Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.81a [29ocak15]

Esh

Öne çıkan mesajlar

Ör sistem:
8700k
Z370 Taichi
G.skill 2x16 GB RAM (İhtiyaca göre, yani footage 4K ise 64 GB RAM)
Thermalright Le Grand Macho RT/Thermalright True Spirit 140 Power/Noctua D15s/Noctua U14s/Cryorig R1 Universal, Be Quiet! Dark Rock Pro/Phanteks PH-TC14PE işlemci soğutucusu
GTX 1080 Ti
Phanteks Enthoo Pro M kasa
Seasonic Prime SnowSilent 550 Gold, Evga 550G2, Corsair RM550x PSU
Storage olarak ortaya karışık muhtemelen: Samsung 970 Pro veya HP EX920 NVMe(Project) + 850 EVO/PRO SATA SSD(OS ve Software) + Seagate 4 TB HDD, fail rate'i %3 falan(eski, aktif olmayan dosyaların saklanması)
Sosyal ağlarda paylaş

Kötü diye bir şey yok ya kağıt üstündeki rakamlara göre kötü iyi falan demek aldatıcı baya.
8 sene öncede adobe kullanıyoduk multithread vb. hiç kötü performans yaşamadık bugünkü işlemcilerle kötü diyebilmek için obsesif olmak gerekir.
Ryzen işlemciler render işinde ca-na-var abi. Ben postcu bir şahıs olarak direkt al geç derim.
Eskiden çük kadar şey için render farmlarda daha fazla vakit harcıyoduk şimdi bi pc yapıyor teknolojiyi seviyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

Ör sistem:
8700k
Z370 Taichi
G.skill 2x16 GB RAM (İhtiyaca göre, yani footage 4K ise 64 GB RAM)
Thermalright Le Grand Macho RT/Thermalright True Spirit 140 Power/Noctua D15s/Noctua U14s/Cryorig R1 Universal, Be Quiet! Dark Rock Pro/Phanteks PH-TC14PE işlemci soğutucusu
GTX 1080 Ti
Phanteks Enthoo Pro M kasa
Seasonic Prime SnowSilent 550 Gold, Evga 550G2, Corsair RM550x PSU
Storage olarak ortaya karışık muhtemelen: Samsung 970 Pro veya HP EX920 NVMe(Project) + 850 EVO/PRO SATA SSD(OS ve Software) + Seagate 4 TB HDD, fail rate'i %3 falan(eski, aktif olmayan dosyaların saklanması)

Abi çok teşekkür ediyorum öncelikle. Kafam karıştı şimdi kendi evimde ki alette 1070 var CUDA kullan desem bile GPU'ya çok yüklenmiyor alet ancak twixtor filan gibi addonlar ae'de GPU'dan render alıyor.

Zaten millet GPU hayvan olmasına gerek yok demiş.

2000 kdv hariç içine birde IPS 27" 2k monitor sıkıştırmak istiyorum. 500gb SSD olsa 4tb ucuzundan bi hdd olsa ki zaten o hdd direk olarak gdrive ile sync olucak. Gsuit var iş yerinde drive file stream kullanıyorum hayvan internet var simetrik filan data kaybı gibi bir derdim olmaz, sadece buffer olsun işte.

Normalde kiralama yapıyorlar sikko workstationlar geliyor, bende bu sefer direk kendim toplıcam dedim, fakat adamlar kayitlarda gaming uzantılarını görmemeliler bu arada sonra sıkıntı çıkabilir.

Kısaca

Gaming yok
4k render yok 2-3 sene daha olmaz sanırım.
bol bol addon kullanıyorum
Oyun hiç oynamayacağım soliter bile açmam. (bunu derken xeon işlemciler quattro gpuları filan düşündüm amma ve lakin oyun oynarım ben illa :/)
bide 2k 27" IPS pls thx
Sosyal ağlarda paylaş

Şurada yazanları inceleyip koydum GPU önerisini vs. de kullandığın efektlere göre kendin ayarlasan daha iyi tabi.
Gaming sisteme benziyor işte de ihtiyaçlarına göre GPU/Storage/RAM şekillendir derim. Çalıştığın dosyaların büyüklüğüne göre NVMe drive veya 64GB RAM gereksiz olabilir.

Gaming branding'i olmayan bazı parçaları bulmak zor ama mainstream'de, ona yapacak bir şey yok pek.
Sosyal ağlarda paylaş

2K 27" IPS'e de kendin bak derim ama sanırım senin iş için 10-bit renk gösterimi yapan 60 Hz bir monitör iş görebilir.

Gaming branding'inden değil de non-rgb parçaları seçerek yırtabilirsin o olaydan. Nedir, non-rgb RAM (Trident Z), CPU cooler(listelediklerimin hepsi non-rgb), kasa (Enthoo Pro M) seçersen zaten gaming cihazı gibi sırıtmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

isminde de gaming yok zaten ürünlerin sanırım. ekran kartını da evga ftw falan alırsan bi sıkıntı çıkmaz. taichi falan sade karizmatik bi ürün zaten. ramde dikkat edersin abuk subuk şeyler olabiliyor.

şu an bütçe ne durumda? kdv hariç kaç dolar oldu yani? ona göre monitör önerebilirim.

bu arada xeon işlemci, quadro gpu alman oyun oynayamacağın anlamına gelmiyor yani. bunlar "sadece oyun" amaçlı almak için saçma seçenekler. işini daha iyi görecekse ve bütçen varsa al geç, oyunu da oynarsın isteyince. anladığım kadarıyla kafana esince oynamak istiyorsun zaten, mis gibi kullanırsın gayet.
Sosyal ağlarda paylaş

söylediğim sistemi biraz değiştirdim.

Gigabyte ürünü almayı düşünmüyordum, ama bu anakartın üstünde, Asus'un yazdığım anakartından daha iyi bir ses kartı varmış ve 32bit 384kHz ses destekleyen tek ürün. Sound BlasterX AE-5 da benzeri bir özelliğe sahip ama Türkiye'de de satılmıyor o kart.

Yazdığım su soğutucu eminim sevilmeyecek, "gitmişsin en kötüsünü seçmişsin" denecek. Ama su soğutmalar arasında en sessizlerinden biri olarak gördüm, RGB destekli de olduğu için onu seçtim.

i5 8400'de kararlıyım. 8400-8500-8600-8700 arasında 1-2 fps farkı oynaması var, ama ısınma ve ses daha hızlı artıyor. Performans / Ses oranında 8400'ün en iyisi olduğu kanaatindeyim.

Intel Core i5 8400
Cooler Master Masterliquid ML240R RGB
Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7
4x Corsair 8GB DDR4 3000MHz CL15 Vengeance RGB
Samsung 250GB 970 EVO M.2 Sata
Samsung 1TB 860 EVO
ASUS ROG Strix GTX 1080Ti
Corsair Obsidian 450D
3x Corsair ML140 PRO RGB LED 140MM
Corsair HX 1200W

Şu PSU Overkill oldu biraz, ama şu an Corsair'in en kolay bulunan ürünü o gibi, 850W çok daha az yerde satılıyor. Bi de ilerde manyaklaşıp 1180 SLI felan yapmaya kalkarsam elimin altında bulunsun dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

450W çekmeyecek sistem için 1200W PSU baya overkill, 550W yeterli.

Üst seviye anakartların hepsinin ses çipi aynı(ALC1220), kayda değer bir fark yok aralarında.

Kasa gereksiz büyük.

Be Quiet!'ın SW3 High Speed PWM fanları ML140 PRO'larla aşağı yukarı aynı fiyattalar, ses profilleri çok daha güzel.

CM ML240R CLC kötü seçim. Be Quiet! Silent Loop 240mm daha sessiz, daha iyi soğutuyor, refill portu mevcut, gerçek AIO.

4x 8 GB RAM kiti yerine 2x 16 GB DR kit hem ikinci elde fiyatını daha iyi korur, hem de RAM upgrade'i yapılacağı zaman yanına aynı kit eklenebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

Madem rgb seviyorsun fanlari ML140 yerine LL140 al. Daha pahali ama cok cok daha guzel gorsel olarak. Ayni sekilde rgb bandwagon binmeye karar verdiysen bi kere salla o sogutucuyu kraken x62 yada x52 al tam olsun. Rami de trident z rgb patlatirsin cin keranesi gibi olur kasanin ici mis gibi

ilk başta o fanı düşündüm zaten. çok şekil gözüküyor.
ama sitede şöyle yazıyor,
ML: 20.4 dBA, 5 years warranty
LL: 25 dBA, 2 years warranty

çok bir fark yok gibi gözükse de, önceliğim sessizlik olduğundan ML tercih ettim.

rgb bandwagon binmeye karar vermedim de, yeni çıkan aletlerin hepsi RGBfest olmuş mübarek :D
ne alsan pavyona çeviriyor odayı.

TridentZ Ram'leri kalite olarak nasıllar? Corsair'in RGB'li Ram'lerinden daha iyi ışıkları var gibi. RAM konusunda da güvenilir midir?

https://www.youtube.com/watch?v=b92N3C4YbFg
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Aluriel said:

Madem rgb seviyorsun fanlari ML140 yerine LL140 al. Daha pahali ama cok cok daha guzel gorsel olarak. Ayni sekilde rgb bandwagon binmeye karar verdiysen bi kere salla o sogutucuyu kraken x62 yada x52 al tam olsun. Rami de trident z rgb patlatirsin cin keranesi gibi olur kasanin ici mis gibi

ilk başta o fanı düşündüm zaten. çok şekil gözüküyor.
ama sitede şöyle yazıyor,
ML: 20.4 dBA, 5 years warranty
LL: 25 dBA, 2 years warranty

çok bir fark yok gibi gözükse de, önceliğim sessizlik olduğundan ML tercih ettim.

rgb bandwagon binmeye karar vermedim de, yeni çıkan aletlerin hepsi RGBfest olmuş mübarek :D
ne alsan pavyona çeviriyor odayı.

TridentZ Ram'leri kalite olarak nasıllar? Corsair'in RGB'li Ram'lerinden daha iyi ışıkları var gibi. RAM konusunda da güvenilir midir?

https://www.youtube.com/watch?v=b92N3C4YbFg

abi LL140 çift döngülü falan baya değişik ışık oyunları yapabiliyorsun. rgb olarak kat kat üstün cidden. ama performans olarak ML biraz daha iyi tabi. bu arada 25 dbA oldukça düşük aslında, max 2 yada 3 fan olacaksa bence farketmez bile ses açısından.

gskill iyi ram aynen. cl14 3200 bulabilsen süper olur aslında ama zor bulması baya + pahalıya geliyor. mecbur cl16 3000 falan olacak bulabileceklerin trden alınacaksa.
Sosyal ağlarda paylaş

PrudenT said:

trident çok iyi ram.

Aluriel said:
gskill iyi ram aynen. cl14 3200 bulabilsen süper olur aslında ama zor bulması baya + pahalıya geliyor. mecbur cl16 3000 falan olacak bulabileceklerin trden alınacaksa.

eğer iyi çıkmazsa...

https://www.youtube.com/watch?v=mmLRTVYgEq4
Sosyal ağlarda paylaş

ahaha. önceki ramlerim de gskill'di zaten, bugüne kadar hiç sorun yaşamadığım nadir markalardan. ram dediğin zaten sağlam geldiyse evladiyelik bi şey ya, baştan bozuk çıkarsa da şans artık.

epey arkada kalmış aldığım ram buydu bu arada:
https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=8537
Sosyal ağlarda paylaş

2. El 980 ulasti elime

Hicbi sekilde goruntu vermiyo

No input, no signal

Goturdym baska pc'lerde denedim, yok, ayni hata

Bios mios'ta fln bile, hic goruntu yok

Dun geceden beri troubleshoot kastim, ram slotlarini degistirdum, yeni pcie kablosu, yeni bios, yeni driverlar, ddu ile driverlari silip yenuden deneme o su bu

Sonuc sifir, calismiyo

Fanlari donuyor,led'i yaniyor ama monitore gelen goruntu yok

Neyse get'le almistim ondan dolayi kaybim yok,vakit harcadim Sadece

Sifir karta yeten butcem yok, nakitim hic yok kartla almam lazim

Beni vurun abi

1100 serisi cikinca fiyatlar duserse reslersiniz
Sosyal ağlarda paylaş

Boot esnasında ve BIOS'ta ekran kartı driverları çalışmıyor zaten, Windows loadlanırken devreye giriyorlar. Yanlış driver olsa bile Windows hata verip yeni driver yükler yüksek ihtimal.

GPU'nun üstünde ne çıkış var, hangilerini denedin?

Şimdi bu ekran kartlarında aynı tip çıkıştan 2 tane varsa bunlarda 1-2 hikayesi, priority oluyor, HDMI 1, HDMI 2 gibi. Sadece 2'ye kablo takarsan görüntü vermez mesela 1'e takman gerekir.

Alternatif olarak BIOS'u resetlemeyi de deneyebilirsin veya anakart üstünden CMOS clear.

iGPU'dan sistemi bootlayıp driver yüklemeyi de deneyebilirsin öyle bir olanağın mevcutsa.

Bir de PCI-E power kablolarının yenisindense ayrı 2 tane PCI-E kabloları denemen daha hayırlı olur, gerçi çok güç çeken bir ekran kartı değil, herhangi bir PSU'nun sorun yaratacağını sanmıyorum, zaten farklı sistemde denedim demişsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...