Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Sam

Öne çıkan mesajlar

aynısını millet ortalama grafiklerle konsolda oyun oynarken söyledim
"abi konsolun gücünü %100 kullanamıyorlar biliyorn mu?" geyiğini dinledim güzelce..

gerçekten komik günlerdi ama.

ps4 çıksa da yeniden tekrarlasak tarihi..

zaten tüketicinin suçu lame oyunları löp löp midesizce tüketmesinde. button masherları "abüü süper ama" diye diğerlerine de itelemeye çalışmasında..
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

masq/red

Masquerade said:

350 dolarlık konsolla, sadece ekran kartının tutarı o olan bir cihazı karşılaştıryorsun. daha kötü olursa zaten gidip taşlamaları lazım pc userların o firmayı, eşşek yüküyle para döktük hani nerde diye.

ayrıca xbox u bilmem ama ps3 exclusive oyunları teknik açılardan süper de kaliteli oluyor. uncharted 2, killzone 3, heavy rain, gow 3, gran turismo 5 gibi oyunları net bi şekilde 3 sene önce aldığın pc'de aynı kalitede oynayamazsın.

internette en sık karşılaştığım argüman bu, çok da aptalca. konunun geri kalanını bilmemekten kaynaklanıyor sanırım, her konsol vs pc topiğinde bunun yazılması.

masq şöyle diyim. PS3'de veya XBOX'ta grafikler -pc'ye kıyasladığımızda- medium/low arasında oluyor. konsoldaki oyunların kiminde ps3 versiyonu daha iyi kiminde xbox. buna karşın o 350 dolarlık ekran kartıyla (mesela radeon hd 6970) pc'de aynı oyunu 2-3 kere çalıştırıp very high ayarlarda oynayabiliyorsun. ayrıca 6970 gibi kartları kullananlar 3 monitör aynı anda 3d gözlükle birlikte felan oynuyor.

yani "aynı grafiklerde oynamak için konsol parasına anca ekran kartını alabiliyorsun" gibi bir durum yok ortada.

500 dolara her oyunu maximumda oynayabilecek bir pc toplayabiliyorsun, dert olmuyor. illa yüksek bir şeyler istediğinde 1500-2000 dolara çıkıyor tabii o ayrı.
ama sonuç olarak konsoldaki grafik kalitesini vercek bir bilgisayarı 250-300 dolara toplayabilirsin.

hah bir de şu durum var. bir popüler pc oyunu 25-30 euroya satılırken, bir popüler konsol oyunu 35-40 euroya satılıyor, hatta bazı oyunlarda fiyatlar 50 euroda seyrediyor. (avrupa)

şimdi bir tarafta 350 dolara alınan konsol, bir tarafta sadece ekran kartı 350 dolara alınan pc var.
fakat ayda 2 oyun aldığımızı varsaysak, yılda 24 (kolay hesap için 20 diyelim) oyun alıcaksın oynamak için. bir tarafta 500 euro maliyet, diğer tarafta 700 euro maliyet.

konsol oyunlarının daha pahalı olmasının bir sebebi, konsolu üreten firmanın bu oyunlardan pay alması. bu yüzden konsolu maliyetinin altına satıyor, nasılsa oyunlardan pay gelicek.
"350 dolar" olayı yazılırken bu durum da es geçiliyor.

Red said:

yok fps kesin konsolda oynanmalı demiyoruz.ama en az pc kadar rahat oynaması

zor. hatta imkansız.
bir tarafta bileğin ufak hareketleriyle hızlı hızlı hareket ettirilebilen bir mouse, diğer tarafta baş parmakla çevrilmeye çalışılan stick.

klavyenin ok tuşlarıyla direksiyon kadar rahat araba yarışı oynarım demek gibi bişi bu.

Masquerade said:

hani nerde 49 pound sam?

http://www.shopto.net/PS3/VIDEO%20GAMES/PS3CR02-Crysis%202%20Limited%20Edition.html

rrp demiş adam. shoptoda konsol için crysis rrp fiyatı 50 pound (shopto fiyatı 38 pound), pc için crysis rrp fiyatı 35 pound (shopto fiyatı 29 pound).

Masquerade said:

ayrıca 100 dolarlık kart teoride bölüyor katlıyor da pratik de malesef olmuyor işte o olay.

yoo oluyor. low/medium'da oynarsan aynen konsoldaki performansı alırsın oyunlarda.

hatta baktım da şimdi benim kullandığım ekran kartı 140 dolara inmiş:
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814121363&cm_re=5770-_-14-121-363-_-Product
powercolor versiyonu daha ucuz, 120 dolarmış:
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814131330&cm_re=5770-_-14-131-330-_-Product
daha önce defalarca dediğim gibi bu kartla oyunlarda hep maximum ayarda oynuyorum ^^

Masquerade said:

olay fanboyluk falan da değil, sidik yarışı yapmaya luzum yok.

96 yılından bu yana pc kullanıyorum.

89 yılından beri pc kullanıyorum :P

ve ondan önceden beri de konsollarda oyun oynuyorum. (pong aletim vardı lan!)

ah dur sidik yarıştırmıyorduk di mi 8-)

lolwat
Sosyal ağlarda paylaş

abi rrp diyorsun da ben hiçbir zaman rrp fiyatıyla oyun almadım, ps3'ten aldığım en pahalı oyunda 35 pound falan olur, 90 lira falan işte. pratikte o fiyatlar yalan yani, cebimden çıkmadıktan sonra ister 199 pound desin, ben aldığım fiyata bakarım. ayrıca pc'de activision 50 dolardan sc2, call of basıyor o mantıkla. steam indirimleri diyeceksen ps'de de platinum olayı var. aha 35 liradan uncharted 2, heavy rain, gow3 gibi klasikleri alabiliyorsun, hatta shoptoda en son kampanya 20 liraya batman idi. oyle güzel indirimler de geliyor psye. bi de işte hadi orcinal oyunları gösteriyoz dediğimizde biz mis gini kutulu oyunlarımızı paylaşcaz siz steam linki verirken ehueh. ha bi de pcye de yeni bi os çıktığında aldınız mı gitti paracıklar ekstradan. oyle de bi mevzu var.. :p

onun dışında pcde high, konsolda low falan durumu yok teknik açıdan. oturup bir oynayın son cıkan releaseleri. gayet de dünyanın parasını döktüğün kasa ile yarışıyor o grafikler. bir kz3 ü açıp eahha bu low diyorsan cidden yanlı bakıyorsun olaya. gran turismo veya şahane teknik açıdan. hoş 4chande konsolhaterlar oyundaki dağları gösterip oha dağdaki kara bak ne kadar kötü grafikler diye trollüyordu dsaffg.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:

autoexec editlemek zeka mı istiyor allahını seversen
ilkokulda yapıyorduk be

ha demons souls da doğuda batıda sattığının 5 te 1 i kadar falan sattı bone. doğuda aldığı skorlardan çok daha fazlasını batıda alıp birçok dergide goty seçildi. japona hitap ederek yapılmadı, eski oyuncular için yapıldı

bizim dediğimiz yapan hala yapıyor. suçu konsola değil tüketicilere ve parayı seven oyun yapımcılarına atıcaksın

sen yapiyodun ben yapiyidum
ama mal misin abi exe yaziyosa sonunda acma su dosyalari virus back door icinde birakmisin blgisayari diye kac kisiye cikismisindir benim gibi bide onu dusun
lisede beyaz atli sovalye modu gezdik hata
school bus temizlemekten
sana kolay gelen selerin cogu insanlar mal oldugu icin yapamiyo
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:

abi rrp diyorsun da ben hiçbir zaman rrp fiyatıyla oyun almadım, ps3'ten aldığım en pahalı oyunda 35 pound falan olur, 90 lira falan işte. pratikte o fiyatlar yalan yani, cebimden çıkmadıktan sonra ister 199 pound desin, ben aldığım fiyata bakarım. ayrıca pc'de activision 50 dolardan sc2, call of basıyor o mantıkla. steam indirimleri diyeceksen ps'de de platinum olayı var. aha 35 liradan uncharted 2, heavy rain, gow3 gibi klasikleri alabiliyorsun, hatta shoptoda en son kampanya 20 liraya batman idi. oyle güzel indirimler de geliyor psye. bi de işte hadi orcinal oyunları gösteriyoz dediğimizde biz mis gini kutulu oyunlarımızı paylaşcaz siz steam linki verirken ehueh. ha bi de pcye de yeni bi os çıktığında aldınız mı gitti paracıklar ekstradan. oyle de bi mevzu var.. :p

neden rrp dediğimi yazdım, üreticiden çıkan fiyat bu. oyunu çıktığı gün gidip köşedeki dükkandan alırsan o fiyata bulabileceksin büyük ihtimalle. kaldı ki 3-5 ay sonrası alınan dükkana bakarsan pc öyle bir eziyor ki, 2009'un en çok eğlendiğim oyunu 5 liraya satılıyor türk teknomarketlerde.

activision oyunları da +15 pound hep konsollarda, gidip kontrol edebilirsin. windows fiyatına konsolda 5 saat singleplayer.

steam indirimleri actiblob harici bütün oyunlar için olurken (üreticilerin rrp değerini düşürmesinin üzerine, zamanla kendinden gelen rrp düşüşü kaynaklı değil yani) platinum olayı sadece mainstream blockbuster'lara ki bunların ekseriyeti shooter veya god of war türevi. ff13 hariç faydalanabilmiş değilim henüz.

pc'ye yeni o/s alınca neden gidiyormuş ki oyunlar? backup yapılıyor nihayetinde hepsi. hdd uçsa bile sınırsız redownload var, konsol store'ları gibi "indiremezsin tekrar fazla indirdin" diye yakana yapışan da yok. :p
said:
onun dışında pcde high, konsolda low falan durumu yok teknik açıdan. oturup bir oynayın son cıkan releaseleri. gayet de dünyanın parasını döktüğün kasa ile yarışıyor o grafikler. bir kz3 ü açıp eahha bu low diyorsan cidden yanlı bakıyorsun olaya. gran turismo veya şahane teknik açıdan. hoş 4chande konsolhaterlar oyundaki dağları gösterip oha dağdaki kara bak ne kadar kötü grafikler diye trollüyordu dsaffg.

multi-platform istediğin oyunu kıyas edebilirsin, bariz high/low durumu var ki konsollardan ekmek yiyen gamespot gibi siteler bile defalarca gösterip kanıtladı ss'lerle. ha yok illa exclusive kıyaslanacaksa ki yanlış olur bu, crysis > *. o cangılları bugünün konsollarında aynen göstermek imkansız.
Sosyal ağlarda paylaş

5 yıllık konsolda FULL HD oynuyorum yalan abi, aldık Full HD upscale takılıyoruz GT5 harici bütün oyunlarda. Bazı oyunlar ama cidden güzel görünüyor, Uncharted muhteşem ötesi grafiklere sahip bence, Killzone 3'te iyi çünkü havada çok fazla 2D sprite'lar uçuşuyor sdfs.

Fizban seninde bilgisayar kullanmayı bilmediğini öğrendim. Göçen oyun olayı artık kaç yıldır olmuyor onu hesaplamaya çalışıyorum, hatırlayamıyorum. Konsolda multi sırasında oyun takılması, göçmesi daha fazla oluyordur heralde. Haberleri alıyoruz.

Şuan bende 2008 başında aldığım laptop'la oynuyorum PS3 haricinde. PS3 hızına ulaşamıyorum ama görsel olarak daha iyi sonuç alıyorum. PS3'te resmen uzak mesafeye bakamıyorum upscale yüzünden.

Birde PC oyuncusu daha sadık diye bir yorum yapmak istiyorum. Konsolda belli bir süre sonra oyunların multiplayer'ında adam bulman zorlaşır. Brotherhood'da zorlanıyorum oyun bulmak için bazen. Ama PC'de biliyorum ki 2 sene sonra bile yükleyip girsem kesin oynayan olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
platinum olayı sadece mainstream blockbuster'lara ki bunların ekseriyeti shooter veya god of war türevi. ff13 hariç faydalanabilmiş değilim henüz

Army of Two
Assassin's Creed
Assassin's Creed II
Batman: Arkham Asylum: Game of the Year Edition
Battlefield: Bad Company
BioShock
Borderlands
Burnout Paradise
Call of Duty 3
Call of Duty 4: Modern Warfare
Call of Duty: World at War
Dead Space
Demon's Souls
Devil May Cry 4
The Elder Scrolls IV: Oblivion
Fallout 3
Fight Night Round 3
Fight Night Round 4
Final Fantasy XIII
God of War Collection
God of War III
Grand Theft Auto IV
Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City
Gran Turismo 5: Prologue
Heavy Rain
Infamous
Killzone 2
LittleBigPlanet: Game of the Year Edition
MAG
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
Midnight Club: Los Angeles - Complete Edition
ModNation Racers
Mortal Kombat vs. DC Universe
MotorStorm
MotorStorm: Pacific Rift
Need for Speed: Carbon
Need for Speed: ProStreet
Need for Speed: Undercover
Need for Speed: Shift
Ninja Gaiden Sigma
Prince of Persia
Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction
Ratchet & Clank Future: A Crack in Time
Resident Evil 5
Resistance: Fall of Man
Resistance 2
Saints Row 2
SOCOM: U.S. Navy SEALs Confrontation
Soulcalibur IV
Star Wars: The Force Unleashed
Street Fighter IV
Tekken 6
Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas
Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas 2
UFC 2009 Undisputed
UFC 2010 Undisputed
Uncharted: Drake's Fortune
Uncharted 2: Among Thieves - Game Of The Year Edition
Virtua Fighter 5
Warhawk
WWE Smackdown vs. Raw 2008
WWE SmackDown vs. Raw 2009
WWE SmackDown vs. Raw 2010
Sosyal ağlarda paylaş

ya oha artık oha :D

mouse ile gamepad kıyaslaması yapılmış bazı konsolcular "fıstık gibi oynanıyor fps konsolda" demiş. yok artık daha neler.

10 kere falan denedim oynamayı. hiiiiiiiç de öyle bir şey yok. sinir krizleri geçiriyor insan. şimdi gelip 10 kere değil, 500 kerede alışılıyor denirse güleceğim ama harbi. 500 kerede alışanlar bile mouse ile 10'da 10 vuracağı hedefi 10'da 5 falan vuruyorsa, bu iş olmamıştır arkadaş... bu kadar basit. uncharted izledim mesela arkadaşta, adamın 1 yıldır ps3'ü vardı. 10 tane düşmanı 5 dakikada zar zor öldürdü. mouse ile saklandığı kayanın arkasından çıkıp 30 saniyede öldürür normalde. olmuyor shooter oyun ps3'te.

fps ve rts en sevdiğim oyun türleriyken, herhalde uzun süre boyunca konsol almam diye düşünüyorum. ama araba yarışı, aksiyon oyunları sevsem gow falan gibi o zaman alırdım. gow seviyorum da ps3'e o kadar para bayacak kadar değil. arkadaşa 3 gün gidip 5'er saat oynayarak bitirdik mesela gow'u. yetti bana :D
Sosyal ağlarda paylaş

insanlar elmalar ile armutları karıştırmış.

rts ve fps açısından konsol belki fakir olabilir ama racing, sports, action/adventure da çok baba oyunları var. sizin bu türleri sevmemeniz o oyunu kötü yapmıyor. gow 3 muhteşem bir aksiyon oyunudur ya da gt5 harikulade bir racing simdir. aynı şekilde. insanlar şunu idrak etse yetecek, ben sevmiyorsam kötüdür kadar sığ bir düşünce olamaz.

abi matrix ne saçma film hiç güzel değil. efekt basmışlar o kadar.

hayır arkadaşım, matrix baba filmdir, sevmemiş olabilirsin ama o film sinema olarak 10 numaradır.
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:
onun dışında pcde high, konsolda low falan durumu yok teknik açıdan. oturup bir oynayın son cıkan releaseleri. gayet de dünyanın parasını döktüğün kasa ile yarışıyor o grafikler.

hem pc'de hem ps3'de batman arkham asylum ve gta4 oynadım. çok farkediyor grafikler. daha çok örnek için bakınız gametrailers ve youtube'daki kıyaslamalar.

LathspeLL said:
Birde PC oyuncusu daha sadık diye bir yorum yapmak istiyorum. Konsolda belli bir süre sonra oyunların multiplayer'ında adam bulman zorlaşır. Brotherhood'da zorlanıyorum oyun bulmak için bazen. Ama PC'de biliyorum ki 2 sene sonra bile yükleyip girsem kesin oynayan olacak.

abi hala multi doom, quake 1, quake 2 çevirenler var. modderlar felan hala aktif çalışıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Geçenlerde biri GTA4 kısa filmi yayınlamıştı, orda ki görüntülere Konsol'da ulaşmanız imkansız yani, çünkü MOD ile elde ediliyor onlar. MOD yapımı bile PC'yi ayakta tutan şeylerden biri şuan. Gittikçe de azalıyor, neden? konsola yönelen yapımcılar gerekli tool'ları çıkarmıyorlar.

Yalnız Uncharted'ın grafiklerine bakıyorum, gameplay + grafik olarak oyunların geldiği son nokta olduğuna karar verdim. Bütün platformlar dahil olarak söylüyorum bunu. Böylede ikilemli mesajlar atarım hahah. Uncharted 2 gelmiş geçmiş en iyi gelişmiş oyun olabilir.

Ama PC daha güzel sdfsdf.
Sosyal ağlarda paylaş

hem uber kasam hem 1080p dev ekranim var.
simdi oyunlari hemen hemen hep korsan oynadigim icin pc daha cazip geliyorda, gun olur benim ps'yi kirarsam, pc oyunlarina bakarmisim gibi gelmiyor hic.

strateji yerine gow gibi dmc gibi oyunlari seven adamim cunku. bi fps sakat konsollarda onu da frag fx gibi seylerle cozebiliyorsun artik.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

500 dolara her oyunu maximumda oynayabilecek bir pc toplayabiliyorsun

istiyorum. 5fps değilde 50 fps ile her oyunu oynayacaksam 600 dolar veriyim direk.

ben şahsen, yeni çıkan oyunlarda pc min very high düzeyinden high a indirdiğim an donanımını yükseltebilecek mali durumum olsa, pc den tüm oyunları.

onun yerine alıyorsun 350 dolara bir konsol, kafan rahat oluyor. yenisi çıkana kadar ne ekran kartı değiştiriyosun, ne ram yükseltiyorsun nede işlemci. güzel tarafı bu bence.

gamepad olayına takılmamak lazım. 30 snde adam vurmak önemli olan değil. o platformu kullanan herkes o gamepad ile oynadığında arandaki fark yine "gamepad kullanma" yeteneği oluyor.

42" ekranın karşısına uzanıp fps oynamak da zevkli oluyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...