Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.81a [29ocak15]

Esh

Öne çıkan mesajlar

İşlemci konusunu direk pas geçiyorum, yeni nesil işlemcilerin hepsi geçerli. Sessizlik konusundaysa yaklaşımın yanlış.

Son nesil 5400 RPM mekanik HDD yavaş dönüp hem eski nesil 7200 RPM HDD performansı veriyor hem de ses çıkarmıyor. O açıdan HDD = ses yaklaşımı yanlış.

NVMe disklerin performansı da kapasiteleriyle orantılı. 2x SATA SSD + 1 NVMe SSD yerine 1 adet 1 TB NVMe SSD(Samsung 970 EVO/PRO, HP EX920 vb.) alıp 1 adet 2-4 TB HDD alırsın, 1 TB'a medya vs. hariç sık kullandığın programlar sığmazsa da StoreMI'yle birleştirirsin. Hem de 2 SATA SSD'nin kablo kalabalığından kurtulursun (2x PSU'dan gelen kablo + 2x anakarta giden kablo).

Linklediğin mastercase pro mesela hava akımı çok kötü bir kasa, sessizlik istiyorsan doğru kasa, fan ve soğutucu seçimi ve bunların kasa için doğru yerleşimi, kasanın ve fan yazılımlarının doğru ayarlanması önemli.

Sessizlik konusunda en başarılı kasalar altı, önü ve arkası açık, üstü kapalı olanlar. Ben kendi buildimi koyayım örnek olarak:

https://i.imgur.com/rgwZ5of.jpg
https://i.imgur.com/eqXIMrj.jpg

Darkbase 700, 3x ön intake, 1x alt intake, arkası da tamamen açık. Şu build'de mesela idle'da fanlar 500-600 RPM civarındayken çalıştığını kasaya kulağını yaklaştırıp farkedemezsin lakin en çok sesi yapan şey fanlar. Fanların sesi konusunda sadece ölçülen değerler ( dB ) kriter değil. Motorun ve rulmanın tınıları, filtre/heatsink/rad önünde ve arkasında pervaneyle kalan boşluk itibariyle yaptıkları ses çok daha önemli.

Süper sessiz bir sistem istiyorsan tavsiyem Dark Base 700 olur(ön kapak açık) lakin 2 adet 140mm 1600 RPM Silent Wings 3 High Speed PWM fanla geliyor ve bu fanlar piyasadaki en sessiz ve performanslı fan diyebiliriz. Bunlardan öne 1 tane daha ekleyip aşağı da 1 tane 120mm Silent Wings 3 eklersen büyük oranda sessizliği sağlarsın.
Geriye:
CPU cooler(ses/performans olarak Thermalright Le Grand Macho RT)
2 tane de GPU üstüne 120mm fan montajı gerekli lakin 1080Ti oldukça güç harcayan ve ince fanlarla gürültü yapan bir ekran kartı. Silent Wings 3 120mm High Speed PWM, Noctua A12 veya Gentle Typhoon PWM(1850 veya 2200 RPM'lik modeller) güzel opsiyonlar bu konuda.
PSU olarak RMx750 yerine Seasonic Prime SnowSilent 550 Gold, 650 Platinum veya Seasonic Prime Ultra 750/850W Titanium gene daha sessiz ve ufak olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

o anakart fazla abi o sisteme, boşuna para saçma

Sacacam diyorsan da 8400 değil 8700k al, overclock yap yani. stock değerlerde dediğin gibi olsa da 100-200mhz sonra koyar geçer zaten 8400e doğal olarak.

illa iyi alıcam diyosan az yukarı bak aluriel beni nasıl hizaya sokmuş sgsgsg. vram olarak aynı ayarda daha ucuz kartlar var. hdd configine uyuyorsa taichi (daha mid tier), uymuyorsa giga gaming 7 al ikisi de çok daha ucuza gelecek. Ama dediğim gibi k serisi işlemci almayacaksan çok da bir manası yok, benim baktığım msi carbon a da yonelebilirsin daha da ucuz olur.

Edit: Ballpark olarak bakabilirsin listeye.
https://image.ibb.co/kuPb1J/Jg7r_AX8cl_F5dp_Ij9_Vb_Cv_Xjg_XVEWO4f_JLv_RCJy_AY7_Zks.png
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de heatsink vidaları sıkınca sıcaklık düzeliyor gibi bikaç şey gördüm ama genel bi sorun değil sanırım. Casual kullanıcıyi çok da gerecegini sanmıyorum zaten ya either way

Brightin fan konusunda söyledikleri çok doğru. Ayrıca max dbsi düşük olsa da atıyorum 1400rpmlik bi fan 700rpmde saçma sapan bi ses çıkarıyor tikirdiyor olabilir, iyi bakmak lazım. Bendeki EK vardarlarda mevcut mesela, %30da ugulduyor %40ta sessiz falan.
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:
Linklediğin mastercase pro mesela hava akımı çok kötü bir kasa, sessizlik istiyorsan doğru kasa, fan ve soğutucu seçimi ve bunların kasa için doğru yerleşimi, kasanın ve fan yazılımlarının doğru ayarlanması önemli.

Sessizlik konusunda en başarılı kasalar altı, önü ve arkası açık, üstü kapalı olanlar. Ben kendi buildimi koyayım örnek olarak

iyi de üstü açık altı açık + 50 tane fanlı kasa demen, benim istediğim şeyin tam tersi oluyor.

daha az ses istiyorum, daha güçlü soğutma değil.

Bright, özellikle tekrar vurgulamam gerekiyor, performans kasası istemiyorum, sessiz ve tozun daha az gireceği kasa istiyorum.

o yüzden "en başarılı kasalar altı önü ve arkası açık" dediğin an pörtlüyor dediklerin.

internette "sessiz kasa" aradığında şöyle şeyler çıkıyor:

https://www.youtube.com/watch?v=fb4hwMrRNVk
Sosyal ağlarda paylaş

PrudenT said:

Sacacam diyorsan da 8400 değil 8700k al, overclock yap yani. stock değerlerde dediğin gibi olsa da 100-200mhz sonra koyar geçer zaten 8400e doğal olarak.

işlemciyle anakartın bağıntısı sizin için neden bu kadar önemli anlamadım.

bir anakarta sırf wireless ve bluetooth destekliyor diye +1000 lira fazla ödüyorsam, işlemciye de mi +1000 lira ödemek zorundayım?

8400 almak istiyorum. daha az ses çıkarıyor, daha az enerji harcıyor ve oyunlarda 8700k'ya yakın bir performans veriyor.

ee? ne sorun var bunda?

hem 8700k alayım, hem overclock yapayım, daha fazla ısınsın, daha fazla fan gücü gereksin, daha gürültü yapsın.
Sosyal ağlarda paylaş

İnternette ne yazdığı beni ilgilendirmiyor, lakin bu konuda yazılanların ve söylenenlerin %99'u yanlış.

Performans ve ses aynı şey zaten. Soğutma performansı düşükse fanlar daha hızlı çalışacak, ses artacak. Soğutma performansı yüksekse fanlar yavaş çalışacak, ses azalacak.

Söylediğin fan sayısı arttıkça ses artıyor, evet, ama aynı zamanda soğutma performansı da artıyor. 2 fanı yavaş çalıştırıp elde edeceğin ses 1 fanı hızlı çalıştırıp elde edeceğin sesten her zaman düşük, bu yüzden fan sayısının da etkisi büyük.

Her tarafı kapalı kasaya serin hava girişi olmadığı için kasanın içinde komponentlerin ısıttığı sıcak hava dönmeye devam ediyor ve itibariyle seste doğru orantılı olarak artıyor.

Havayla soğutulan bir PC'de 2 temel prensip var:
-Kasanın içine ne kadar hava giriyorsa o kadar hava çıkıyor.
-Heatsinke giren havanın sıcaklığı 1C arttığında, komponentin sıcaklığı da 1C artıyor.

Sen kasanın içine düzenli serin hava girişi ve sıcak hava çıkışı sağlamadığın sürece istediğin kadar kapat kasanın etrafını, gürültü her türlü artar.

Kasanın içine giren toz miktarıyla açıklığın gene bir alakası yok. Önerdiğim sadece intake fanlarından oluşan setupta kasanın içine giren havanın tamamı filtrelenmiş serin hava olduğu için zaten içinde toz birikmiyor, sadece filtrelerde toz birikiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada anakarta takılmayın. onu seçmekteki esas amacım bolca (8 tane) usb girişi olmasıydı. diğer baktığım anakartlar 4-5 tane usb'ye sahipti, yetmiyor bana o kadarı. ek olarak usb kartı da takmak istemedim.

eğer güzel bir micro atx kasası bulursam, şu anakartı kullanırım mesela
https://www.itopya.com/asus-rog-strix-z370-g-gaming-intel-z370-8th-gen-intel-soket-1151-ddr4-4000mhzoc-usb-31-anakart/
o yüzden dediğim gibi anakarta takılmayın.
(ama usb şart)
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

PrudenT said:

işlemciyle anakartın bağıntısı sizin için neden bu kadar önemli anlamadım.

bir anakarta sırf wireless ve bluetooth destekliyor diye +1000 lira fazla ödüyorsam, işlemciye de mi +1000 lira ödemek zorundayım?

8400 almak istiyorum. daha az ses çıkarıyor, daha az enerji harcıyor ve oyunlarda 8700k'ya yakın bir performans veriyor.

ee? ne sorun var bunda?

hem 8700k alayım, hem overclock yapayım, daha fazla ısınsın, daha fazla fan gücü gereksin, daha gürültü yapsın.

değilsin tabii ki abi. ne için seçtiğini bilemem ki kartı ben, söylemedin yani. sonuçta o fiyatta bi kartın "iyi" olacağı kesin, ama "lazım" olacağı kesin değil. sırf o yüzden seçmiş olabilirsin yani benim bakış açımla. ona göre yorum yapıyorum, uyarıyorum ben de zaten.

aslında ön panelinde bol usb olan bir kasa bulursan diğer önerdiğim kartlarla da ek bi şey kullanmadan o sayıya ulaşabilirsin. ama kasadan anlamıyorum şu sıralar, bir öneri yapamayacağım :D

bright fan konusunda haksız değil bu arada. az fan=az ses ya da mümkün mertebe kapalı kasa=daha az ses gibi bir sonuca varamazsın yani. atıyorum 2 tane 120mm fan her şekilde 4 tane 140mm fandan daha fazla ses çıkarır, hem boyutundan ötürü hem de daha çok çalışması gerekeceğinden ötürü.

benim tavsiyem mümkün olan en iyi airflow'u olan kasayı seçip mümkün olan en büyük fanları düşük rpm'de kullanman. benim kasamda 9999 tane fan var, hepsi aşağı yukarı 600-700rpm çalışıyor. bazen açık mı kapalı mı diye gözümle bakmam gerekiyor yani monitör kapalıysa. ARTIK GEREKMİYOR TABİİ ÇÜNKÜ ANAKART PATLADI...
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

İnternette ne yazdığı beni ilgilendirmiyor, lakin bu konuda yazılanların ve söylenenlerin %99'u yanlış.

Performans ve ses aynı şey zaten. Soğutma performansı düşükse fanlar daha hızlı çalışacak, ses artacak. Soğutma performansı yüksekse fanlar yavaş çalışacak, ses azalacak.

Sen kasanın içine düzenli serin hava girişi ve sıcak hava çıkışı sağlamadığın sürece istediğin kadar kapat kasanın etrafını, gürültü her türlü artar.

internette yazılanların ve söylenenlerin %99'ı yanlışsa, seninki niye doğru olsun? bana testlerle geleceksin.

https://www.youtube.com/watch?v=1Mx1uGqrE-4

şurada adam bahsettiğim kasayı test etmiş.

paneller kapalı: 54.25 C, 39.9 dBA
paneller açık: 52.50 C, 40.7 dBA
paneller kaldırılmış: 51.50 C, 41.8 dBA

arada çok fazla desibel farkı yok, ama iddia ettiğinin tersine cpu daha iyi soğursa daha az gürültülü olur gibi bir şey geçerli değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Akışkanlar mekaniğinin, ısı transferinin testlik bir yanı yok.

Kasa testlerinden ulaşabileceğin kayda değer bir bilgi de yok lakin sadece belirli fan konfigürasyonları için yapılıyor testler ve bu testlerde genel olarak kasaların kendi fanları kullanılıyor. Onlara bakmak istiyorsan en düzgünü Gamers Nexus'tadır muhtemelen.

Ha referans istiyorsan, benim önerilerimle kapalı kasada alacağın soğutma performansı için, CPU ve GPU soğutucularının open bench testlerini kullanabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

PrudenT said:
benim tavsiyem mümkün olan en iyi airflow'u olan kasayı seçip mümkün olan en büyük fanları düşük rpm'de kullanman. benim kasamda 9999 tane fan var, hepsi aşağı yukarı 600-700rpm çalışıyor. bazen açık mı kapalı mı diye gözümle bakmam gerekiyor yani monitör kapalıysa. ARTIK GEREKMİYOR TABİİ ÇÜNKÜ ANAKART PATLADI...

:(
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Bright said:

Akışkanlar mekaniğinin, ısı transferinin testlik bir yanı yok.

ses dalgası konularının da test edilmeye ihtiyacı yok. önü bloklanmış bir ses dalgası, direk sana yönlendirilmiş bir ses dalgasından daha az ses olarak gelir sana.

Tamam. Oyun oynarken 2000-2500 RPM'de dönen ekran kartının fanlarından gelen uçak motoru sesiyle önünü bloklamanın çok doğru bir karar olduğunu hatırlarsın (tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Guide lazımsa buna bakılabilir, fan testleri için Thermalbench'in reviewleri güzel.

Geriye kalan testler open-air olanlar hariç pek bir şey ifade etmez lakin reviewerların hiçbiri cooler'a giren sıcaklığı ölçmüyor, oda sıcaklığı üzerinden gidiyor, metodolojileri yanlış. Özellikle ısı kaynaklı heryeri kapalı test kasasında ambient'a delta verenler veya kasa içinde yapılan testler ekstra yanıltıcı.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet TR iş yeri için toplayacağım sabit kur derdim yok 2000 dolar artı KDV hatta.

Vatan ve Inventus dolar olarak da veriyor fiyatlar.

Ryzen sanırım artık render alırken sıkıntı çıkarmıyormuş o yüzden Ryzen olabilir sistem.

3 max 4 sene sonra hurdaya çıkar o yüzde OC düşünmeye gerek yok sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...