Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Gaming #2

axedice

Öne çıkan mesajlar

modding hiç bir zaman para kazanma üstüne kurulu bir şey değildi. ne kadar profesyonel iş çıkarıyorsa olsun, tamamen bir hobi işi. sevdiğin bir oyuna daha fazlasını katma isteği. şimdi denemeye bile izin vermeden bir paywall koyuyorsun. moddera direk donation yap ona birşey demem hatta desteklerim ama bir modu kurdurmak için para ödemeyi zorunlu hale getiremezsin.

bütün modlar ücretli hale gelmeyecek. bugün de şeriat gelmedi neyse diyip sallamamak gibi birşey. zaten çıkacak sorunlardan birini yazmıştım. özellikle skyrimde one-man üretilen bir mod yok. kapsamlı modlar 20 tane modderın resource'u ile oluşuyor imece usülü. community project, herkes birbirinin omuzuna tutunuyor... şimdi kimse communityle resource paylaşmayacak. dışardan konuşulması kolay

http://i.imgur.com/Zz2GuR8.png

modların çapları küçülecek. çoğu mod skse kullanıyor mesela bir sürü özelliği çıkarmaları lazım bu şekilde satabilmeleri için. şuan paid koyulmuş bir modda, bir sürü özelliği çıkarmış mesela bu sebepten. kalite direk düşecek. ayrıca modların compatibility problemi bir beladır. update yüklemesen bile birçok mod yüklediğin zaman oyunu ve save'ini bozman bir olasılık. işi paraya döktüğünden içinden çıkılmaz bir hal alır durum. war z'den beter bir durum. şapka boyayıp satmaya benzemez.

modların communitynin feedbackleri ve fikirleri ile geliştirildiğine hiç değinmiyorum. bu sistemde bazıları cash grab yapmak için elinden geleni yapıcak steam workshop'u çöplüğe çevirecek orası kesin. modları paid dlc'e çevirecek bir sistem bu.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

çok iyi olmuş. modcuların önünü açar, genelde modlar bug'lı oluyordu, bir süre sonra bırakıyordu yapan. Şimdi adamın sürekli geliştirmek için motivasyonu olacak.

Kilit nokta paranın ne kadarı steam'e, ne kadarı modculara, ne kadarı yayıncıya gidecek?

Double fine bile oyun birakip kaciyorken modderdan bug fixliycek disiplin beklenmez. Early access yuzundn copluk oldu steam zaten, beta test icin para odiyor insanlar
Sosyal ağlarda paylaş

modculuk her zaman zıplama taşıydı, taaa 90'lardan böyle yani. imece usulü hobi işi olunca görüyoruz, europa barbarorum 9 yıldır çıkamadı. "nerde kaldı" diyeni banlıyorlar forumundan. paywall diye birşey yok, 24 saat trial koymuşlar zaten refund istenebiliyor beğenmezse müşteri. 'zorunlu' değil para ödemek. birisi kendi emeğiyle birşey yapmış, isterse bedava verir, isterse parayla satar. "bana zorla oyuna para verdirtemezsiniz" demekten bile beter şu argüman çünkü oyunun kendi bile değil. üçüncü parti eklenti.

"şeriat gelmedi" tam bir abesle iştigal benzetme olmuş. duyan da her oyun mod kaynıyordu sanacak lol. zaten topu topu belli başlı 3-5 oyun kaldı mod yapmasına izin verilen. bu tepkiler neredeydi modculuğun yeşerdiği shooter camiasından modlar TAMAMEN silinirken. hangi shooterlarda mod kaldı bugün? kaç tane rts kaldı mod yapılabilen? kaç tane rpg izin veriyor modlara? kaç tane oyunun başlığında "mod yapılamıyor buna, almayacağım" dediğini görüyoruz sizlerin?

şirketler zaten boğazına basıp bitirmiş modculuğu, bu kalan modculuk sahnesinde de insanların emeğine karşılık isteyebilmesi normal ama son zamanlara kadar izin verilmeyen birşeydi, ancak taleworlds vs gibi şirketler ufak gruplarla anlaşıp ayrı oyun diye çıkartıyordu işte bazı şeyler. haliyle büyük projeler tamamen saldım çayıra, mevlam kayıra modunda gittiği için böyle duke nukem forever tier geliştirme süreleri çıkıyor.

steam workshop zaten bedava olarak da çöp dolu, nexus da öyle. bedavayken bile yüzüne bakılmayan şeye paralı olunca mı bakılacak sanki? aynı early access eleştirileri gibi şu yani, orada da sanki zorla cebinden çalıyorlarmış milletin gibi. "paid" yanındaki tick'i kaldırınca görmüyorsunuz zaten, "çöplüğe çevirecek" endişesi de anlamsız. dlc'den fark oyununuzun içinden kesilip alınmış birşey değil. "hap ilaçları da ağzımızdan alıyoruz bunlar yemek sayılır" der gibi birşey olmuş o.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:

http://i.imgur.com/9OCsUUc.jpg

PC GAMINGIN KURTARICISI HZ GABEN diye taparken böyle kazık yemek epey acıtmıştır ya
edit: mustard race mensuplarına bu laf

Tokat gibi vurdu valla, gaben baklavayı hak etmiyormuş yanlış tanımışız. Bir kale daha yıkılıyor =/
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

yahu ben modderlar resourceları ortak paylaşıyorlar diyorum hala yok öyle. communitynin feedback, fikirleri zaten önemsiz şeyler... skyrim modding communitysini bildiğim için durumu yazdım. eğer nexusta x bir moda girersen kaç kişinin resourcelarla katkı yaptığını altta açıklamada okuyabilirsin. örnek verdiğin community project bir modun çıkmaması, fail olması, bu konu ile ne alaka. community işi tüh kaka mı yani?

skyrimde modding communitysinde bu şekilde böyle büyüdü. tamam o zaman her işi bir kişi yapsın, büyük ve kapsamlı modlar yerine küçük editler getiren tırt modlar çıksın ne güzel olur. modculuk zıplama taşı falan değil, keyif alma amaçlı yapılan bir hobi işi. ama sen zaten ışık vadeden bir moddersan sana destek de olunur, iş de ayağına gelir.

http://kotaku.com/mod-skyrim-get-job-at-bungie-1472109435
https://www.patreon.com/gula

farkında olmadığınız konu yeni çıkacak olan oyunlarda yaratacağı sıkıntılar. tes5'te her iki moddan biri paralı paid dlc gibi olur artık. steam ve bethesda şuan stress test yapıyor zaten. özellikle bethesda mod communitysinin yok olmasını kesinlikle istemez.

minecraft, ck2, citiesxl modları da paralı olsun mis

http://i.imgur.com/Z3RqlzD.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

paylaşsınlar gene, senin modunu biri paralı satarsa onu da indirtebiliyorsun, faq'da yazmışlar hepsini. "paylaşmayacağım artık" demek için bir sebep değil. zaten bedava olan birşeyin çalınması mümkün değil o da ayrı mesele gerçi.

"keyif alma amaçlı yapılan hobi işi" ise zaten işe döndürmez veya "vaktim yok ne haliniz varsa görün" deyip yarım bırakmaz o kişi. ama böyle insanlar zaten azınlıkta ve bunlar gene ücretsiz mod yapmaya devam eder. modculuğu iş başvurusu için repertuar olarak gören kitleden zaten bize bir hayır yok başarılılarsa çünkü hemen işe girip modculuğu bırakırlar. başarısız olandan da zaten hayır yok.

bethesda, taleworlds gibi şirketler zaten lütfediyor de modculuk yeşerebiliyor. senin dediğin gibi yarısı paralı olsa bile (ki bu tahmin temelsiz) kalan yarısı bile yeter. diğer saydığın oyunlar için de öyle ve onlara da gelecek zaten bu bethesda ile sınırlı değil.

mod yapımında patlama olmasını sağlayacak bir girişim, "of ne güzel param batıyor cebime olsa da versem" demiyorum ama modculuk tarihinin en kısıtlanmış dönemindeyiz zaten, modları yasaklamış, oyunları modlanamasın diye ellerinden geleni ardlarına koymayan şirketlerin tekrar modlara izin verip, daha çok oyunu eskisi gibi modlanabilir hale getirmeleri için tek imkan. çünkü kendisi dlc çıkarıp satabilecekken zerre kuruş almadığı modlara izin verecek kadar iyi niyetli işte 2-3 şirket filan kaldı.

hatta tam tersine insanlar para edecek kadar kaliteli birşeyler üretebilsinler diye daha çok toparlanıp bir arada birşeyler yapmaya çalışacaktır. aksinin gerçekleşmesi iş mantığına da, girişimcilik olayına bütün konseptine de aykırı.
Sosyal ağlarda paylaş

yarısı parasız olursa supriz olur.

buyuk bir cogunluk da para kazandıgı seyin temelini bi yere koyacagını sanmıyorum. koyanlar da kucuk bir bolumunu olusturacaktır.

modlar paralı olunca daha cok ve daha iyi mod olucak seyi bir hayal. aynı modlar paralı olucak ve almıycaz. bu kadar.

"bi dakka bi keriz ben miyim yaa?" diyip koymuyor kaynagını.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

yaptigi sey zaten beles, hala beles olarak kullanilabilir durumda. sikinti mod isinde lisans olayi yok, sen bunu kullanamazsin kardes diyebilemiyosun iste, o yuzden ben marketten cekiyorum diyolar.

ya mesela texture yaptın veya model yaptın mod bile olsa senındır o cakarsın creative commons'ı olur biter. dinlemez o işler öle marketteydi falan.

birşeyin beleş olması limitsiz kullanım hakkı olduğu anlamına gelmiyo
Sosyal ağlarda paylaş

modding communitysini para ve keyif amaçlı hobi olarak yapanlar olarak bölecek. abi senin modu benim moda entegre edelim millete kolaylık şeklinde o kadar çok işbirliği var ki (skyrimde). para için işbirliği yapsınlar ama community bölüneceği gibi öyle kolay olmayacak bu işler. tercihe bağlı PWYW, donation bazlı bir sistem getireceklerdi bu şekilde dayatma çok yanlış ve geri tepecek, collaborative communitye böyle bir capitalist policy uygulamak.

http://img6.mmo.mmo4arab.com/my/upload/f7/18/nemius/10/0922/medium700_20100922160930_666.jpg

çoğu casual iş yapıyor zaten. modderdan profesyonelce çalışmasını bekleyemezsin Laurelin'in söylediği gibi. sıkılınca bırakıcak gene. casuallar para öder anca gerisini direk korsana sevk edecek. bende skyrim oynarken 10k$lık falan mod denemişimdir herhalde lol
Sosyal ağlarda paylaş

Mod yapımcılarının bir kısmı donationdan, bir kısmı download linkinin olduğu yerdeki reklamdan para kazanıyor. Parayla mod satacak adam bu gelirlerden feragat edeceği gibi 0 dl sayısıyla ne reviewlanacak ne sitelerin spotlightına koyulacak. Her mod paralı olacak herkes para verecek olayı tamamen yalan. Şirketlerin çoğu zaten kendi ipsinI modlayan adamın modu satabilmesine hayatta izin vermez. Skyrime full conversion getiren sağlam moda da 5 dolar bağış yerine 5 dolar ücret tipleriz yani ne olacak. Koca stüdyolarda 100 kişi uğraşan gruplar var sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

para getirmeyen işte evet profesyonelce çalışmasını bekleyemezsin. "sıkılıp bırakacaklar" olayı ancak para kazandırmadığı zaman olur. streamerlar nasıl sıkılıp bırakmıyorsa para kazandıkları için burada da aynı şey olur.

korsan ne zaman bitti ki şimdi başlıyor, sanki forumda "oyuna para verilir mi" diyen insan kalmadı sanıyorsunuz sanırım lol. 5-6 yıl önce şuradan kaçınız para verip oyun alıyordu wow ve cod hariç? korsanlayan 200 saatlik oyun 5$'ken onu da korsanlıyor yani değişen birşey yok.

denemek istersen yine denersin 10k$'lık, 24 saat içinde refund istenebiliyor.

ya zaten satmayacak, iş yapmayacak tonla mod, ya fiyatları komik rakamlara kıracaklar ya da gene bırakacaklar. ha early access oyunlara okumadan, bakmadan onlarca dolar basıp sonra ağlayan güruh buraya da cüzdan boca ederse başka mesele.
Sosyal ağlarda paylaş

sıkılma olayı biraz yanlış oldu evet. iş bulunca vs, vakit ayıramayınca diyeyim işte. ben modder olmadığım için bana sıkıcı hatta saçma gelebilir. adamlarda sıkılma olayı olmadığı hatta keyif aldıkları için böyle vakit ve emek harcıyorlar ama takdire şayen.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...