Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evlilik ve çocuk sorunsalı

Xtreme_Chill

Öne çıkan mesajlar

Birincisi eşine olan saygını zaten yitirmişsin. Onu hitabından anladık.
İkincisi madem problemlisin evlilik başından beri, niye korunmuyosun adam gibi birader? ( Evet okudum korunduğunuzu) ancak burda zilyon tane konuda gördük, gerçek hayat diye bişey var, kadınlar korunuyorum dese de, hormonlar her şeyi yaptırabiliyor. Kendi önlemini almalıydın.

İlişkiyi kurtarmak için çocuk yapan kadından ne farkın var? Yani karı-koca olmayı bıraktığınızda, her yerde bırakmış olmanız gerekmiyor mu? Öncelikle psikolojik olarak kurtarılmıyor mu bu evlilikler?
Evlilikte bi ilişki ya vardır ya yoktur yani. Kavga ediyoruz ancak yatakta iyiyiz diye bişey yok.

Ne yapacağına gelince: Bence sabinin günahına zaten girmişsiniz, normal bir baba gibi davranmaya başlamalısın. Çocuğun rızkını inancına göre yorumlasan da, önce sen daha çok çalışacaksın. İki kişilik ailenin masasına üçüncü bir tabağı koyamayacaksan zaten "aile" olma kurumuna baştan girişmeyecektin. Kaldı ki çocuk bu durumu anne karnında bile hissetmeye başlar haberin olsun. Sonra çok pişman olursun.

Eşini sahiplenmiyorsan bile, - ki kendine göre haklısındır elbette, türk kadını zordur- çocuğunu sahiplenmelisin. Evliliğin konusunda da karar maalesef senin. Zaten kafanda bitmiş gibi görünüyor, bitir gitsin. "Çocuğa ben bakarım sie" ayaklarını yeme yani.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Rotweiler said:

İki kişilik ailenin masasına üçüncü bir tabağı koyamayacaksan zaten "aile" olma kurumuna baştan girişmeyecektin

niye yaf
ekonomik durum çocuğu kaldıracak durumda olmadan evlenemiyor muyuz

Abi bence gayet anlaşıldı ne demek istediğim.
Herkes çocuk için evlenmiyor, ya da böyle olmadığını söylüyor ancak birincisi; aile kavramı çoğalma isteğinden meydana geliyor. İkincisi; bu fazladan bir tabak koyma değil de, atıyorum her ay eşinin bir tedavisi için ekstradan harcadığın bir 500 TL'^de olabilir. Yani şunu demek istiyorum: Aile müessesesine bir kez girdiğinde, artık sadece kendin için yaşamayı, sadece kendi ihtiyaç ve isteklerini gözetmeyi bırakmalı ve önlemli olmalısın diyorum. Yoksa zorumuz ne daha fazla sorumluluk almayacaksak evleniyoruz?
Sosyal ağlarda paylaş

hmm sevdiğin insanla bir ömür geçirmeyi arzulama ve ortak hayat çıkarları doğrultusunda yanına daimi bir yoldaş bulmak için olmasın safas
Üremek çoğalmak sorumluluk almak için evlenmek nedir, ayran kafası? Sorumluluk, yanında gelen bir handikap, amaç değil ki, ha mazojistsen bilemeyecem.
Sosyal ağlarda paylaş

Araç/amaç bu kişiden kişiye göre değişir. Şahsi fikir belirttiğimiz için senin gibi dallamalara "ayran kafası" demediğim için özür dilerim.

Velhasılıkelam, evet senin dediğin gibi bu yüzden de evlenebiliriz. Ancak bu ekstra sorumluluk aldığımız gerçeğini değiştirmiyor. Sevmek sevilmek, bunlar zaten başlı başına karşındakinin hayat senaryosunda kendine bir rol biçmek anlamına geliyor. Ki "yoldaş" kelimesine kullanmana rağmen üzerindeki anlamı anlamadığın için aslında sana hiç cevap vermemem gerekiyomuş.
Sosyal ağlarda paylaş

rot fena saçmalamışsın abi. 3. tabak şart mı, belki ben istemiyorum çocuk eşim de istemiyor ? ki yani maddi durum yeterliliği çok saçma, gerilerde denmiş zenginlikten fakirliğe biranda düşen sayısı az değil. bunu ön göremezsin, işinde falan istediğin kadar başarılı olabilirsin, kimsenin ne olacağı belli olmaz.

millet asgari ücretle 2 çocuğa bakıyor, 1 çocuğa bakılır. senin yaşadığın standartlarda yaşamaz, pc sine her ay yeni ekran kartı alamaz ama yaşar yani. anası babası çok mu yaşamış böyle şeyleri ? çok insan var böyle abi. git bir anadoluya bak, adamlar yaşıyor işte köylerinde, 100 mbit internet bağlatmıyor, istediğin arabayı ya da istemediği arabayı bile alamıyor. standartların yüksek olması var bir de yaşamak var. ben de deli gibi maaş almıyorum eşim de öyle, fakat çocuğu 2 sene sonra falan ön görebiliyoruz. zorlanır mıyım ? tabi ki. ama çocuğumu yıllığı 15-20-30-40 bin tl lik anaokuluna göndermem, ben de gitmedim. keşke daha iyisini verebilsem ama olmayacka yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Senkodan sonra yazdığım ikinci açıklamayı es geçtin sanırım?
Dediğim gibi bu sadece "çocuk" olmayabilir haklısınız.
Bunun adını ne bileyim "hastane masrafı" koy.
KYK borcu koy.
Yani her an her şey gelebilceği için başına hayatta, bunlar da çoğu zaman modern hayatta maddi olarak çift yaşamını etkilediği için VE ÖZELLİKLE burda konu sahibinin örneği çocuk olduğu için o örneği verdim.
Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

İki kişilik ailenin masasına üçüncü bir tabağı koyamayacaksan zaten "aile" olma kurumuna baştan girişmeyecektin

said:
Yoksa zorumuz ne daha fazla sorumluluk almayacaksak evleniyoruz?

said:
Herkes çocuk için evlenmiyor, ya da böyle olmadığını söylüyor ancak birincisi; aile kavramı çoğalma isteğinden meydana geliyor.

said:
Araç/amaç bu kişiden kişiye göre değişir. Şahsi fikir belirttiğimiz için senin gibi dallamalara "ayran kafası" demediğim için özür dilerim.

yup ayran kafası confirmed.
Sosyal ağlarda paylaş

15 sayfa okuyamadım.

Geçmiş olsun öncelikle üzüldüm 11 aylık evli biri olarak. Ayrıyken yaşanan "geçer" denilen şeyler aynı çatı altına girince daha da büyüyor. Hatta flirt aşamasında herşey iyiyken bile olabiliyor çünkü 2 ayrı karakter ve biryerde egemen olma çatışması başlıyor.

Çoğu çift ilişkiyi kurtarma yolu olarak çocuğa başvurabiliyor. Bence saçma bir yöntem. Belki hanımın da böyle düşünmüş olabilir içten içe belki ters psikoloji yaptırmak istiyordur.

Etrafıma bakıyorum da çocuk olayı özellikle istanbul'da falan çok fena. Biz bedavaya okuduk biyerde ama şu anda okul öncesi ile üniversite ücretleri kafa kafaya. Biz de kendimizce düşününce hani ortada çocuğun sadece eğitimi için 200k üzeri bir para ayırmak gerekiyor. Bunun tabi öncesi bakımı vs de var. Bu yüzden "çocuk yok mu?" diye soranlara kısırım demeyi veya banka hesap numaramı vermeyi düşünüyorum :)

Şimdi her şekilde giren sana girdi onu kabul edelim ne yazık ki.

Ayrılırsanız ve karın çalışmazsa nafaka vs olacak belki çocuk için ekstra bişi ödeniyordur bilmiyorum. Bunun üzerine karın kötü niyetliyse çocuğu ilerleyen yıllarda sana karşı doldurabilir, aranızı soğutabilir.

Çocuk tarafından bakarsak babasız büyümek ayrı bir olay. Nelerle karşılaşacak bilemiyoruz.

Diğer yandan mantıklı düşünüp anlaşıp birlikte olur geçmişe bir sünger çekerseniz çocuk bağlayıcı bir güç olabilir. Tabi afaki konuşuyorum çocuğu olanlar cevap versin bunlara.

Fakat birleşip birbirinizi yemeye devam ederseniz çocuk boktan bir yapı içinde büyüyüp doğduğu güne lanet edecektir. Onu mutsuz etmeye hakkınız yok diye düşünüyorum.

Hayırlısı valla, benim temennim geçmişe sünger çekip birbirinizi alttan almanız ve mutlu olmanız. Evlilik terapistine de gidebilirsiniz bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsini okuyamadim ama nası evlenince hiç bi şey düzelmeyip daha kötü oluyosa, çocuk olduktan sonra daha da beter olur. Anlaşan çiftler bile çocuktan sonra saçma sapan şeyler için tartışabiliyo. Sizin durumu düşünmek bile istemiyorum.

Olayı kafanda netleştirip aksiyona geçmeden ailenle sakın konuşma. Onlara söylemen gereken tek şey ya "boşandık" veya "torun geliyo". Biz boşanmayı düşünüyoruz dediğin an eşinden bebeği öğrenecekler ve inanılmaz bi baskı oluşturacaklar üstünde. Şu an olduğundan çok daha boktan bi durumun içinde bulursun kendini.

Ha çocuk için maddi manevi bütün sıkıntılara değer. Tek şart mutlu bi evlilik veya birbirine saygılı iki insan. Haddim olmayarak eşine "karı" demenden veya hamileyim dediği zaman empati yapmayarak ben çocuğa bakamam-istemiyorum vs tarzı konuşmandan saygı kalmadığını görüyorum.

Senin yerinde olmak istemezdim. Çok düşünüp, ilerde pişman olmayacağın bi karar verirsin umarım.

Edit: seni suçlamak, kötülemek istemedim yanlış anlama lütfen. İki insan arasındaki ilişkiyi o iki insandan başkası bilemez, içinde yaşamak lazım ama saygı bitikten sonra aşkınızdan gebersenizde o ilişkiden hayır gelmez.
Sosyal ağlarda paylaş

rotweiler, abi şurada 1,5 haftalık hamilelikten bahsederken yaşar ustaya bağladın da, sabi konusunda o kadar hassas isen; prezervatiflere, maşrabaya, halıya, yastığa, yorgana, mutfak dolabına bıraktığın çocukların ne suçu var. bildiğin seri katille dolu o zaman paticik.

gayet açık, aile yapısı namına birşey kalmamış. kadının yaptığını da sadece hormonlara bağlayamayacağımıza göre, ortada bir birliktelik yoksa, kadın neyin kafasını yaşamaktadır? o çocuğun geleceğini düşünmüyor mu? böyle bozuk/çarpık bir hatıradan doğacak çocuk sırf sabi diye mi doğsun. "karı" demesindeki siniri anlayabiliyorum ben. "seni istemiyorum, çocuk olsa da olmasa da, ama bu çocuğu doğuracağım" ne demek. şımarıklık resmen diyeceğim de dilim varmıyor, yine de açık kapı bırakıyorum anne olmak isteyişine. kendince mantıklı sebepleri olacağına inanasım var, böyle bir durum için. ama inancını kaybettiği şeyleri, çocuğun varlığıyla mı dolduracak.

romantik olmayın bu kadar. tabi ki aldırın. kadın inada bindirmişse, yabancın değil evlendiğin kadın. bir şekilde doğruyu görmesini sağlaman gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Xtreme_Chill said:

Isim bulamadım, uygun bir isim ile editlersiniz arkadaşlar.

Öncelikle konu troll filan değil, gerçekten akıl fikir danışmak için yazıyorum buraya. Lütfen fikir almak için yazdığımı unutmayın geyik yapmayın arkadaşlar.

Yaklaşık 2 yıldır evliyim, ilk günden beri bazı problemler sürekli devam etti fakat bu problemlerin hepsi eşimden kaynaklıydı, farkında olarak herşeyi kabul edip tekrar devam ediyorduk, özürler dileniyordu vs. ancak problemlerin ucu evi terketmelere kadar gitmişti. Bundan ötürü ben de hiç çocuk girişiminde bulunmadım, hem biraz güvensizlik vardı acabalar ile, hem de iş piyasasından dolayı ekonomik olarak hazır hissetmiyordum. Bundan bir kaç gün önce, kan testi ile 1.5 haftalık gebe olduğunu öğrendik, aldırması gerektiğini söylememe rağmen aldırmamakta ısrarlı. Hem ekonomik hem de psikolojik olarak hazır değilim, bunu üstüne basa basa söylüyorum ama anlamıyor. Hatta konunun ucu ayrılalım aldırmak istiyorsan, ben kendim bakarımlara geldi, hatta şuan boşanmaktan filan konuşuyoruz artık istemediğini, çocuğa kendi de bakabileceğini söylüyor. Hatta ve hatta karı kalkmış bir de artık ben yokum yoluna kendin devam et diyor. Çocuk olsa da olmasada istemiyormuş benimle devam etmeyi, zoru görünce kaçmışım. Ulan ne zoru? Ben yaptığın her pisliğe eyvallah çektim ben mi kaçtım zoru görünce? Zor olan şey bu mu yani, geleceğini ve kazancını garanti altına almadan çocuk yapıp ne yapıcaz, başımız göğe mi ericek nolcak ak? diyorum ki işleri yoluna sokalım ondan sonra çocuk yapalım ama yok yani bunu da anlamıyor. 3-4 gündür böyle tartışmalar kavgalar maksimum düzeyde.

Benim mantık çerçevesi içerisinde çocuğa ekonomik olarak hazır olmadığımızı söyleyince ucu buralara kadar geliyorsa peki kabul, boşanalım diye de onayladım bugün. Ancak bu karı kalkıp çocuğu aldırmaz ise? Benim kanuni olarak böyle bir hakkım varmı, onaylamadığım zaman yasal olarak birşeyler işliyor mu? Benim tutumum nasıl olmalı, gaza değil ama bilinçli fikirlere ihtiyacım var. Şuan aileye yansıtmadım, ancak bugün yarın yansıtacağım çünkü boku çıktı. Çocuk olacaksa bakacak olan da benim, çalışacak olan da benim, e çalışıyoruz ama bir yığın borcum var, zaten zor ilerletiyorum birşeyleri, allah rızkını verir diye çocuk yapmakla da olmuyor. düze çıksam zaten istiyorum ben de ama doğru zaman değil. bunu anlatamadım. anlatmaya çalışınca boşanmaktan ayrılmaktan bahsetti, istemediğini artık miğdesini bulandırdığımı filan söylüyor.

grupta bugün kulaklarını bol bol cinlattim.

Öncelikle kötü bir evliliğin olduğu ve bu kötü evliliğini zar zor yürütürken eşin hamile kaldığı için üzüldüm. Çok hem de çok zor bir durum. Allah gerçekten yardımcın olsun.

şimdi eleştiri yapacağım biraz.
Ne olursa olsun o senin hala eşin. Burada karı diye bahsetmen hoş değil. Neticede zorla evlenmediniz. Severek evlendiniz birbirinizi,değil mi?
Sonra madem evlilikte bu kadar sıkıntı var neden doğum kontrole azami özen göstermedin? Göstermediniz demiyorum. DIKKAT! !!

Kişisel düşüncem anne ve/veya babada bir sağlık sorunu yoksa ve doğacak bebeğin de herhangi bir genetik hastalık riski yoksa; bebek bir tecavüz bebeği değilse kürtajın cinayet olduğu şeklinde. Katılmayan olabilir ama bu benim düşüncem.

Eşin bebeği sensiz de doğuracagini ve büyütecegini diyorsa senin kanunen bebeği aldırma hakkın yok.

Benim tavsiyem eşinle evliliğinize son bir şans verin. Yürümüyor ise de boşanin ama bebek ile ilgili tüm sorumluluklarını üstlen.

Zor.
geçim sıkıntısı var.
şu an baba olmaya hazır hissetmiyorsun.

eyvallah.
Ama gerçek hayat böyle bir şey. Çoğu zaman her şey istediğimiz gibi gelişmez.

Heeee. Zaten olay ailelere yansıdığında işin boku daha da çıkacak. Yani daha kötüsüne hazır ol.
Sosyal ağlarda paylaş

15 sayfayi usenmedim okudum.

Bekara hatun bosamak kolaydir tadinda bol bol yorum var, OP nin esi ile alakali (kari vs gibi) soylemlerine vurmussunuz bol bol da masallah adam gibi constructive elestiri yok.

Tek destructive yorumum;

Buraya bu konunun bile yazilmasi bence absurd. Pati Kisisel icin bile fazla kisisel ve mahrem.

@OP

Hic bir zaman cocuk sahibi olmak icin hazir olmayacaksin. Cok samimi olarak bunu bir dusun. Hic bir zaman, tamam simdi istiyorum olsun hadi demeyeceksin, cok az erkek bunu hayatinda kendi kendine soyluyor ve yazis tarzindan / yorumlarindan o azinliga dahil olmadigini soyleyebilirim, yasin da ileri degil belli ki.

En basta mutlu bir evliligin sirrini, 15 sayfa yazmis bu kadar insan sana soylememis;

Happy wife, happy life.

Motto bu olmali her zaman, saglikli bir evlilik ve hayatin sirri erkekler icin bu kadar.

Bir de ne yazik ki;

If a woman wants something from man, she always gets it.

Esin cocuk istemis, senden habersiz dogum kontrol haplarini kesmis, bu kadar basit. Oyleki; kontrol haplari bile olmadan gebe kalmasi, dogru zamanlama vs... Istemis ve olmus.

Her iste hayir vardir vs. oralara hic girmiyorum. Mutlu ve saglikli bir evliligi sustain etmek ve o bebege bir sans vermek adina, esini karsina alip konusmani temenni ediyorum.

Gun gelirde, doktor muayenesine gidersen, ufakligin kalp atislarini ilk duydugunda hissettiklerini burada yine paylasirsan, ne mutlu hepimize.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...