Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yelkenci patiler

Suark

Öne çıkan mesajlar

optimist>laser>diğer yelkenliler diye gidiyo benim bildiğim optimist genel mantığı anlarsın ipleri bağlamayı falan daha sonra laser a geçiyosun işte.

Bizde büyük bi tane vardı yelkenli daha sonra sıktı sattık onu hakkaten sevmen lazım rüzgarda sürmen lazım ama o da zor en az 3 kişi lazım bi kere rüzgarı fazla yiyince yan yatırıyoduk koca tekneyi lol :D
Sosyal ağlarda paylaş

300gün kiralaman çok zor ya. bir de takibi var bu işin. Her kiradan 1000euro kar etsen 7 gün için. 200k euroya filan 2. el temiz yeni yelkenli tekneler var.

Paranı çıkartman için 200 hafta kiraya vermen lazım. Yılda 20 hafta kiralasan 10 yılda çıkartıyor parasını.

Böyle de az oldu gerçi. bilemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

madcow said:

barbu said:

Pratik yelken eğitimini alanlar varsa, hangi okullardan aldılar? önerecekleri var mı?

https://www.grupanya.com/istanbul-avrupa/lds/atlantis-yatcilik-egitim/adwords-t-deal-2-atlantis-yatcilik-egitim?rcsfx=pratik%20%2Byelken%20%2Be%C4%9Fitimi&gclid=CNTfto2s6MsCFSco0wodvHoEdQ

Şöyle birşey var. Baya indirimli. Yeterli olur mu acaba bu?

Fiyatına göre baya iyi ama temel eğitimi tamamlamış olman gerekiyor yazıyor. Ha içeriğinde temelle çok bir farklılık yok, ben pratik eğitim görünce mil kazanma ya da 2* eğitimi sandım balon basmacalı, adamları ikna edip bunu alabilirsin temeli almadan çünkü o yazılan orsa apaz manevralar falan hepsi zaten temel eğitim.

Peki benim derdim biraz da yaz bitmeden kendi başıma çıkabilmek. toplam eğitim yeterli mi, yetersiz mi? Gerekirse zaman ayırıp, kendim çıkabileceğim şekilde eğitimlerimi tamamlamak istiyorum. Hani buna 1 ay ayırıp, sonra yetersiz kalırsa zaman kaybı olur diye sordum.

Yani şöyleki genelde pratik eğitimler 12 saatten oluyor 1* ve 2* eğitimleri 6x2 saatlik eğitimler şeklinde veriliyor (bazı yerler 3 saat veriyor) Bunun yanında bir de teorik eğitim oluyor bazı yerlerde bu böyle 1 saat anlatılıyor sonra uygulayarak öğrenme modunda oluyor. Ben okul takımından almıştım dersi bildiğin her hafta konu konu amfide ders olarak işliyorduk ayrıntılı. O yüzden 12 saatlik pratik eğitim yeterli olur temel eğitim (1*) için, eğer balon basmayı öğrenmek istiyorsan o zaman ileri eğitime (2*) devam etmen lazım. Buna 12 saat harcamak genel itibariyle mantıklı çünkü piyasa genelde böyle ama adamlar eğitimi kötü verir iyi öğretemez orası muallak.

Yaz bitmeden kendi başına çıkacağın yelkenli eğer laser değilse yapamazsın dümen ana yelken genova üç kalemi nasıl aynı anda kullanıcan? Tek başına açılmak istiyorsan laser'e (https://en.wikipedia.org/wiki/Laser_(dinghy) ) yönel derim, bunun eğitimi ayrı. Eğer 3-4 kişi eğitim alırsanız o zaman kiralar çıkarsınız birlikte, ha yine de eğitmen olması ya da tecrübeli birinin olması önemli teknede sağnak oluyor tecrübesizsen bir de balon varsa broş falan yersin tatsız olur.

Tekne kiralamak içinde yine denizci belgesi çıkartman lazım ama o çok kolay pratik eğitimsiz yazılı sınavla alabiliyorsun sdf.

Varsa başka sorun yardımcı olmaya çalışırım.
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

barbu said:

madcow said:

barbu said:

Pratik yelken eğitimini alanlar varsa, hangi okullardan aldılar? önerecekleri var mı?

https://www.grupanya.com/istanbul-avrupa/lds/atlantis-yatcilik-egitim/adwords-t-deal-2-atlantis-yatcilik-egitim?rcsfx=pratik%20%2Byelken%20%2Be%C4%9Fitimi&gclid=CNTfto2s6MsCFSco0wodvHoEdQ

Fiyatına göre baya iyi ama temel eğitimi tamamlamış olman gerekiyor yazıyor. Ha içeriğinde temelle çok bir farklılık yok, ben pratik eğitim görünce mil kazanma ya da 2* eğitimi sandım balon basmacalı, adamları ikna edip bunu alabilirsin temeli almadan çünkü o yazılan orsa apaz manevralar falan hepsi zaten temel eğitim.

Peki benim derdim biraz da yaz bitmeden kendi başıma çıkabilmek. toplam eğitim yeterli mi, yetersiz mi? Gerekirse zaman ayırıp, kendim çıkabileceğim şekilde eğitimlerimi tamamlamak istiyorum. Hani buna 1 ay ayırıp, sonra yetersiz kalırsa zaman kaybı olur diye sordum.

Yani şöyleki genelde pratik eğitimler 12 saatten oluyor 1* ve 2* eğitimleri 6x2 saatlik eğitimler şeklinde veriliyor (bazı yerler 3 saat veriyor) Bunun yanında bir de teorik eğitim oluyor bazı yerlerde bu böyle 1 saat anlatılıyor sonra uygulayarak öğrenme modunda oluyor. Ben okul takımından almıştım dersi bildiğin her hafta konu konu amfide ders olarak işliyorduk ayrıntılı. O yüzden 12 saatlik pratik eğitim yeterli olur temel eğitim (1*) için, eğer balon basmayı öğrenmek istiyorsan o zaman ileri eğitime (2*) devam etmen lazım. Buna 12 saat harcamak genel itibariyle mantıklı çünkü piyasa genelde böyle ama adamlar eğitimi kötü verir iyi öğretemez orası muallak.

Yaz bitmeden kendi başına çıkacağın yelkenli eğer laser değilse yapamazsın dümen ana yelken genova üç kalemi nasıl aynı anda kullanıcan? Tek başına açılmak istiyorsan laser'e (https://en.wikipedia.org/wiki/Laser_(dinghy) ) yönel derim, bunun eğitimi ayrı. Eğer 3-4 kişi eğitim alırsanız o zaman kiralar çıkarsınız birlikte, ha yine de eğitmen olması ya da tecrübeli birinin olması önemli teknede sağnak oluyor tecrübesizsen bir de balon varsa broş falan yersin tatsız olur.

Tekne kiralamak içinde yine denizci belgesi çıkartman lazım ama o çok kolay pratik eğitimsiz yazılı sınavla alabiliyorsun sdf.

Ya tek başıma dediğim tek kaptan ben olacağım. Diğerleri bilmeyecek. Ben söylesem onlar yapsa şeklinde patlar mıyız? Amaç en azından şu en kısa vadede koy koy gezmek sadece. Hız, yarış hızı filan yok.

O yüzden tek dedim aslında. Yoksa tekneden 4 kişi olur en az.

10 metrelik bir yelkenli tekne ile koy koy gezdirebilecek, gece demirleyip uyunacak filan. Bu kadarlık bilgiye ulaşmam için o verdikleri temel + ileri eğitim paketleri yeterli mi? yoksa şu kadar defa kendin de çık önce mi dersiniz?

Yoksa direk olmaz o mu diyorsunuz?

Bir arkadaş daha var. O da istekli. 2 erkek kaptan şeklinde çıksak yeter de o gelmezse diye soruyorum.

Bir de Istanbul'da okul lazım :D öneri plz.
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

madcow said:

barbu said:

madcow said:

barbu said:

Ya tek başıma dediğim tek kaptan ben olacağım. Diğerleri bilmeyecek. Ben söylesem onlar yapsa şeklinde patlar mıyız? Amaç en azından şu en kısa vadede koy koy gezmek sadece. Hız, yarış hızı filan yok.

O yüzden tek dedim aslında. Yoksa tekneden 4 kişi olur en az.

10 metrelik bir yelkenli tekne ile koy koy gezdirebilecek, gece demirleyip uyunacak filan. Bu kadarlık bilgiye ulaşmam için o verdikleri temel + ileri eğitim paketleri yeterli mi? yoksa şu kadar defa kendin de çık önce mi dersiniz?

Yoksa direk olmaz o mu diyorsunuz?

Bir arkadaş daha var. O da istekli. 2 erkek kaptan şeklinde çıksak yeter de o gelmezse diye soruyorum.

Bir de Istanbul'da okul lazım :D öneri plz.

Yani hiç bilmeden zor bence biraz temel eğitim almış olmaları lazım diğer üyelerin ya da tramola atarken ne yapmaları gerektiğini bilmeleri lazım kafaya bumbayı yerlerse denize bile uçabilirler yani :D Öğretebilirsin şuna buna dikkat edeceksiniz diye ama en az iki kişinin kaptan seviyesinde bilmesi gerekiyor ki tek bir temel eğitim alarak 12 saat pratik yaparak tek başına tekne kiralamak bence imkansız. Kiralarlar mı bile bilmiyorum. Kaptan seviyesi içinde dışarıda nasıl bilmiyorum ama benim tahminim en az 3 farklı seviyede eğitim tamamlamış olman gerekiyor.

Eğer ben lead edicem diyorsan senin ve o arkadaşının baya tecrübeli olmanız lazım ki diğerleri sadece trapez yapsın, size genovada yardımcı olsun ya da güneşlensinler vs. Senle arkadaşında dümen ve ana yelken takılırsınız o zaman gider eğitim teknesi rahat rahat ama eğitimi aldığınız tekneler vs. 10 metre tekneler arası farklılık var, idare etmen için tecrübeye ve insan gücüne ihtiyacın var. İki kişiyle zor gibi geliyor bana ne yalan söyliyim.

Bir de insanlar tecrübesizse panik yapar o an yapacağı şeyi yapamaz, balon basmayı direk iptal ettim zaten.

Benim görüşüm sizin yelken değil yat falan kiralamanız çünkü senin istediğin şeye o yakın görünüyor, yelken daha takım sporu baya koordineli çalışılması gerekiyor teknenin içinde, iki kişi kullansın gerisi tatil mode on pek yelken gibi gelmedi bana. Biz okulda bir haftalık eğitim gezilerine çıkıyoruz marmaristen, senin bahsettiğin gibi koy koy dolaşmaca, orada en az 4-5 kişi harcore çalışıyor 2-3 kişi geyik yapıyor modda oluyor.

Eğitim olarak da Fenerbahçe yelken var, geçen dönem oradaydım ben ama okul takımı üzerinden gittiğim için indirimliydi normal fiyatlar neler bilmiyorum, eğitmenler fena değildi ama dereağzı tesislerinden çıktığımız için açığa ulaşana kadar derenin kokusu felaketti :D Fenerbahçe yelken en çok kullanılan kurum diye biliyorum.

Ben temel ve ileri eğitimleri kalamış yelkende almıştım ama hayatta mı bu kurum emin değilim. Kalamış marina çevresinde var baya eğitim kurumu onlara bakabilirsin.

Şu an poseidon yelkende devam ediyorum, arkadaşın arkadaşı eğitim veriyor bize ileri yarışçılık eğitimi, temel eğitimleri de vardır diye düşünüyorum buraya bakabilirsin. Eğitmenimiz baya iyi, ve eğitim 3 saat baya başarılı şimdilik tecrübem.

Bunun harici Vira yelken var ondan kaç, sanırım itü anlaşmalıymış bu kurumla ama biraz paragözler diye duymuştum fiyatları ne bilmiyorum.

Son olarak nerede karar kılarsan üniversite takımı üzerinden yürümek fiyat avantajı sağlar, ya da başka üniversite de takımda arkadaş varsa onun üzerinden onların anlaşmalı olduğu kurumu kullan derim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Ben de bu aralar yelken eğitimine başlama noktasındayım da, istanbul sailing academy'den ders alan var mıydı? Başlangıç ve ileri seviye eğitimlerini paket yapıp 32 saatlik bir eğitim sunuyorlarmış, biz de ileri seviye eğitimle devam etmeyi düşünüyorduk zaten, paket olunca fiyat olarak uyguna gelmiş. Ama memnun kalmazsak da o kadar sürelik paket almak risk diye tereddüt ettik. Tanıyan, bilen, eğitim almış olan var mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 1 yıl sonra ...
geçtim elektrikli motoru. 1k ya liraya 2 hp bi benzinli buldum. elektrikli motor yemiyo ya. aküsü su kaçması şusu busu. o güvensizlikle açılmak istemiyorum. koy benzini gitsin paşa paşa. şu civar adalara gidip gelebilirsem yeter. şimdilik yeter. yani bi dahaki sezona kadar. zaten bi dahaki sezon için kompozit bot satacak işyerinin kaptanı.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 2 yıl sonra ...

Var mı bu başlıkta başlayıp sonra devam edenler?

Amatör Denizcilik Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz Ehliyetini almayı baya kolaylaştırdılar. Ucundan alakalı olan varsa bu sıralarda alsın derim. İlgilenen varsa süreçle ilgili de yardımcı olabilirim.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...