Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

WRPG vs JRPG: Fight!

Sam

Öne çıkan mesajlar

Feamer said:

Kaede said:

axedice dahil herkes biliyor wrpglerin jrpglere karşı inferiorlığını ama işte nasıl homofobileri varsa aynı şekilde asyafobileri gerçek hislerini açıklamalarına izin vermiyor

http://i.imgur.com/wDoEz.jpg

şimdi rol yapmamız için illa önceden yaratılan uniqe bir karakter mi lazım?

mesela, ormanda gezen arada bir geyik vuran, bandit kovalıyan bir savaçıyı, skyrimdaki gibi roliyemiyormuyuz, illa konuşmamak mı lazım?

Skyrimde karakterin bir yolu yok. Karakterini nasıl oynarsan oyna, her zaman left click spamleyen, mecburi hikayede sıkışmış herifsin.

Ama ben kendimi assasin yaptım, şöyle yaptım böyle yaptım diye inandırıp oynuyorum diyorsan bunu yapamayacagın oyun yok, her oyun RPG o mantıkla.
Sosyal ağlarda paylaş

PastorOfMuppets said:

Kaede said:

axedice dahil herkes biliyor wrpglerin jrpglere karşı inferiorlığını ama işte nasıl homofobileri varsa aynı şekilde asyafobileri gerçek hislerini açıklamalarına izin vermiyor

http://i.imgur.com/wDoEz.jpg

/thread bence artık.

Bunun ne kadar saçma olduğunu farkındasınız herhalde elle seçilmiş örnekler koyulmuş falan. Böyle bir karşılaştırma yapılacaksa türünün en iyi örnekleri koyulur. Mesela bir planscape koymayıp, gelişi güzel oyunlar koyup WRÖPÖGÖLÖRDÖ KÖRÖKTÖRLÖR VÖ HÖKÖYÖLÖR ÇÖK KÖTÖ deyip sonra jrpglerden en sevdiği karakter ve hikaye olan oyunları koyup böyle bir poster yapınca şundan farksız oluyor

http://aznbadger.files.wordpress.com/2010/11/875694-nerd_rage_super.jpg

Bi de thread falan denmiş buna, cizız. Yaş kaç beyler, frp aldık mı?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Suark said:

Suark said:

hadi o zaman şöyle güzelinden, çok eski olmayan jrpg söleyinde oynayalım.

Radiant Historia yeni ama gelmiş geçmiş en iyi jrpglerden.
World Ends with You imba jrpg ve iOS için daha yeni çıktı.
Ni No Kuni var sonra.
Obsidian South Park oyunlarını jrpg modunda yapıyor.
Blue Dragon oyunları güzel.
Dragon Quest 9 Elder Scrolls stilinde ama fena değil.
Mario & Luigi oyuları.
Yeni Shin Megami Tensei oyunları, özellikde Devil Summoner'lar ve Strange Journey.

Bir sürü çıkar daha. Avalon Code mesela. Dünya ile birebir etkileşimdesin orada
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Sam said:

Civilization politikacı repagesiii, GTA mafya repagesiiii, WORLD OF GOO SÜMÜK REPAGESİİİİİİİİİİ

http://www.deviantart.com/download/188820815/blazblue_dating_sim_screenshot_by_stevemacqwark-d34f32n.jpg
HARD CHOICES WITH CONSEQUENCES!!11
DEEP CHARACTER INTERACTION!11
BRANCHING DIALOGUES!111
DIFFERENT GAME ENDINGS!111 *GASP*
BEST RPG EVAR!!!1ONE
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Suark said:

Suark said:

hadi o zaman şöyle güzelinden, çok eski olmayan jrpg söleyinde oynayalım.

Radiant Historia yeni ama gelmiş geçmiş en iyi jrpglerden.
World Ends with You imba jrpg ve iOS için daha yeni çıktı.
Ni No Kuni var sonra.
Obsidian South Park oyunlarını jrpg modunda yapıyor.
Blue Dragon oyunları güzel.
Dragon Quest 9 Elder Scrolls stilinde ama fena değil.
Mario & Luigi oyuları.
Yeni Shin Megami Tensei oyunları, özellikde Devil Summoner'lar ve Strange Journey.

Bir sürü çıkar daha. Avalon Code mesela. Dünya ile birebir etkileşimdesin orada

abi ilk 2 oyuna baktım tetris gibi bunlar?
daha yenisi yok mu?
ninokun daha yeni gibi sanki he? adventure havası sezdim ondadad olsun bakalım
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Bunun ne kadar saçma olduğunu farkındasınız herhalde elle seçilmiş örnekler koyulmuş falan. Böyle bir karşılaştırma yapılacaksa türünün en iyi örnekleri koyulur. Mesela bir planscape koymayıp, gelişi güzel oyunlar koyup WRÖPÖGÖLÖRDÖ KÖRÖKTÖRLÖR VÖ HÖKÖYÖLÖR ÇÖK KÖTÖ deyip sonra jrpglerden en sevdiği karakter ve hikaye olan oyunları koyup böyle bir poster yapınca şundan farksız oluyor

Bi de thread falan denmiş buna, cizız. Yaş kaç beyler, frp aldık mı?

Bak şimdi ben sana çok güzel kayarım şu an da, gerek yok.

O yüzden birkaç sayfa geriye git, ve Planescape'in neden wrpg olmadıgını açıklayan çok güzel Viktor postu var onu oku.

Jrpg tarzıyla yapılmış bir oyun torment, her jrpg'nin karakter interraksiyonu Torment gibi. O kadar iyi ki gameplay'in yokluğu bile umrumuzda olmuyor.

Oyun olarak çok kötü mesela Torment, bunu sırtımda senin kafan kadar dövmesiyle söylüyorum yani, edebiyat eseri.

Ama gerçekten çok kötü oyun.

İşin en trajikomik kısmı, wrpg savunan arkadaşlar 3 postta 1 jrpg örnegi istiyorlar zira haberleri yok genre'dan, hiç oynamadan şu laflar.

Jrpg tarafı sizden çok wrpg de oynamış mesela, burada bir ironi görüp ulan bi bakalım neymiş diyemiyorsanız sizin bagnazlıgınız yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Hakkaten muhabbete uzağım ama ofansif olabilecek bir şey sormadan duramayacağım.

şimdi rpglerde misal bg, nwn.
sıfırdan, sesinden classına davranışına kadar bir karakter yaratabiliyoruz.

ama bildiğim kadarıyla jrpglerde (yukarda çok saçma bir şekilde //thread denmiş bir tablo var hani) mesela fflerde falan herşey bellidir. başı sonu oynarsın sana verilen hikayedeki karakteri.
-ki ff7 hayatımda büyük yer etmiş bir oyundur çok severim-

e ben bu ikisini nasıl kıyaslayayım yaw. eğer ki böyle jrpgler varsa hakkaten bilmiyorum eyvallah ama eğer hepsi ff gibiyse; ben hiç bir zaman ffleri -çook severek oynamama rağmen- rpg olarak görmedim. ki bunu çok saf bir şekilde ortaokulda baldurs gate oynadığım yıllarda düşünürdüm. sana verilen hikayeyi oynarsın lan işte karakterinin en fazla skilli falan olur yani ffde.

evet bu arada hiç bilmiyorum jrpg falan ben. sırf meraktan daldım konuya. belirteyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

http://www.deviantart.com/download/188820815/blazblue_dating_sim_screenshot_by_stevemacqwark-d34f32n.jpg

Mmmmmhhhhmmhhh tilki gibi olan gerçekten harikaymış, tam böyle kulaklarından tut.... neyse..

Evet sam verdiğin örnek tam olarak şimdiye kadar 20 defa verdiğim büyük wrpgler listesindeki oyunlarla örtüşüyor. Baya isabetli bi resim olmuş (tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Okumadım onu ama büyük ölçüde antik avrupa mitolojilerinden beslenen bir oyundan bahsediyoruz neden wrpg değilmiş çok merak ettim. Yine de çok istiyorsan wrpg olmasın başka bişey olsun allah aşkına orda koyulan standart karakter ve hikayelerden daha iyisi yok mu sanki wrpg dünyasında. Komik bir karşılaştırma olmuş. Muzla elmayı karşılaştırırken, kırmızı parlak bir elma alıp yanına çürük bir muz koyup, elma muzdan daha iyi bak demek gibi bişey. Planescapein oyun olarak iyi olup olmadığına oynayan karar verir ama karakter ve hikaye derinliği tartışılamaz zaten bu objektif bir gerçek. Gerçekten çok kötü oyun denecek neyini gördün ama merak ettim açıkçası. Ben şuanda buarada jrpg wrpg savaşı yapmıyorum sen de okuduysan daha önceki postlarımı hehe. Sadece şu konulan posterin çok saçma olduğu bariz aşikar zorlamaya gerek yok :p Çok fazla jrpg oynamadığı doğru, oynamadım derken çok fazla ilerlemediğim manasında. Genelde sıkılıp kapatıyor ya da bırakıyorum bana hitap etmediği için. Amme velakin her jrpgnin karakter ve hikaye derinliğini ve interaksiyonunun torment kadar olduğunu sanmıyorum. Ama yine de madem öyle iddia ettiniz öyle olsun bakalım.

PastorOfMuppets said:

Bak şimdi ben sana çok güzel kayarım şu an da, gerek yok.

O yüzden birkaç sayfa geriye git, ve Planescape'in neden wrpg olmadıgını açıklayan çok güzel Viktor postu var onu oku.

Jrpg tarzıyla yapılmış bir oyun torment, her jrpg'nin karakter interraksiyonu Torment gibi. O kadar iyi ki gameplay'in yokluğu bile umrumuzda olmuyor.

Oyun olarak çok kötü mesela Torment, bunu sırtımda senin kafan kadar dövmesiyle söylüyorum yani, edebiyat eseri.

Ama gerçekten çok kötü oyun.

İşin en trajikomik kısmı, wrpg savunan arkadaşlar 3 postta 1 jrpg örnegi istiyorlar zira haberleri yok genre'dan, hiç oynamadan şu laflar.

Jrpg tarafı sizden çok wrpg de oynamış mesela, burada bir ironi görüp ulan bi bakalım neymiş diyemiyorsanız sizin bagnazlıgınız yani.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
RPG türüne at gözlükleriyle bakıyorsunuz.

Bu arada sıfırdan karakter yaratma az olmasının nedeni JRPG çok daha fazla önem vermesi senoryaya ama bulunur öyle oyunlar yine de. Zaten bu nedenle Torment gibi ender oyunlar dışında JRPG'lerle yarışabilen öykü anlatımı çok azdır.

O 2-bitlik dediğin oyunlar son yıllarda çıkmış oyunlar. Last Remnant'ı al Steam'den.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Amme velakin her jrpgnin karakter ve hikaye derinliğini ve interaksiyonunun torment kadar olduğunu sanmıyorum. Ama yine de madem öyle iddia ettiniz öyle olsun bakalım.

Bunu demedin, jrpg'lerde karakter derinliğine olan odak ve interraksiyon Torment tarzında dedim. Hepsi Torment kadar derin hocam demek değil bu, daha ziyade tavrı bu demek istiyorum.

Wrpg'ler artık Badass MC + Flashy cutscens'den ibaret oldugu için artık partindeki bir karaktere çok derinleyemiyorsun, jrpg'ler bunu güzel yapıyor mesela.

Wrpg'de partindeki karakter bir combat tadı vermeye oynarken jrpg'de birini partine karakter ilgini çektiği için alıyorsun anlatabildim mi?

Torment'ten çok iyi anlarsın bunu mesela, işe yaramasa bile gider diyalogları daha çok ilgini çeken karakteri sokarsın partiye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...