Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tsk uçakları şırnak uludere'de kaçakçılık yapan konvoyu vurdu.

Hao

Öne çıkan mesajlar

Ne kadar basit ya silahlı kuvvetleri yerin dibine sokmak millet bekliyormuş maşallah azına sıçalım die. Dünyanın her ülkesinde bu tarz şeyler oluyor hiç oturup ağlamasın kimse.

Hakları yok çünkü o bölgenin halkı teröristlerin nelerde oldugunu türk silahlı kuvvetlerinden çok daha iyi biliyorlar.Oturduğunuz yerden TSK dikkat etmeli hede hödö konuşmak çok kolay valla . Doğuda görev yapmak kolay mı sanıyorsunuz,görev yapmayı geçtim orada operasyon kararı vermek sadece TSK bünyesindemi sizce ?

Herneyse işin özü oradan geçen konvoy orada kimlerin kamp yaptığını gayet iyi biliyordur ki oradan izin almadanda geçemezler o yüzden bu ayakları geçicekler.
Sosyal ağlarda paylaş

Zep said:

lol ne güzel dövmüşler kaymakamı yaa ahahah

ne suçu var kaymakamın? gitse niye gitti gitmese niye gitmedi,valla bu görüntüyü gördükten sonra,orada telef olanlar için kılım kıpırdamaz artık, gayet iyi oldu hemde çok çok iyi oldu,bir daha da o tarafa geçip kaçakçılık yapmazlar işte,ölenlerde eşşek cennetine gitmiştir zaten,ha dikkat edin telef oldu diyorum öldü demiyorum,gözümde insan değillerde ondan
Sosyal ağlarda paylaş

habertürk said:

KUZEY Irak’ta 1998 yılında düzenlenen sınır ötesi operasyonda mayına basarak iki gözünü kaybeden köy korucusu Mehmet Encü hava saldırısında 13 yaşındaki tek çocuğu Erkan Encü ile iki kardeşini kaybetti. Mehmet Encü, gazi maaşının yetmediğini, kaçakçılık yaptıklarından askerlerin haberinin olduğunu belirterek, “PKK’ya yönelik sınır ötesi operasyonda iki gözümü kaybettim. Askerler, köyde kaçakçılık yapmamıza göz yumuyordu. Biz de geçimimizi bu şekilde yapıyorduk. Gazi maaşım yetmiyordu . Bu devlet için gözlerimi verdim, karşılığı bu mu olmalıydı? Gözlerimden utanın, gözlerimden” diye konuştu.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

bu arada şunu fark eden oldu mu bilmiyorum, o bölgenin tek ilköğretim okulunun müdürü encü ailesinden ve kaymakamlıkla çok ciddi ilişkileri varmış, halı saha açılışına falan gelmiş kaymakam zart zurt, belli ki araları iyi. sandığınız gibi terörörst değil yani o aile belli ki

olur mu ya terörist. facebook'Ta fotoğraflar falan var!!11!
Sosyal ağlarda paylaş

Hao said:

forumda güneydoğuya atom bombası atalım kafasında ne çok canlı varmış, yazık.

bu yüzden böyle düşünenler yüzünden barış olmayacak hiç bir zaman demirtaşında dediği gibi 2 gün evvel artık ülkenin bölündüğü tescillenmiştir. Geçmiş olsun . Anadolu barışı isteyenler için kötü , savaş ve daha çok kelle kan isteyenler için iyi bir gün oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdiye kadar izin veren devlet artık vermiyor demekki arkadaşım,onlarda ona göre çeki düzen versinler kendilerine,demirtaşlarla hasip kaplanların lafıyla bu ülke bölünseydi şimdiye kadar 50 kere bölünürdü,ne kadar bölünme meraklısı var aramızda,şırnak,hakkari,diyarbakırı tunceliyi bölseler alsalar,bokuyla oynarlar lan açlıktan ahahahahaha onun için fazla kaale almayın 30 kişi 30bin kişi yanında rakam değil,üzgünüm ama savaşta sivil kayıplarının hesabı savaş bittiğinde verilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

kaçakçılık olur mu ya hiç, sınır ticareti o. evet hiç alakaları yok pkk ile kendi hallerinde sınır ticareti yapıyorlar. çocuk mu kandırıyorsun?

niye ailelere üzüntü bildirip, ölenlere rahmet diliyor tsk ve tayyip? kaymakam niçin taziyeye gidiyor? onlar da mı yancı yoksa?

sen bi git uyar tsk yı istersen. ölenler konusundaki kendi tesbitlerinin onlarınkinden doğru olduğunu, yanılıyor olduklarını söyle.
Sosyal ağlarda paylaş

bir kez daha alıntılıyorum, belki okumak isteyen olur.

DoGMeaT said:

Hataylı bir arkadaşınız olarak size sınır kaçakçılığı hakkında birkaç kelam etmek isterim.

sınır kaçakçılığı bu çoğrafyada çok yaygın bir olaydır.

hatayın köylerini gezerseniz mayına bastığından kolu bacağını kaybetmiş bir dünya insanla karşılaşabilirsiniz.

genellikle sınır bölgelerinin kalkınması ve yoksulluğuyla doğrudan alakalıdır bu durum.

tarım zaten karın doyurmaya yetmeyeli baya oluyor,üstüne ekilebilir toprağın az olduğu bu bölgelerde bu tür aktiviteler köylünün tek kazanç kapısı olabiliyor,aynı nedenden dolayı devlet çoğu zaman göz yumar bu olaya,zaten bölge köylüsü için o sanal sınır çoğu zaman önemsenecek birşey değildir.

arabayla 10-20 dakka süren ve akrabaları,iş yaptığı insanlar yahut arkadaşlarını içeren bir suriye köyüne gitmek için pasaport-vize fln çıkartması gerektiği konseptini zaten adama anlatamassınız.

bir gün silah,bir gün şeker,bir gün mazot,bir gün de uyuşturucu geçirebilir katırın arkasında,o anki piyasaya ve ona borç veren amcanın şartlarına göre değişir kaçakçının sınırdan geçirmeye çalışcağı mallar.

birkaç yıl önce sınır bölgelerindeki mayınlı arazilerin tarıma açılacağı ve mayınların kaldırılacağı gibi bi haber çıktı,o günden bu yana birkaç göstermelik şov dışında bu kjonuda adım atılmadı.

şayet atılsaydı bu insanlar belki kaçakçılıktan vazgeçip tarıma yönelebilirdi,çünkü çoğu zaman taşıdıkları malın sadece çok küçük bir kısmı kendilerine ait oluyor ve bu işten asıl kazanan onlara kredi açan sermaye sahiplerinin oluyor.bu riskli maceranın sonunda ceplerinde kalan para gerçekten komik meblağlar oluyor.

neyse

tl;dr : kaçakçılığı pkk ile bağdaştırmak sizin cahilliğinizden kaynaklanıyor.Gerçekten üni mezunu, görmüş geçirmiş insanların ağzından dökülebilen bu anlayış yoksunu , tepeden bakan kelimelere baktıkça şaşıyorum ve geleceğe dair umudumu içten içe kaybediyorum.
adeta nefret dolusunuz kusura bakmayın.

aklınıza ilk gelen şeyler genelde doğru olmak zorunda değil arkadaşlar
analitik düşünmek zamanla kazanılan bir beceri değil.
azcık ıkınarak sizde yapabilirsiniz.

saygılar.

DoGMeaT said:

ha şunu söyliyeyim

bu yolculuğa çıkan köylülerin her biri başlarına gelebilecek herşeye razı zaten

su testisi su yolunda kırılır.

belki gerçekten kötü niyetli,pkk'lı,fln fln lı evil amcalardır,bilemeyiz.

beni tek rahatsız eden pkk'lı yaftasını bu kadar içiniz rahat bu kadar 2 kere düşünmeden yapıştırabilmeniz.

bu olayda öyledir demiyor,lakin TSK pkk ile alakası olmayan çocuk dahil nice insanın ,kendi askerinin bile ölümüne çok kere neden olabilmiş bir organizasyon . ( bknz: havan topu ile vurulan kız ve nice örnek )

o yüzden her söylenene inanmayın bence.

neyse yada istediğinize inanın

saygılar

DoGMeaT said:

ben son mesajımı atacağım bu konuda.

beni rahatsız eden olay en başından beri sınır kaçakçılığı yaptığı için pkk'lı yaftası yiyip ölümü hak ettiğini düşündüğünüz insanların olabilmesi.

duygusal gelişimini tamamlayan bir insan bu kadar kolay ölüm hükmü veremez,ama sanırım oyunlarda milyonlarca npc öldürmenin bizi getirdiği nokta bu,ölüme karşı bu kolay,bu duyarsız yaklaşım.

ben ölenler pkk'lıdır değildir demiyorum.
konu bu değil.
Sınır kaçakçılığı yaptığı için bir insanın ölümü hak etmediğini düşünüyorum.

benim tepkim konsepte,olayın metasına,siz küçük şeyler hakkında tartışmaya devam edebilirsiniz isterseniz.tsk'nın yayınladığı maddeleride hatip edip durabilirsiniz.ölen köylülerin aynı zamanda pkk'lı olduğu sizi rahatlatacaksa,vicdani mastürbasyonunuz iyi gidiyo demektir.
şimdi o ölen köylülerin yarısı pkk'lı,yarısı nötr'se,abileri babaları amcaları parçalara ayrıldıktan sonra nötr olanlar acaba hangi tarafa sempati duyacak,bunuda düşünebilirsiniz isterseniz.

şayet pkk , mazot kaçakçılığı yaparken öldürülen köylülere spam bot gibi "pkklıdır" diyebilmenizi sağlıyabilmişse zaten,kazanmışlar abi.
siz hakkariyi ığdırı verin yada vermeyin önemli değil,ülke zaten bölünmüş.
artık sanal çizgilerinizi nerden çekerseniz çekin,taraflara ayrılmış zaten ülke.bunu siz kabul ediyorsunuz.

hepinizi gelecekte daha fazla sağ duyuya,ve analitik düşünmeye çağırıyorum.

saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu sorun çözümsüz, yıllardır bu ülkenin askeri ölüyor ve ama alınan bir sonuç yok ve alınacağınıda sanmıyorum. Ya bölgeye özerklik verilir yada en sonunda bölge PKK nında istediğ zaten bu bir şekidle isyan bayrağını çekecek (misal bu son olay süper bir bahane olabilir) o saatten sonra da yapacak birşey kalmaz.

Ama dediğim gibi sorun çözümsüz bir noktada artık, sadece yavaş yavaş kamuoyunun da duurmu sindirmesi sağlana sağlana olacağına doğru gidiyor durum.
Sosyal ağlarda paylaş

idilik said:

Aluriel said:

kaçakçılık olur mu ya hiç, sınır ticareti o. evet hiç alakaları yok pkk ile kendi hallerinde sınır ticareti yapıyorlar. çocuk mu kandırıyorsun?

niye ailelere üzüntü bildirip, ölenlere rahmet diliyor tsk ve tayyip? kaymakam niçin taziyeye gidiyor? onlar da mı yancı yoksa?

sen bi git uyar tsk yı istersen. ölenler konusundaki kendi tesbitlerinin onlarınkinden doğru olduğunu, yanılıyor olduklarını söyle.

ne yapsalardı? üzüntü bildirip yaziyeye gitmeselermiydi?

sen bi çıakr o gözlükleri de doğruyu yanlışı kendin gör bana tavsiye vermeden önce.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...