Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

WRPG vs JRPG: Fight!

Sam

Öne çıkan mesajlar

Kaede said:

Ardeth said:

küçükken televizyona anime çıktığında neden normal çizgifilm koymuyorlar diye sinirlenirdim. samana bakıyormuş gibi hissediyorum kendimi.

HAHAHAHAHA

http://i.imgur.com/WXSl2.jpg

abi sen cidden bilimden başka konuda yorum yapma ya

5 Cm Per Second da ne tatlıydı be.

;_;

Ps: Ardeth'in bazı konularda algısı direk yok. Hani böyle estetik mevzularda özellikle, direk stun yemiş gibi yani. Varsa yoksa analitik mevzular.

Feamer arkadaşımız hala Dragonlance gibi çoook kötü serilerde debelenmekte, kendini Raistlin sanarak roleplay'in dibine vurmakta.
Sosyal ağlarda paylaş

dl den ve raistlinden nefret etiğim kadar, çok az şeyden nefret ederim, hatta Margaret Weis küfür niyetine bile kullanırdım taaa seneler önce...

mesela, blizzat dan da o derece nefret ederim, insanları bu kadar yozlaştırdığı için

gerçek sanattan uzak kalmışsınız malesef...8-)

işin sanat ve estetik tarafın da, şansınız yok zaten, senaryo falan işine de zaten kimse bir şey demiyor
Sosyal ağlarda paylaş

ya patide ne kadar enteresan adam varmış gerçekten bu başlıkta öğrendim tartışma blind guardian dinleyip dragonlance okuyan adam jrpg yi sevmeze "gözleri büyük onların hepsinin" gibi köyde sadece tsubasa gören adam yorumuna kadar wrpg olarak witcher veya dragon age'i örnek göstermeye kadar düşmüş bu başlığın yakılmasını istiyorum utandım şu an bi gören olsa ne der ya

edik: arada bi de kendo lafı geçmiş

seviyeyi koruyalım lütfen. -sam
Sosyal ağlarda paylaş

tamam o zaman. seviyeyi biraz daha aşağıya çekeyim ben.

başıma bir şey gelmeyecekse jrpg sevmiyorum. bununla birlikte yalnız kaldığım kış akşamlarında ateşin başına oturup pipomu yakıp duman halkaları üflerken keyifli bir şekilde "ulan jrpglerin karakterleri de kocaman kılıç taşıyor memeleri de büyük hem" demiyorum kendi kendime gülümseyerek.

oynamadığınız şeye b.k atmayın.

deminden beri güncelleye basıp bir şeyler yazıp sonra siliyorum. şunu yazayım bari: Başlık çok provokatif.

bir de pokemon iyiydi zamanında.

son sözüm budur.
Sosyal ağlarda paylaş

KenshinHimura said:

wrpg olarak witcher veya dragon age

Witcher wrpg
Dragon Age 1 wrpg

Rpg olmanın gereksinimlerini taşıyorlar. DA direk western, witcher biraz doğu avrupa ama ona da avrupadan western diyelim. Sonuç olarak isabetli örnekler. En başarılı örnekler değiller belki, ama isabetli örnekler.
Sosyal ağlarda paylaş

Dragon age bok gibi oyundu hikaye ve secimler olarak, genericin de generici ki tank heal dps trinitysini mainstream rpg lere sokarak 3 olumcul gunahtan birini isledi (digerleri icin bakiniz rmah, awesome button)

Ha secim olsun boktan olsun diyorsak np eheuehu, karakterler enteresan olmasa ve gelecek vadetmese snorefest idi direk ki day1 paid dlc yi saymiyoruz, origin kismi olmasa yerden yere vururduk burda ama ilk 30 dakika ile mest etti herifler resmen
Sosyal ağlarda paylaş

Generic olması rpg olmadığı anlamına gelmiyor yalnız, çok iyi bi rpg değil sadece. Arak hikayesini choices&consequencesle doldurup origin storylerle desteklediği başarılı bir anlatımı var dragon age in, günümüz hamburger helper oyunlarında göremediğimiz öğeler bunlar. Tabi new shit overused romance sex sahneleri (iyi bir örneği için bakınız witcher2) ve gereksiz gore gibi oyunun değerini düşüren etmenler yok değil, ama bunlar oyunun mirasçılarından fersah fersah ötede türün temel direklerine tutunan bir rpg olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Viktor said:

tank heal dps trinitysini mainstream rpg lere sokarak

D&D tank heal dps üzerine kurulu ve baldurdan beri combat böyle işliyor. Ki dragon age en son zorlukta balduru anımsatan combatıyla eğlendiriyordu da, mageler trapler falan baya dikkatli hareket etmek gerekiyordu. Bi boss combatlar zayıftı, onu da animasyonlarla kurtarmaya çalışmışlar eh gibi diyelim.
Sosyal ağlarda paylaş

bu tartışmalarda senelerdir yaptığımız en büyük hatai "rpg" ne olduğu konusunda fikir birliği etmeden, neyin rpg neyin değil diye tartışmamız.

önce neyin rpg olduğu konusunda bir fikir birliği olursa daha rahat tartışılır.

http://forum.paticik.com/thumbnails/962/12f/661/86a/759/fe2/25b/5db/3cb/b7f/ef_450xNULL.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Rpg nedir ne değildir diye topik bile açtık konuştuk, sonuç olarak oyunculara rol yapma olanağı tanıyan oyunlara rpg dedik. Bu bağlamda inceleyince skyrim mesela rpg değil, ama motb ya da alpha protocol rpg. Yine aynı bağlamdan devam edersek jrpg dediğimiz türde de aslında rpg olan oyun yok, hepsi action adventure oyunları. Bi gerge chrono trigger diyor bi ara inceliycem. İyidir kötüdür ayrı bi tartışma, ama başlık hatalı.

Bide rpg ehueu diyip rocket launcher bişeyler koymak özellikle gavur forumlarında o kadar overused bi tema ki, bu espiri her yapıldığında nameless one bi kere daha ölüyor, negative material plane e bi gölge daha gönderiyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

PastorOfMuppets said:

son 5 yıldır tek iş yapan wrpg oyunu

Son 5 yıla bakıyorum. Mask of the Betrayer, New Vegas, Alpha Protocol, Witcher 2.

Ya saymayı ya da rpgnin ne olduğunu bilmiyorsun.

Mask of the betrayer sadece senaryo olarak iyi, kötü bir oyun.

New Vegas kötü bir oyunun expansion'ı, Mask of the betrayer gibi.

Witcher 2 zaten kötü.

Alpha protocol kötü.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Rpg nedir ne değildir diye topik bile açtık konuştuk, sonuç olarak oyunculara rol yapma olanağı tanıyan oyunlara rpg dedik. Bu bağlamda inceleyince skyrim mesela rpg değil, ama motb ya da alpha protocol rpg.

sen kendi kafandan birşey dedin, genel kabul görmedi. öncelikle bu otorite olma iddiasını bırakman lazım. ardeth'e mesela gothic rol yapma olanağı vermiş. bana tes vermiş. sana witcher vermiş.

o bakımdan skyrim de 5sn süreli kim 500 milyar ister alpha protocol kadar rpg.
Sosyal ağlarda paylaş

abi witcher nasıl kötüydü yaw.

witcher 1'de o kasabalarda koştura koştura quest yapmaya doyamamıştım, hikayesi de çok hoşuma gitmişti. bitirir bitirmez witcher 2'ye geçip gameplaye hayran kalmıştım ama witcher 1'e göre çok kısa sürmüştü o yüzden notunu düşürmüştüm.

neden kötü diyorsunuz çok merak ettim?

//bu arada jrpg kültürüm yok gibi birşey. witcher muhabbetini görüp konuya daldım. ff7 ve ff10 jrpg mi oluyor? o ikisini oynadım bir tek. (edit2: evet oluyormuş galba yukardaki resimden gördüğüm kadarıyla)
Sosyal ağlarda paylaş

Yav yok witcher gayet iyi oyun. Xunn sırf tartışmaya dahil olmaya çalışıyor, yoksa o da biliyor neyin ne olduğunu.

Sam farklı bi konu ama. Adamın rpg ne demek hiç bir fikri yok, tabletop oyuncusu olmayınca böyle kusurlar olabiliyor tabi. Yarın öbürgün train simulatorda daha iyi kondüktör olmak için lvl atlama skill dağıtma falan gelse ona da tren rpgsi diyebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:

axedice dahil herkes biliyor wrpglerin jrpglere karşı inferiorlığını ama işte nasıl homofobileri varsa aynı şekilde asyafobileri gerçek hislerini açıklamalarına izin vermiyor

http://i.imgur.com/wDoEz.jpg

şimdi rol yapmamız için illa önceden yaratılan uniqe bir karakter mi lazım?

mesela, ormanda gezen arada bir geyik vuran, bandit kovalıyan bir savaçıyı, skyrimdaki gibi roliyemiyormuyuz, illa konuşmamak mı lazım?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...