Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Pacific (2010)

Lucky Strike

Öne çıkan mesajlar

Law said:

Ya tank gibi klostrofobik (yanlış yazdım galiba) bir mekan varken, neden sırf sherman ile ilgili bir bölüm çekilmez anlamak imkansız. Çok güzel malzeme halbuki.

Tank muharebeleri pek olmadı avrupadaki gibi ama olsun siz yapın iki üç tane dravdan japon zırhlısı harcayın bunker felan patlatin.

cunku pacidicte tank avrupadaki kadar kilit bi olay değil.

ya bide Shtrafbat izledim cok basarılıydı o, ondan sonra biraz geyik geliyo bu
Sosyal ağlarda paylaş

Ben artık her şeye şüphe ile bakıyorum özellikle içinde insan faktörü olan her konuda.

Bu izmir olayı ile ilgili şöyle bir şey buldum paylaşayım dedim. Falih Rıfkı Atay'ın 1952 yılında yayınladığı Çankaya adlı romanından.

Falih Rıfkı’nın Çankaya isimli kitabında yer alan İzmir yangını enstataneleri şöyle:

‘Gavur İzmir, karanlıkta alev alev, gündüz tüte tüte yanıp bitti. Yangından sorumlu olanlar, o zaman bize söylendiği gibi sadece Ermeni kundakçılar mıydı? Bu işte ordu kumandanı Nurettin Paşa’nın hayli marifetli olduğunu söyleyenler de çoktu. Yağmacılar da ateşin büyümesine yardım ettiler. Bir fotoğrafçı dükkanını yağmaya giden subay İzmir’i niçin yakıyorduk? Kordon konakları, oteller, gazinolar kalırsa, azınlıklardan kurtulamayacağımızdan mı korkuyorduk? Birinci dünya harbinde, Ermeniler tehcir olunduğu zaman, Anadalu şehir ve kasabalarının oturulabilir ne kadar mahalle ve semtleri varsa, yine bu korkuyla yakmıştık. Bu kuru kuruya tahripçilik hissinden gelme bir şey değildir. Bunda aşağılık duygusunun da etkisi var. Bir Avrupa parçasına benzeyen her köşe, san hıristiyan veya yabancı olmak, bizim olmamak kaderinde idi. Bir savaş daha olsa ve yenilmiş olsak, İzmir’i arsalar halinde bırakmış olsak, şehrin Türklüğünü korumaya kafi mi gelecekti? Nurettin Paşa olmasa bu facianın devem etmeyeceğini sanıyorum.’

Şimdi izmir'i Türkler yakdı demiyorum. Sadece doğrusunu bulmak için araştıralım bize sunulan ile yetinmeyelim babında.
Sosyal ağlarda paylaş

8. Bölüm iyidi. Gerçi klişe bir çok filmde olan bir durum anlatıldı.

8. Bölüm

Onur madalyalı kahraman, şöhret ve masabaşı işinden sıkılır, aksiyona dönmek ister. Gerçekdende görev bilincinde, yaşadığı deneyimler onu düşmanı küçümsememesi gerektiğini öğretmiş. Ve o da nesi kendi ayarında güzel bir kızla tanışır, kızda hani erkek gibidir kendini ezdirmeyen, delikanlı gerektiğinde onur madalyalı kahramanımıza ayarda verir. Neyse severek evlenirler, fakat kahramanımız rahat duramaz gider ölür ve sevdiği kadını yalnız bırakır. Klişe ama satar her zaman bu konu. Neden evleniyorsunuz orasıda muamma hadi evlendin hayatının kadınını bulmuşsun neden gerisin geriye savaşa gidersin orasıda ayrı.

Sosyal ağlarda paylaş

Yok bu dizi sarmadı ya bazı bölümlerde hiç action yoktu. Yine amerikan milliyetçiliği kahramanlık falan filan. Ne kadar çok kahraman varmış lan bunlarda ben bi süperman batman filan bilirdim.

Bu arada müthiş barışçıl adaleti arayn bu amerikalılar değilmiydi 1945te atom bombasıyla 140.000 ölüme sebep olan. Finalde heralde Hiroşima ile olur.
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman Amerikalıları ilah yapmasınlar dizide. Bildiğin savaş adaletimi var yahu bunun. Amerika adaletmi bıraktı dünyada. Böyle tek taraflı drama hoş değil. Savaşın ne kadar saçma olduğunu anlatıyor bir yandan bir yandanda tam tersi. Traillerde objektiflik filan diyorlardı ne oldu? Belki japon tarafınıda çekerler beni rezil ederler bilemiyorum ama, en güzel savaş filmi ve dizileri iki tarafında ne kadar saçmalıdığını savaşın ne kadar kötğ olduğunu, kahramanlıktan çok eziklik olduğunu anlatanlardır. Burda şuana kadar göremedim. Hiroşima bölümü olursa orda daha iyi anlıyacağız. Ki büyük ihtimalle olacak gibi.

Sevmiyorum böyle gereksiz duyguları kabartan filmleri. Milliyetçilik, gereksiz kahraman egosu, ırkçılık...
Sosyal ağlarda paylaş

klişe dediğiniz şeyin gerçek olması nasıl olacak peki ?

http://en.wikipedia.org/wiki/John_Basilone

hani adamı abartmışlar ama kremasını abartmışlar!

ulan herifler ismini savaş gemisine ve birçok askeri yere ve mekana vermiş. zamanında gösterdiği üstün başarılardan dolayı işte, savaşa maddi kazanç sağlamak için ülkeye dönüp çeşitli organizasyonlara katılmış zorla. birçok kez dönmek istemiş savaşa öyle yada böyle. zorla gönderilmemiş kendi isteğiyle gitmiş.

kısacası adamlar için kahraman o günlerden beri. onu anlatmayacakta beni mi anlatacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok bende aksini iddia etmedim. Konu yalan renklendirilmişte demiyorum. Bakış açısını hoş bulmadım. Savaş kaçınılmazsa yapacak bişey yok. Ben kahramanlığın kendisinin boş olduğunu söylüyorum. Mesela "The Red Line" filmi savaşın ne kadar gereksiz olduğunu, gerçek savaşın gidip görmeden kahramanlık peşinde koşanlara tokat gibi gösterildiği, askerlerin piskolojik durumlarını iki tarafıda içine alarak anlatıyor. Bu diziye bak askerlerin gidip kahraman olma arzuları gözlerine yansıtılmış resmen. Amerikalılar adalet peşinde! Dünyayı Zebani japonlardan kurtarıyorlar vs.

İnsanlık zaten varoluştan beri Heraklitos'u haklı çıkarıyor. Halada çıkarıyor. Gerek yok artık milliyetçilik ırkçılık dini savaşlar bu kadar insanoğlu aptallığı yeterli. Bu duyguları tekrar kabartmanın bir manası yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Hikaye gerçek onu bende biliyorum. Ama nihayetinde klişe milyonlarca örnek var böyle, hem duyduğumuz hemde sinemada izlediğimiz, kitaplarda okuduğumuz. Dolayısı ile yeni birşeyde vermedi bize yani en azından bana ama yinede güzel bölümdü. Klişe olsada zaten bu konu hep satar.

Ben olsam tam aksi yönde kullanırdım tercihi, yemişim kahramanlığı. İnsanların kafasına böyle saçma şeyler ile doldurup salıyorlar savaş meydanına, sonra kolu bacağı patlıyor geri dönüyor ülkesine. Akabinde tekerlekli sandalyeye mahkum oluyor v.s yokluk içinde hayatta kalmaya çalışıyor yüzüne bakan yok. Kendisine sorsan ben inandığım şey için yaptım der evet kafanda kurduğun bir ideal için ordaydın ve savaşdın sonuçlarıda bu işte.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...