Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bedelli gelmis kos paticik

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

TSK TSKnın bazı elemanları bu açıdan oldukça iki yüzlü malesef. Sürekli "askerlerimizi bu vatanın değerli evlatlarıdır, onlar bizim için canlarını riske atıyor" diye reklam geçip askere aldıkları bir sürü insana it gibi davranıyorlar. çıkıp da buna disiplin için eğitim için demeyin şimdi ya kişisel ego sorunu ya da becerisizlik (yani it gibi davranmadan disipline edememe). sert davranmaktan bahsetmiyorum, ya da hayvanlar gibi antreman yaptırmaktan. it gibi davranmaktan bahsediyorum.

öte yandan subaylar konusuna katılmıyorum. bir insan işlediği insanlık suçu yüzünden değil de politik sebeplerden tutuklanıyorsa bunu desteklemek oldukça yanlış. öncelikle masum insanların tutuklanması sorunu var zaten.

axedice said:

Size ne lan benim verimimden? Mis gibi ömrümün gülüp oynayıp ister wowla ister hatunla geçirebileceğim 5 ayını benden çaldılar. Boktan bi yarı açık ceza evine hapsettiler ve bunun ilk 2 ayında dışarıyla bağlantımı tamamen kestiler. Bide esiri olduğun insanlar bildiğin "iğrenç" insanlar. Bugün tutuklanan subayları gördükçe zil takıp oynamamak için kendimi tutuyorum, içimin yağları eriyor sevinçten 4 köşe oluyorum. Çünkü itham edilen suçlar asılsız olsa bile, eminim kariyerleri boyunca bundan çok daha fazlasını hak edecek insanlık suçu işlediler. O yüzden zerre kılımı kıpırdatmıyorum, bilakis gazeteciler hariç yapılanları takdirle izliyorum.

Da, bedelli olunca maddi durumu olan hadi yararlandı bu esaretten kaçtı. Çoğu 15 ay boyunca, bide benim gibi rahat edemeyen ve resmen "köpek" muamelesi gören adamlara ne olacak? Heyecanlanıp yanlış selam verdi diye 1 hafta hapis cezası alan (ki askeri cezaevi görüp görebileceğiniz en kötü yerdir), bir çöp kovasını devirdi diye bi ailesine küfredilmediği kalan o garipler ne yapsın? Hayır ben gittim geldim, benimle aynı gün askere başlayan çocuklar sırf üniversitede okumadılar diye 10 ay daha bu işkenceye, o subay denilen mahlukatlara katlanmak zorundalar. Zaten ortada bi adaletsizlik varken, zengin gitmesin fakir gitsin mantalitesindeki bi bedelli bi taraftan yanlış geliyor bana.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Size ne lan benim verimimden? Mis gibi ömrümün gülüp oynayıp ister wowla ister hatunla geçirebileceğim 5 ayını benden çaldılar. Boktan bi yarı açık ceza evine hapsettiler ve bunun ilk 2 ayında dışarıyla bağlantımı tamamen kestiler. Bide esiri olduğun insanlar bildiğin "iğrenç" insanlar. Bugün tutuklanan subayları gördükçe zil takıp oynamamak için kendimi tutuyorum, içimin yağları eriyor sevinçten 4 köşe oluyorum. Çünkü itham edilen suçlar asılsız olsa bile, eminim kariyerleri boyunca bundan çok daha fazlasını hak edecek insanlık suçu işlediler. O yüzden zerre kılımı kıpırdatmıyorum, bilakis gazeteciler hariç yapılanları takdirle izliyorum.

Da, bedelli olunca maddi durumu olan hadi yararlandı bu esaretten kaçtı. Çoğu 15 ay boyunca, bide benim gibi rahat edemeyen ve resmen "köpek" muamelesi gören adamlara ne olacak? Heyecanlanıp yanlış selam verdi diye 1 hafta hapis cezası alan (ki askeri cezaevi görüp görebileceğiniz en kötü yerdir), bir çöp kovasını devirdi diye bi ailesine küfredilmediği kalan o garipler ne yapsın? Hayır ben gittim geldim, benimle aynı gün askere başlayan çocuklar sırf üniversitede okumadılar diye 10 ay daha bu işkenceye, o subay denilen mahlukatlara katlanmak zorundalar. Zaten ortada bi adaletsizlik varken, zengin gitmesin fakir gitsin mantalitesindeki bi bedelli bi taraftan yanlış geliyor bana.

hah işte bahsettiğim buydu. Şu yazılanlar gayet geçerli argümanlar askerliğe karşıt görüşte. tamamen ya da kısmen, her görüşten insanın katıldığı yerler vardır mutlaka. ki zorunlu askerliğe karşı benim bakışımı da az çok takip edenler bilir.
Sosyal ağlarda paylaş

axein yazdıklarının doğru olduğuna şüphe yok ama sanki muzdarip olunan dert askerliğin kendisi değil de sadece oradaki kötü muamele gibi anlatılmamalı.

Yani diyelim ki yarından itibaren süper sevimli adamlar haline gelecek subaylar, gelene kanka muhabbeti çekecek ve yemekte envayi çeşit yemek verecekler. O zaman yine de bizi zorla götürmek isteseler eyvallah mı diyeceğiz?

Bana altın tepside de sunsalar askerliği gitmiyorum hacı. Herkesin ilgisi/sevgisi başka şeylere, ben ÖMRÖT KOMTONOM tarzı bir adam olmayacağım. Bu kadar. Bunun için de obez olmaktan tut başka ülkeye kaçmaya, vicdani retten bilmemneye kadar her yola varım.

edit: Aslında okuyan olduysa görür 14 sayfadır benim mesajlarım dahil hepsinde bu kötü muameleden de bahsedilmiş o yüzden:

http://www.dailymotion.com/video/x8o8wu_kamer-genc-in-atasozu-sivri-sinek-s_fun
Sosyal ağlarda paylaş

odullusoru said:
bu haksızlık bana yapıldı herkesin hayatından 5 ayını - 10 ayını çalın demiş

Ahahah.

Hayır.

Ben, ben gittim sizler gitmeyin size yazık diyorum. Ama senin anlamadığın ikinci paragrafımda asıl olarak, "uzun dönem giden adamlara zaten iyice eziyet, bi de geneli bedelli yapamayacak bu adamlara karşı eşitsizlik olabilir" diyorum. Ha yine bu topikte/başka askerlik topiklerinde ne kadar az insan giderse o kadar iyi, kaçın gitmeyin bedelli bekleyin vs. diye dile getirmiştim.

İşte bu yüzden profesyonel ordu lazım. O heriflerle muhattap olmak isteyenler gidip olsunlar, istemeyen için -gerekirse- zorunlu sivil hizmet gibi başka anayasal yükümlülükler gelsin. İzmir'de 5 ay askerlik yapacağıma Bitlis'de 9 ay matematik dersi veririm.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

İzmir'de 5 ay askerlik yapacağıma Bitlis'de 9 ay matematik dersi veririm.

Şu direk benim de temel görüşüm bu konuda.
İlla askeri bişey yapıcaksan adam gibi eğitim ver. WW2 zamanından kalma tüfeklerle talim yaptırma millete. O zaman tamam derim, bi amacı var. Askerlik görevi boyunca atılan ortalama mermi 5 lan yaptığım anketlere göre sdf

Amaçsız işte askerlik, Türkiye'nin biçok yerinde de asker denilen kişi üstlerinin egosunu tatmin etmek için heba oluyor. Bunu askere gitmeden de insanlarla konuşarak öğrenebiliyorsunuz bu arada.

Şimdi niye bunu tercih edelim ki, niye faydasız işlerle zaman öldürülsün. Geçir profesyonel sisteme askerlik olayını, bizlere de ver sivile daha faydalı işler yapma şansı. Ne bileyim al doğu köylerinde öğretmenlik yaptır. Mühendisleri mimarları topla o köyleri daha eli yüzü düzgün hale getirmek için çalıştır. Tiyatro ile uğraşanları topla bi grup kur, şehir şehir gezdir oyunlar sunsunlar çocuklara. Müzikle uğraşanları ordu evlerinde komutanlar için çaldırma, götür konserler verdir ne bileyim, ya da müzik aletleri kullanmayı öğretsinler çocuklara. 5 ay bunu yaptır kısa dönemlere. 15 aylıkları da düşür görev sürelerini biraz, bunların işlerine yardımcı olacak şekilde ver yanlarına. Hem onlar da insani muamele görür sonuçta ikisi de sivil özünde, anlarlar birbirlerini. Böyle şeyler yaptır ne bileyim.

İlla bi alana tıkıp da orda askerlik yaptıracaksan da beni adam gibi bi işe ver içeride de. Makine mühendisine çöp toplatma, ya çöp de toplat yani bi yerim incinmez de, bi şekilde çöp toplamak dışında da adam gibi bi faydamızı gör.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

+1

Daha geçen kuzenimin olduğu tümende disko'ya düşen bir çocuk türlü işkencelerden sonra ölmüş,soruşturma açılmış bir yığın asker içeri alınmış ama yani olan olmuş

http://baskahaber.blogspot.com/2011/08/diskoya-atlan-asker-olum-doseginde.html
Sosyal ağlarda paylaş

Askerde kötü muamele olaylarının temel sorunu ne yazık ki bilinçsiz er ve erbaşlar. Bizde askerlik yaptık ama kimse gelip bana höt bile demedi. Genelde kısa dönemlere hiçbişi yapmıyorlar. Sebebi de en azından üniversite okumuş adamın hakkını arayacaklarını bilmeleri. Yoksa statü olarak uzun dönem kısa dönem hiçbir fark yok aralarında.
Hani bize komutanlar ses etmezken uzun dönemlerin devrecilik kasmaya çalışması da ayrı bir mevzu konusu. Komutanlardan çok askerlikte adamı zorlayan yine askerler.

Ama öyle adamlar geliyorki oraya rütbeli olsam kafayı yerim. Çoğu yine iyi sabrediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...