Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vücut geliştirme #5

AthleT

Öne çıkan mesajlar

şimdi dips dedinizde ben kendi ağırlığımla çalışma aşamasında değilim, az tekrar sayısında kalarak ağırlık artırmam lazım.

decline bench press diyorlar alt göğüs için. göğüs çalışırken 3 set normal bench press üstüne 3 set decline bench press yapsam olur mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

şimdi dips dedinizde ben kendi ağırlığımla çalışma aşamasında değilim, az tekrar sayısında kalarak ağırlık artırmam lazım.

decline bench press diyorlar alt göğüs için. göğüs çalışırken 3 set normal bench press üstüne 3 set decline bench press yapsam olur mu?

Olur ama performans ve sectigin hareketlerden dolayi fazla stress bindirmis olabilirsin de bu sekilde yaparsan. Benim tercihim ilk ve son egzersiz oluyor. Uyguladigim gogus antrenman programimi ornek alabilirsin. Kendi hedef ve planima gore duzenledim ama ornek teskil etsin.

Bench Press 12-10-8-8-6
Incline Cable Fly & Incline Push-up 12-10-10 & Maksimum *Push up agirlik yelegi ya da agirlik plakasi alarak*
Incline Close Grip Dumbbell Press 12-12-10-10 * İc ve ust gogus icin harika bir egzersiz*
Medium Cable Crossover 3x12
Decline Bench Press / Chest Press Machine 6-8-10 *Ters piramit sistemi ile*

Gogus gunumde bu sekilde calisiyorum. Ardindan da karin bolgesine gecip bitiriyorum gunu. Dinlenme araliklarim maksimum 50 saniye.
Sosyal ağlarda paylaş

göğüste koltuk altına yakın bölgeler çalışıyor düz bench press le ama aşağılara doğru çalıştıramıyorum göğüsü. otelde kalıyorum spor salonu çok teferruatlı değil. bi bench press sehpası var birde düz eğimi ayarlanan sade bir sehpa. decline dumbell press yapıyım dedim kol omuz çalışıyor sırf yada bana öyle geliyor. ertesi gün alt göğüste ağrı hissetmedim.

bench press sehpasınında bar koyulan yuvalarını öyle bir ayarlamışlarki tam tutmam gereken yerde barı tutan yuvalar var.
Sosyal ağlarda paylaş

omuzlarini geri cekiyorsun di mi yaparken? cekmedigin surece gogus hic calismaz.

yani asagi indirip trapleri deaktive edeceksin, sonra bi de geri cekip omuzu deaktive edeceksin.

trap calismadigimiz her aktivitede omuzlari indirmek lazim bilerek, cunku cok aktifler her seye bulasiyorlar. overhead presste falan da ozellikle yukari kaldirman gerektigi icin
Sosyal ağlarda paylaş

ısınmakla ne ilgisi var ki?? benchpress dediğimiz şey göğüs ve triceps değil mi zaten %90? göğüs de davar gibi kas olduğu için zaten yanma hissi çok daha az oluyor her şekilde. beni genelde triceps yarı yolda bırakıyor gibi geliyordu hep yani benchpress'te.

ama konunun ısınmayla alakasını çözemedim. istediğin kadar ısın ne farkedecek?
Sosyal ağlarda paylaş

Isınmak mind muscle connection dediğin şey ile alakalı.
Burada ısınmaktan kasıt tutup stretch etmek falan değil. Bazı hareketler özellikle yeni başlayanlar için main liftlerde mind muscle connection'ı kurmak için çok önemli.

Bunlardan ilki floor press mesela. Hatta mümkünse neutral grip one arm floor press. Kasın nasıl çalıştığı ve hareketin directional güç aktarımını sinir sisteminin, beyninin ve kasının anlaması lazım. Çoğu zaman "ağırlığı kaldırmak" temel motivasyonumuz oluyor, özellikle yeni başlayanlar için. Onun yerine kasın nasıl çalıştığıyla ilgilenip bu ve bunun gibi hareketlere eğilmek lazım. (Aynı şekilde one arm db shoulder press, inverted row gibi hareketler de main lift/big 5 için öncül hareketler olmalı)

Bir de bunun yanında bana ciddi anlamda iyi geri dönüşü olan bir teknikten bahsedeyim. Plyo body weight hareketlerin çok faydasını gördüm main liftlerden önce. Yani mesela göğüs çalışacaksam 6x6 hızlı bir şekilde incline push up. Sırt çalışacaksam 6x6 hızlı pull up gibi. Isınmaktan kastımız bunlar.

Bench press için bir çok faktör var. 90% chest ve tricep değil, çok yanlış olur. Sağlam core, shoulder lock, arch edilmiş sırt, ileri aşamada leg drive, eccentric esnasında bicep falan bir yığın etmen var. Yeni başlayan çoğu kişi de ön omuz çalıştırıyor bench esnasında.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...