV artınca alınacak.

Fakat enteresan bir şekilde demo başladıktan kısa bir süre sonra, özellikle Vive'ın controller'larına kafayı indirip baktığınız anda anında bir immersion yaşanıyor ve screen door'u, çözünürlüğü falan unutuyorsunuz. Direkt orada hissettim yani.

Rift bana bunu yaşatmadı. Özellikle The Climb'ı açıp sadece trigger'ları kullanarak tırmanmanın zerre esprisi yok, normal oyun oynuyor gibiydim, ama işe insan anında "touch controllers olsa ne güzel olurdu" diyor.

Bir tane Vive veya Rift kapıp gelmeyi planlıyordum ama PSVR alıp diğerleri için ikinci veya hatta üçüncü nesili bekleyeceğim sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Oculus Touch 200$'a 6 Aralıkta çıkıyor.
Dün baya birşeyler duyurdular aslında Oculus Connect 3'te.

Room scale geliyor Rift'e fakat üçüncü sensöre ihtiyaç duyuyor. Touch ile bir sensör daha geliyor. Ekstra üçüncü için 79$ ödeniyor.

Wireless Rift prototype'ı gösterdiler.

https://www.youtube.com/watch?v=LIUYDUlGJzM&feature=em-uploademail

Mobile VR ile Oculus Rift arasında bir segmentte olacak dediler.

Onun haricinde Oyun geliştiricilerine şuana kadar 250 milyon dolar harcadıklarını ve bir 250 milyon daha harcayacaklarını duyurdular.

Disney, Arcon ve NASA ile anlaştıklarını duyurdular. Arcon BladeRunner 2048 VR deneyimi hazırlıyormuş.

ABD'ye gittiğimde UCLA'de kaldım, arkadaşım master yapıyor. Oculus okula gelip öğrencilerden projeler istedi. Benim iki short projem vardı, belki sunacağız.

VR olayını çok ciddiye alıyorlar yalnız. Sıkı yatırım yapıyorlar. Geleceği VR ve AR'da görmekteler.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Wireless oldu bile...

https://www.youtube.com/watch?v=Z-CWz8nAFgs

HTC Vive satışlarda Rift'i ikiye katlamış. En çok satan ise PSVR ama onu ayrı kategoriye almak gerek.

Şuan 3 cihaz arasında en mantıklısı Vive gibi. PSVR kapalı bir sistem. Third Party hiçbirşey yapılamıyor kolay kolay. Rift'de yarı kapalı Oculus'un exclusivity politikası yüzünden.

Vive'a bir çok kişi mod yapıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Vive geleli beri monitörde oyun oynamak acayip yavan geliyor. Hele korku oyunları filan, altına yaptırır adamın. Klasik ev kullanıcıları için çok bir anlamı yok bu kablosuz bağlantının, ben tavandan geçirdim, kablo var mı yokmu anlamıyorsun bile.

Önerebilirsen bir kablosuz gun controller çok iyi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

PSVR'a adam akıllı oyun yok ve var olan deneyim oyunları aşırı pahalı. Vive ve Rift'in kataloğu çok çok geniş karşılaştırılacak ise.

Mantık olarak bakıldığında developer'lar için Vive ve PSVR yatırım için en iyi platformlar. Bu pastadan PSVR henüz faydalanmıyor anlayamadığım bir nedenden ötürü. Bir çok Steam üzerindeki oyuna VR desteği ekleniyor, aynı oyunlar PSN'de bu desteği görmüyor henüz.

Hardware olayı tamam, şimdi software'i oturtmaları gerek anlayacağınız.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...