Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO

di

Öne çıkan mesajlar

baska bir dizi sandim, ilk sayfada da got oldugunu anlayamadim
google'da arattim fln nasi diziymis nasi kacirmisim millet 400 sayfa konusmus diye
sonradan dank etti kafaya.

kitaba baglilik bittikten sonra mantik hatalarinindaki logaritmik yukselisin tek nedeni, oturup dogru duzgun senaryo hakkinda calismadiklari ile aciklanabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Suan D&D'nin yaptıgı is kolay degil. Adamlar GRRM'in yazdıgı kitapları diziye uyarlayacaklardı. Sisko kitapları bitiremedi simdi kitabı da kendileri yazmaya calısıyorlar. Bunu da kendi bildikleri gibi yapmaları gerekiyor. Plot pointleri birbirine dramatik birsekilde baglamak dısında GRRMin kitabı yazacagı gibi yazmaları mumkun degil.

Bu soylediginiz zaman&mekan problemleri zaten GRRM de buyuk ihtimal cozemedigi icin zaten son kitap 10 senedir cıkmayı bekliyor. GRRM in benim tahminim en buyuk problemi haritayı gercekci yapması ve hikayenin butun ilk kısmını zaman&mekan&gercekcilik uzerine oturtması. İlk kısımdaki butun 'central tension' bu 3 konsepte oturuyordu. Bunu bir DnD oyunu ve butun ana ve yan karakterleri dnd oyuncuları gibi dusunun. Herkes local olarak aksiyonunu yapıyordu ve bitiyordu. Sonra baska bir anlatım acısına geciliyordu. Zaman gecti oyuncuların buyuk bir kısmı oyundan ayrıldı. Geriye 2 tane buyuk story arc kaldı ve bunlar birbirinden cok uzakta. Bunları belli limitli bir surede anlatıp aynı zamanda dramatik bir sekilde sonlandırmak istiyorlar ama harita cok buyuk ve kıstlı sure arada lokal gerginliklerin ilerlemesini anlatmak icin yeterli degil. O yuzden de herkes saga sola ısınlanıyor gibi gozukuyor. 'Eee arada hic birsey olmadı mı?' 'Ya iste oldu birseyler de okadar onemli degil'e.' getirmek zorunda hikayeyi dizide anlatan. Kitapta satır kısıtın yok. Dizide sure ve para kısıtın var.

Diger bir problem herkesin kendi 'suspension of disbelief'ini ya da bunun yoklugunu baskalarına yerlestirmeye calısması. Su karakterin x'i yapması gerekirdi denilen herseferinde kafamı kasıyorum. Neden sen uzaktan tanrı-goz bir izleyici olarak kendi 'mukemmel' bakıs acına icerdeki oyuncuların da sahip olduguna inanıyorsun? Neden her karakterin her aldıgı kararın senin almasını gerektigini dusundugun kararla paralel olması gerekiyor? Her karakter her an hata yapabiliyor ve bu hatalar farklı 'mukemmel olmayan' sonuclara ilerliyor. Game of thrones'u bu yuzden sevmediniz mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Sezon 5 sonunda şişman comiccon'a ve cast'in sezon kapanış partisine katılmamıştı "6. sezon sonrası için yeni kitabı yetiştirmem lazım, ona çalışacam" diye, adam 2-3 saat harcamayı bile göze almamıştı. Şimdi iyice salmış bi de yan hikayelere falan dalmış.

targaryenlerin origin story'si ile birlikte cikartacak son kitabi, 2 kitap geliyor onumuzdeki yil.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...