Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vücut geliştirme #5

AthleT

Öne çıkan mesajlar

abi sen makineyle başla abi bi kaç alış alet edevata. hatalı yapmak alette daha zor ama mesela triceps alette çalışmak daha zor bence.. makine ile hata yapma riski daha fazla. ama sadece tricepste.
bide makinede çalışırken sağ tarafın daha çok gelişir dumbell'a oranla ama farkedilmez merak etme. yani böyle olmazsın:
http://4.bp.blogspot.com/--m_-vDVp6FE/TtDqFx_yMyI/AAAAAAAAABQ/q7Ttoty68eY/s1600/nadal1.jpg

bide 3 setten fazla çalışma. direk kas yapmaya çalış burpee falan diil. önce biraz kas.

sonra serbest ağırlığa geçerken bas parayı pt tut bi tane sana hareketleri falan göstersin doğru yapmayı.

mesela squat: ister makine olsun ister serbest olsun: çok basit 2 kural var: poponla arkadaki kapıyı itiyomuş gibi dışarı çıkarman lazım popoyu eğilirken, yoksa o hareket doğru olmuyor.ve asla ve asla dizler parmak ucu hizasını geçmeyecek. yoksa dize yük bindirirsin.

kendini tanıman çok önemli: sağlam yaptığım zamanlar 1 rep max backsquat 90 yapabiliyorken 1 rep max deadlift'imde 90 idi. normalde deadliftin 110 falan olması gerekir genele baktığımızda: ama ben kendimi belimi o kadar zorlayacak cesareti kendimde bulamadığımdan, ve kemer takmayı sevmediğimden core'u ekstra desteklemeden daha yüksek ağırlığa çıkmıyordum.

önce makine ile başla 1 ay falan geçir: 3x set max rep 15-12-9 12-10-8 olabilir, bak işte. o şekilde kendini zorla.

birazcık güçlen. sonra serbest ağırlıkla pt ile güçlen. sonra biraz şiştiğini kolun falan kalınlaşsın, bacaklar güçlensin sonra burpee'li super set'li çalışırsın.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

ad3m said:

http://www.exrx.net/Lists/MMale.html

Machine ile başlayacağına boş barla başla çok korkuyorsan sdf hocalardan birini spotter al yanına formunu oturtana kadar hoş birçoğu bi bok bilmiyor arkadaşın varsa video izlet oda sana baksın çok daha iyi olur.

olm boş barla da başlamak rezillik ya
bizim salondan mıdır gittiğim saatten midir bide bilmiyorum da herkes jagger kıvamında adamların
yanımdaki 400kg kaldırırken benim boş bar kaldırmam nası olcak sdf
sigigit derler heralde

Kendini senelerdir yapan adamlarla kıyaslamak?
Kimse sallamaz olm sallayanında kafasına sıçayım yani.
Boş barı da korku varsa diye söyledim yoksa en kötü 20-40 kg squatla falan başlarsın 30-60 dl diye tahmin ediyorum.
Tabi bu rakamlar superset ve set tekrarları yüksek olduğundan düşer yükselir bilemem enerji levelına göre herşey.
Ayrıca senin amacın ne olm adamlar bana güler güçlü olmalıyım diyorsan bu programı direk geç yani bi boka yaramaz.
Sosyal ağlarda paylaş

20-40 squatla mı başlayacak abi fark çok o söylediğin.

olympic bar 20 kilo zaten. 5 5 taksa 30 kilo. başlangıç için çok fazla.
önce ağırlıksız başlarsın squat'a 3x50 yapabil önce sonra ağırlığa geçersin.

edik:abi zaten serbest barla squat yapabilmeyi şimdilik geç. serbest barla squat demek clean'i çözmüş olman gerek. yokse yerden nasıl alacaksın barı. hah makinede yapılabilir belki, önce ağırlıksız başlarsın squat'a ağırlıksız lunge falan yaparsın. sora yetmediği zaman kettlebell ya da dumbell ile yaparsın

https://youtu.be/mT6TuJlifto?t=77
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyleki makinadan barbelle terfi edince yine dramatik bir ağırlık düşüşü oluyor bir çok ufak/dengeleyici kasların çalışmadığı için kazancın olmuyor fazla yani 1 ay chest press/smith press yapıp bb bench presse geçince o bar zangır zangır titriyor aynı ağırlıkla denersen.Ha alternatiften geçersen misal ağırlıklı şınav o zaman işler değişebilir.

Ama çoğu makina free bb alternatifi değil. O yüzden minimum ağırlıkla free takılması hem güçlenme hem de zaman çizelgesinde daha yardımcı olacaktır.Yineliyorum compound movementlar için geçerli bu söylediklerim.

Yoksa benim işim kol göğüs abs bred pit fayt klab tier olcam işim olmaz postürle falan diyen bir adam için geçerli değil bu söylediklerim.
Sosyal ağlarda paylaş

Dün squat yapmak için racke doğru ilerlerken salondan birisinin squat racki kapatmış (normalde squat yapan adam görmedim smith harici) olduğunu gördük.Aslında ağırlıkları sökmeye gidiyorduk eleman uyardı squat yapıcam diye.
Baktım doldurmuş ağırlıkları 130kg falan var herhalde helal dedim içimden ilk kez göreceğim squat yapan birini salonda.Girdi barın altına doğrulttu ağırlığı kaldırdı geri adım attı. Baktı aynadan kendine hoewww dedi başladı.
İnternette insanlar paralel yapanlarla dalga geçiyor bizimki 5 cm inmedi lan aşşağı sdlkfjsdf dizini kırıyor geri kalkıyor.Yarım saat ağırlık arttırarak devam etti sırtı haricinde çalışan bir yeri varmıydı bilmiyorum.Sonra smithe geçip split squat yaptı onda da 10 cm iniyordu en azından dolaylı olarak quadları çalışıyordu bunda.
Arkadaş sene 2016 internet hayatımızda yemek kadar önemli bir pozisyonda! Bilgiye bu kadar basit bir şekilde ulaşılabilen bir çağdayız.İnsan merak edip bakmaz mı lan nasıl yapılıyor diye?
Geçtim 2 tane PT var gidip uyarmaz mı adamı ne yapion gardaş sen diye?
Tabi küfür ettik arkadaşla rack boşalana kadar.Bu da böyle bir anımdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi spotter şart böyle işlerde senin yaptığın doğru olan hatta o armut trainerların sürekli gözü millette olması lazım güzelleri keseceklerine ya da facebook instagramda takılmak yerine.
Şu adamı ben uyarsam ne uyarmasam ne banane amk ama oradaki trainer bunun için para alıyor diyeceğim bir tanesini smith machineda kadının birine squat yaparken izledik kadın aslında bundan daha doğru yapıyordu.Abi squatı gösterdi dizlerinin üzerine çöküyordu falan fıstık.
Neyse form önemli arkadaşlar perfect form diye bişi yok ama genel doğrular var onlara uyup ağırlık altına girmek lazım en azından yoksa sakat.
Sosyal ağlarda paylaş

said:

mesela squat: ister makine olsun ister serbest olsun: çok basit 2 kural var: poponla arkadaki kapıyı itiyomuş gibi yapacaksın, dışarı çıkarman lazım popoyu eğilirken, yoksa o hareket doğru olmuyor.

ve asla ve asla dizler parmak ucu hizasını geçmeyecek. yoksa dize yük bindirirsin.

sırt dik popo dışarı, minimum popo baldır yere paralel olana kadar eğil. olay bu

burdan eğlenceli bi şekilde öğrenebilirsiniz:
https://www.instagram.com/squatvideos/
Sosyal ağlarda paylaş

KillJoy said:

said:

mesela squat: ister makine olsun ister serbest olsun: çok basit 2 kural var: poponla arkadaki kapıyı itiyomuş gibi yapacaksın, dışarı çıkarman lazım popoyu eğilirken, yoksa o hareket doğru olmuyor.

ve asla ve asla dizler parmak ucu hizasını geçmeyecek. yoksa dize yük bindirirsin.

sırt dik popo dışarı, minimum popo baldır yere paralel olana kadar eğil. olay bu

burdan eğlenceli bi şekilde öğrenebilirsiniz:
https://www.instagram.com/squatvideos/

Abi internet işte şu bold kısıma old myth diyor candito ve birçok powerlifter ne etcez? Yani klokovu falan izliyorsun geçiyor baya baya adama kardeş sen yanlış yapıyorsun yhaaa diyemeyiz herhal?

Temsili

En güzeli temel doğruları yapıp vücudumuzu dinlemek işte.Dizlerinde ayarsız bir ağrı varsa sıkıntılı bişiler yapıyorum diyip tekrar egoyu bırakıp form çalışmak gibi gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...