Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elder Scrolls Online #3

dreagloth

Öne çıkan mesajlar

her oyunda iyi kötü böyle şeyler oluyor

ne kadar erken tespit edildiği ve ne kadar yayılmadan önü kesildiği önemli. youtube'da guidelar dolaşmaya başladığında dupe yapan herkesi banlasan da bir şey ifade etmez. o dupelenen içerik sisteme yayılmıştır bile. önünü kesemezsin, tek yolu var, serverı tespit ettiği tarihe geri almak, onu da yapacak göt yok hiçbir şirkette.

betada report edilmiş bir dupe olayını release'de engellememiş olmak tamamen bir rezalettir orası ayrı. kimseye ürünü göstermeden kapalı kapılar arkasında bir avuç adamla cb'de oyunu test edip release ederse böyle şeylerin olma şansı daha yüksektir. 1 ay open betada kalsaydı bu tarz şeylerin engellenmesi çok daha kolay olurdu. ürününe güvenseydi yapardı, yapamadı.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunu oynayanlar oyunda zaten oynamayanlar burada vakit geçiriyor ondan boyle yeni çıkmış MMO forumları hep haterlarla, mesajlarıyla dolu oluyor lol

Basit bir örnek vereyim, WOW'da ilk çıktığında bir sürü bu tarz sorunla, bugla çıktı. Adamlar Speedhack yapıyordu gözümüzün önünde, Paladinler Onyxia sololuyordu.

Sonuç; WOW kaç milyon kullanıcısı var ve kaçıncı yılını doldurdu...
Sosyal ağlarda paylaş

@jong

Basit örneğiniz bence çok geçerli değil bu oyun için. Wow'u çok sevdiğim için değil ama onun becerdiği şeyleri başarabilecek bir oyun çıkma olasılığı düşük, gerçekten pek çok anlamda orjinal fikirleri olup bunları oynatabiliyor olmalı. (becerdiği derken yanlış anlaşılmasın, bu kadar seneden beri oynanması, zamanında en çok oynanan mmo olması vb şeyler) Sadece Wow'un yaptığı şeyleri biraz farklı bir varyasyonla piyasaya sunmak bence bayağı kafasızca bir hareket, (hele o animasyonlar, cidden hakaret niteliğinde) altında insanları aptal yerine koyma potansiyeli var. Benimle dalga geçen bir oyunu asla oynamam. Wow oynarken çocuk olan oyuncu kitlesi artık musallat olacak yeni oyun ararken, bu adamlar hala aynı şeyleri önümüze (arkamıza) koyuyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

@jonq

WoW çıktığında piyasada hangi oyunlar vardı şimdi hangi oyunlar var? WoW çıktığında beklenti hangi düzeydeydi şimdi hangi düzeyde? 10 yıl önceki mmorpg kitlesiyle şimdiki kitle bir değil. Aynı şekilde 10 yıl önceki oyunlar ve çeşitlilikle şimdiki de bir değil. Karşılaştırmakta saçma kalıyor kusura bakma. O zamanki piyasaya baktığında bu sorunlar gayet katlanılabilir sorunlardı.
Sosyal ağlarda paylaş

@jonq

Ben oyunu aktif olarak oynuyorum ve buraya her geldiğimde bilgi paylaşımı içeren mesajlar görmeyi hayal ediyorum ama şu ana kadar maalesef bu olmadı. Onun yerine oyunu oynamayanların gereksiz bir sürü postlarını görüyorum.

Diğer yandan WoW olayına gelirsek. WoW birçok kişiye göre birçok şeyleri başarmış olabilir ama bana göre değil. WoW maceram 8 ay sürdü ve bir daha dönmemek üzere oyunu bıraktım. Molten Core'a gitmiş kişilerden tek tuş dayak yemek o oyuna özgüydü. Oyun bana göre çok "item based"di ve bu benim maalesef çok sevemediğim bir özellik. Keşke "release" zamanından solo oynayanlar için de birşeyler sunabiliyor olsaydı belki daha fazla devam ederdim. Ben WoW çıkmadan DAOC oynuyordum ve yaklaşık 10 sene DAOC oynadım. Hala PvP yönünden piyasada DAOC'u yakalayan oyun bence yok. WoW çok çizgi film tarzındaydı, şekil şemal olarak öyle oyunları sevemiyorum nedense. Wildstar'a da kesinlikle bu yüzden başlamayacağım.

Şimdilik ESO ile zaman geçiriyorum ve PvP'de eğleniyoruz, ileride ne olur şimdiden bilemem, bunu zaman gösterecek ama artık MMO'dan beklenti çok yüksek ve çıta çok arttı. WoW'un zamanında yaptığı doğru hamle ile aynı başarı bundan sonra yakalanırmı bilinmez ama kendi adıma her oyunun da WoW ile kıyaslanması çok gereksiz bence. Zevkler renkler asla tartışılmaz ve herkesin görüşüne saygı duyarım ama WoW benim için başarısız 8 aylık bir maceraydı, herkesin düşüncesi farklı...
Sosyal ağlarda paylaş

WOW çıktığında hangi oyunlar vardı geyiği yapmayın bana şimdi. Dreagloth da belirtmiş ben yineleyeyim.

WOW'dan önce bir sürü MMO geldi geçti, UO yu saymıyorum, daoc , shadowbane, everquest zaten başı çekiyordu ki hala o dönemde yapılmış olan bir SWG ( Starwars Galaxies ) in yanına yaklaşan bir oyun hala günümüzde yok. ( WOW dahil )

Çoğunuz WOW'u en az 6 ay oynamışsınızdır. Bir nedenle bırakmışsınızdır ama bu oyunun hala kaç yıldır dolu dolu oynandığı gerçeğini değiştirmiyor.

Bugüne kadar 32321312 tane MMO çıktı. Hepsi ilk aylarında bir sürü sorunla yüzleşti ha altından kalktı kalkamadı ama ayakta kalan kalıyor ben bunu vurguladım. Siz ( yani haterlar ) ne kadar beğenmeseniz de bir iki videoya bakıp 2-3 yorum okuyup oyun hakkında herşeyi bildiğinizi düşünseniz bile ( ki oyunu oynayan insanlar bile yeterince herseyi çözmüş değil )
ESO kendi çapında gayet başarılı bir oyun siz sevsenizde sevmesenizde...
Sosyal ağlarda paylaş

gerilip kasılanlar oynayanlar zaten oynamayanların umrunda değil

madem paylaşım görmek istiyorsunuz paylaşım yapın o zaman

platform herkese açık, paylaşım yapmayıp ondan sonra "paylaşım var diye geliyoruz ama oynamayanların yorumu var hep qqq" yapmanın manası yok.

buyrun paylaşım yapın, zevkle takip edelim

oyunu oynamayanlar tarafından negatif yorumlar alan ilk oyun değil eso, her oyunda aynı şey geçerli. oynamayan adamlar zaten negatif şeylerden dolayı oynamıyorlar, bunları paylaşıyor olmaları son derece normal
Sosyal ağlarda paylaş

abiler arastirip, googledan aratip, hatta beta forumlarindaki buglari bulup buraya dosemeyi biliyorsunuzda ayni seyleri oyunun iyi yonlarini gorebilmek adina neden yapmiyorsunuz.

yani oynamayan adamlarin gorevi hep kotu yanlarini foruma yazmaksa diyecek seyim yok ustteki paragarafi gormezden geliniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi adıma gerilip kasılmıyorum zira paramı vermişim, üyeliğimi yapmışım, oyunu oynayarak deneyimliyorum. Benim için problem yok, oynayan kimse için de yok. Bu iş biraz artık şuraya gidiyor; "bok at izi kalsın". Birşeyi deneyilemeden ileri geri konuşmak bana komik geliyor, eleştirininde bir sınırı var. Bir insan denemediği birşey ile ilgili nasıl bu kadar ileri konuşabilir çok hayret ediyorum. Bu arada "umrunda olmayan" adam bu kadar konuşmaz bunu unutma ;)

Paylaşıma gelince bu kadar lüzumsuz mesaj arasında kaybolacağından herhangi bir paylaşım yapmıyorum ama zaman içinde sular durulunca edindiğim ilginç bilgileri paylaşıyor olacağım merak etme.

Dediklerine katılmıyorum, bu bence bir arabayı test sürüşüne çıkarmadan ileri geri konuşmak gibi. Çok eleştirmek isteyen alsın denesin, memnun kalmaz ise rafa kaldırsın. Dediğim gibi birşeyi hiç deneyimlemeden, deneyimlerden fazla atıp tutmak bana çok garip geliyor...
Sosyal ağlarda paylaş

paylasim yapalim dedik kendimce review de attim sorumu geldi ? ya da bir kac konu acalim dedik ne oldu ? acmayin dendi?

tek bir konu icinde hersey konusulurken neyi yorumlayip oyun hakkinda konusabiliriz ki ? aklima bir sey geliyor buraya yazsam sacma sapan arada gidiyor arkadaslara soruyorum chate soruyorum tamam.

yani konu tek olunca sarpa sariyor aslinda yapacak sey yok. boyle oyunla alakali(ki oyun mmorpg) en az 20-30 baslik olmali ki oyunun her yonu irdelenebilsin.

dupe mu var burasi yeri degilki, ya da class tartisilmasi icin 4 ana baslik olmali ki o konudan herkes diledigini gorsun.

trade skiller icin en az 10 baslik lazim..

sikintimizin ana temeli bu, tamam o basliklar olursa su konu yerme goge cikarma kavga hir gur olur. aksi halde oynayan ne yazsin suraya ve neden yazsin ki ?
Sosyal ağlarda paylaş

madem sen eğleniyorsun kendi çapında yazılan negatif şeyler sana neden bu kadar batıyor anlamadım? sahibi misin, hissedarı mısın? izi kalsa ne kalmasa ne, görende önemli bir şey zanneder, altı üstü mmo oyun yani, bundan önceki 100 oyunda ne olduysa burada da aynısı oluyor. sen seviyorsan sevdiğin taraflarını paylaşırsın, sevmeyen adam sevmediği yanlarını paylaşır. foruma hoşgeldiniz. eleştrinin sınırı belirlemesi için modlar var forumda. senin koyduğun çizgiler sadece sana hitap ediyor. yazılan herşeyin umursandığı için yazıldığını düşünüyorsan da forumu pek takip etmiyorsun demektir.

oyunları genel olarak takip eden biri olarak kim ne yazmış etmiş okuyorum, adam dupe videosu koymuş, bununla ilgili yorum yapıyoruz. hemen bir savunma mekanizması giriyor devreye. neden savunma ihtiyacı duyuyorsunuz ki? savunulacak neyi var? forumda araştırma yapıp burada bugları paylaşan da yok. oynayan adamın yaşadığı bugla ilgili yardımcı olsun diye başlığın linkini paylaştım. sizin oynayanlar olarak yapamadığınız paylaşımı yaptım yani. elalemin yazdığı yorumlara dertleneceğinize paylaşım yapın.

oyuna yorum yapmak için satın alıp oynamak zorunda olduğunu düşünen insanlar var hala 2014 yılında. betasında oynadım, gördüm, beğenmedim. neden beğenmediğimi de yazdım. herkes oyunu denemek için satın almak zorunda değil, deneyen de beğenmek zorunda değil. beğenmeyen oynamayan adamda gayet yorum yapma hakkına sahip. dert oluyorsa eso account subs verificationlı bir forum bulur orada takılırsın.

paticik neyse o, esodan önce de böyleydi esodan sonra da böyle olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

her oyunda iyi kötü böyle şeyler oluyor

ne kadar erken tespit edildiği ve ne kadar yayılmadan önü kesildiği önemli. youtube'da guidelar dolaşmaya başladığında dupe yapan herkesi banlasan da bir şey ifade etmez. o dupelenen içerik sisteme yayılmıştır bile. önünü kesemezsin, tek yolu var, serverı tespit ettiği tarihe geri almak, onu da yapacak göt yok hiçbir şirkette.

betada report edilmiş bir dupe olayını release'de engellememiş olmak tamamen bir rezalettir orası ayrı. kimseye ürünü göstermeden kapalı kapılar arkasında bir avuç adamla cb'de oyunu test edip release ederse böyle şeylerin olma şansı daha yüksektir. 1 ay open betada kalsaydı bu tarz şeylerin engellenmesi çok daha kolay olurdu. ürününe güvenseydi yapardı, yapamadı.

1 ay open Betayla bu tarz buglar bulunmaz bngildak, senelerce UO oynadık dupe bugı orda da vardı, WOW uzun süre beta yaptı, onda da dupe bugı vardı, daoc nerdeyse 1 yıl alpha,beta yaptı onda da vardı, dupe bugı,exploit yahut bu tarz buglar muhakkak olur, gelir ve geçer.(youtube yaz hepsiyle ilgili videoları bulursun).Warhammer da bir ara speed hack,fly hackleri kullanılırdır.WoW'da banka horde bankın içine giripte milleti baya bi kesiyorduk malum buglarından dolayı. Wowun başların da serverları patlıyordu 50 kişi birbirini görünce hah.
WOW Dupe
Sorunsuz oyun piyasaya gelmedi.

Olay oyundan keyif alıyorsan oynar devam edersin, keyif almıyorsan diğer oyunlara devam edersin.

Wildstar, Daoc Unchained yahut ilerde gelecek oyunlar da bu tarz buglar olmicak mı ? Tabiki olacak.

P.S: Bu totoşlukları da genellikle gold farmerlar bulup exploit ediyor, ulan bu çinlilerin kökünü kurutucan.
Sosyal ağlarda paylaş

bende aynı şeyi dedim zaten, olmazsa olmaz. olan şeyi ne kadar iyi yönetip, engelleyebildiğin önemli. eso'da report edilmesine rağmen önü kesilmemiş. başarısızlar.

wow'unda zamanında fark etmesi gerekiyordu, fark etmemişler, başarısızlar. speed hack aylarca devam etti, yönetemediler, başarısızlar. wow'da zaten liste yapsan sonu gelmez. ben US'de başladığımda bırak bug, abuse yönetimini ne pagelere yanıt veriyorlardı ne de oyunun üzerine kurulu olan talentlar çalışıyordu.

sene 2014, şartlar ve beklentiler farklı. bug ortaya çıkmış olabilir, ne kadar önü kesilip, ne kadar iyi sonrasında yönetim yapıldığı önemli. betada paylaşan şey release'e girip, youtube'da paylaşılıyorsa başarısızsındır. istersen 10 bin tane hesap banla (yersen;) )
Sosyal ağlarda paylaş

Ben forumu senden çok daha fazla takip ediyorumdur buna emin olabilirsin. Ayrıca 2002 yılından beri üye olduğum yeri bana öğretmeye kalmazsan çok sevinirim.

Bana "batan" birşey yok, üslubun bu şekilde devam ederse daha fazla çirkinleşebiliriz o nedenle seni daha saygılı konuşmaya davet ediyorum, eğer üslubunu düzeltemiyorsan hiç yazma daha iyi.

Bu yakınmalardan başlık altında tek rahatsız olan ben olmadığım için rahatsızlığımı ve yaptığınız yakınmaların gereksizliğini gözler önüne seriyoruz, oyunu denediysen ve beğenmediysen kararını vermiş ve yoluna bakmış olman(ız) gerekiyor, dönüp dönüp aynı yemeği pişirmeye çalışmak anlamsız ve komik...

Ben oyunları alarak ve oynayarak "release"den sonra deniyorum, bu benim tarzım, zira betada herşey oturmamış oluyor, bir oyunu değerlendirmek için en az 3-4 ay geçirmek gerektiğine inanıyorum o nedenle benim tarzım bu şekilde. 2014 yılında oyunlara gerizekalı gibi para verip oynadığım için senden çok özür dilerim...

Son olarak nerede nasıl takılacağımı sana sormaya ihtiyacım yok ama yine de "çok değerli" tavsiyelerin için sana teşekkür ederim...
Sosyal ağlarda paylaş

Bu bug betada yazılmadı çizilmedi, aksini soyliyen sallıyor. Ne official forumlar da yazıldı nede fan forumlarında.Adamlar oyun release olduğunda exploitin köküne vurduktan sonra ortaya çıktı.Sonra da dağıldı ortalığa.O zaman önlenmesi için millet forumlara yazdılar. Sence forumlarda yazılıp bunu gören developerlar bunu engellicek hiçbir şey yapmicaklar ve sonrasında bu kadar negatif tepki alıcaklar.Sence bu mantıklı mı ?
Sosyal ağlarda paylaş

Güdümlü mermi gibi hani pozitif bir yazı yazılsa da fırlasak diye beklerken kim niye gelip buraya oyun hakkında birşey paylaşsın ki. Öte yandan oynayanların bile yapmadığı paylaşımı yapıyoruz diyorsunuz. Yaptığınız paylaşımların tek etkisi oyunu olumsuz etkilemek, yermekten başka birşey değil. Oyunu oynayan herkesin haberi var dupe bugından ama insanlar olaya ılımlı yaklaşıp bu işin hızlıca ve sessizce çözülmesini istedikleri için ortalığı yaygaraya vermiyorlar.

Sizin yaptığınız paylaşımların "alın görün sizde öğrenin yapın oyunu bok götürsün 2 gün sonra da patlasın, ahanda ben demiştim" demekten öte bir düşünce taşımadığı kanısındayım.

Kanuni'de doğru bir noktaya değinmiş. Tek bir konu içinde çorba olduk resmen herşey buraya sıkıştırılmaya çalışılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...