Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apple vs. Samsung - Samsung 1.049 milyar dolar verecek

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Sonuç bu. Sadece Apple'ın tasarım patentlerinin ihlal edildiğe karar verildi, haklılar da bence. O TouchWiz denen ucube şeye az bile bu ceza. Sonuç olarak işin Sony gibi düzgün Android firmalara yarayacağına inanıyorum ben daha çok.

Ceza şöyle:

http://i.imgur.com/EFwOy.png

Düşününce ama Samsung Electronics (Samsung'un telefon yapan kolu) yılda 12 milyar dolar kâr ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle demiştim, buraya da kopyalayayım:

'

http://www.theverge.com/2012/8/8/3227289/samsung-apple-ux-ui-interface-improvement

bence dava tamamen şu dökümanın yayınlanmasından sonra bitti:

bu olabilecek en bariz kanıttı zaten, nasıl elde etmişler nasıl bulmuşlar bilmiyorum ama, hakkaten bir milyar dolar edecek bir 132 sayfa bu. özet geçeyim: samsung'daki bir ekibin (kalite kontrol olabilir), samsung arayüz tasarım ekibine verdiği nasihatları içeren bir sunum, ve neredeyse her sayfada 'bak apple şöyle yapmış, sizinki olmamış, birebir çakıyoruz geçiyoruz' şeklinde ifadeler var.

üzücü, bir yandan da samsung gibi birebir kopyaya yönelik ve yenilikçilikten nasibini almamış (en azından cep telefonunda diyelim zira adamlar traktör bile üretiyor) bir firmanın bu denli ceza almasının sektördeki yeni bir şeyler bulma akımını gazlayacağını düşünüyorum, zira herkes gördü ki akıllıca patentler çok para ediyor.

hani mevzu sizin sandığınız gibi sadece 'ne var abim ikisi de dikdörtgen işte :(' değil, bu bir, ikincisi de o tap to zoom, bounce ve benzeri parmak hareketleri de çok güzel patentlenebilir. tasarımcılar, bunların yerine geçecek bir şeyler bulmaları için maaş alıyorlar, birebir çakmaları için değil.

biri de samsung hakkında şöyle demiş, bu da isabetli bir tespit. 'i don’t think steve is laughing because i bet apple spent more than a billion to develop the iphone, so it is still cheaper for samsung to be samsung. they did what they did because it was the smart thing to do and that is why they have huge market share now. the execs would do the exact same thing even if they knew in 2012 they would be on the hook for $1b. $5 billion in profit last quarter ! i’d do the exact same thing.''
Sosyal ağlarda paylaş

Steve jobs un biyografisini okudum okuyalı Apple a bu konuda hak veriyorum ben. Hatta Samsung ve digerlerine (belki Sony hariç) saygım sifirlandi. Ayfonun ve diger cihazların yapım süreçleri cidden büyük bir emek ve yaratıcılık.

Ha Steve jobs çalmamış mı dibine kadar çalmış. Ama çaldığı fikirlerle mükemmel aletler yapmış adam. O fikrin asıl sahibinin aklına sittin sene gelmeyecek özellikler eklemiş aletlere. Gidip kotu bir kopyasını veya çakmasını yapmamış adam.

Google tamamen özgün bir seyler çıkamadığı sürece android kullanmayı düşünmüyorum tekrar.
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung'a vız gelir tırıs gider bu karar. Sadece S3 satışları ile çıkartır bu zararı ki adamlar öyle bir durumdaki sadece telefon,mp3 çalar,tablet ve bilgisayar üretmiyorlar. Beyaz eşyasından tut her türlü elektroniğe kadar samsung üretimi var ve gelirleri inanılmaz sonuçta şirketler bazında bu tarz davalar çok normal günümüzde. Bu davanın bu kadar göz önünde olmasının sebebi sadece 2 büyük firma arasında olması. Bu saatten sonra samsung zaten kopyalıyacağını kopyalamış üzerine oynar biraz daha devamını getirir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Android pazarına faydası olabilir dolaylı bir yoldan. TouchWiz ucube, ilk kez Android ile karşılaşanlar da çoğu zaman TouchWiz ile karşılaşıyor bilen birini dinleyip Sony ya da HTC almazlarsa. Sonra da Android kötü diyorlar. En azından artık Samsung da düzgün bir UI çıkartır belki.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

En azından artık Samsung da düzgün bir UI çıkartır belki.

aynen bu davanın sonucundan tek beklentim budur

samsung un donanım kısmı bence daha iyi diğerlerinden ama sıradan son kullanıcı (rom ile falan uğraşmayacak olan) touchwiz i görünce hayal kırıklığı yaşıyordu
Sosyal ağlarda paylaş

khalad said:

Samsung'a vız gelir tırıs gider bu karar. Sadece S3 satışları ile çıkartır bu zararı ki adamlar öyle bir durumdaki sadece telefon,mp3 çalar,tablet ve bilgisayar üretmiyorlar. Beyaz eşyasından tut her türlü elektroniğe kadar samsung üretimi var ve gelirleri inanılmaz sonuçta şirketler bazında bu tarz davalar çok normal günümüzde. Bu davanın bu kadar göz önünde olmasının sebebi sadece 2 büyük firma arasında olması. Bu saatten sonra samsung zaten kopyalıyacağını kopyalamış üzerine oynar biraz daha devamını getirir.

samsung için bu miktar dilenciye sadaka parası falan, adamlar telefondan televizyona, dozer den sıvı doğalgaz tankerine kadar herşey üretiyolar, hani aşırı bi potansiyele sahip, öyle böyle değil..

Bide en son okuduğumda dünya çapında telefon satışlarında %27 gibi bi rakamla önde götürüyodu..
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Android pazarına faydası olabilir dolaylı bir yoldan. TouchWiz ucube, ilk kez Android ile karşılaşanlar da çoğu zaman TouchWiz ile karşılaşıyor bilen birini dinleyip Sony ya da HTC almazlarsa. Sonra da Android kötü diyorlar. En azından artık Samsung da düzgün bir UI çıkartır belki.

cidden bu durum böyle. Herkes bi şekilde Samsung alıyor ve TouchWiz ile karşılaşıyor.Kullanışsız, bi b*ka benzemeyen bi ui direk.
Sosyal ağlarda paylaş

olan olay şu.

sizin bi dersten geçmeye ihtiyacınız var. 10tane ders alıyorsunuz. 1tanesinden geçmeniz şart artık! sınıfın güzel el yazılı ineğinin ödevini çalıp hızlıca kopyalıyorsunuz. ama kopyalarken de öğreniyorsunuz da tabii. sonra hoca bakıyor.. ulan kağıtlarda bi sürü yer aynı.

sizin aldığınız nottan puan kırıyor hoca da. ama geçtiniz mi dersi? allahına kadar!

diğer yandan sizin yanınızdaki millet de bu ödevler nasıl yapılır öğrenmiş oluyor.

cin kutudan çıkalı çok oluyor.
samsung'u bilmem neyi bırak meizu bile apple benzeri arayüzlerden flyme os'a kadar geldi.

bu çarpışmada samsung kaybetti ama genele bakarsanız kârda.

dahası apple'ın haklı olduğu yerde kaybettiği şeyler de var. apple utanmasa "smart phonelarda çıkan ilk osuruk sesi bizim telefonlarda çıkartıldı. osruk sesli cep telefonu melodisinin de patentini alıcaz ve android osuruk sesi çıkartmayı engellenmediği sürece de dava açıcaz" tavrını koruduğu sürece ve bu davaların sayısı arttığı sürece patent olaylarına da güncelleme gelecektir.

patenti "seni anneme söyliiceeeem" kıvamında kullanabilen bir şirket için pek hoş bir gelişme değil sanki huh.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

Gayet yararlı olur Apple için. Samsung bildiğin öküz gibi kopyalıyordu Apple'ı. Telefonu pc'ye bağlanınca kullandığın program bile itunes'un birebir kopyasıydı.

Şimdi işte arge çalışmalarını kendileri yapmak zorunda olacaklar, sonuçta yine bok gibi dizayn çıkacak tabi.

Oh çok iyi oldu.

aslında hiç de iyi olmadı,
apple gittikçe tekelleştiği için "aman hiç apple ürününe benzemesin" diye avukatlar dizayn etçek artık telefonları, galaxy s3 gibi tuhaf dizaynlar çıkıcak bolca.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...