Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Gaming #2

axedice

Öne çıkan mesajlar

modların kalitesinin olaya para girince artacagını düşünen arkadaşlar:

zaten para vermek isteyeceğiniz kalitedeki modları yapan adamlar,bedavayken de kasıyordu yapıyordu,o adamların tutkusu olmuski para kazanmadıkları birşeye o kadar emek harcıyorlar,modu bırakacak olduklarında birine devrediyorlardı

öyle projelerin desteklenmesi,o kadar emek harcayan adamların bi karsılıgını alması güzel,ama para alıyorlar diye ekstra efor harcayacaklarını,günlük işlerini bırakıp sadece moda yogunlasacaklarını sanmıyorum

valvenin onlara bıraktıgı %25 öyle bir şeye pek izin vermiyor zaten

bu iişi yapacaksan modcu bari adam gibi para kazansın,harbi buna adasın zamanını,%25 oran adil değil
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

modcular para kazanmaya başlayınca modların kalitesi düşecek argümanı kulağa bayağı saçma geliyor.

neden? dediğim gibi şimdi know-how paylasımı azalıcak,ve para kazanmak için yaratılmıs binlerce sacma mod üreyecek,oturup questmod yazan adam,ateşli cool kılıç dizayn eden adam kadar para kazanamıyacak,herkes en testisli gözüken ateşli kılıc modunu yapmaya kasacak
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus cok guzel yazmis bu isin neden mod camiasini bok ettigini hemde defalarca. Skyrim modlamasi kolay bir oyun degil ileri duzey birsey yapmak istiyorsaniz, ben saatlerimi harcadim cok basit bir kale modunu kendime uyarlamak icin. Alti ustu 3 kati olan bir kaleydi ve dizayn guzel olsada modcu birakip kacti, istediginiz gibi kullanin dedi. Sunu ekliyim, bunu ekliyim derken 4-5 moddan asset almam gerekti, paid olsaydi kabus olurdu bu is

Mod camiasi hic sevinmedi su ise cunki negatif etkilerini cok rahat gorebiliyorlar. Bi ENB bile zaten bin sorunla gelirken simdi izinler yuzunden hepsi guduk kalicak. Valve komisyonu yuzunden fiyatlarda sisicek ve eski kapsamli modlar kalmiycak. Glamdring modu veya GoT temali modlar filan yalan olucak copyrightlar yuzunden, mod packler yalan olucak, rekabet girince tool lar ya parali olucak yada herkes kendine sakliycak, skse diyelim para isterse ve 20$ den koyarsa ne yapicaksiniz? O 5$ isteyen ama skse olmadan calismayan modu nasil oynicaksiniz?

Bide su anda misal en guzel body modu crysta yapiyor, poser assetleri kullandigindan mod sitelerine koymasi bile yasak ve donation ile calisiyor kiz, sadece kendi sitesinden dagittigindan anca cok kucuk bi azinlik modlarindan haberdar. Buna benziycek paid olmayan modlarin akibeti iste, nexus gibi komuniteler en buyuk kazigi yiycek.

Ilerde workshop disinda mod dagitiminin onune gecerler ve modlari editlemenin onune gecerlerse gorurum ben. Valve disinda kazanan yok su olaydan, en buyuk darbeyide mod tutkunlari aldi. Yzude 25 komisyon icin sanki mod takimi kurucak insanlar ciddi ciidi calisan, birde ustune tester bulamicaklar paywall yuzunden cunki early access diil bu.
Sosyal ağlarda paylaş

orneklere biraz da ben ekleyeyim:

butun modlar skse kullaniyor ve skyui nin mcm menusune entegre olmak isteyecekler. Bu mod sahipleri para isterse ne yapacaksiniz?

butun body modlari fragdoll physics, xmp32 iskelet ve hdt extension kullanir. bu mod sahipleri resourcelarini kaldirir ya da bunlari kullanan modlarin tamamini marketten indirtirse ne yapacaksiniz?

nerdeyse tum armor modlari cbbe bodyslider ve ya unp body destegi ile uretiliyor. Caliente bodyslideri parali yaptim derse ne yapacaksiniz?

Butun animasyon modlari FNIS in animasyon base ini kullanir. bazilari ustune ZaZ in aniamsyon paketini kullanirlar. bu ikisi birden bire parali mod olayina girerse ne yapacaksiniz?

bunlar 5 er dolar istese, elinizde modder resourcelari sadece 25 dolar gibi bir rakama varan 1-5 dolar arasi yuzlerce modla kaynasan bir copluk olur.

bir de herkes kendi resource vs sini yapmaya calismaya baslayacak. 1 adamin tek basina urettigi hic bir mod player house kivamindan cok cok oteye gecemiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Quest mod nedir bilmiyorum ama talep varsa onu yapan da çıkar, sadece en çok talep olan ürün yapılır diye bir şey yok.
Hatta kayda değer bir para aktarımı oluşursa, eskiden 1 kişi quest mod yapıyorsa artık 10 kişi yapmaya başlar.

lol. ignorance is bliss.

zaten su anda ortalama kalitede bir mod en az 4-5 modder in isinden cikiyor.

onu gectim. sadece modderlar kullansin diye modder resource ureten insanlar var. bunlar modderlar bizim ustumuzden para kazaniyor kapatiyoruz dukkani dese olay sona erer.

bir de 10 kisi bir mod yapmasi degil olay. su anda 9 tane modder resource varsa her mod aslinda 10 kisi yapmis gibi oluyor. izole silolara dondugu zaman bu is her 10 kisi sadece 1 mod yapabilecek.

ornek mi? FNIS animasyon base ini alsa gitse "topumu verin ben oynamiyorum" diye, piyasadaki modlarin yarisi avcunu yalar. para alicaz derken saatlerce emekten olur herkes, oyuncular da hic bir sey calistiramaz.

daha tonla ornek verebilirim boyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Amatör modderlar tarihe karışır, vakti olan developer açar bi hesap kurar takımını, kendi oyununa / arkadaşının oyununa takır takır mod yazar satar steamden.

Birbirinden alma kullanma olmayacağı için community feelin' olayı ortadan kalkacak, adam kendi yazdığı oyunu bide modlayıp para kazanacak. Tabii ki aslan payı microtransaction "yaratıp" sağmayı şiar edinen steame. Monalisa 2015 resmi spot on gerçekten

razzRaziel said:
http://i.imgur.com/ZMTfcjk.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

dogru. amator ortadan kalkar. profesyonel 10 adam bir mod uretir. ancak onun resourcelarini kimseler kullanamaz. zira bethesda ve steam modderlar arasinda lisans devri ve hava parasi olayina izin vermeyecek.

adamlar ne yaptiysa ona kalirsin. o adamlarda her gun bir mod uretemezler. muhtemelen yilda 1-2 modda kalirlar.

Su anda modder base olarak cok populer olan resourcelar:

xmp32 iskelet
fragdolls pyhsics
HDT physics extensions
body modlari (CBBE, UNP vs vs vs)
FNIS
ZaZ
LoversLab resourcelari (7 lik paket, adult icerik, nexusta bulunmaz)
ENB

bunlara companion modder baselerini, city overhaul modder baselerini falan eklemedim bak. onlari da eklesem liste 50 taneye falan ulasiyor. SKSE ve Skyui yi katmadim bile.

bu adamlar kapattik resourcelari derse gorurum sizin profesyonel modderlarinizi. 10 kisi bir araya gelseler bu base leri olusturamazlar, olusturacak yetenekte olsalar 1 yillarini alir. ayrica kimse ile paylasamayacaklari icin A modu hadi super bir sey oldu, B modu amerika yi bir daha kesfederek bunlarin hepsini tekrar yapmak zorunda. O da yetenekliyseler.

gidip bu adamlarin icine girdigi ekipler kursaniz da simdiki gibi 200 mod yerine 10 tane mod ancak kurarsiniz.

noldu? elinizde bir iki tane cok kaliteli modun etrafinda hic bir isi beceremeyen bir junk base oldu.

burada konusan adamlar hic mod isine girmemis. programciligin library leri gibi bu is. her seyi artik kendin kodlamiyorsun. baskasinin yaptigini cagiriyorsun, calistiriyorsun, ustune build ediyorsun. taaa obliviondan beri ayni motor ustunde gelistirilen seyler bunlarin cogu.
Sosyal ağlarda paylaş

aslinda hepimiz nexusmods ve nexusun izin vermedigi modlar icin de baska yerler kullaniyoruz. steam workshop kullanan ciddi kimse yok zaten. varsa da kullanmasin, workshop in auto updateleri yuzunden dependancy leri kirip oyunu cokertme gibi dertlerini bosuna cekiyorlar. NMM en guzeli.

aslinda steam workshop kimsenin umrumda degil ama korkumuz para ile satmak isteyen modder in nexus ve benzeri ortamlardan modlarini cekmeye baslamasi.

diger bir korkumuz ise moddera destek olan modder resource ureticisi buyuk abilerin kendi isleri kullanilarak yapilan seylerin para ile satilmasina sinirlenip resourcelari piyasadan cekmesi. Bethesda bazli moddingin apocalypse i, gehennasi bu abilerin sinirlenmesi ve boyle bir seye kalkismasi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Namessar dediğin şeylerin lisans tipi ne?
FNIS, ZaZ vs...

adamina gore degisir. kimi istedigi gibi kullan diyor, kimi refere et kullan diyor, kimi bir mesaj at kullan diyor. cogunlugu simdilik istedigin gibi kullan.

ancak parali mod olayi yoktu dune kadar. su anda ne yapacaklar bilmiyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel said:
http://i.imgur.com/ZMTfcjk.jpg

bu direkt destiny abi..

sabah yeni "exp" haberi çıkmış ps news'da, girip bakayım dedim belki satışa açmışlardır. 35 dolar yazıyordu. bir an elime ayağım boşandı, oynamak istiyorum ama prensip olarak 35 dolar vermem sikerler dedim. sonra seasonal pass'miş bir nebze olsa da rahatladım.

adamlar oyunun motorunu ve temel sistemlerini geliştirmeye 80% ağırlık veriyor, 20% content çalışıyor. böyle release ediyor, 20%'lik contentin yetmeyeceğini bildikleri için content sonuna ever-lasting loop destekli bir sistem atıyorlar. mesela drop düşmüyor oyunda. legendary düşürme şansını 1000'de 1 atıyorlar. sen adam gibi giyinmek için 200 saat fln "oynamak" zorunda kalıyorsun, o da zaten o zamana kadar dlc çıkarmış oluyor.

işin aslı 200 saatlik gameplay için GERÇEK game play 20 saat falan. geriye kalan 180'i salak saçma rakamlar için grind. en zevksizleştirilmiş hali ile (aynı şeyi tekrar ve tekrar ve tekrar yapıp hiçbir şey almayıp, 155. kerede bir şey almaya dayalı)

sonra BİLAE 200 saat oynadın zaten işte, devamını istiyorsan DLC'e gel diyor. sike sike gidiyorsun oyunu beğeniyorsan.

bas babam exp bas.

3 map, 2 quest, 6 item

ver 20 dolar.
Sosyal ağlarda paylaş

hayir , bir sey daha var. hadi hepimiz yanildik. super para dondugu icin super bir ortam olustu.

her paket digeri ile conflict edecek nerdeyse. cunku ortak resource kullanmayacaklar. napacaksiniz? modlari teker teker mi oynayacaksiniz?

ortak resource kullanirlarsa da son kullaniciya dependency ler yuzunden maliyet ucacak, bu sefer modu alan olmayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

bir de Loot (eskiden Boss tu) ve TES5edit parali toollar haline gelirse kervana katilip... (ki dandirik alevli kilica 1 dolar isteyen modderlarin oldugu ortamda bir Loot 100 dolar bile hakeder, oyle diyeyim) of of of of... ortalik yanlis load order ve dirty plugin kaynar, crash ustune crash. olabilecekleri dusunemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Steamin o kadar öküzlük yapacağını sanmıyorum, modlar arası kullanımla ilgili bi sistem geliştirir, her modderın son kullanıcıya satsa alacağı parayı bi sonrakine charge ederler, son kullanıcı 1 defa komisyon ödemiş olur. Ha bunu da yaparlarsa yücegönllülüklerinden değil, daha fazla hacim ve ciro için yaparlar tabi lel.

RMAH gibi içerik eksikliğine giden bi yol bu. Üzüldüm ya gerçekten, valvedan beklemediğim bi hareketti =/
Sosyal ağlarda paylaş

steam'deki olaya yeni baktım, yerin dibine girmişler benim gözümde. hani sistem creative'ı destekliyor diyeceğim, değil. steam gelir elde edemiyor, kapı açmaya çalışıyor diyeceğim, değil. ne akla hizmet anlamadım. modding'in RMAH'ı olmuş direkt. skyrim modlarını açtım baktım demin, pile of shit'e dönülmüş üzerinde price tag ile. umarım sınırlı oyunun workshop'ı ile kısıtlı tutarlar bunu. yayılırsa community based geliştirmeler bıçak gibi kesilir, hepsi paraya döner. olması gereken modculara profile oluşturmaktı. adamın portfolyosunu güzel bir şekilde display eder ve donation toplardı. hatta donationı birden farklı şekilde alternatifler bile yaratabilirlerdi. gelecek 2 kartımı bu creator'a donate et gibi. random olarak gelen kartlar adama giderdi, adam onları paraya çevirirdi sistematik olarak falan.

olmamış.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...