Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

RMAH geldi

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

axedice said:

Bu oyuna zaten para vermişsin. Bu oyunun bir bilgisayar oyunu olarak sana karşı bir yükümlülüğü var, o da seni eğlendirmek. Bunu 70 dolarla sağlayamıyor ve senden ek para istiyor.
hepsini quotelamadım ama ya troll bu yorumun oldugu yazı ya da burak cok yanlıs dusunuyo.

Oyun sana 70 dolara 5 class 4 act item drop sansı iste customizable bilmemne arkadaslarınla oynama sunuyo. Sana ne eglence ne bisey sunmak zorunda degil. sen aldıklarınla egleniyosan ne ala. Hic bugune kadar bi oyuna para verip eglenmedigin olmadı mı? gidip adamlara dava mı actın? hakkımı vermediniz diye kapılarında mı surundun?

Gold ah de, rmah da kullanmanın mecbur olmadıgı seyler. İstersen kullanırsın. İstersen kullanmazsın. Kullanıyorsun diye seni mecburi tuttuklarını varsayarak yorumlarına devam edemezsin. Sana balta dusme ihtimali ile xbow dusme ihtimali aynı. Hea eger bunun ihtimallerini degistirdigini gosteren bir kod bulabilirsen ozaman evet buna yonlendiriyorlar diyebilirsin.

Kullanmayan insanlar var. hic arkadasıyla oyuna girmemis public de birsey yapmamıs adamlar var. Ya madem cok sıkıntılısın ah dir, rmahdır, iste gruptur, onlinedir, tek basına gir, ayarı da var millet giremesin oyunuma diye onu tikle, ah ye bakma, cıkan itemları ah de satma, ya vendorla ya da "disenchant" et. Ozaman galiba senin istedigin oyun olucak.

benzetme soyle olmalı
bir oyun oynuyorsun oyunda birseyler dusuyor, sırf sen dusen seylerden memnun degilsin tam istedigini almak istiyorsun diye para harcıyorsun. HARCAMA oyun sana dusurme sansını tanıyor. oyunun amacı o, sen oyna dusurebilirsen ne ala, dusuremezsen de gelip "BAK DUSUREMEDIGIN ITEM BOYLE SATILIYO ALMAZSAN DEVAM EDEMEZSIN" demiyo ki. Rmah i golddan ayıran da bisey yok. Rmahta sattıgın dolarları rmahta harca hic bir sey de degismez hayatında.
Sosyal ağlarda paylaş

Screwy oyundaki zorluk eğrisi insanları AHye yönlendiriyor, başta bahsettiğimiz konu buydu. Bu oyun insanları ticarete yönlendirmeyecek şekilde de tasarlanabilirdi, ama drop mantığı yüzünden infernoda anlamlı bir şekilde oynamak isteyen herkesin milyonlarca gold ticaret yapması gerekiyor. Helle kadar oynadım oyunu bitirdim, infernoyu act1i 3 ay farmladım falan bunları yapmasına yaparsın ekstrem bi insansan da, önemli olan oyunun ne amaçla tasarlandığı.

En başından beri savunduğumuz bilinçli olarak oyunun eğlencesinden kısılıp, ticaret - komisyon döngüsünün daha iyi çalışması yönünde bi tasarım olduğu. RMAH fiyatları 250 dölar diye langır langır geliyor işte.

Bu arada RMAHtan gelen parayı yine RMAHta harca olayı süreklilik arz etmiyor, sonuçta %15 %15 kesiyor adamlar. Yatırdığın para yavaş yavaş eriyor yani.
Sosyal ağlarda paylaş

gercek para trade i ile olan problemi anlamakta gucluk cekiyorum. insanlar normalde gold satın alıyodu. simdi itemı satın alıyo. blizzardda vergi kesiyor. Cinli kazanacagına ilk eldeki insan+blizzard kazanıyo. Sen eskiden gold satın almıyoduysan simdi de real money ile trade yapma. sana giren cıkan yok.
Sosyal ağlarda paylaş

oyun çıkmadan önceki tüm sene boyunca konuşuldu bu olay. Zaten çoğu kişi bilincindeydi neden bu kadar garipseniyor ki şimdi bu durum.

Ben açıklamalar yapıldığı tarihte oyunun Knight Online ticaretine sahip olacağını anlayıp almadım oyunu. Ben hala diablo3 NEDEN BİZE OLDSCHOOL ZEVKİMİZİ VERMİYO HÖBÖHÖH diye ağlanmasına anlam veremiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır sen o sureci hızlandırmak icin gold ya da rm harcıyosun. Hızlandırmamayı tercih edersen 1gun- 1hafta- 1ay -1 yıl kasıp o itemı dusurebilirsin. Oyun sana o itemı 10 saat icinde kasıcaksın demedi ki? Bunu vaad etmedi. Zorluk seviyesi buna gore ayarlanmıs olabilir, ticareti zorunlu kılmaya yonelik, tamam diyelim oyle, sen capital harcamak zorunda degilsin ki. Git kas nerde satıyosan itemı orda sat, gold mu rm mi neyse aynı kazandıgını harca. Blizzardın bundan vergi kesmesi gold satısının "legalize" olmus olmasından farklı birsey degil.

rm kullanan adamlar normalde milletten gold satın alıp goldla ah yi kullanıyodu. degisen sey blizzard ın para kazanmasıysa benim cok derdim yok beni 3rd partylerden kurtarmıs oluyo.
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

gercek para trade i ile olan problemi anlamakta gucluk cekiyorum. insanlar normalde gold satın alıyodu. simdi itemı satın alıyo. blizzardda vergi kesiyor. Cinli kazanacagına ilk eldeki insan+blizzard kazanıyo. Sen eskiden gold satın almıyoduysan simdi de real money ile trade yapma. sana giren cıkan yok.

yok gene çinli kazanıyor, bilizort değnekçiliğini yapıyor. siz de kanıyorsunuz. oyunun 1-2 hafta boyunca zorunlu soktuğu general chat'te gold ticareti reklamları bangır bangır bağırıyordu, onları da mı görmediniz? çinli sweatshoplar hazır malları dökmeye çoktan.

giren çıkanlar listesi:

- diyaploüç oyunları için: gold ah'sinin hiperenflasyonu ve değersiz itemlarla sınırlı kalması. oyunun zorluk derecesinin düşebilecek en iyi eşyalara göre tasarlanması yüzünden ya act1-2'de kalma ya REZİL ve SIKICI bir gameplay (neder tentakül, firengi, bilizort etc) ile kaba etten ter akıta akıta, 1d11hr item araya araya oynamak

- genel oyuncular için: bu sistem tutunca ileride çıkacak her oyunda tekrarlanması ve yukarıdaki durumu o oyunlarda da yaşanması
Sosyal ağlarda paylaş

nomsaR said:

oyun çıkmadan önceki tüm sene boyunca konuşuldu bu olay. Zaten çoğu kişi bilincindeydi neden bu kadar garipseniyor ki şimdi bu durum.

Ben açıklamalar yapıldığı tarihte oyunun Knight Online ticaretine sahip olacağını anlayıp almadım oyunu. Ben hala diablo3 NEDEN BİZE OLDSCHOOL ZEVKİMİZİ VERMİYO HÖBÖHÖH diye ağlanmasına anlam veremiyorum.

Hacı sen bizim mesajları anlamamışsın sanırım. Neden oldschool değil hedere bedere demiyoruz, nasıl bu sistemi hiç garipsemeden kabul edip bi parçası olabilirsiniz diyoruz. Ki ben de almadım oyunu, almayan tek sen değilsin. AHnin sıkıntı olacağını gören tek kişinin spark olmadığı gibi. Hadi AH yine tartışılır da, RMAH nedir ya resmen silkti oyunu. Ve oyun dünyasını. 250 dolardan bahsediyoruz bi item için. İKİYÜZELLİDOLAR.
Sosyal ağlarda paylaş

Axedice'nın "enayi" benzetmesi kesinlikle haklı. Oyun sana, oyun içindeki itemlara ulaşma şansını sadece AH, RMAH ile sunuyorsa burada ciddi bir sorun var abi. Şu an 500 kere Butcher farmı yap, neredeyse hepsi çöp. Act 2 için hiç bi' işe yaramıyor. Bunun eğlencesi nerede?

Blizzard'ı severim, tüm oyunlarına sahibim. Bugüne değin oyun ve ticaret politikalarını da severdim. Asla daha fazla para adına oyun içi dengeyi, gameplay'i bozmamıştır. 7 senedir wow oynuyorum/çoğumuz oynadık, 1 tane item (silah, üst baş falan. aksesuar/pet değil) gördünüz mü Blizzard tarafından para karşılığı satılan? Buna dikkat eden, saygın bir oyun firmasıydı. Ama artık oyunun belli bir bölümüne geçmek için benden para talep ediyorsa (RMAH dolaylı yoldan böyle bi' şey) bu benim alıştığım bir Blizzard olayı değildir. Neyse en azından hatalarından döndüler. O da bi' şey. Mecbur değil artık kimse RMAH'a.

Oyun çıkmadan Blizzard "En iyi itemlara ancak AH ve RMAH ile gold/para karşılığı ulaşacaksınız, yoksa Act 3 ve 4'e geçemezseniz" deseydi, baştan kabul ile olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

Selamisahin said:

Blizzard'ı severim, tüm oyunlarına sahibim. Bugüne değin oyun ve ticaret politikalarını da severdim. Asla daha fazla para adına oyun içi dengeyi, gameplay'i bozmamıştır.

hangi blizzard o?

yillarca wowda hem pvp hem pve class balance i boyuna degistiren, yeni xpansionla beraber yeni classi aylarca 10 kaplan gucunde tutan blizz degil miydi?
Sosyal ağlarda paylaş

biriyle yarısmadıgım bi oyun oldugu surece rmahta ben sadece para kazanmaya bakarım, belki rmahtan kazandıgımı harcarım. yarısma olsa da AH den item satın alınıp pay to win olsa haklısın. degil ama ben mesela girip oynayıp 2 saat cıkıyorum oluyorum kalkıyorum cok dert degil. Gold ah ye soyle bakıp cıkıyorum. Bi de boyle oynamayı deneyin milletin parası ve blizzardın parası agzınızda olmadan belki ozaman hayattan keyif almayı falan ogrenirsiniz.

mesela wow da olsa cok karsı cıkardım. iste horde birincisi bilmemne birincisi dunya birincis olmanın en kotu anlamda "prestij" oldugu bi sekilde olsaydı. Yarısmadan dolarlar yuzunden alıkonulsaydım aynı taraf icin konusuyo olurduk. ama poyun diablo oldugu icin. ve yarısmak zorunda olmadıgım icin kimseyle bana rmah girip cıkmıyo. Pay 2 win yapılmadıgı surece (ki winden kastım oyunu rahat oynamak degil, boyle olmayan biseyi acmak, ayrıcalıklı olmak falan gibi seylerden bahsediyorum) bana giren cıkan olmamaya devam edicek.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben anlatmak istediğinizi anladım axe da, yani enayilik kısmı senin benim yorumum. Oyun sadece kişi başı milli geliri ülkemizle aynı olan lokasyonlarda oynanmıyor ki?

250 dolarını vermek isteyen verir. Bunun enayilikle de alakası yok, çünkü senin hala 70 dolarlık oyunla farm yapıp oyunun doruğuna ulaşma ihtimalin mevcut. E 250 doları veren de memnun hayatından?

Üstelik wowla kıyas yapmışsınız, çok gözle görülmediği içindir belki, asıl WoW da olan ebay muhabbetleri inanılmaz. Legendary farmlar, warglaivele roglar falan ebayde çatır çatır gidiyodu. Üstelik oyun mmorpg bi de öyle düşünün, herif bg de arenada karşına gelip o silahlarla seni dövebiliyodu. O yüzden bence oyunun yaptığı ayıp, ama kabul edilemez değil.
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

hayır sen o sureci hızlandırmak icin gold ya da rm harcıyosun. Hızlandırmamayı tercih edersen 1gun- 1hafta- 1ay -1 yıl kasıp o itemı dusurebilirsin. Oyun sana o itemı 10 saat icinde kasıcaksın demedi ki? Bunu vaad etmedi. Zorluk seviyesi buna gore ayarlanmıs olabilir, ticareti zorunlu kılmaya yonelik, tamam diyelim oyle, sen capital harcamak zorunda degilsin ki. Git kas nerde satıyosan itemı orda sat, gold mu rm mi neyse aynı kazandıgını harca. Blizzardın bundan vergi kesmesi gold satısının "legalize" olmus olmasından farklı birsey degil.

rm kullanan adamlar normalde milletten gold satın alıp goldla ah yi kullanıyodu. degisen sey blizzard ın para kazanmasıysa benim cok derdim yok beni 3rd partylerden kurtarmıs oluyo.

sanırım d2 ile karıştırdık oyunu, hani nm'den hell yapmaya yönelik item'ların garanti düştüğü oyunla. d3'e hoşgeldiniz. 300 saat played gömüp gene üstünüzü kendi başınıza donatamadığınız oyuna.

sen kaç saat gömmeyi normal görüyorsun bir oyuna tam olarak bitirebilmek için? 100? 500? 1000? ? cidden merak ediyorum doğrusu. hani belki ben yeterince oynamadım, şöyle 2000 saat filan akıtmam lazımdı.

legalize demek ne demek yahu, değnekçiler matbaada fatura bastırıp verince 'legalize' mi olmuş oluyorlar? yaptıkları makul mu oluyor gözünüzde?

eskiden yapılanın yanlış olduğunu anlayamıyor musunuz yoksa gerçekten normal mi görüyorsunuz? çünkü benim hatırladığım ticaretini yapana küfredilir, alan da küçümsenir, aşağılanırdı.

üçüncü partilere gene gidiyor para, çinli sweatshop gene satıyor, gene kazanıyor. kimin sattığının ismi yazmayınca satın aldığınız kişinin isveçli bir çocuk olduğuna mı inanıyorsunuz ciddi ciddi?
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

hangi blizzard o?

yillarca wowda hem pvp hem pve class balance i boyuna degistiren, yeni xpansionla beraber yeni classi aylarca 10 kaplan gucunde tutan blizz degil miydi?

Sen çok yanlış anlamışsın. 1 tane örnek göstersene bana para için denge bozan olay/item? Demek istediğim net mi değil? "Item falan satarak oyuniçi dengesini bozmuyor" diyorum.

Yoksa PvP dengesizliğini hepimiz yıllardır söylüyoruz, orada bir sorun yok ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Osie16 said:

Fakirsen git goldla al eşyalarını niye rmah rmah diye ağlıyosunuz en başından belliydi rmah olucağı,1243567 saat bunu bile bile gameplay kasıp sonra ağlamak priceless

Gerçekten idrak sorunu bu artık. Konu 250 euro değil. Oyun bana o item'ı para vermeden de ulaştırmalı. Ben o item'ın düşeceğini bilmeliyim hiç para mara harcamadan. Yoksa açsın bir e-shop. Koysun süper itemları; "Bunları oyun içi elde edemezsiniz. Sadece bu sitede satılmaktadır. -Blizzard Ent." desin, gitsin.

Ben kimsenin harcadığı parada falan dedğilim, isteyen istediği kadar harcasın. Tek isteğim ben bu iteamlara rmah mmah tanımadan da ulaşayım. İsterse 1 sene sürsün, benim keyfim o. Yeter ki düşeceğini bileyim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...