Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yelkenci patiler

Suark

Öne çıkan mesajlar

4 saat önce, Fistan dedi ki:

limanlar koylar gps le görülebilir sanırım, ondan cok radardır, radyo dalgasıdır falan kullanan anlık rüzgarı, yüzey sekillerini, dalga yüksekliğini anlık mape döken bişey var mı diye merak etmiştim

Dalga yüksekliğini bilmiyorum ama diğerleri mümkün diye biliyorum.

Fakat zaten günlük rüzgar durumuna bakılan siteler var. Oradan düzenli kontrol etmeyi öneririm. Eğer sıkıntılı bir hava çıkacaksa şansa bırakmadan güvenli koya gidip yer kapmak lazım. Maalesef her koy çok güvenli değil sert havalarda. 

Belki benim de acemiliğimdendir ama biraz daha kontrollü olmak gerek bence. Sonra bütün gece nöbet tutması var

Sosyal ağlarda paylaş

On 31.08.2020 at 16:35, monoscope dedi ki:

200-250 bandında içinde uzun süreli yaşamaya ve kalmaya uygun bir tekne arıyorum ben de ama çok yeniyim bu işe videolar falan izliyorum ama çok kolay bulabileceğim rakamlar değil gibi. Amatör denizci belgesini alırken ne hayallerim vardı eğitimler alacaktım, tekneleri ve ihtiyacımı tanıyacaktım, tekne kiralayacaktım deneyecektim vs. korona hepsini altüst etti.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-satilik-emsalsiz-performans-ve-gezi-teknesi-858411621/detay

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

ana yelken ve flok yelkeni basmayı öğreniyorsun ve manevraları, dümen kabiliyeti, rüzgar yönleri ve yelkene buna göre yön vermeyi ek olarak da denizci düğümlerinden birkaçını öğretiyorlar.

2. yıldız artık emniyet şeritsiz seyir alıp, yelken yatırmayı, tek başına ayrılıp, yanaşmayı falan gösteriyorlar.

bLackcha0s tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

yıldız diye bir şey yok benim de bildiğim, bazı eğitim kuruluşları kendi sınıflarını derecelendirmek için yıldız diyor

başka bir yerde geçerliliği de yok dolayısıyla

uluslararası istiyorsanız RYA veya IYT bakın, tr'de de tyf'nin eğitim sınıflandırması ve sertifikasyonu var.

@bLackcha0s ayrılıp yanaşma diyip marinaya kıçtan kara tonoz almayı göstermiyorlardır umarım. istanbulda eğitim alanların en büyük eksikliği demir atmak, demir atıp yanaşmak gibi şeyler oluyor ki güneyde en çok ihtiyaç olunan konular. 

Sosyal ağlarda paylaş

ayrılıp yanaşmayı demir atarak gösterdiklerini sanmıyorum çünkü eğitim teknelerinde yok. Belki yatçılık eğitimi var ileride yarışçılık ve yatçılık eğitimleri olarak ayrılıyor orada eğitimini veriyor olabilirler. 

Dalışta yıldız var da ben yelkende de var herhalde diye çok üstüne düşünmedim fsdf

Sosyal ağlarda paylaş

istanbulda demir atmayı gösteren var mı pek bilmiyorum.

bir de niyetin ne ilerisi için bilmem, ufak teknelerle yarışacaksan ayrı tabi ama yatçılık yelken trimi falan bilmekten daha kritik bir konu bence.

yat yarışlarına katılan kimse var mı bu arada? @copry ile birlikte marmaris'te raceweek'e katılıyoruz, 24-30 Ekim arası olacak yarışlara şimdilik 60 tekne kayıt yaptırmış.

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, xaty dedi ki:

istanbulda demir atmayı gösteren var mı pek bilmiyorum.

Var. Ben kayra yelkenden aldım dersi. Onlar da 3 seviyeye bölmüş diyebiliriz. Bir ara demir atmayı da öğretiyorlar. Ve cidden üstüne de dusuyorlar.

Okulu iyi secmek lazım. Bazı okullar direk elinden alıyor dumeni vs. Ben sanslıydım. En riskli saganakta bile almadılar dumeni. 

Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, miyaw33 dedi ki:

Bu yarışlar nasıl oluyor, ekip toplanıp bir teknemi kiraliyorsunuz, yoksa satınmi alınıyor. 

Bizim yelken okulunun kendi öğrencileriyle kurduğu bir yarış ekibi, kendi teknelerini kullanıyorlar. Ama İstanbul'da veya diğer şehirlerde ekibi kendiniz kurarak veya başka ekibe dahil olarak katılabiliyorsunuz. İki şekilde de tekne ve skipper kiraladığınız yerden oluyor.

Kendi teknen varsa onunla da kayıt için gerekli işlemleri yapıp katılabiliyorsun.

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
On 01.09.2020 at 15:34, Valvyn dedi ki:

Onu tam bilmiyorum ama aldigin tekne her turlu Fransa da falan üretiliyor bu asamada en fazla siz getirmeyin ben kendim getiricem diyip shipping den biraz kisiyosun.

Asil olay amerikan bayrakdi vergi vermemek icin tekneyi vergisi 0 olan amerikan eyaletleri adına kayit ettiriyordun.

Sonra 1-2 sene once Turkiye de vergiyi ya 0 yaptıydı ya da baya indirmişti kisa bi sure icin o ara bizde tekneyi Turk bayrağına cevirdik. Bu vergi indirimi hala devam ediyor mu bilmiyorum ama.

Genelde teknelerin cogunda amerikan bayrak ve Delaware yazısı falan gorursun o yüzden 

@aktiftablet

Bu senin attığın videoda tekneyi sıfır satın alıp, ama teslim yöntemini Fransa'da teslim şeklinde seçme olayı. Bir miktar navlun v.s. olayından kar edilebiliyor bu şekilde, ayrıca da yol yapmış oluyorsun güzel güzel. 

Ama bunun dışında Avrupa'da ( Hırvatistan'da ) 2. el fiyatları daha uygun genel olarak.

Şu ara 2. el alım için tam başlama zamanı. Covid sebebiyle seyahet etmeye çekinmesem bu sene almak istiyordum oralardan bir tane. 

@Valvyn

Vergi hala sıfır. Yalnız sadece yeni ( sıfır ) teknelerde bu geçerli. Eğer 2. el bir tekne alırsan ( hali hazırda TR bayrağına geçmemiş ) o zaman Türk bayrağına geçiremiyorsun. Bunun ufak bir istisnası var ama bunu anlatmaya bile değmez, pek olmayacak bir iş. 

Bu sebeple 2. el alacaksan yurtdışında da daha çok opsiyon ve daha iyi fiyat olabileceğinden, alıp ABD bayraklı kullanacaksın. Bazı ekstra maliyetler getiriyor ama çok önemli değil. Aklımdaki tek şüphe sigorta olayı.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, kith87 dedi ki:

@aktiftablet

Bu senin attığın videoda tekneyi sıfır satın alıp, ama teslim yöntemini Fransa'da teslim şeklinde seçme olayı. Bir miktar navlun v.s. olayından kar edilebiliyor bu şekilde, ayrıca da yol yapmış oluyorsun güzel güzel. 

Ama bunun dışında Avrupa'da ( Hırvatistan'da ) 2. el fiyatları daha uygun genel olarak.

Şu ara 2. el alım için tam başlama zamanı. Covid sebebiyle seyahet etmeye çekinmesem bu sene almak istiyordum oralardan bir tane. 

@Valvyn

Vergi hala sıfır. Yalnız sadece yeni ( sıfır ) teknelerde bu geçerli. Eğer 2. el bir tekne alırsan ( hali hazırda TR bayrağına geçmemiş ) o zaman Türk bayrağına geçiremiyorsun. Bunun ufak bir istisnası var ama bunu anlatmaya bile değmez, pek olmayacak bir iş. 

Bu sebeple 2. el alacaksan yurtdışında da daha çok opsiyon ve daha iyi fiyat olabileceğinden, alıp ABD bayraklı kullanacaksın. Bazı ekstra maliyetler getiriyor ama çok önemli değil. Aklımdaki tek şüphe sigorta olayı.

Kith Selamlar dediğin gibi bundan boyle 0 olan teknelerde geçerli olabilir. Biz çevirdiğimizde çok kısa bi sure icin kolaylık yapmislardi. Bu arada dediğin gibi tekne fiyatlar su an iyi gibi çok lükse kaçmadıktan sonra. Gözümde swift trawler 50 ler var ama fiyatlar 3 -3.5 milyon tl arası. Bi de Turkiye de marina ücretleri çok fazla o da ekstra bi masraf.

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...