Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Spotify

Mayhem

Öne çıkan mesajlar

Mal said:

razzRaziel said:

Mal said:

bu kadar salak bi uygulamayı nasıl böyle popüler yaptınız anlamadım.

2009-2010'da falan fazla music stream seçeneği yoktu canım. bugün başka "popüler" programlar kullanabiliyosan spotify'ın açtığı yol sayesinde. o yüzden de en popüleri spotify.

(2010 öncesi aylık ödeme ile download vardı napster'da falan ama indirme stream'den ayrı bi modeldi ve satın alma üzerine kurulu)

music stream işinin temeli 2000 yılında pandora tarafından atıldı canım olmayan kişi. pandora öyle büyüleyici bir öneri sistemine sahiptiki ilk çıktığı anda internette fenomen olup oha lan gösterdiğim şarkının aynısının bi değişini buluyor gibi tepkilerle karşılandı. şpotüfü gibi tür üzerinden değil music genome project adı verilen ve şarkıları kullanılan enstrumanın tonundan tut notaların hangi key de yazıldığına, melodinin temasından vokal çeşidine kadar bir çok kritere göre yapıyordu seçimlerini. yapıyordu diyorum hala yapıyor ama sadece abd ye açık proxy ile çok rahat kullanılıyor. herkes bunu kullanyorsa iyidir heralde diye düşündüğüm için denedim şapşaltifyi, hemen pandoraya dönüyorum.

ulan 20 yıldır sadece us kalmış olan servisten bize ne. napıcam metro'ya girmeden önce telefonumda vpn'e bağlanıp bunu browserda açıp tüm şarkıyı indirmesini mi beklicem.

eve geliyorum kulaklığı çıkartırken tek tuşa basıyorum şarkı aynı saniyeden pc'de devam ediyor anında. istersem konsolumda açıyorum istersem tv'de açıp ambilight ile çoşturuyorum. haftalık keşiflerinden falan da memnunum (her hafta değil ok). spotify da sadece eu'da kalmaya inatlaşsaydı o da şu an mainstream tarafından kullanılmıyo olurdu. o zaman ben de spotify yaptı demezdim gelip burda.
Sosyal ağlarda paylaş

pandora music streaming service değil, en azından öyle değildi. pandora radio streaming gibi bir şeydi. şu an nasıl bilmiyorum VPN gerektiği için. pandoranın çıkış mantığı sevdiğin şarkıya göre şarkılar, sanatçılara göre sanatçılar, albümlere göre albümler önererek playlist oluşturmasıydı.

spotify yaptı bunu zaten. spotify streaming service, playlist yap, şarkıları offline tek tıkla indir vs. aynı şey değil zaten.

spotify'ın önerilerini beğenmeyenlere de gelince,

spotify en popüler music streaming service. gayet güzel öneriyor, zaten en iyi data da spotify'da bir zahmet önersin. ama seni classify etmesi için biraz dinlemen lazım. üye olup bir tane şarkı dinledin diye de tamamen sana göre önermesin abi ilk haftadan bir zahmet sıfır data ile.

benim tek sevmediğim iş, sanatçılara az para ödemesi mevzusu. ama mecbur tekel oldu. gerçi türkiye gibi bir ülkede spotify öncesinde kimse müziğe para vermiyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

ben genelde bildiğim sanatçı/albüm radyosu açıyordum. ordan "bu da güzelmiş" diye diye seçtiğim 3-5 sanatçının daha radyosuydu albümüydü derken "bunlar ne diyo ya" deyip weekly'me baktım ilk kez.

mükemmel şeyler bulmuş lan ghfghdjsk sparify fo lyfe

şu an koşarak uyumam lazım ama kapatamadım öyle iyi
Sosyal ağlarda paylaş

benim weekly listler mukemmeldi milleti abone yapiyodum benim my mix of week’e, bence spotify’in en iyi yani bu

sonra para vermeyeyim diye 9 hesap acinca 1 ay premium, butun oneriler gitti, simdi keko keko playlistler geliyor cunku rap dinliyorum sadece, cok pismanim keske vereydim parasini

amazonda da 26 tane acc var bisey mi soylicen, ac hesap amazon prime trial free shipping, is icin de lazim oluyor tabii AWS free tier
Sosyal ağlarda paylaş

Cokomantis said:

ben genelde bildiğim sanatçı/albüm radyosu açıyordum. ordan "bu da güzelmiş" diye diye seçtiğim 3-5 sanatçının daha radyosuydu albümüydü derken "bunlar ne diyo ya" deyip weekly'me baktım ilk kez.

mükemmel şeyler bulmuş lan ghfghdjsk sparify fo lyfe

şu an koşarak uyumam lazım ama kapatamadım öyle iyi

yani soyle bir sey de var,

"spotify weekly discovery" pzts
"release radar" pers.

ben butun arkadaslarimin weekly'lilerini de takip ediyoru ama bana 2 hafta once yaptigi weekly discovery mix'i ona oneriyor fln, genelde ayni sarkilar donuyor.

pandora'da ayni sarkiya 2 kere denk gelmek mucize.
Sosyal ağlarda paylaş

yani su arkadasin discover weekly'si:

sadece 1 sarki var ztn benim listemde olmayan...
LOL

The Dynamics, Los Lobos'u fln ikimize de onermis herhalde zamaninda.

pandora daha deneyimli ve daha duzgun calisiyor 'yeni sarki bulma' konusunda.

///

nasil boyle olabildigini de anlatayim:
https://ifttt.com/spotify
surdan script applet var hazir, otomatik weekly discover'i sizin listenize ekliyor.

8-9 aydir kullandigim icin de milletin discover weekly ile benimki cakisiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

önce şu konuda anlaşalım ben kimseye spotify yerine pandora kullanın demiyorum. bu işi spotify başlattı denince hayır pandora başlatan dedim ve pandoranın özelliklerini anlattım. ben pandorayı tercih ediyorum.

pandora şu şekilde seçiyor şarkıları
https://i.ibb.co/YDMc4Fv/Ekran-Al-nt-s.png

belirli aralıklarla thumbup yaptığın şarkıları tekrar çalıyor tabi. onun dışında bookmark song diyebiliyorsun çok beğendiğin bir şarkıyı. paralı versiyonda playlist özelliği var onda da add to play list diyebiliyorsun galiba. bookmark ve thumup lanmış şarkıları topluca indirmenin bi yolu vardı. sosyal olarakta oluşturduğu istasyonu paylaşabiliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...