Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üçüncü sınıf bir üniversite mezununun gözyaşları

lazerbulbul

Öne çıkan mesajlar

"roket adam" said:

2 senelik radyo tv'yi, 4 senelik dandik gazetecilği 'İKİ TANE ÜNİVERSİTE OKUDUM' diye satmaya çalışıyor adam. okuduğun iki tane üniversite bir boka yaramıyor işte. bunun artisliğini yapma, daha baştan belliymiş böyle olacağı neden 'o gün'e hiç hazırlanmamışsın?

Buna da katılıyorum. İş bulma eylemini askerlik gibi düşünüyor insanlar. 4 yıllık okul bitirince her işe eligible sanıyorlar kendilerini, kısa dönem askerlik gibi. Sonra öyle olmayınca da zamanında düzgün okula girecek kadar başarılı olamadım şimdi onun acısını çekiyorum demek yerine sistemi suçluyorlar, tembel tembel oturuyorlar sonra.

Ulan 5 taksiciden 4'ü yapmaz şu hareketi, "hata ettik okumadık abi ondan sürünüyoruz işte" diye hatalarını kabul ederler delikanlı gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

burda geyik yapan herkes 4 yıllık mezunu olduktan sonra 800 e her iş için burun kıvırır.

o süreyi eğitim olarak göreceksin diye bir olay yok. tam zamanlı katma değer üretiyorsan 800 liraya çalıştıramaz kimse.

ne biçim sistem kölesisiniz lan.

Kölelikle alakası yok. Realiteyle alakası var.
Üniversiteler dışında bir özelliği yoksa adamın.
Sosyal ağlarda paylaş

BalisticGel said:

Xaenin said:

800 tl - asgari falan da komik yani, ben olsam ben de kabul etmezdim şahsen.
Ben uzun süre işsiz kaldıktan sonra yılıp asgari ücret veren yerlere baya başvuru yapmıştım ama hepsi sen üni. mezunusun ben seni burada tutamam deyip geri çevirmişlerdi.

bize layık değilsin daha iyilerine layıksın.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

burda geyik yapan herkes 4 yıllık mezunu olduktan sonra 800 e her iş için burun kıvırır.

o süreyi eğitim olarak göreceksin diye bir olay yok. tam zamanlı katma değer üretiyorsan 800 liraya çalıştıramaz kimse.

ne biçim sistem kölesisiniz lan.

yahu bawwwwww disinda birsey yokki yazida, direk aglamis ve intihar kartini cekmis "BANA IS BULUN" temali bisi su yazi. gazetecilik okurken hicmi bilmiyordu is imkanlari bok gibi olan bir meslek edinmeye calistigini? bugun turkiyenin en meshur gazetecilerine bakin hespi tirnaklari ile kaziyarak gelmis oraya, yilmaz ozdile senelerce yildiz fali filan yazdirmis aydin dogan, ugur dundar abuk subuk birsuru filmde filan oynamis ac kalmamak icin. cok iyiydim okulda diye boburleniyorda hicmi okumadi bu hikayeleri?

su adamdan her bakima en az 10 kat filan daha kalifiye biri oldugum halde onun burun kivirdigi 800 liralik isi bile bulamiyicak biri olarak yaziyorum bunu, ciddi ciddi gonullu non-profit organizasyonlarda belese calismayi dusunen biri olarak yaziyorum sunu sirf evde curimiyim diye, buyuk ihtimalde defolup uzakdoguya gidip meslegimle alakasiz bir is yapicam sirf su ulkenin boktanligi yuzunden. sozluk koselerinde agliycagina girsin 2 sene calissin bakalim ondan sonra basvurdugu isler nasil oluyormus kendi gorsun, bi meslek ogrensin is tecrubesi yapsin, bedava kendini kullandirtmadan olmiyor bu isler, gurur yapmis bu direk.

bide "kiz bulamiom cunki benden cok kazanicak ve gururuma yediremiyorum bunu ama ev kizida istemem iyyyy" ne ya? nasil bir kibir bu, neyin kafasi bu? uzak dursun zaten kizlardan bi zahmet bu kafa ile, entitlement canavari olmus bu adam tam sopalik hani
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

iş bulma tamamen çevre ve network. kalitelisin diye hiçbir yere giremiyorsun. mühendislikte falan zaten kimsenin umrunda değil.

Çevre ve network seni işe sokmaz abi, odaya sokar sadece çoğu zaman. En azından kaliteli şirketlerde böyle. Yüzlerce adam başvurur, sen bi şekilde ittirirsin o pile arasından rahat sıyrılırsın görüşme koparırsın. Görüşmeyi kopardıktan sonra top tamamen senin elinde, senin için adamlar recruitment sürecini değiştirmezler yani, boarddan geçeceksen yine boarddan geçeceksin, 3 tane direktörle mülakat yapacaksan yine yapacaksın. Bir de en sonda işe yarar, biz bu çocuğu beğendik, zaten şunu bunu da tanıyormuş, diğerini siktiret bunu alalım biz dedirtir.

Çok biliyormuşum gibi konuşmayayım da benim gördüğüm ve yaşadığım bu yani şu ana kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

iş bulma tamamen çevre ve network. kalitelisin diye hiçbir yere giremiyorsun. mühendislikte falan zaten kimsenin umrunda değil.

katılmıyorum abi buna da. çevre network falan tabii önemli, sikko herifler çok iyi yerlere gelebiliyor sırf çevresi sayesinde ama bu ciddi istisna genelde.

iyiysen, zaten çevren de oluyor. insanlar arayıp soruyor yani. dolayısıyla daha rahat iş fırsatlarına erişebiliyorsun. bu kadar basit.

ha ortalama biriysen ve çevren varsa, çevre yine sana yardımcı olabilir, ama işe girmenin garantisi olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Xaenin said:

Sparkcaster said:

Çevre ve network seni işe sokmaz abi, odaya sokar sadece çoğu zaman. En azından kaliteli şirketlerde böyle. Yüzlerce adam başvurur, sen bi şekilde ittirirsin o pile arasından rahat sıyrılırsın görüşme koparırsın. Görüşmeyi kopardıktan sonra top tamamen senin elinde, senin için adamlar recruitment sürecini değiştirmezler yani, boarddan geçeceksen yine boarddan geçeceksin, 3 tane direktörle mülakat yapacaksan yine yapacaksın. Bir de en sonda işe yarar, biz bu çocuğu beğendik, zaten şunu bunu da tanıyormuş, diğerini siktiret bunu alalım biz dedirtir.

Çok biliyormuşum gibi konuşmayayım da benim gördüğüm ve yaşadığım bu yani şu ana kadar.

ciddi kurumsal dünyada dediğin doğru olabilir de TR gibi adam kayırmacılığın tavan olduğu memlekette çevre her tülrü işe sokar adamı. Ha senin dediğin gibi bi international kurum olmaz da, belediye olur, müteahit firması olur, gazoz dağıtım şirketi olur vs vs..
Sosyal ağlarda paylaş

Sen istediğin kadar kalifiye ol, boktan ülkemizde dümdüz başvuru ile işe girme ihtimalin oldukça düşük. Şunun şurasında 5 sene tecrübem var, benim gözümün önünde bile kaç kere yaşandı.

Bir önceki şirketimde 100 aday arasından 2 adaya kadar düşülüp, o ikisiyle son bir görüşme daha organize edilip, ikisi de miktiredilerek zart diye falanca müdür referansıyla gelen alakasız kızı aldılar yani. Nişanlım da en son 3 görüşmeye gitti, referans araması bile yapıldı, sonra genel müdür tanıdığı 1/16 kalifikasyon sahibi kızı gelip oturtmuşlar oraya. Aylarca beklemişler meğer başka kadro açılsın diye de anca öyle girdi.
Sosyal ağlarda paylaş

millet sanıyor ki üniversiteyi okuyup çıkıcam 2500'den işe başlatacaklar. yok öyle bir şey. ben de 4 yıl iletişim lisesinde radyo tv okudum, 2 yıl daha üniversite radyo tv okudum, işe girdim asgari ücretten. 1 sene çalıştım, dikey geçiş yaptım 4 yıllık bitirdim, şimdi girdiğim işten 2000 alıyorum. Hatta 2000 almak benim hatam, girerken "2500" deseydim 2500 vereceklerdi. Tecrübem yok fazla uçmayayım diye 2000 dedim.

Sektöre atlar atlamaz yüksek maaş beklemek neyin kafası ya. BSG ya. En azından bu sektörde okula bakmazlar, tecrübeye bakarlar. Sen medyaya giriyosun, daha önce ne yaptın, anket dağıttım, arkadaki inşaatta odun taşıdım. oo o zaman al 3000 lira.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben bir arkadaşımdan örnek vereyim. eleman lise bittikten sonra 2. senesinde elektronik mühendisiliği ytü'yü kazandı ilk sınıf sonunda (dikey mi diyolar yatay mı, bilmiyorum) sınıf ya da okul birincisi olarak itu'ye geçti. her gün kolonya süren, evden çıkarken ayakkabılarını temizleyen adam half life ile tanıştıktan sonra hayatı alt üst oldu, derslere çok önem vermedi ama akıllı adamdı o arada ingilzice'nin üstüne fransızca, almanca ogrendi. 31 yaşında ite ite okulu bitirdi. yani düşünün 31 yaşındasın hiç bir iş tecrüben yok seni kim niye full maaşla işe alsın. e bu adamda artık evden ayırlacak hayatına yön verecke, o yaşa kadar baba parası yemiş. ilk başta işleri beğenmedi (fransızca ogrenip scheider ile fransızca mulakata katılıyor bu arada yüksek maaş için, japonca ogrenip toyota ile görüşüyor hala işe girmiyo) fakt sonra ss gitti 1000 liraya 1,5 sene çalıştı daha sonra hep bi tık üstüne başka şirketlere girdi. 6 ay çalışıp işi beğenmiyordu ama yeni işe girerken sürekli üstüne koyuyordu maaşın. şimdi bir yahudi ile çalışıyor ve hatırı sayılır bir maaş alıyor şu an 36 yaşında. 2 sene içinde kendi şirketimi açacağım diyor. he niye anlattım bu arkadaşla bağlantısı aslında çok yok elektronik mühendisliği iyi bir meslek fakat x yaşdayım bu parayla ne yapacağım diye düşünememek lazım. gidip çalışacaksın cv'de o gözükecek.
Sosyal ağlarda paylaş

zuzn süreli staj, az paraya çalışmak falan yatırım hani tam kölelik dğeil

mezun olduğumuz okuldan mesleki eğitimle çıkmıyoruz (meslek lisesi çıkışlı değilsek ki o da tam oalrak etkili omuyor) biz işte işi yaparak öğreniyoruz mesleki yeterliliğimiz kanıtlıuoruz.

şurada nedanko sağolsun 6 ay kadar mynette çalıştım onun bile büyük etkisi oldu "kurumsal firma deneyimi" diye baktılar.

akademik kariyer düşünmüyor olsaydım asgari ücrete bir yerde çalışmaya başlardım yani 1 veya 1,5 yıl çalışıp daha iyi maaşlı bir işe geçebilirdim. ha ama nedir o sürede yüksek lisans vs yaptım görece daha iyi maaşlı daha sağlam bir işe girdim

bu tamamen finansal imkanlarla alakalı bir şey, kiminin aileden finansamanı vardır yüksek lisans yapar ondan sorna ciddi iş arar kimi nin durumu yoktur bir an evvel işe girip oradan yürümeye çalışır
Sosyal ağlarda paylaş

meslek okulunda okusaymış keşke
üniversite iş bulma yeri değil

ek olarak gazeteciliği cok seven bi tanıdık, elektrik oretmenligi okuduktan sonra ben tv ci olcam diyince

araya tanıdık sokup onu televizyona geçirmiştik. 3-5 sene program sundu yerel bir kanalda, açık oturum falan yaptı.

Sonra bıraktı şimdi işte. Okulla ne alakası var yahu gazetecilğin felan.

Ha ne yapabilir, çok istiosa RTE ye methiyeler falan düzebilir, es kaza bi canlı yayına denk gelirse alırlar kanala
Sosyal ağlarda paylaş

Görüşmeye gidebilene kadar mümkünse CV'yi dümdüz Kariyer.net vs. değil de ara bir katmandan tanıdıkla vermek lazım. Yoksa şans daha en baştan baya baya düşüyor. Üniversitenin adı da ancak tanıdıksız CV gönderiyorsanız biraz işe yarıyor, yoksa önemsiz.

Görüşmeye gidebildikten sonra da üniversitede falanca aktivite yapmakmış, 3.98'le mezun olmakmış falan kimsenin umrunda değil. Orada çeşit çeşit özelliklerinize bakıyorlar, kendinize güvenden mütevaziliğe, işe hakimiyetten kendini geliştirme potansiyeline, ona buna komple bakıyorlar işte. Orada kendinizi satabilmeniz ve akıllarına yatabilmeniz önemli.

Son aşamada ise tamamen torpile yenilmemek ve/veya torpille desteklenmek var. Sonuçta 3 aylık İK arayış ve eleme süreçlerinin ardından karar kılınan elemanın işe alımını yine BİR adet genel müdür kişisi onaylıyor. YOK LAN BU DEĞİL DE ŞU BENİM ELEMAN OLSUN xD dediği an bütün o çabalarınız çöpe gidiyor.

Not: Bu söylediklerim kurumsallık ve küresellik anlamında en tepede olan 20-30 şirket için geçerli olmayabilir. Gerisinde gerçekten böyle işliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Yine bir loser, düşük eğitimli ama iş bulamadığı için ağlayan başlığıyla karşı karşıyayız.

Üniversite okurken, doğru insanlarla tanışmadığından veya aklı havada olduğundan şu gerçeği göz ardı ediyor çok fazla insan: Üniversiten ne olursa veya ne kadar iyi olursa olsun, uzun dönem staj yapıp yapmamış olman, profesyonel hayatta kendine ne katmış olduğun farkı yaratıyor. Yazıyı yazan kişinin okuduğu 2 üniversitenin toplamı doğru düzgün tek bir üniversite yapmıyor muhtemelen, bir de yaptığı işler dandik. Görüşmeye çağrılmaması fazlasıyla normal.

Türkiye'de iş hayatı mükemmel etiklerle yürüyor demiyorum, yukarıda saydıklarımı yapıp yine de brüt 2500 teklif alabilirsiniz tabi ki; ama isteyince 26 yaşında 9000 - 10000 brütün üzerine çıkabiliyor insan gayet; eğer doğru adımları atarsa.

Bir de 25 yaş krizi var ki üniversite sonrası karşılaşılan, ona hiç girmiyorum bile.
Sosyal ağlarda paylaş

ilk 1 sene asgariye razı olacaksınız. asgari şu an 1000 tele gibi bişey.

bu maaşla çalışırken iş aramaya ve görüşmeye devam etceksiniz. görüşmelerdede asgari aldığınızı belirtmeyeceksiniz tabiki.

ama okuldan mezun olup 0km iken maaş beğenmemezlikle bi yere varılamaz. senin okulda öğrendiğin şeylerin %90'ının firmalar için bir anlamı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...