Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkish Lira is coming to Steam!

Silphatos

Öne çıkan mesajlar

Rewendor said:

Rerore said:

2.si aral ın ağladığı yer steam değil, direk anlaşmalı olduğu oyun firmaları olması lazım
yoksa steam ne takar aralı kendi karına bakar

zaten fırsat bilmiş
o da geçirmiş mazluma

Konuyu pek takip etmemişsin sanırım.

Anlaşmalı olduğu oyun firmalarına gitmemiş, zira o firmalar "biz konudan haberdar değildik, siz söyleyince elimizden geleni yapmaya çalıştık, olmadı Steam belirliyor fiyatı" dediler, Steam ise "biz belirledik, yerel dağıtımcıya göre belirledik, nokta." dedi.

Öyle olması lazım böyle olmalı ile değil "öyle oldu, böyle dedi" diye gerçekler var ortada.

gerçek diyorsun da
şu açıklamaların tamamen doğru olabilmesi için
yapımcı firma ben oyunu sana sattım gerisine karışmıyorum olması lazım steam'le

bu durumda da steam in hiç bir zorunluluğu kalmaz bölgesel fiyat belirlemek gibi

yani kısaca aral ağlayınca, o fiyttan satıyorsa ben niye satmamayım daha fazla para kazanırım demişler
Sosyal ağlarda paylaş

Steam Aral baskısıyla belirliyor işte. Bölgesel fiyat esasen kar amaçlı bir durum, Rusya vb gibi ülkelerde de işe yarıyor.

Dendiği gibi boyun eğdiği için o da suçlu, ama esas suyun başını tutan Aral işin başı, yoksa Steam ilk başta gayet makul fiyattan çıkarttı oyunları piyasaya. Haliyle aggroyu da o çekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Yapımcı karışamaz zaten nasıl karışabilir?
Elli defa yazdık bunu. Steam sadece Indie oyunlarda aracılık ediyor (çünkü "retailer" değil "publisher" olarak anlaşma yapıyor,kar alıyor).

Diğerleri için yapımcıdan ya da publisherdan oyunu alıyor ve kendi fiyat politikasını belirliyor.
Dediğin gibi olsaydı Ubiplay üstünden AC3 30 dolara satılırken Steam nasıl 10 dolara satıyordu indirimlerinde? Fiyatlamayı Steam tek başına yapıyor anlayın artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Elli defa yazdık bunu. Steam sadece Indie oyunlarda aracılık ediyor (çünkü "retailer" değil "publisher" olarak anlaşma yapıyor,kar alıyor).

Diğerleri için yapımcıdan ya da publisherdan oyunu alıyor ve kendi fiyat politikasını belirliyor.
Dediğin gibi olsaydı Ubiplay üstünden AC3 30 dolara satılırken Steam nasıl 10 dolara satıyordu indirimlerinde? Fiyatlamayı Steam tek başına yapıyor anlayın artık.

tmm böyle bir anlaşma varsa doğrudur bir şey demiyorum
ama peki olayın aral'la ilgisi ne

yani steam in fiyatları yükseltmesi için elide nasıl bir koz var aral ın
Sosyal ağlarda paylaş

Çok da sallamıyor ki? Youtube'un 5 sene kapalı kaldığı ülkeyiz. Adam o işle uğraşmak devletle muhattap olmak istemiyor.

Birçok marketle beraber arada TR'yi de sıkıştırıp burada da ucuza satar para kazanırım dedi, baktı başına Aral musallat oldu, kazanacağıma değmez ne uğraşacam dedi arttırdı fiyatları. 3-4 mesaj üstteki gibi "I don't care" durumu işte. Zaten attığı c/p açıklamadan da belli sallamadığı.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Adam diyor ki, oyun 60 dolar, üstüne kdv ekle gümrük ekle bandrol ekle buraya getirme ücreti ekle, dağıtım ve stok masrafı ekle zaten o fiyata geliyor.

Ben oyunu max. 60 dolara alıyorum, bütün ülkenin dağıtımcısı toptan aldığı aynı oyun başına niye 60 dolar versin? 60 dolar dünya çapında alıcıya ulaşma ücreti. Aral distrubitor olarak değil de sanki Amerika'dan gitti gidiyorda satmak için elektronik eşya alarak gelen turist olarak mı çalışıyormuş?

Diğer ülkelerde vergi, stok, getirme, gümrük ve dağıtım masrafları yok tabi. Türkiye dışında bütün ülkelerde dağıtımcı irade gücüyle oyunları yoktan var edebiliyor.

Aral dünya üzerinde kutulu oyun basan tek şirket herhalde. O yüzden herkesin 60 dolara sattığı oyunun üzerine kutuya basma ücreti koyma hakkına sahip tek kurummuş gibi davranabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

biz böyle baklava gönderiyoruz

gaben böyle baklavayı ağzına atıyor

yazdığımız notu okuyor göz ucuyla

o sırada önünde steam fiyatlama ekranı açıkmış

hmmmm yapıyor, ikinci baklavayı tek hamlede yiyor

sonra oradaki fiyatları düşürmeye başlıyor baklavalara sol göz ucuyla bakarak

baklavalar türk halkını bir kere daha kurtarıyor

hmmmpppsss
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

steam'in dağıtıclardan oyunu toptan alıp kendi fiyat belirleyip sattığına dair bir kaynak verebilir misin, çünkü bana hiç inandırıcı gelmedi. Çok gereksiz bir iş yükü oluşturur bu dediğin. Steam bir dijital platform, bu mecrayı kullanan dağıtıcı ve yapımcılardan aralarındaki anlaşmaya göre belirli bir pay alıyor. Yani stok yapma, belirli sayıda alma gibi bir derdi yok.

Dediğin gibi bağımsız yapımcılarla beraber belirliyor fiyatı steam, ancak büyük dağıtıcılar kendi fiyatlarını ve indirimlerini kendi belirliyor. Aksi takdirde adam başka platforma gider, bu pazarlık gücü var, ya da kendi platformunda satar sadece.

Steam tl'ye geçtiğinde bütün oyunlar(eğer dağıtıcı aksini belirtmediyse) steam'in önerdiği fiyattan satışa çıktı. Ondan sonra da zaman geçtikçe adamlar istedikleri fiyatı düzeltiyor. Yoksa steam belirliyor olsa bütün oyunlarda benzer fiyat politikası güderdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkladık bunları hep bu başlıkta. Üşengeçlik etmeyin, lütfen okuyun.

1 - Steam toptan key alıyor bunun da satışını gerçekleştiriyor. Bir tek benim başıma gelmiş olamaz herhalde "Failed to Contact Key Server" hataları, aynı şekilde oyunu aldıktan sonra key stokları tükendiği için yapımcıdan/dağıtıcıdan key bekleyip 2-3 gün sonra aktive etmeyi. Steam key'i tedarik ediyor, sonra sana satıyor.

2 - Quote'ladığın yazımda da belirttiğim gibi. Ubisoft'un oyunu, Ubisoft'un kendi platformunda 30 dolarken Steam 10 dolara satıyordu. Madem bunu Ubi belirliyor, niye Steam'e "kardeşim niye dükkanın önünü kapatıyorsun" demiyor? Mantıklı mı?

3 -
Fiyat politikasının Steam'in belirlediğinin tangible kanıtı budur. Tabii ben ıslak imzalı belge isterim, seeing some pixels demiyorsan.

4 - Daha önce de bu olayın neden yaşandığının örneğini çok net verdim.
Strawberry.Net ve Türkiyedeki parfüm distribütörlerinin arasında ne yaşandıysa Steam ve Aral arasında yaşananlar aynı. Birebir benzer durumlar.

Sosyal ağlarda paylaş

"guideline" olduğu x kez yazıldı. o resmi aldığın threadde de yazıyor. tangible olsun diye linkleyeyim istersen...

steam'in dağıtımcı ile el ele gitmediğini varsaymak ne kadar saflıksa büyük dağıtımcıların kendi insiyatifiyle fiyat değiştirebilecek kadar borusunun ötmeyeceğini varsaymak da o kadar saflık.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...