Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Gaming #2

axedice

Öne çıkan mesajlar

abi para verilen şey gelişir.

bugün youtube reklam paralarının küçük bir kısmını kullanıcılarına dağıtmıyor olsaydı tv kalitesinde haftalık günlük program çeken yüzlerce youtube kanalı olmazdı. evet bok gibi bir dünya scam ve leş mod çıkacak ama sonuçta youtube'da da videolar böyle. belki de oradaki kanallar gibi favori modçuların olacak ve onları takibe alarak kalitesine güvendiklerinle ilgileceksin. birinin modu güncelleme yüzünden çalışmıyor mu? adamın profilinde olumsuz yorumları görecek ve modunu almaktan vaz geçeceksin. bu yeni denenen bir konsept değil, işe yaradığı kanıtlanmış ve çalışan bir sistem. en sevdiğin popüler youtube kanalının ilk videolarına ve son videolarına bak bakalım ne kadar geliştirmiş işi? neden? çünkü para kazanıyor.

negatiflerin yanı sıra şimdiye kadar olmadığı gibi kaliteli ve daha fazla mod yapılıyor olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

master race'i savunmaya çalışıyoruz yoksa modderdan banane. onun için modding bir hobi, skill set kasma üstüne resume'sine yazabileceği prestij işi idi. daha sonra kastığı skill setiyle işi girmesine yardımcı da oluyordu. moddinge uzak olanlar baya sallıyor sanki adamlara pranga bağladık, bize mod yazıyor zavallılar :)

valve'ın master race'in direklerinden biri olan modding böyle nemalanmasına kızıyor millet. kullanmak isteyebileceğin modların ücretli olmasını istemiyorum zaten. bunu inkarda etmiyorum. ama steam üzerinden opsiyonel donation özelliği getirseler beğendiğim modlara 3-5 atmayı düşünebilirdim. valve'ın bethesda'ya teklifiyle çıktı yani bu durum. valve'da olsa pis corporate kültürü işte.

modder aslan payını alsa gene neyse, modlar çok daha ucuz olacak o zaman. hatta %100'ünü almalı, daha önce donation yapabiliyordun zaten. nexus gibi dev bir community var bunu şimdiye kadar düşünmediler mi bu zamana kadar. donation, opsiyonel premium üyelik, reklamlarla ayakta duruyor site. her kullanıcaya donation yapabiliyorsun. ben donation yapmıyor olabilirim ama yapan yapıyor arkada linki koydum 850$ donation almış adam bir mod için
Sosyal ağlarda paylaş

modderın hakkını falan korumuyorum. ben kendi hakkımı koruyorum. evet para da vermek istemiyorum cunku mobil gibi ya modlar paralı olucak ya da modlar "fremium" olcak. ki modları "fremium" yapamayacaklarına gore islevli modların tamamı paralı olacak.

youtubedaki videoları para vererek izleseydik gorurduk suan youtube un halini. yaratılan contentten kazandıgı paradan pay verdi. "contenti yaratana para verin" demedi. valve/publisher da content yaratanları desteklesin benzer bi sistem kursun? yok. oyuncular para versin. niye? cunku biz ondan pay alıcaz.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de niye nemalanmamasi gerektgini dusundugunuzu anlamiyorum, adam modcuya mod yaptigi oyunu alanlara direk erisim sunuyo sana, onun yaninda baska ne tur toollar veriyo kendi oyunu harici olanlara bilmiyorum ama modu yapana direk musteriye erisim lan, boyle kiyagi baskasi yapmaz. bunu parali bi servis yapmak yerine, hem modcu para kazansin hem ben kazanayim diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

%100'ünü alamaz o kadarı da hakkı değil. ortada oyun olmasa nasıl kazanacak? bi yararı var oyunun ona, onun da oyunu yapana olması lazım. ha asıl para godamanlara gidiyor o kısmı fuck the system. ama akıllı adam bundan en iyi şekilde yararlanmayı bilir. bir süre sömürülür, sonra kendi firmasını kurar.
Sosyal ağlarda paylaş

abi para verilen şey gelişir diyorsunuz da early accessler yüzünden steam nasıl bir çöplüğe dönüştü gözünüzü seveyim ya. siz bu modların bir haftada çıktığını falan sanıyorsunuz galiba. gaben 4 senede geliştirilmiş, kıvama gelmiş modların yağını çıkarıyor şimdi. ben skyrim moddingin ilk zamanlarda ne kadar kaotik halde olduğunu da biliyorum. şimdi durum çok çok daha stabil, modderlar kodlamayı öğrendi, daha temiz modlar üretiyorlar, çeşitli, zamanla geliştirilmiş modding toolları sayesinde. ama gene de modding bilmeyen adam için bir çok mod yüklediğinde sıkıntı doğurması muhtemelen. 24 saat içinde bir sıkıntıyla karşılaşmadın sonra x yere geldiği başladı oyun crashlamaya verdiğin parayla kaldın. legal konuda da sıkıntılı war z'den beter bir durum yani. çalıntı modlara, referans alınmadan kullanılan assetleri falan geçtim. yeni oyunlarda da geliştirecem diyen moddera para versen bile adamın modu geliştireceğinin bir garantisi yok, early accessler gibi

youtube örneği de alakasız, o kanallar para ödemeyi zorunlu kılsa görürdük o zaman durumu
Sosyal ağlarda paylaş

Youtube benzeri bir sistem olusturup (oyun reklamı mı koyar/bi modun oyun satısına etkisini hesaplıycak algoritma mı yazar ben bilmem onun isi de o olsun). modculara ordan kazanc kapısı olusturup modların kalitesinin yukselmesini saglayıp, yukselen mod kalitesi ile modlanabilir oyunların satısıını arttırıp, modlanabilir oyun sayısını arttırabilirdi. Oyuncuya yansıtmadan win-win-win-win-win.... yapılabilirdi. ama onun yerine. bugune kadar yapılmıs ve bundan sonra yapılacak modlardan direk nakit kazanmak daha kolay diye boyle yapmıslar tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

herhangi bi urunu modifiye eden hicbiseyden para alinmasin o zaman artik, nasilsa ana urune para verdik.

-Content hazırlayan para kazansın mı?
evet.
-Ben hazırlanan content yuzunden oyun alıyor muyum?
Evet.
-Benim oyunu almamı etkileyen content sayesinde kar eden developer/steam karından content hazırlayanlara da pay versin?
yok. onu da sen ver.
-Eh onu da ben vermek istemiyorum. Buna tepki versem?
Yok ozaman modcu dusmanı ve mezarcısın.

Eh ozaman ne oyunu alıyorum ne de modunu.
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

aynı iş ve hatta daha azı cıkıcak cunku modların buyuk bir kısmı paylasılan kodlar/bilgiler ustunden cıkıyor. simdi para kazanıcak adam o bilgileri paylasmıycak. diger heriflerde 0dan calısıcak calısacaksa hem zaman kaybı olucak hem modların birbiri ile cakısma ihtimali artıcak. sonra bi tane patch gelecek oyuna mod out of date olucak modcu "ben kazancagımı kazandım" sal diyecek updatelemiycek. ya da yeni versiyonunu da tekrar parayla satıcak.
ben daha 2. mesajımda falan yazdım o konularla ilgili seyleri ama konu hep benim cuzdanıma dogru itilince diyalog ben de ordan devam ettim konusmanın gerisinde. baktım bu kısımları ile ilgilenen yok.

bu arada hepimizin cuzdanından daha onemli bir durum yok. herkes icin kendi cuzdanı onemlidir eger milyon dolarlar icinde yuzmuyorsanız. ben cuzdanımın tasıyabilecegi agırlık ve sahip oldugum keyfin devamını talep edecegim tabiki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...