Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Galatasaray 2015 - 2016 Sezonu Genel Tartışma - 1

Cons

Öne çıkan mesajlar

Riva'ya proje yapıcaz da kiralayıp satıcaz villaları işi yaş.

2-3 senede yönetimlerin değiştiği, çiftlikten beter kulüplerde öyle uzun vadeli, sistemli programlı bir proje yürütülemez. Yürüse bile hükümet yedirmez, yaptırmaz. Adamlar stada metro durağını 1,5 senede açabildi...

Neyse fiyatı ki şu an 250-300 milyon dolar deniyor, satılır ve kulüp borcunu sıfırlar. Bu aşamadan sonra da tüzükte devrimsel değişiklikler olması şartıyla. Yoksa ön sıradaki 95+ yaş tayfası yine içine sıçarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen sportif gelir giderlere bakiliyorsa eger yapilacak tek is var...

Recurring giderleri one time gelirlere dengelemek. Yani birseylerden tek seferlik sportif olmayan gelirlerle yuksek maasli oyuncularin sozlesmesi feshedilebilir. Boylece operasyonel gelir gider bi nebze dengeye girer. Burak Selcuk gibi admalari feshetmek ve bilancodan kaldirmak icin tek seferlik gelirlere ihtiyacin var. Verirsin fesholur. Bunun icin satis tarzi seyler onemli (sportif disi)

Defalarca yazdik.
Bu denklemde Sneijer'e yillik 5m veriliyor arkadaslar. Sonra kiziyorsunuz. Sneijder'e 5 verirsen Burak-Selcuk'u 1 e 2 ye oynamatamazsin. Laf ediliyor Burak Selcuk a ama kimse yabancilarin aldiklari paralari konusmuyor. Bir takimda oynayan adama 5 verirsen gerisini 500k ya oynatamazsin boyle sacmalik hic biryerde olmaz. Denge o anlamda olmasi gereken birseydi. Yapilmadi, ustune Drogba ve Sneijder'le takim ciddi borc yukune girdi. Drogba'ya 6m verildi ya 1,5 yilligina. Bunlar GS icin buyuk paralar. Tavan 5m olursa taban da yukselir. Simdi bunun acisini cekiyoruz maalesef. Tek sorumlusu Unal Aysal ve Fatih Terimdir.

Hamza yi cok elestirdim yeni yonetimi de (vizyonsuzluklarindan ve anlamsiz islerinden), ama bu konuda adamlarin yapacagi birsey yoktu...
Sosyal ağlarda paylaş

Ya istedikten sonra bu durum oldukca pozitife cevrilebilir. Zaten dendigi gibi kayip bir sezon var ama iste yonetimdeki adamlarda boyle bir vizyon yok. Su an gercekten - taraftari filan dinlemeden- ne yapilmasi gerektigini bilen vizyonlu birinin gelip temizlemesi lazim. Kurumsal sirketlerde ust duzey yoneticilik yapmis kisilerden bahsediyorum tabii boyle rastgele onun bunun ahbabi olan liseli adamlardan degil.

Cikacak aciklama yapacak. Arkadaslar durum boyle alin size finansallar (zaten hersey public), alin size gelir/giderler. Su futbolcunun maasi bu kadardir. Bu bu kadardir. Bunlari demek aciklamak zorunda zaten kulup. Hicbir sikintisi olmaz. Ama tabii futbolculari tenkit etmeden. Durum budur diyerek. Futbolcularin sucu yok burda. GS kapiyi 2 den acarsa topcu 2.5 ister. Sen imzalamayacaksin onu futbolcunun aldigi paranin sucu futbolcu degildir.

Gidecek dendigi gibi transfer list. Muslera 1 numarali aday olmali. Cok seviyorum ancak bir takimin en degerli oyuncusu kalecisi ise ve digerleri onun yanina yaklasamiyorsa o zaman o takimda bir sikinti var demektir. Cenk ile gayet idare edilebilir. Sampiyonluga oynamayan GS nin Muslera ya ihtiyaci yok. Isin dogrusu bu. Sneijder' i yukarida yazdim zaten.

Ama yine basa donuyoruz. Bunlari yapabilirsin ama bu takimda birileri de oynayacak. Iste o adamlarin cok dogru secilmesi iyi ucretlerle gelmesi gerekiyor. Bu da iyi bir scout ekibi, vizyon sahibi yonetim ve isi bilen TD ile olur.

Sikinti zaten bu resetlerin vizyon olmayan adamlar tarafindan yapilmasi ve iki adim ileri gidilmemesi. Yoksa bu takim gerekirse yeniden tas gibi takim olur. Ama bunun icin saglam adamlar lazim. Gidip profesyonel ekiplere biraksan kulupleri su maaslarin onda birini onlara versen sorun hallolacak zaten. Scouting desen cop. Darkrider kac defa yazdi FT'nin ilk sezonundaki transferleri kimlerin yaptigini. Sonra o adamlar gittikten sonraki transferleri ve ne ucretlerle geldiklerini gorduk. Uzar gider..
Sosyal ağlarda paylaş

Ahuahaha Burak zaten yılda primlerle net 4m euro alıyorum neden Çin'e gideyim demiş diye haber çıktı. Tam denk geldi bu olayın üstüne :D

Olcan 2.5m, Umut 2.5m Selçuk 4m Sabri 2m vs. alıyor primler maç başı ile yılda.

Daha bir sürü gereksiz var takımı söğüşleyen. Nereye düzelecek mali durum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya zaten anlayabilmek imkansiz. Ama iste burda yabanci sinirlamasi yuzunden bargaining power hep futbolculardan yana oldu. Yoksa dusunsene Trabzon'dan Olcan'i aliyorsun. GS'yi birak adama tekrardan Istanbul'a gelebilme sansi veriyorsun. Bu adamin birak 2.5'u TS'den aldiginin yarisina okay demesi lazim. O yasindan sonra Sampiyonlar Liginde oynayan GS'ye gelmek icin yalvarmalari gerek ya bu adamlarin.

Gercek hayatta bilmem ne sirketine girmek icin kicimizi yirtmiyor muyuz. Ayni hesap. Ama iste maalesef bunu yonetemiyor klupler. Gidiyorsun Hamit gibi adamin ayagina kukla oluyorsun ikna edicem diye. FB baskani gidiyor Topuz'u jiple aliyor mesela. Bu denklemde bir sikinti var. Vardi o da sinirlamaydi iste. Adam biliyordu kulubun ona muhtac oldugunu. Sonra ayni adam (veya menajeri) bakiyor hmm Sneijder 5, Drogba 6, Hamit 4 Burak 4. Lan ben niye 1'e oyniyim 2.5 isterim diyor. Adam hakli.

Ondan sonra al sana sismis bilanco. 4 yillik imza adamin yukumlulugu sana 10m. Kurtul kurtulabilirsen. En basit bakkal sahibi adam boyle hesaplara girmez. 2 tane muhasebeciye sorsan bu ne lan der. Boyle kuluplerin durumu.

Iste su an firsat var. Yabanci siniri yok, gereksiz zilyon tane adama muhtac degilsin.

Duzgun bir yonetici ekibi kuran ekip Turkiye'de cok ciddiyim domine eder 10 sene. 3 buyuklerden hangisi yaparsa bunu. Profesyonel, isini bilen ve maasli calisan bir ekipten bahsediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlış hatırlamıyorsam 3,5M'a satmıştık Amrabat'ı. Opsiyonu vardı o paraya.

Bence kesinlikle satılmamalıydı.

Adamlar opsiyon süresinin bitimine kadar 3,5'u da denkleştiremediler, yarısını verip kalanı için ek süre istediler. Yani "süresinde kullanmadınız opsiyon bitti" diye gayet geri alabilirdik adamı, ama tamam dedik ve göstere göstere sattık.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Duzgun bir yonetici ekibi kuran ekip Turkiye'de cok ciddiyim domine eder 10 sene. 3 buyuklerden hangisi yaparsa bunu. Profesyonel, isini bilen ve maasli calisan bir ekipten bahsediyorum.

Türkiye'nin boktan taraftarı ve ligiyle bu mümkün değil. Kimse çıkıp da "kankalar ben 3 sene 3. falan olsam iyidir, sonra 10-15 sene ağzına edeceğim bu ligin, lütfen sabır" diyemez. Tefe koyarlar, istifa ettirirler. Tek hedef kupadır. Öyle büyük çaplı kupa da değil ha, yerel. Beş kuruş etmeyen Türkiye Lig Şampiyonluğu ve belki bonus olarak üç kuruş etmeyen Türkiye Kupası.

Bu vizyon değişmedikçe bunu izlemeye devam edeceğiz maalesef. O vizyon da öyle kısa vadede değişmez.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Bu denklemde Sneijer'e yillik 5m veriliyor arkadaslar. Sonra kiziyorsunuz. Sneijder'e 5 verirsen Burak-Selcuk'u 1 e 2 ye oynamatamazsin. Laf ediliyor Burak Selcuk a ama kimse yabancilarin aldiklari paralari konusmuyor.

sneijder'e 15 milyon ver, yanına 100-150k lık 20 yaşında adamları çak, burak-selçuk'a a sittir çek.
Sosyal ağlarda paylaş

futbol endüstrisinde şınaydere 5m i top oynasın diye vermiyosun zaten. forma sattırsın, stada adam çeksin iki bilek hareketi yapsın aboow çektirsin diye getiriyosun. hep para bunlar. biz burda rörörö diye götümüzü yırttığımızla kalırız. ha şınaydere 5 verirken burak neden ben 5 almıyorum diye bi soru sorarsa eğer ağzına küreği vurucaksın ayrı mesele. sen kimsin lan köpek derler adama
Sosyal ağlarda paylaş

benjani said:

bu olay diğer yıllar bizi de vurabilir yalnız, deli gibi para harcandı transfere bu sene.

Fener'in kıçı rahat. Yani tamamen rahat olmasa da ciddi anlamda dertten kurtuldu.

Transferin son günü nasıl da olduysa birden bire FFP ile alakası olmayan bir Arap takımı geldi. Sow'a kontratının son senesinde abzürt bir şekilde 16 milyon euro verdi.

Severiz ya da nefret ederiz ama Aziz Yıldırım akıllı adam. Parayı kendi cebinden doğrudan çıkardığı zaman FFP ile başının derde gireceğini biliyor. Parayı bir Arap takımı üzerinden çıkardığı zaman ise...

Sotto said:

Gercek hayatta bilmem ne sirketine girmek icin kicimizi yirtmiyor muyuz. Ayni hesap. Ama iste maalesef bunu yonetemiyor klupler. Gidiyorsun Hamit gibi adamin ayagina kukla oluyorsun ikna edicem diye. FB baskani gidiyor Topuz'u jiple aliyor mesela. Bu denklemde bir sikinti var. Vardi o da sinirlamaydi iste. Adam biliyordu kulubun ona muhtac oldugunu. Sonra ayni adam (veya menajeri) bakiyor hmm Sneijder 5, Drogba 6, Hamit 4 Burak 4. Lan ben niye 1'e oyniyim 2.5 isterim diyor. Adam hakli.

Gerçek hayatta bilmem ne şirketine girmekteki ilk amacımız da fazla para kazanmak. Kurumsal kimlik, çalışma şartları vs. hep ikinci planda. Bir oyuncunun Trabzon'dan Galatasaray'a geldiği zaman maaş artışı beklentisinin olması çok normal. Normal olmayan Galatasaray'ın seçimlerinin ciddi anlamda hatalı olması.

Bundan önceki senelerde yapılan hatalara bu sene yenileri eklendi.
-Sabri'nin sözleşmesine öküz gibi zam yapılması,
-Saçma sapan JPK transferi,
-Umut ile sözleşmenin uzatılması (sırf sözleşmesi uzamasın diye oynatılmaması dahi daha doğru bir karar olurdu),
-Hamit karşılıklı sözleşme feshedilmesinin dahi denenmemesi,
-Takımdaki oyunculardan yabancı kuralının değişmiş olması nedeniyle indirim istenmemesi(oyuncu elbette sözleşmedeki fiyatta indirime gitmek istemeyebilir. Ancak bu konu söz konusu dahi olmadı),
-Break-Even kuralındaki en önemli gelir kaynaklarından biri olan sponsor gelirlerinin dibe vurması (araba kiralama karşılığı sponsorluk nedir allaşkına?)

Sneijder'e 5 vermekte sorun yok. Sen Sneijder'e 5 verirken "Biz Sneijder'i elimizde tutalım da gerisi allah kerim" diyorsan sorun var. Planlamanı doğru yaparsan, ŞL'deki tek Türk takımı olmanı kullanır kol gibi sponsorluklar alırsan, aldığın oyuncuların büyük çoğundan verim alırsan, takımındaki oyuncuları belli bir süre sonra da olsa kabul edilebilir bonservis bedelleri ile elden çıkarabilirsen Sneijder'e istersen 15 ver hiç bir sorunun olmaz. Yeter ki yönetimin profesyonellerden oluşsun.

Profesyonelleşme ise İnan Kıraç tahtalı köyü boylamadan başlamaz. Sonrası "allah kerim"
Sosyal ağlarda paylaş

Tam katilmiyorum. Aslinda senin daha iyi bir sirkete girmeye calismanin amaci ileride daha fazla kazanabilmektir. Bugun degil. Zaten onu ongordugun icin bugun Google'da daha az maasla mi calismak istersin yoksa random X Turk sirketinde daha fazla maasla mi (Baska ornek bulamadim). Kariyerde yapilan cogu adim gelecege yoneliktir.

Futbolda bu tam boyle olmayabilir, cunku gelecegi yok diyebilirsin.
Buradaki sikinti futbolculara daha fazla maas verilmesi degil. Bir futbolcunun GS'nin daha fazla maas verebilecegini biliyor olmasi baska, o klubun elinin kolunun bagli oldugunu bilip o maasi vermek zorunda oldugunu bilmesi baska. Yabanci kuralindaki sikinti buydu. Sen bargaining power'i kuluplerden alip oyuncuya verirsen, oyuncu elbette daha fazlasini isteyecektir.

Yine sikinti bence takimdaki tavan fiyatidir. Sneijder'in 5m euroyu hakedecek bir futbolcu olup olmamasi baska birsey, senin o lukse sahip olup olmaman baska birsey.

Eger sen gidipte 2-3 seneki CL gelirlerine guvenip Drogba'yi Sneijder'i getirip klubu kaldiramayacagi yukumluluklere sokarsan zaten o gelirler azaldiginda patlayacaksin. Sozlesmeler devam ediyor cunku. Zaten o yuzden break-even olamiyorsun. Super kazandigin sene gidipte butun parayi futbolcu maaslarini arttirip gelecegi ipotek altina alarak harcayamazsin.

Sirketler calisanlarina bonus verir, ama bonus gecmise yoneliktir. Hicbir sirket gidipte bu sene cok iyi kazandik diye gelecek 5 sene icin yoneticilere bonus baglamaz. O gelirler gelecekte gerceklesir ise, o bonuslar gelir. Futbolda ise gelecekte o gelirlerin tekrar etme olasiligi hele ki GS gibi bir klup icin cok cok dusuk bir ihtimal..

Futbol 11 kisiden oynaniyor. Tek basina Sneijder'le oynayamayacagina gore digerlerine muhtacsin. Yedeklere, rotasyondakilere muhtacsin. Sen tavani 5m'dan acarsan takimdaki diger adamlara 500k veremezsin. Bu bu kadar basit. Satis muduru 10 kazanirken, ayni seviyedeki baska mudure 1 veremezsin. Satis mudurune daha fazla verebilirsin sikinti yok, beklentileri asmistir. Ama dengeyi kurmak zorundasin. Hele ki futbolda bu cok daha barizken, ornek mukemmel olmayabilir..

Eger GS'de yabancilar 5m dan baslamaz ise, yerliler 3-4'ten baslamaz. Hamit 4 almazsa Olcan 2,5 almak istiyorum diyemez. Bunun maasini arttirmak istemesiyle bir ilgisi yok. Kaldi ki dedigim gibi eger bir kulup sana tekrardan ilerlemis yasina ragmen sana ust seviye top oynama imkani vermisken, burada ne isterlerse altina imza atmasi gereken sensin. Yoksa tipis tipis Trabzonda topunu oynarsin. Bugun Katar'a Cin'e giden oyuncular bir secim yapiyorlar. Daha iyi sartlar mi daha cok para mi. Belli bir yasa geldikten sonra gelecek olmadigindan parayi tercih ediyorlar. Peki Katar'a neden 24 yasinda gitmiyorlar?

Butun olay bargaining power in kimde olduguyla alakali. Yabanci siniri bunun tamamini yerli futbolcuya veriyordu ve onlarda bunun farkindaydi. Bugun Selcuk ve Burak o kontratlari alamazlar ama 2 sene once senin elin mahkumdu. Onlar da bunun gayet farkindalardi..

Bugun ayni Olcan BJK'ye transfer olsun 2.5m isterse kapiyi gosterirler. Bu Olcan'in gercekten 2.5m edip etmemesinden bagimsiz bir olay.
Galatasaray'daki sikinti bu..
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...