Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO (Kitaplardan sıpouylır yasak)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Seele said:

o kadar cahilsin ki keske ölsen bile diyemiyorum. o kici kirik türkce dilin o kadar yoksul bir dil bilemezsin. Arapcami farsca mi osmanlica mi ne oldugu belli degil. Bundan 300-400 sene önce yazilmis bir almanca kitabi cok rahat okuyorum. Bana simdiki türkce ile okuyabilicegim bir kitap söyle ha o kadar eski kitab varmidir bilemicem. Bunun disinda kelime sayisi günlük kullaninlan kelime zengiligi vs hic girmiyim. Ingilizce/Rusca vs bunlari anlarimda Türkce ne ya.

Sana Almanca edebi açıdan fakir bir dildir demedim ki. Yalnızca Almanca ile ilgili kendi okuma deneyimlerim(özellikle İngilizceden çevirilen Almanca ile) sebebiyle son derece köşeli bir dil olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden tercih etmiyorum, o nedenle bir yorum yapma ihtiyacı hissettim. Yoksa sen istediğin dilde okursun, beni ilgilendirmez elbette.
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız türkce (ki arapca oslamlıca farsca değil türkcedir) cook sağlam bi dil. vurguları, cümle yapısının esnekliği, ek kullanımında zırtapozluk seviyesinde rahatlığı, kelime derinliği (sayı değil derinlik) vs vs baya sağlam dil türkce. öle kesip atılacak sey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

o kadar cahilsin ki keske ölsen bile diyemiyorum. o kici kirik türkce dilin o kadar yoksul bir dil bilemezsin. Arapcami farsca mi osmanlica mi ne oldugu belli degil. Bundan 300-400 sene önce yazilmis bir almanca kitabi cok rahat okuyorum. Bana simdiki türkce ile okuyabilicegim bir kitap söyle ha o kadar eski kitab varmidir bilemicem.

bundan 300-400 yıl önce osmanlıda yazılanları anlayamamanın sebebi divan edebiyatıdır. o zamanki halk da anlayamıyordu yazılanı.

eski türkçe metinlere ve şiirlere bakarsan eğer büyük oranda anlayabildiğini görürsün.

kaldı ki dünyadaki tek Türkler biz değiliz ve bizim kullandığımız Türkçe 500 yıl öncekine daha yakın Türkçe diye bir şey yok. Sonuç olarak biz Osmanlıdan bize kalanla konuşuyoruz ve osmanlı bir imparatorluktu. eğer orta asyaya gidersen, ordaki türk devletlerinde daha benzer konuşuyordur insanlar 500 yıl öncekiyle.

önce kitap yazmayı başarabil ondan sonra laf atarsın türkçeye
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de kaç tane adam gibi yazar var ki dil gelişsin. Dili geliştiren yazarlardır; yoksa dil kendiliğinden gelişmez.

Shakespeare olmasaydı ingilizce, Goethe olmasaydı da almanca bugün oldukları gibi olmazlardı.

Kaldı ki bugün Türkiye'de kullandığımız türkçe Azerbeycan vs. türkçesinden yapı olarak bayağı farklı; biz daha az kelimeyle ama daha soyut konuşuyoruz dili; daha çok deyim vb. kullanıyoruz bildiğim kadarıyla.

GoT'a gelirsek de, gayet düz bir dili var kitabın. Ben ingilizcesini de okudum, almancasına da göz attım.

Fantastik kurgu söz konusu olunca zaten Tolkien hariç çok özel bir dil kullanımı olan kaç tane yazar var bilmiyorum. LotR'u da yine hem ingilizce hem de almanca okudum, almancasını okurken almancam çok iyi değildi; bayağı eziyet çekmiştim ve türkçesini okumamış olsam muhtemelen meh diyip bırakırdım kitabı.
Sosyal ağlarda paylaş

yok ya elitlik degil
olaylari bilince, bilmeyenin yaptigi teoriler komik geliyo sadece. karakterlerle ilgili gercekten alakasiz tespitler falan.

tywinin suc ogluna kalacak sekilde torununa suikast planlamasi gibi.

ama hepsi dizinin sucu. cunku dizi bok gibi. (sparka donustum sonunda)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...