Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

darvinciler bi baksın ya

Ren

Öne çıkan mesajlar

neutrino said:

axedice said:

İnsanlığın soyunun kuruması hiç bir zaman bir kriz ve bir kaç buton mesafesinde değildi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Toba_catastrophe_theory

Yalnız toba -global volcanic winter ve bottleneck olduysa tabi- insanların gördüğü en büyük felaketlerden biri. Bi kriz ve bi kaç butonla oluştuğunu sanmıyorum asd
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
bilim insanları ve onları takip edenlerle dalga geçmeyin. biz bugün hehe maynum muymuşuz falan takılıyoruz da aslında onu bile demememiz lazım. çok acımasızlık.

mesela mendeli örnek alalım. sene 1830. çek cumhuriyetinin ilgili belediye meclis üyesi kiliseye gidiyor mendelin. bakıyor mendel baba çiçek ekiyor bezelye ekiyor birsürü.

ne o mendel yine bağ bahçeye sarmışsın? yatakta dikemeyince bari fidan mı dikeyim dedin ehehae.. şimdi abi... yapmayın böyle.

rahat bırakalım bu adamları. eleştireceksen ciddi eleştirelim. senelerdir ne dedilerse hep dalga geçtik. kendi meslektaşları haricinde herkes çoğul açılı diş fırçasıymış gibi davrandı bu adamlara.

yapmayın abi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Chemical said:

abi nasıl evrime inanmıyorsunuz ben onu anlamıyorum şimdi allah tek tek mi yarattı golden retriever ile kanişleri, o boy farkıyla falan?
teki çantaya giriyor öbürü ahşap kapı yiyor falan, bunları oturup tasarladı biri bu boyda olsun öbürü bu boyda olsun diye yani?

ahahahahahaha
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

peki şuna cevap verecek bilgisi olan var mı? makale falan bakayım dedim ama ingilizcem o kadar iyi değil.

4000 yıl geri gittik. mısırdan bir velet aldık. sonra 2000 yıl ileri gittik roma imparatorluğundan bir velet aldık. ve günümüze gelip bunları günümüzün veledi ile aynı şartlarda aynı yaşlarda eğitime soktuk.

bu veletlerin düşünme biçimleri nasıl farklılaşır? farklılaşır mı? evrime göre farklılaşmalı mı?

0 alacaksan farklılaşmaz neden farklılaşsın?

hani ama şöyle düşün şu an aynı anda doğan 2 veledin düşünceleri nasıl farklılaşıyorsa en fazla o kadar farklılaşır.

aynı şartlarda tutarsan tabi, ki imkansız.
Sosyal ağlarda paylaş

Lectre said:

Chemical said:

abi nasıl evrime inanmıyorsunuz ben onu anlamıyorum şimdi allah tek tek mi yarattı golden retriever ile kanişleri, o boy farkıyla falan?
teki çantaya giriyor öbürü ahşap kapı yiyor falan, bunları oturup tasarladı biri bu boyda olsun öbürü bu boyda olsun diye yani?

ahahahahahaha

ehehe öbür türlü olsa Allah olmazdı zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

bir de ruh konusunda bir soru sormuşsun,
peki alzheimer veya şizofreni hakkında hiç araştırma yaptın mı? nasıl olyuor da bir yaşa kadar aklı başında olan bir "ruh" sonrasında beyindeki bozulmayla birlikte tamamen farklı bir düşünce yapısına ve davranışlara sahip oluyor?
aslında taraf tutmuyorum sadece değerlendirirken daha geniş bir açıdan bakmak lazım.

Edit: hatta ruh kavrami konusunda biraz daha kafa karistiracak bir vaka : http://en.m.wikipedia.org/wiki/Phineas_Gage

burda bir yanlışlık var gibi onu düzeltmek gerekli diye düşünüyorum.
aslında ruh hastalanmaz, bu yüzden ruh hastalığı ifadesi yanlış bir ifade olur. psikoloji bozulabilir, psikolojik hastalık demek daha ayakları yere basan bir ifade olur kanaatindeyim.

psikolojik hastalıklar, psikolojinin bozulmasına neden olan etkenleri belirlediğimiz zaman hastalıkların da nedenini ortaya çıkarmış oluruz.

Yani 40 yaşına kadar harika yaşamış bir insan psikolojik bir olay ya da sıkıntı ya da evham ya da vehim vs. gibi etkenler sonucu psikolojisi bozulabilir.

Haddim olmadan bir genelleme yapayım, modern insanın hastalanması da büyük beladır. Psikolojimizin bozulmasında temel nedenlere bakarsak kaygı bozukluğunu, vehimlerin olduğunu, modern evhamların olduğunu görürüz.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bak şunu söyleyeyim o zaman bu senin kendi yorumun aslında.

elbet bunu çekip çekip dine bağlayabilirsin ama, bizim söylediğimiz şeyin aynısını düşünüp, farklı kelimelerle anlatıyorsun.

bu kelimelerde genelde dini bir algı oluşturduğu için insanda karşı argüman üretme isteği doğuruyor.

hani benim diyeceğim, gayet olumlu, düzgün düşünen bir insansın, diğer arkadaşta böyle ve aynı şeyi söylüyorsunuz :)
Sosyal ağlarda paylaş

@Lectre
aslında dine bağlama gibi bir amacım yoktu. kelimelere çağrışım yaparsa benim suçum değil abi. he he

karşı argüman üretmek isteği oluşması doğal olabilir. aksi takdirde doğru olanın bir anlamı olmazdı.

olorin84 said:

vivavale said:

hangi kitaptan bahsettiğini bilmiyorum yalnız benim kitabımda kibir yoktur. ve keyfi hiç bir canlıya zulum etmemem gerektiğini öğütler.

bi açıdan da bok taşır içinde insan o yüzden haklılık payın var aslında hiç bir şekilde büyüklenmemek gerekli.

"O'dur ki, O yüce Allah'tır ki bütün göklerde ve bütün arzlarda (hayat olan âlemlerde yarattığı) her şeyi katından sizlerin (insanların) emrine musahhar kıldı." (Casiye, 45/13)

kibir yok tabi. Ha müslüman değilsen o ayrı

hmm. ayetle neyi kastettiğini anlayamadım, bununla birlikte insanların hayatlarından sınava tutulacağı için yaşamları için gerekli olan şeyleri de insana sunması normal gibi geliyor bana.

diğer yandan bundan dolayı insanın büyüklenmesi gerektiğini düşünüyorsan çok yanlış düşünüyosun çünkü kullandığımız her şey bize karşı/bizim için şahitlik edecektir.

kur an dan cımbızlama yapıyosan da insanın kibirli olmamasını öğütleyen çok ayet vardır. onlara bir göz atmalısın.
Sosyal ağlarda paylaş

Chemical said:

karı yok çoluk çocuk yok arkadaş yok, zaman çok. can sıkıntısı işte naapsın, bi nevi hobi gibi düşün
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

mardox said:

bir de ruh konusunda bir soru sormuşsun,
peki alzheimer veya şizofreni hakkında hiç araştırma yaptın mı? nasıl olyuor da bir yaşa kadar aklı başında olan bir "ruh" sonrasında beyindeki bozulmayla birlikte tamamen farklı bir düşünce yapısına ve davranışlara sahip oluyor?
aslında taraf tutmuyorum sadece değerlendirirken daha geniş bir açıdan bakmak lazım.

Edit: hatta ruh kavrami konusunda biraz daha kafa karistiracak bir vaka : http://en.m.wikipedia.org/wiki/Phineas_Gage

aslında ruh hastalanmaz, bu yüzden ruh hastalığı ifadesi yanlış bir ifade olur. psikoloji bozulabilir, psikolojik hastalık demek daha ayakları yere basan bir ifade olur kanaatindeyim.

psikolojik hastalıklar, psikolojinin bozulmasına neden olan etkenleri belirlediğimiz zaman hastalıkların da nedenini ortaya çıkarmış oluruz.

Yani 40 yaşına kadar harika yaşamış bir insan psikolojik bir olay ya da sıkıntı ya da evham ya da vehim vs. gibi etkenler sonucu psikolojisi bozulabilir.

Haddim olmadan bir genelleme yapayım, modern insanın hastalanması da büyük beladır. Psikolojimizin bozulmasında temel nedenlere bakarsak vehimlerin olduğunu, modern evhamların olduğunu görürüz.

kaygı bozukluğu falan deseydin evham vehim ne
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

mardox said:

...

Haddim olmadan bir genelleme yapayım, modern insanın hastalanması da büyük beladır. Psikolojimizin bozulmasında temel nedenlere bakarsak kaygı bozukluğunu, vehimlerin olduğunu, modern evhamların olduğunu görürüz.

yanlışlık yok ;)
psyke = ruh, psikoloji = ruh bilimi demek. psikolojik rahatsızlık dediğinde ruh hastalıkları demiş oluyorsun.

aslında benim dediğim kısım terminolojiden ziyade, ruh dediğimiz şeyin beynin fizyolojik değişikliklerinden ne kadar da çok etkilendiği. tabii böyle bir durumda gerçekten bir ruh mu var yoksa herşey beynin / egonun bir somutlaştrması* mı? bunu da göz ardı etmemekte fayda var.

* somutlaştırma / concretization : insan zihni karmaşık ve belirsiz durumlarda tedirgin olur. Zihin belirsiz şeyleri, somut ve belirli yapmaya yönelir. (belirsizliğe dayanamama) Örneğin insanoğlu eski çağlardan beri doğadaki zorluklar karşısında çaresiz hissetmekte gerçekle bağdaşmasa bile rahatlatıcı açıklamalar geliştirmekte (büyü, cin, mistik olaylar vb..) bunlara karşı özgül savunma yöntemleri bularak kendini rahatlatmaktadır.
Sosyal ağlarda paylaş

@mardox
abi korktuğum oldu yine ruh meselesine girmek gerekecek. çok çok derinlere dalıcaz taa yaratılışa gitmemiz gerekecek şimdi. mesele çok karışacak ancak özetlemeye çalışayım ;

batı ruh olarak kabul etmez, insanı iki unsurdan ibaret sayıyor; cisim ( ceset ) ve can.

Oysa kur an a göre ruh, beşere üflenen ruh 3. unsurdur. Yani beşere üflenen ruh, beşeri cansızken canlı yapan şey değildir, canlıyken akıllı, iradeli ve vicdanlı yapan şeydir.

burada batı özelde ise Freud un ayrıldığı noktadır. Düşünen hayvandır meselesini kastediyorum. Darwin ise beşer yerine maymunu koymuştur. Beşer halkasını kesmiş atmıştır, onun yerine maymunu koymuştur. Oysa ki beşer maymun değildir. Ama akılsız, iradesiz, vicdansız canlıdır.

Bu yüzden batının dediği ruh ile benim kastettiğim ruh farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...