Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Total War: Warhammer

Sorieno

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

medieval2'deki 10 yıllık mod değil mi tatw? çok eskisi ya o oyunun motoru, bayağı da sıkıntılıydı zaten. combata girince dağılan adamlar, statlara göre değil, animasyona göre birimlerin güç dengeleri filan.

lol şimdi hatırladım bak, yıllardır bakmamıştım. europa barbarorum 2 çıkmış nihayet ahah. da bu saatten sonra geçmiş olsun, oynanmaz rome2 varken. 6-7 yıl kadar geç kaldılar.

kesinlikle katılıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

bence ne iyi dönem klasik çağ, savaşın ve askerliğin altın çağı...

birim ve devlet çeşitliği muazzam bir kere,

ama ortaçağ öyle değil, bütün batının neredeyse aynı birim ve düzeni var, bi ingilizlere longbow, fransızlara ağır at gibi şeyler koyabiliyorsun, doğu desen selçukluları saymazsak emevi-abbası askeri düzen ve sistemi, selçuğu sayarsak askeri olarak anca süvari sınıfı farkı çıkıyor -gerçi büyük fark :) - birde doğu roma var...

yani fark olarak doğu, batı ve roma diye üçe ayıra biliyoruz.

ama klasik çağda eğer warhammer gibi medeniyet bazlı olarak, oyunu, savaş ve yönetim deneyimini tamamen değiştirecek bir dizayna olanak sağlayacak bir yapı var.

roma ayrı bir dünya, cumhuriyet ve sonrası diye ayrılıyor birde... , keltler kendine göre medeniyeti yaşam ve yönetim tarzı ve savaş taktıkları, askeri sınıfları var, germenler keltlerden bir çok alanda farklılaşıyorlar, yunanlılar yine bu üçünden farklı bir deneyim sunuyor, mısır yine öyle, partlar yine öyle, sakalar, iskitler yine öyle...

sallamadan düzgünce bu işi yapabilseler ortaya gerçekten efsane bir oyun çıkar...
Sosyal ağlarda paylaş

:) başka bir platformda biri yazmış asdaf

said:
"En mantıklı yapacakları şey şu olurdu. Yıl 2050 tüm dünya savaşlardan yıkılmış ve teknoloji gıda sağlık bitmiş ülkeler virane olmuş.... vs geriye kalan topluluklar bu yıkımın ardından herşeye sıfırdan başlıyor. Silah yok tank yok uçak yok fabrika yok elektrik yok. Kılıç ok at devam...Al sana senaryo."]
Sosyal ağlarda paylaş

Valla kapsamadiklari tek zaman araliklari 500-1000 arasi ve 1500-1700 arasi kaldi sanirim?

Dark Ages'da gecen bi oyunun Medieval'dan cok bir farki olmayacaktir, Early Modern'da gecen bir oyunu ise Napoleonic'den farklilastirmak icin iyi calismalari gerek.

Bir de Early Modern Period'da Avrupa ici pek bir hareketlilik yok, o donemi yansitmak icin kolonilicilik oyunu yapmalari gerekir ki o da Total War'a aykiri.

Ha Dogu Avrupa cok iyi bir setting ama o donem icin. Isvec, Polonya, Osmanli, Rusya ve Avusturya'nin oldugu bir setting gayet zevkli olur.
Sosyal ağlarda paylaş

ya zaten oyunun gameplay sisteminin izin verdiği combat şekli belli, medieval'dan ve rome'dan ne kadar farklılaşmaya çalıştıysa oyunlar, o ölçüde başarısız oldu gameplay benim gözümde. empire ve napoleon en kötüler zaten, diz tüfekleri, kim salvoları arka arkaya force concentartion ile dizip shatter ederse o alsın. çok tekdüzeydi.

amerikan yerlisiydi filan onlar da formasyon, askeri düzen vs'ye uymayan konseptlere sahipler. kolonicilik bence de iyi fikir olmaz. dlc'lerde örnekleri var americas filan ve ben tutmadım şahsen.

yani aslında işlenmemiş dönemler de dlc'leri ve expansion'ları düşününce işlendi gibi, işlemedikleri coğrafyalara girerlerse o zaman başka, asya ve amerika gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

amerikada kim kimle savaşacak ki? İspanyollar pike and shot askeri zırhlı süvariyi verdikçe verecek gg ez olacak. o yüzden yüzüklerin efendisi çıkması lazım ama ca deliverlayamazsa isyan çıkar. gerçi oynayış yine aynı olacak formasyondaki gondorun oğulları sauronun orçlarına karşı. gerillalı yapabilseler olurda o da olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Mezoamerica biraz ic bayici ya

Insanin gozu anlaybilecegi seyler ariyo, bizim gozumuzde Aztec ile Mixtec arasindaki fark Viking ile Saxon arasindaki fark gibi degil. Birinin pijamasi puntolu oburununku cizgili belki ama bana yine cok bisey ifade etmiyo. Ben birbirine benzeyen medeniyet ve birimler arasinda kaybolurdum sahsen. Shogun o yuzden baymisti beni. Sanirim bircok insan da benim gibi, zaten bildigi seylere tekabul eden, bildigi seyler ile ozdeslestirebilecegi cesitlilikler gormek ister diye dusunuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada bir not düşeyim. Medieval II'deki combata Warhammer ile geri dönüldü, farkındasınız dimi? Yeni gelen oyunun da böyle olacağını düşünüyorum. Ve böyle de devam edilmeli. Gerçi Warhammer'daki bazı animasyonlar sırıtıyor biraz fevri hareketler var. Daha oturaklı bir hale getirirler umarım. Ya aslında Medieval II'den kopya bile edebilirler yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Yabgu said:

:) başka bir platformda biri yazmış asdaf

said:
"En mantıklı yapacakları şey şu olurdu. Yıl 2050 tüm dünya savaşlardan yıkılmış ve teknoloji gıda sağlık bitmiş ülkeler virane olmuş.... vs geriye kalan topluluklar bu yıkımın ardından herşeye sıfırdan başlıyor. Silah yok tank yok uçak yok fabrika yok elektrik yok. Kılıç ok at devam...Al sana senaryo."]

işte mö.2000 ler falan gibin, ama o zamanlar o şekilde savaşmak pek zevkli değil gerçekten. dağınık düzen, birebir dövüşün olduğu, piyade sınıflarının olmadığı, silah eh işte, at arabası tek fark yaratacak unsur olduğu, savaş meydanına domine eden iki unsuru daha gelişmiş at arabası ve teknikleri ile hititler, atlı binicilik ve okçuluk farkı ile asurluların olduğu bir zaman dilimi, taktik ve oynanış olarak bir fark yaratmıyor...

mesela silah ve zırh durumlarına göre sınıfların ve düzenlerin oluşması batı için bildiğimiz, antik yunan pelopones savaşlarını civarına denk geliyor
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Mezoamerica biraz ic bayici ya

Insanin gozu anlaybilecegi seyler ariyo, bizim gozumuzde Aztec ile Mixtec arasindaki fark Viking ile Saxon arasindaki fark gibi degil. Birinin pijamasi puntolu oburununku cizgili belki ama bana yine cok bisey ifade etmiyo. Ben birbirine benzeyen medeniyet ve birimler arasinda kaybolurdum sahsen. Shogun o yuzden baymisti beni. Sanirim bircok insan da benim gibi, zaten bildigi seylere tekabul eden, bildigi seyler ile ozdeslestirebilecegi cesitlilikler gormek ister diye dusunuyorum.

bu doğru, o yüzden en çok tutulan medieval 2 oldu, hele türkiyede...
Sosyal ağlarda paylaş

_Rave said:

30 yıl savaşlarını yapsınlar.medieval ve modern warfarein tam iç içe olduğu dönem.hatta protestant ve catholic league diye ayırsınlar allianceları,isteyen protestant olsun isteyen catholic kalsın vs.

hiç oyun yok şu dönem üstüne.

politik olarak sıkıntı olur, çok bıdı bıdı yaparlar, tarih olarak ettliye sütlüye karişmazlarsa yavan olur, avrupa pek anlatmayı sevmyor o zamanları...

yoksa olabilir, tam geçiş zamanı, yeni şeylerin denendiği zamanlar, ispanyol tercio su, prens Orange icraatları, Gustavus Adolphus yaptıkları, bunlar hep çağ açan işler ve yine ülkeler arasında ciddi fark yaratacak unsurlar, fransızların hala ağır süvari üstünlü kasmaya çalıştığı... tabi yeni bir motor ve tasarım lazım...
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

başlangıçta çok dengesiz bir sürü patch vs gerekir deniyordu. şu anda oturdu mu oyun? çoğu kişi olumlu konuşuyor gibi çünkü.

başta da sorun pek yoktu, kuru gürültü yaptılar ama şu anda oyun baya rafine oldu.

şunun altını ayrıca ısrarla çizmek istiyorum, her fraksiyon ayrı bir oynanış deneyimi sunuyor ve her dlc yi almak lazım geliyor, ki biraz daha zevk alabilesin...

ha almazsan da core olarak çok bir şey kaybetmiyorsun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...