Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Pacific (2010)

Lucky Strike

Öne çıkan mesajlar

İlk iki bölümünü izledim ben de, herhalde bugün 3.yü de izlerim ama o pek beğenilmemiş. Bakalım.
En başta belgesel gibi başayıp, sonra olayın tarihsel geçmişini verip sonra da kurguya geçiyorlar, ilginç olmuş. Ama japonların konusmalarına alt yazı bile koymaya luzum görmemişler, biraz da öteki tarafın perspektifinden vermek daha ilginç yapabilirdi diziyi. Neyse yine de fena değil 720 p izlemek konusuna ben de katılıyorum, öteki türlü anlaşılmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

3. bölüm

Savaştan çıkan deniz piyadelerinin Merlbourne maceraları beni pek açmadı, daha 2 bölüm izledik zaten 3. bölümü filler kıvamında yapmaları olmamış.

Bi de cidden İzmir mevzusunu karıştırmaları çok saçma, Kurtuluş Savaşıydı lan o, tabi denize dökücez, hayret bişi.
Siz gidip japonları dövüyorsunuz ya o noluyor? hıh!

Sosyal ağlarda paylaş

ya bölümü daha izlemedim ama o olaya şu açıdan bakarsak mantıklı oluyor

izlemediğim bölüm için spo yapıyorum, hayat böyle işte

Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar İzmir ve bölgesi Rum vatandaşların yaşadığı bölge ve Türklerin burada pek gücü yok desek yeridir. Şimdi okuduğum kadarıyla bir Yunan aile gelip bunları anlatıyor Avustralya'da. Yani bir Yunan'ın gözünden bakarsan aslında dediklerinde hak payı var. Lakin tarihsel gerçekliklere baktığımızda tabii ki uzun süredir bizim olan ve elimizden giden toprakları geri almak için giriyoruz İzmir'e, ha yakıp yıkanlarda Rumlardı geri çekilirken onu da bilmek lazım.

Yani Yunan bir ailenin gözünden aslında tam anlattıkları oldu diyebiliriz. Lakin tarihsel gerçekliklerin anlatıldığının iddia edildiği bir dizide bunun taraflı bir bakış açışı olabileceği belirtilmeden böyle bir düşünce söylenmesi özellikle son dönemlerde daha çok tepki çeker.

Sosyal ağlarda paylaş

ahaha alıntı diye güncelleye basmışım senin mesajı editlemişim abi :D

doğru spo

abi işte şimdi sen doğru bir tasvir yapmak istiyorsan bunları bu şekilde yapacaksın, lakin bunun onların gözünden olduğunu ve tarihsel bir gerçekliği, daha doğrusu kesinliği olmadığını da belirteceksin.

Daha bölümü izlemedim ama böyle bir belirtmenin yapıldığını sanmıyorum, tabii ki sorun ve hassas konular. Aynı olayı ülkemizde Orhan Pamuk yaptı diye adamı yerden yere vurdular mesela, Kars'ta bir Ermeninin düşüncesini yazdı kitabına diye adamı vatan haini ilan ettiler vs.

neyse bölümü izleyince daha iyi konuşurum. Cuma'ya kadar izleyeceğimi de pek sanmıyorum ya neyse

Sosyal ağlarda paylaş

abi bu dizi savaş dizisi değil, savaşçı dizisi.

gerçi bi laf vardı: askerin işi savaşmak, savaşçının adalettir. güzxel bi laftı bu.

düzeltiyorum: bu dizi savaş dizisi değil, asker dizisi.

gayet normal bence aylarca bırak kadını; yemeği, yatağı, temiz suyu özlemiş insanların melbourne'a inişini izlemek.
Sosyal ağlarda paylaş

BOB gibi değil dizi çok yavan, belgesel havası var.

spoiler

Karakterleri benimseyemedim açıkcası. Karakterler benimsenmeyince melborune inmişler, aylarca kadınsızlık çekmişler, medeniyet hasreti çekmişler. Sonrada şehre inip içip içip dağıtmışlar, içlerinden biri bir kadına aşık olmuş aşk acısı çekmiş v.s hepsi çok eğreti duruyor. Mesela bob'da wintersin o alman askerini vurdukdan sonra yaşadığı vicdan azabı çok daha güzel aktarılmışdı. Hal böyle olunca 3.bölüm benim için üç beş tane askerin şehre inip içip içip ona buna yavşamasından öteye gidemedi. dizide özdeşim kurabileceğimiz bir karakter yok, bobda her bölümde sivrilen biri oluyordu veya genelde wintersin gözünden bakıyorduk olaya.

Diğer bir unsur savaş sırasındaki o dehşeti aktaramamışlar, ruh yok o çaresizlik hissi yok, referans olarak bob, er ryan, the thin red line ı alıyorum. Şimdilik durum bu bakalım gelecek bölümlere.

Asker dizisi ise öyle bir iddiaları varsa o zaman hiç olmamış. Hangi karakter işlendi, hangi karakteri benimsedik. Eugene belki sivrilebilir iler ki bölümlerde.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...