Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

spora başlayamayanlar klubü

barbu

Öne çıkan mesajlar

Kimsenin fazla mesaiye kalma zorunluluğu yok, ne yapacağını açıklama zorunluluğu da yok. Adam ister spor yapar ister evde pembe dizi izler. Böyle bir durumda sözleşme varsa kıdem alır yoksa işe dönüş davası bile açabilir.
Yok yavaşlıktan yetiştiremediyse kıdem verilip çıkartılır yine.
Konuyla ilgili en güzel yazıyı KuddusiMavra abimiz yapmıştı, elalemi zengin edecez diye stres topuna dönmenin lüzumu yok.
Sosyal ağlarda paylaş

abi adam lokal, kontratinda isler fast track oldugu icin isin durmasina sebep olacagi yaziyor.

over time odeniyor, haftasonu daha fazla katsayi ile odemesi var.
dahasi belli bir saatin ustune de overtime a kalamaz. istese bile yasak.

ama fasttrack giden kisimlari da var isin. adam dogrudan zarar verdi bugun.

benim de islerim aksadi. baska kisimda calisan adami alip ona yaptiracagim. yarin bunlari yaparsak, islerin bir kismini duzeltmis oluruz. ama 1gune yakin kayip olur calistigi bolgede.
Sosyal ağlarda paylaş

Ülkeyi, yasaları ve kontratı görmeden bir şey diyemem. Ama pek çok ülkede yasal olarak fazla mesai ödense dahi fazla mesaiye kalmak çalışan insiyatifindedir. Hangi ülke, spesifik yasa nasıl bilemem tabii ama genel durum olarak adamın atıyorum kontratı 40 saatse, ve yasal olarak 60 saate çalışma hakkı varsa (daha üzeri bahsettiğin gibi istesen de yasak) o fazladan 20 saati çalışıp çalışmama hakkı genellikle şirketin değil çalışan olarak onun insiyatifinde.
Sosyal ağlarda paylaş

isini bitirmesi lazim. sikinti normal sure icinde isini yapmamasi.

mesaiye kalma falan ekstrasi.

bitirmediyse, gelecek seve seve.

ya da herkes gibi right time calisacak, isini zamaninda bitirecek.

sonrasinda eve gidip vucudunu yaglayip yerde kayarak fok baligi taklidi yaparak gununu gecirebilir.

her neyse, kendi calisma saatlerine uygun bir is arar.

spor hocaligi yapmasi icin referans veririm hatta isterse.
Sosyal ağlarda paylaş

İşe yeni başladığım dönemlerde bölümlerarası bir toplantıda başka bölümden bir müdür bizim bölümün genelde mesaiye kalmamasına ithafen "Siz pek çalışmıyorsunuz galiba" gibi bir laf etmişti. Benim müdür de hazırcevap adamdır, o zaman bir vecize söylemişti: "Çalışan sürekli mesaiye kalıyorsa ya çalışan yetersizdir işini zamanında yapmıyordur, ya da yöneticisi yetersizdir çalışanlarının iş yükünü iyi ayarlayamıyordur.". Burada da hangisi geçerli bakmak lazım. Aynı iş yükünü başka elemanlar mesaisiz bitirip bu adam bitiremiyorsa iş yükünde problem yok, adam zaten iş için uygun değil demektir. Yok eğer herkes sürekli mesaiye kalıyorsa ama bu adam kalmam dediyse o zaman adam haklı, o zaman iş yükünü sorgulamak lazım.

Şimdi mesainin ödeniyor olması, adamın önceden uyarılması falanla biraz haklı gibi oldun dasaaa. Esas olarak iş yükü ve diğer aynı seviye çalışanların performansı mesai durumu kimin haklı olduğunu belirler bu durumda.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

sanki müdür çalışıp gelmiş, hazırcevaptan çok.

hayalim almanya da sendikalı yazılımcı olmak, sonra mayışmış, fazla mesaimiş dertler bitecek sdf

Önceden de benzer soruyla karşılaşmış olabilir tabii.

Bunu yapan arkadaşım var bu arada. Adam Münih'te startup'ta çalışıyor. Bir gün çok acil bir işin yetişmesi gerekirken sabahın köründe geliyor adam. Akşam mesaideyken yöneticisi görüyor bunu, "Sen saat kaçta geldin işe?" diye soruyor, adam söyleyince "Nee 11 saattir burada mısın? Manyak mısın lan? Başına bir şey gelse sigorta bile karşılamaz çabuk evine!" diyo. Bizimki ya ama iş var, acil falan derken adam kabul etmiyor, yarın yaparsın, gerekirse deadline ertelenir deyip eve yolluyor adamı.

Adamın kendisi de bu tepkiyi veren yöneticisi de Türk bu arada. Önemli olan önce sistemi ve cezayı düzgün oturtmak, ondan sonra kültür ve bilinçlenme oluşur zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

İşe yeni başladığım dönemlerde bölümlerarası bir toplantıda başka bölümden bir müdür bizim bölümün genelde mesaiye kalmamasına ithafen "Siz pek çalışmıyorsunuz galiba" gibi bir laf etmişti. Benim müdür de hazırcevap adamdır, o zaman bir vecize söylemişti: "Çalışan sürekli mesaiye kalıyorsa ya çalışan yetersizdir işini zamanında yapmıyordur, ya da yöneticisi yetersizdir çalışanlarının iş yükünü iyi ayarlayamıyordur.". Burada da hangisi geçerli bakmak lazım. Aynı iş yükünü başka elemanlar mesaisiz bitirip bu adam bitiremiyorsa iş yükünde problem yok, adam zaten iş için uygun değil demektir. Yok eğer herkes sürekli mesaiye kalıyorsa ama bu adam kalmam dediyse o zaman adam haklı, o zaman iş yükünü sorgulamak lazım.

Şimdi mesainin ödeniyor olması, adamın önceden uyarılması falanla biraz haklı gibi oldun dasaaa. Esas olarak iş yükü ve diğer aynı seviye çalışanların performansı mesai durumu kimin haklı olduğunu belirler bu durumda.

adam raporlarini bitirip dizi izliyor normalde. ben otursam bi oglende 10tane raporu hazirlarim dilini bilsem.

tembel adam sevmiyorum hacit. canin sikkindir, kiz arkadasinla aran bozuktur, annen hastadir kafan daginiktir bilmem ne.. ya da spora gidiyorsundur ama kaslarin istedigi kadar gelismiyordur ilgilenmiorum yani ne icin kafanin takik oldugu ile. haftaici islerini bitiremediysen ve de yine uyari aldiysan, yarim gunde bitecek isin varsa cumartesi gelirsin calisirsin bitirirsin

bunun ne kolelikle alakasi var, ne de baska bisi ile. ise baslarken ben bu isi teslim edecegim diye yapiyorsun o anlasmayi.
haftaici soylenilmis, yapmamissin. haftasonu soylenilmis hareket yok.

e kufur mu edeyim yani?
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

senko said:

sanki müdür çalışıp gelmiş, hazırcevaptan çok.

hayalim almanya da sendikalı yazılımcı olmak, sonra mayışmış, fazla mesaimiş dertler bitecek sdf

Önceden de benzer soruyla karşılaşmış olabilir tabii.

Bunu yapan arkadaşım var bu arada. Adam Münih'te startup'ta çalışıyor. Bir gün çok acil bir işin yetişmesi gerekirken sabahın köründe geliyor adam. Akşam mesaideyken yöneticisi görüyor bunu, "Sen saat kaçta geldin işe?" diye soruyor, adam söyleyince "Nee 11 saattir burada mısın? Manyak mısın lan? Başına bir şey gelse sigorta bile karşılamaz çabuk evine!" diyo. Bizimki ya ama iş var, acil falan derken adam kabul etmiyor, yarın yaparsın, gerekirse deadline ertelenir deyip eve yolluyor adamı.

Adamın kendisi de bu tepkiyi veren yöneticisi de Türk bu arada. Önemli olan önce sistemi ve cezayı düzgün oturtmak, ondan sonra kültür ve bilinçlenme oluşur zaten.

son paragrafina kesinlikle katiliyorum
almanyadaki diger arkadaslardan benzeri hikayeleri sikca duyuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

spor hakikaten bos vakti olan adam isi.

Asiri yorgun miskin karakterin yoksa spor bos vakit isi filan degil. Her boku efsanelestirdigimiz gibi bunu da boyle cok matah bir seymis gibi anlatiyoruz.

Hsftada 3 gun 30-40 dakka vucut antrenmani bile yeterlidir.

Insanlar niye spora vakit ayiramiyorum cevabi sunlar:

1-kari kesmeye gidiyor insanlar, tingir mingir dolaniyor, hazirlananini gordum
2-dustan cikip 1 saat suslenen adamlar dolu spor salonu
3-over training, gym de asiri zaman harcamak
4-yemek kabi hazirlsma mitleri
5-kardiosuz olmaz tripleri
6-eve/ise uzak illa dort dortluk spor "kompleksi" secme tripleri
7-beyaz yaka kiyafetiyle spora gitmek, cikista da aynen geri giyinmek
8-haftada en az 4 kere gidilmezse olmaz diye dusunmek.

Sunlarin 3 tanesini bile yapiyorsaniz + 1-2 saat ekleyin gunluk. E tabi zaman ayirmak zor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...