Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Interstellar (2014)

LathspeLL

Öne çıkan mesajlar

ShadowFax said:

2 said:

cinemaximum imaxler dunya standartında şuan

70 MM mi yani? Hiç sanmıyorum.

evet imax zaten öyle bişi ye izin vermez farklı tipleri var sadece ... mesela ekran büyüklüğü değişebiliyor o devasa ekran clasic olanlar
istanbuldaki istinyedeki digital versionları

yani yine 70 geliyor
şu özellikelri:

IMAX's projection system uses our rolling-loop 15/70 film technology to deliver crystal-clear images in 2D and IMAX 3D.
Immersive patented theatre geometry. The IMAX screen is larger than conventional movie screens and is slightly curved to position the audience closer to the action and maximize your field of view. IMAX screens in theatres designed for a multiplex setting range in size from 47' x 24' to 74' x 46'

IMAX's powerful audio system delivers laser-aligned digital sound so the audience can hear a range of sounds from a pin drop to the loud live-action scenes that makes you feel like you're IN the movie.

falan filan diye devam ediyor clasikler ise 117x96 boyutunda perdesi oluyor

Hatta buna bende itiraz etmiştim cinemaximumdan cevap gelmişti tweeterdan direkt standarlara uygun perde boyutumuz vardır diye de bulamadım o yazıyı şimdi
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Somon said:

70lik ne 35lik ne ben aqua floryada izledim kaçlık o

35mm klasik film formatı, o projektöre takılan filmlerin eni. IMAX kamerası 65 mm kullanıyor, 5 mm de kenarları katarak 70 mm'lik bantlar takılıyor projektörlere. IMAX'in olayı bu yani, ama 70 mm yeni bir şey değil, ilk 70 mm'lik film 1900 yılından önce çekilmiş. Ancak 70 mm, daha geniş olduğu için ona özel projektörler lazım. Böyle projektörler 50'lerde,70'lerde kullanılıyordu. Fakat yaygınlaşmadı.

IMAX kamerayla çekilen sahneyi klasik projeksiyon ve perdede verirken kenarlardan kırpıyorlar, bazı yerlerini göremiyorsun sahnenin. Gerçek büyüklüğünde görmek için 70mm IMAX projektörü olan salonlara gitmen lazım, bunlardan da dünyada 30 kadar var. Çünkü çok pahalı projektör.

2008 yılında bir teknoloji geliştirdiler, 2 tane projektörden yapılıyor yayın, sen perdede 2 görüntünün üst üste binmiş halini izliyorsun. Bunun sayesinde yaygınlaşabildi IMAX, hatta mecvut 70 mm'lerin bazılar bile dijitale döndü.

Bu bir nevi çakma 70mm, aradaki fark şöyle bir şey:

http://bitcast-a-sm.bitgravity.com/slashfilm/wp/wp-content/images/ZZ68ECE699-550x256.jpg

ama napıyorlar, perde seyirciye daha yakın yerleştiriliyor, bu yüzden normalden daha büyük algısı yaratılıyor.

Gerçek 70mm perdede de, 35mm.'yle çekilen sahneler daha kötü görünüyor, o perdeye uydurmak için büyüttüklerinden. Hiç izlemedim ama :). Zaten bence imax etkileyici olsa da hakikaten iyi film 17 inç ekranda bile izlenir.

fiyat pahalılığı esasen projektörden değil, filmin kendisinden kaynaklı

35mm filmler mesela 11 dakikası 400-500 dolar civarında tutuyor. Makara fiyatı bu, ham işlenmemiş film.

Yani şuan fiyatları ne bilmiyorum ama ben okurken araştırdığımda 70mm filmlerin 4 dakikası 700 dolar mı ne tutuyordu. Belki daha ucuzlamış olabilir ama 35mm seviyesine inmesi neredeyse imkansız.

Bunun dışında esasen %100 70mm olan filmde yok, hatta yanılmıyorsam yarısı bile 70 çekilmiş film yok. Filmler halen 35mm'e uygun olacak formatlarda çekiliyor. Sadece can alıcı, efso sahneler vs. 70mm orada ek yapılıyor ve millete "FÖLM ÖMÖXTÖ ÖZLÖNÖR" diye ekstra fiyattan geçiriliyor.

Örneğin Dark Knight'a da mal gibi IMAX'e gittik ama tüm film boyunca sadece altı sahnede 70 vardı. Biri mesela şu efsane hastane patlama sahnesiydi.

Interstellar da aynısından, hangi sahneler bilmiyorum da tahminen şu karadelik sahneleri vs.dir.

Aşırı pahalı bir geyik çünkü 70mm teknolojileri
Sosyal ağlarda paylaş

Docking sahnesinde çalan şarkıyı normal ve deluxe digital soundtracklere koymamışlardı, günlerce sağda solda Zimmer'a ve stüdyoya küfredildi bunun için. Dün yeni bir deluxe edisyon çıkarmışlar ve No Time for Caution ismiyle o şarkıyı dahil etmişler. Yine de ben ve dinleyen herkes dahil birebir filmdekiyle örtüşmediğini düşünüyoruz parçanın. Hiç yoktan da iyidir ama.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiyedeki IMAX'ler digital imax bir kere. Perdeye biraz yakın oturursanız pixelleşmeyi görebilirsiniz. O yüzden istinye park'ta en fazla G sırasına kadar yaklaşıyorum, sonra pikselleşme fark edilmeye başlanıyor.

IMAX çekmesi zor bir format evet. Rulo'su pahalı, Kamerası ağır ve gürültülü. Nolan sayesinde IMAX kameralar baya bir modifiye oldu, geliştirildi ama sorunları devam ediyor.

Salonlar içinde gerçek IMAX çok masraflı, meşakatli, bilgi ve ilgi isteyen bir teknoloji. Filmin rulosunu taşımak bile işkence. Digital IMAX yaygınlaştı o yüzden.
Sosyal ağlarda paylaş

darkrider dediğin gibi imax kamerasıyla film çekmek pahalı ve zor, kameralar daha ağır oluyor. Mesela Dark Knight filmi çekimleri sırasında bir imax kamera kırılmış 500 bin dolarmış ve dünya üstünde 4 adet mevcutmuş. Ancak dediğin kadar kısa değil IMAX sahne süreleri, Nolan artık istediği bütçeyi alabiliyor, bu filmde 68 dk IMAX olması lazım, dark knight rises'da 72 dakikaydı.

Projektörlerin büyüklüğü, pahalı olması ve perde boyutu 70mm projektörlerin yayılamama sebebi, türkiye'de de gerçek IMAX yok. Mesela baktım en yeni akasya'daki perde 22x12,5 metreymiş, gerçek IMAX'lerden lincoln square öte yandan 24x30 metre 2,5 katından daha büyük akasyadakinin, en büyük olanı Sydney'de 29x35 metre.

Ayrıca türkiye'de 70 mm projektör yok, ikisi de aynı şey değil. 70 mm projektör olan sinema salonlarının listesi IMAX'in sitesinde var.
Sosyal ağlarda paylaş

Seru said:

140m dollar bütçeli bir filmde 4 dakikası 700 dolar olan bir makara sence yapımcıya koyar mı? yani dediğine göre söylüyorum.

koyar

tek sorun fiyatta değil. Rulo fiyatı aynı zamanda bunlar, binlerce rulonun işlenmesi, taşınması, depolanması da ekstradan masrafa girer.

@eldar

olabilir abi, projektörler hakkında pek bilgim yok ben hep kamera arkasını araştırdığım için asdfasd

Projektörler hakkında bildiğim tek şey ben okurken ki en yeni ve merak edilen teknoloji olan 3D'ydi. Onun da uzmanlığının ve has 3D'nin ne kadar kaliteli ve pahalı olduğunu biliyorum. IMAX'te tabii paralel şekilde aynıdır. Sonuçta ne kadar iyi çekersen çek o kadar iyi bir gösterim sistemi olmadığı sürece TGRT'te kalitesiz Türkçe dublajla gişe filmi izlemekten farkı olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

abi son 10-15 dk çok acil telefon geldi çıkmak zorunda kaldım.ne olur biri en sonunda ne olduğunu anlatsın bana :( gerçi 10-15 dk mı kalmıştı onuda bilmiyorum belkide daha uzun süre vardı

en son maykıl caine ölmüştü işte

ulan sinema çekimi versiyonunu buldum daha 40-45 dk daha varmış püühhh
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Ayrıca türkiye'de 70 mm projektör yok, ikisi de aynı şey değil. 70 mm projektör olan sinema salonlarının listesi IMAX'in sitesinde var.
bunu dedigin baya iyi oldu ya evimin dibindeki amc'de imax yaziyor ama 70mm degilmis mesela o. neyse ki bana 17 dakika mesafede eyaletteki 3 adet 70mm imaxten biri varmis :p
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...