Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

Dragonutopia said:
Bu konulari ayri basliklarda incelemek lazim..

Genel olarak bu tartismayi 'gelenekciler vs yenilikciler' olarak goruyorum..hem blizzwork hem frp-rpg oyunlari icin bu boyle..Eskiden demec vermeyi uygun gorurdum ama farkettimki zamanin yapabildigi tek sey beni dogrulamak..dolayisiyla sc2 cikicak f3 cikicak o cikicak bu cikicak ve oturup oynuycaz.Sonradan konusuruz 'ben demistimleri' vs yi..

Gercek anlamda 'muhtesem' diyebilecegim oyunlari yapan firmalar kapandi..geriye sanirim bi Relic-THQ dagitimci-yapimci kombinasyonu kaldi..o da kapancak gibi degil zaten..

Ben hem gelenekçi hem yenilikçi birisiyim sanırım.
"eskiden oyunlarda sadece oynanabilirliğe önem verirlerdi, grafiklere hiiç önem vermezlerdi" denilmesini saçma bulurum, yeni oyunların da gayet süper olduğunu savunurum.
ama aynı zamanda diablo gibi oyunların kendi temalarını korumalarını isterim.

"Sadece THQ kaldı üf ya" buna katılmıyorum. Gerçek anlamda muhteşem oyunlar yapan Bioware (her ne kadar NWN2'yi pek sevmemiş olsam da, Mass Effect'in ve Jade Empire'ın hastası olmuştum) ve Blizzard (SC2 geliyor anam anam anam) halen duruyor bence.

Ha bi de Starbreeze var. Bence Riddick ve Darkness ile kendini kanıtladı artık. Önceki oyunlarını oynamadım, küçük çapta bir oyun firmasıydı o zamanlar zaten (Bakınız Blizzard'ın Lost Vikings öncesi günleri gibi). Ancak şimdi Valve gibi büyümüş firmalara rakip olacak seviyeye geldi.

Yeni yeni firmalar çıkacaktır böyle. Umutsuz değilim.

Bu arada Diablo 3'ün Wizard'ı ilginç olmuş. Trailer ingame hazırlanmış sanırım ama kızın yüzüne bittim. Sırf onu göstersen Half-Life 2 veya Crysis motoruyla hazırlanmış bir FPS bile sanabilirdim :D
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:
burdanda F3 e mi atladık? senin itiraz ettiğin o değildi yanlız.sen "blablabla period fanboysunuz kılım size" diye girmeden önce dediğin gibi bi tartışma sürüyordu orda. zaten burdada pek öyle bir durum yok.

d3 konusu dağılmasın daha fazla.ben arkadaşlara örnek olarak vermiştim, gayet güzel anlaşılmış görüyorum ki.

Fallout'a atlamadık. Benim verdiğim örnek genel anlamdaydı; 'İzometrik vs FPS'yi değiştirirsin, "Aydınlık vs Karanlık Diablo 3" yaparsın yine olay değişmez.

Orda tartışma sürüyordu dediğin konu da hangisi tam anlamadım. Ama Deus Ex3'ü diyorsan, "sen konsol da oynuycam di mi" diye aradan hoş olmayan bir lafı alttan iletmeye çalışan sendin sanırım. Neyse benim fikrim tek bir konu başlığı veya oyuna dair değil. Gerek Fallout 3, gerek Deus Ex3, gerekse Diablo 3 hatta hangi oyun olursa olsun tepkim aynı. Ortadan Fanboy mode on atlayıp "böyle oyun olmaz, bilmiyor bunlar işini, bla bla bla" diye sitem eden arkadaşlar, özellikle altını çiziyorum sitem edenler, bu arkadaşların genellikle sizin tabirinizle "fikir alışverişi" gibi bir amacı yok. Sadece içinde ki hayal kırıklığı ve yeni oyuna karşı olan nefreti dökmek istiyor ki, Bu arkadaşlara karşı olan benim tepkim de aynen Deus Ex 3 konu başlığından aldığım şekliyle;

Ssj4SonGoku said:

Şu oyun yapımcılarına ağlayan fanboylara iyice kıl olmaya başladım. İstemeyen almaz. Period. Sanki oyunu siz yapıyonuz.

Hani bu arada yanlış anlaşılma da olmasın. Bu benim Fenris'e karşı olan bir tepkim değil. Fenris henüz o seviyeye ulaşamadı ve epey birde yolu var. Ha o zaman kime karşı bunlar derseniz; örneğin Diablo 3 konu başlığı içinde "bu renk paletlerinin kabul edilmemesi için elimden geleni yapıcam" gibi birşey bile diyen bir arkadaş vardı.(No offense dude.)
Ona karşı örneğin(no offense dude!!!!!>:D<).

Neyse, fazla wall of text yapmak istemiyorum. Belli mi olur sonra Axedice sopa ile filan beni kovalar. +10 Baseball Bat filan olabilir yani.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Fallout'a atlamadık. Benim verdiğim örnek genel anlamdaydı; 'İzometrik vs FPS'yi değiştirirsin, "Aydınlık vs Karanlık Diablo 3" yaparsın yine olay değişmez.

o tepkiyi deus ex 3 başlığında rpg öğeleri çıkartılmış dendiğinde vermedin mi? çevir kazı yanmasın.

tepki değil demişsinde o kestiğin mesajın başı direk benim yazdıklarıma cevaptı.

konsol konusunda ne laf sokması?xbox 360 ın yok mu?

mantıklı bi cevap verememişsin zaten geri kalanlarada.fanboylukla filan bi alakası yok.rpg öğeleri çıkartılmış demiştim.bi cevap veremedin.sen rayından çıkana kadar gayet düzgün gidiyordu konuşma orda.

Allah ım inşallah "blablabla PERİOD fanboysunuz kılım hepinize" diyen yazan tiplerin seviyesine düşmem.

beni burda gerçek hayattan tanıyanlarda var, defalarca tartıştığım insanlarda var hiç seviye konusun da kendimi ispatlamak zorunda değilim.

zaten "blablabla PERİOD kılım size" diyen adamın seviyesine ulaşmaya kim niye kassın? örnek olarak vermiştim çok güzel tamamladın o örneği cevaplarınla.
Sosyal ağlarda paylaş

Alla allah çattık ya. İyi o kadar üstüne alınmak istiyorsan alın yani, Fenris. Forum ortamında ne kıvırcam yahu. Tanımam etmem seni.

Deus Ex 3 başlığında yazdığım "beyenmeyen almaz. Fanboylara kılım." mesajının benzerini başka konu başlıklarında da yazdım. Hani madem o kadar saplandı bu Deus Ex 3 konu başlığına ki bu Diablo 3 konu başlığında da sokuyorsun içine. Orda sana verdiğim tek tepki ilk cümle bla bla ile biten. Gayet de güzel bir tepki bence bu arada. Ama fanboyluk ile alakası bile yok.

Hani seviye muhabbetlerine girecek kadar kişiselleştirmişsin. Bence fazla kirletme bu konu başlığını. Konudan sapıyorsun iyice.
Sosyal ağlarda paylaş

seviye muhabbetini ben mi açtım? veya sen benimle alakalı bi yorumda bulunmadan önce sana kişisel bi saldırım oldu mu? seviye muhabbetinde ki kastın "fenris daha fanboy olmadı olmasına çok var" anlamındaysa, o zaman orayı yanlış anladım.öyleyse özür dilerim.

kirlettiğim filanda yok.ben sadece orda örnek vermiştim, senin nickini bile söylemedim. sen geldin ben dedim diye. daha öncede tartışma uzamasın konuya dönelim dedim bak yukarlarda.
Sosyal ağlarda paylaş

Quote ile mesaj iyice wall of text olduğundan quote'u kestim.

Spidee said:
...

Çok klasik bir durum var bu postun ile öncekiler arasına. Gidip ne yazmışsın diye tekrar okudum. Sam'e laf atmakla kalmamışsın, sen bu işi bilmiyorsun demişsin ve de üstüne üstlük kendi fikirlerini gerçekler gibi sunmuşsun.

"Açıkçası tutup da War'un, AoC'un, Guild Wars'un vs.nin grafiklerini alıp WoW'a koyarsan bu oyun bugün tuttuğu kadar tutmaz." demişsin,

Abi, o zaman kişisel fikirlerini öyle açıkla.

WoW Guild Wars ve AoC'y egöre daha iyi satmış, doğru sattı. Peki gerçekten stilize göre grafikleri yüzünden mi sattı? Kime göre bu doğru? Sana göre.

Blizzard oyunları presentable oldukları için iyi satıyorlarmış. Hadi presentable kelimesini yanlış kullanmanı geçtim, güzel görünüş anlamında dediğini farzedelim.

Bence bu doğru değil, WoW oynadığım ilk günden beri grafikleri sevmedim sevemedim, stilizasyonu da sevmiyorum. Net bir şekilde de, WAR'ın grafikleri AoC'nin grafikleri blizzard'ın yapacağı her türlü stilizasyona basar diyorum. Blizzard ne zaman grafiksel olarak iyi iş çıkarmıştır, ironik bir şekilde bence bölüm aralarındaki cinematiclerdir. O cinematiclerdeki kaliteyi oyunlarında yapsalardı ohoo, ama neyse işte.

Madem bu itiraz sana yanlış geliyor, ya

1. bence böyle haksızsın diyeceksin; ya da

2. gerçekleri ortaya sunacaksın, bak blizzard şu akdar oyun satmış alan oyuncuların arasında yapılan bir ankete göre 47%i bu yüzden almış haksızsın diyeceksin

Blizzard oyunları çok presentable, o yüzden çok satıyorlar ve blizzard bu yüzden oyunları böyle yapmakta haklı cümlesi yanlış. Bir defa blizzard'ın oyunlarının presentable oldukları için çok satıldığı düşüncesi yanlış. Nereden biliyosun abi? Bence gameplay yüzünden çok satıyorlar. Argümanını destekleyecek hiçbişey yok ortada.

Bu arada abi, allah aşkına Fallout 4 futbol oyunu olsun yine alırım demişsin yani daha ne diyim. Büyük şirketler wins o zaman. Küçük şirketler ne yaparsa yapsın, büyük şirket X konsepti zamanında çok sevildi diye X2 yaptığında satacak. Marketing bu işte. Sadece isimlerle oyunu satacaklar ve de satıyorlar da, içeriği önemli değil.

Küçük şirketin oyununu da alırım demişsin, ne güzel. Ancak, büyük şirketler ona bakmıyorlar. Satış rakamları iyiyse onlar için no problem; para geliyorsa küçük şirket zaten kaybediyor. Çünkü, dedim ya, reklam ile satıyorlar daha çok satabiliyorlar. Çoğu oyuncu için de, bu oyunlar onlara yeterli oldu mu küçük şirketlerin ismi bile duyulmuyor çünkü onları reklamlar ile, net gelirleri ile eziyorlar.

Oyunun içeriği alanlar için önemli değil çünkü yapan adam YYY firması. Bu nasıl bir mantık anlamıyorum. Siz gerçek hayatta da bişey alırken "bu iyidir yaa, alalım gitsin" mi diyorsunuz? Alacağınız malın +ları -leri sizin için önemli değil mi? Bir firmanın iyi olması, sizin için bu kadar rahat bir kredi mi veriyor.

Sana bunu 2 kere sattı mı kredisi biter diyorsun. Eh çünkü 2 kere sattı mı geç olacak bile.

Eğer gerçek hayatta da gerçekten böyleyseniz ( Y firmasından sadece kazaklarımı alırım kötü olsa bile alırım ben, eğer uzun süre böyle devam ederse fikir değiştiririm mantığı ), nasıl tüketicisiniz hakkınızı korumayan diye sormak istiyorum. O zaman burada tartışmayalım bunu sosyal mesaj forumuna dönecek çünkü.

Araya da ufak bişey söyleyeyim, irade demişsin. Ne yaptığına karışamam; ama eğer yanlış olduğunu düşünüyorsam eleştirebilirim. Hele ki bu seçimleri iraden ile yapsan bunun illa ki doğru olduğu anlamına da gelmiyor. Piyasa için en iyisini istiyorsam ve bu senin iraden ile çatışıyorsa, kusura bakma ama benim için durduğum taraf gayet de net.

Yok bu durum sadece blizzard'a özel diyorsan; ne diyeyim abi. Adamlar, diablo2'deki karakter gelişimindeki 3 faktörü ( skill, attribute, item)'ı 2ye indiriyorlar ( skill ve ITEM ); ve de bunu "meraba, bizim için kolay olacak ondan yaptık" diyebiliyorlar. Gerçekten sizin için o kadar "kredisi" olan firma bu mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Bir çok kişinin "Blizz'den ablam çıksa alırım" gibi mesaj atması aslında gerçekten alacağından değil. Firmaya karşı olan güvenlerini gösteriyor. Biraz genel anlamın dışına çıkmak gerek öyle cümlelerde.

Küçük/Büyük firma muhabbetine gelince. Şimdi eskisiyle karşılaştırdığında küçük çaplı firmaların zor duruma düştüğü bir gerçek. Fakat bunun nedenlerini hiç düşündüğünüz mü? Eskiden bir oyun yapmak için harcanan emek+para ile şimdikinde çok fark var. Bazı oyunlar Sinema filimleri ile aynı bütçeye sahip oluyor(Hello GTA 4 100 million dolar anyone?).

Peki neden böyle? Çünkü beklentiler arttı. Oyun sektörü gelişti. Harcamalar arttı. Reklam, seslendirme, CGI, kaynak toplamak için yapılar geziler(Far Cry 2 yapmak için afrikaya giden developer takımı örneğin)... liste uzayıp gidiyor. Son zamanlarda oyunların Credits'lerine bakıyor musunuz? Bekle bekle bitmiyor maşallah, epey uzunlar.

Tekrar soruyorum, peki neden böyle oldu? Çünkü bizler, oyuncular çıtayı yükselttik. Daha iyisini istedik. Yapımcı firmalar da daha iyisini verebilmek için dağıtı firmalar ile anlaştı. Sonuçta büyük balık küçük balığı biraz esir aldı.

Fakat o kadar da abartılacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Son zamanlarda oyunların basitleştirilmesi, diğer bir deyiş ile konsollaştırılmasından, bir çok kişi şikayetçi. Fakat bu oyunlar hayrına yapılmıyor. Satmalı ki devamı yapılsın. Bu yüzden sayısı az olan hardcore gamer'lara biraz da casual gamer eklemeye çalışıyorlar. Gayet de mantıklı bence.
Sosyal ağlarda paylaş

statlari dagitamamak garip olmamis mi?

olmaz aa

aloo! blizz! statlari ben dagitamayacak miyim?

nasil olacak? bana sunun cevabini ver; fantezi yapip barbarimla yay/ok kullanabilecek miyim?! buyucum ile kilic kalkan girebilecek miyim? Sanane kardesim ben multi yapmayacam, hell icin kasmayacam her karakteri!

Sosyal ağlarda paylaş

Blizzard said:
Olmaz odchu. Heavy armor giyen battle mage tadında karakterler yapıp zamanında eğlenmiş olabilirsin ama artık konsol oyuncularını da düşünmeliyiz ve bu kadar kişiselleştirme (customization) onlar için çok fazla. O yüzden basitleştirmemiz gerekti oyunu. Sori baps =/
Sosyal ağlarda paylaş

ssj4songoku said:
Bir çok kişinin "Blizz'den ablam çıksa alırım" gibi mesaj atması aslında gerçekten alacağından değil. Firmaya karşı olan güvenlerini gösteriyor. Biraz genel anlamın dışına çıkmak gerek öyle cümlelerde.

Küçük/Büyük firma muhabbetine gelince. Şimdi eskisiyle karşılaştırdığında küçük çaplı firmaların zor duruma düştüğü bir gerçek. Fakat bunun nedenlerini hiç düşündüğünüz mü? Eskiden bir oyun yapmak için harcanan emek+para ile şimdikinde çok fark var. Bazı oyunlar Sinema filimleri ile aynı bütçeye sahip oluyor(Hello GTA 4 100 million dolar anyone?).

Peki neden böyle? Çünkü beklentiler arttı. Oyun sektörü gelişti. Harcamalar arttı. Reklam, seslendirme, CGI, kaynak toplamak için yapılar geziler(Far Cry 2 yapmak için afrikaya giden developer takımı örneğin)... liste uzayıp gidiyor. Son zamanlarda oyunların Credits'lerine bakıyor musunuz? Bekle bekle bitmiyor maşallah, epey uzunlar.

Tekrar soruyorum, peki neden böyle oldu? Çünkü bizler, oyuncular çıtayı yükselttik. Daha iyisini istedik. Yapımcı firmalar da daha iyisini verebilmek için dağıtı firmalar ile anlaştı. Sonuçta büyük balık küçük balığı biraz esir aldı.

Fakat o kadar da abartılacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Son zamanlarda oyunların basitleştirilmesi, diğer bir deyiş ile konsollaştırılmasından, bir çok kişi şikayetçi. Fakat bu oyunlar hayrına yapılmıyor. Satmalı ki devamı yapılsın. Bu yüzden sayısı az olan hardcore gamer'lara biraz da casual gamer eklemeye çalışıyorlar. Gayet de mantıklı bence.

Elbette ki casual vs. hardcore muhabbetinin bir etkisi var, ama olay sadece orada bitmiyor. Tüketicilerin, yani biz oyunseverlerin dikkatli davranmasında da bitiyor.

Bir örnek: Bill Roper ve takımı, blizzard'dan ayrılmadan önce dünyanın sayılı oyun yapımcılarından biriydi. Çok ciddi projelere imza atmıştı. Ancak blizzard'dan ayrıldıktan sonra Hellgate: London altında bir oyuna başladı takımı ile birlikte. Oyunun ne kadar beklendiğini ve flagship studios'un nasıl battığını hepimiz biliyoruz.

Herkes diablo1 ve 2'nin kredisiyle roper kötü bir oyun yapsa bile hellgate'in bir şekilde tutacağını düşünüyordu. Ne oldu? Roper'ın firması battı. Bu adam, diablo1 ve 2'nin lead designerlığını yapmış arkadaş. Çok sevilen, tanınan, kredisi olan bir arkadaş; ancak bir anda silindi gitti.

Ona güvenip de hellgate:london'ı pre-order edenlerin hepsi de soğuk bir bardak su içtiler.

Sevdiğimiz oyunların bizzat yapımcısı bir adam, hemen bir oyunda batırdı diye kredisini tüketiyorsa; nasıl blizzard konusunda bu kadar emin konuşabiliyorsunuz?

Ne oldum değil, ne olacağım demeli.

Bu yüzden, bir oyun hakkında bir yorum yapmadan önce firmanın sadece geçmişine bakmak mantıklı değil. Tabi ki bir kriter olabilir, ama sadece eskiden güzel oyunlar yapardı diye bu kanıya düşmek sizi çok yanıltabilir. Sadece Bill Roper değil, bu duruma düşmüş oyun dünyasında çok fazla örnek var, ve bir gün Blizzard da bunlardan birisi olabilir. Çok fazla güvenmek istiyorsanız, o zaman bir gün buz gibi bir bardak su içmeye hazır olun :) İçirilmeye de.

Ha, dersiniz ki, paramı saçarım sana ne; oyun piyasası da umrumda değil, eyvallah.
Sosyal ağlarda paylaş

bu mantıklı kanser olursun ama,

nasıl lucas artstan kotu adventure cıkmadıyisa, gönül rahatlıhıyla bakıyorsan oyunlarına adamların. blizzarddanda kotu oyun cıkmadı hepsi cok super, dolayısıyla gönül rahatlığıyla bekliyoruz yine. Bu kadar basit.

yok öle "tasarımcının kafasına vurmazsan adam gıbı ıs yapmaz" dıye bısı
Sosyal ağlarda paylaş

Ben mesela WoW'un TBC'den gelen sonraki kısımlarını hiç de sevmediğim için gönül rahatlığıyla, blizzardın son 1.5 yılda çıkardığı oyun/content beni mutlu edemedi diyorum = blizzard benim gözümde ilk falsosunu verdi bile. Herkesin görüşü ayrı tabi, sizce mükemmelse o da güzel.

Konudan çok ayrılacak ama, Monkey Island 4 (şu 3D olan) lucas arts'ın değil miydi be; çünkü aklımda oynadığım en kötü adventure oyunu olarak kalmış.
Sosyal ağlarda paylaş

Venator said:
...

Yanlış mesajı almışsın sen Sam'e dediklerimden. Sam'e WoW vs. AoC vs. bilmemne kıvamında attığım mesajda grafikleri yüzünden, sesleri yüzünden, hedesi yüzünden değil "Bir bütün olarak" daha iyi olduğundan bahsettim.

Şunun grafiklerini alıp buna koysan derken "Grafik" örnek verilebilir unsurlardan olduğu için söyledim, X de diyebilirdim "Grafik" yerine. Oyunun bütünlüğü bozulmamalı, o grafikler, o senaryo ile, o sesler ile o vs ile güzel demeye getirdim.

Gerçekler gibi falan da sunmaya çalışmadım, o örneklerin başına "Ben de tam tersini söylüyorum" gibi bir şey yazmışım. Tersini söylememin sebebi de "Öyle olduğu" için değil, "Adam satıyor, pazarı yönetiyor, demek ki senden daha iyi bildiği bir şey var" demekti.

Sam, fikir sunmuyor çünkü, fikir sunma safhasını çoktan geçti.

Aldığım oyunun +ları, -leri konusunda da. Evet Fallout 3 çıksın, insanlar "Kötü, RPG öğeleri yok hede hödö" falan desin, gene de alır oynarım. Çünkü oyun oynuyorum, neden oynuyorum eğlenmek için, zevk almak için oynuyorum. Bana zevk veren oyunun inanılmaz aksiyon öğeleri, sistemleri, karakter animasyonları, yapay zekası vs değil çünkü. Ben Fallout evreninde olmaktan, Fallout 1'e 2'ye dair bir şeyler görebilmekten, o oyunları oynarken hissettiklerimi bana anımsatmasından zevk alıyorum. Daha güzel yapılabilir miydi oyun, yapılabilirdi, peki tamam, ama bu benim oyundan zevk almayacağım ve vereceğim paranın çöpe gideceği, büyük firmaya haksız kazanç sağlayacağı manasına falan gelmiyor. Benim kendimce sebeplerim var oyunu alıp oynamak için, ondan zevk alabilmek için. Senin almamak ve oynamamak için kendince haklı sebeplerin varsa sen de almazsın oynamazsın.

Gerçek hayatta elbette böyle davranmıyorum, komik örnek bu da, farklı platformdan örneklerle kuvvetlendirmişsin anlatımını iyi güzel de, çok alakasız. Ben bir kazak alırken "Bana önceki kazağımı hatırlatıp beni ısıtır" ya da "Önceki kazağımdan enstantaneler görmek bu kazakta beni mutlu eder" diye kazak almıyor. Alan varsa da tanışmak isterim yani. Bahsettiğimiz şey bir oyun ama, zevk almak çok göreceli bir şey.

Piyasa için en iyisini istiyor olabilirsin, eleştirme hakkına da elbette sahipsin, bin türlü şey söylersin, fikrini sonuna kadar savunursun, Sungoku'nun oyunu "Sırf büyük firma" diye alma mantığını itin götüne sokarsın, ama bu Sungoku'nun o oyunu alırkenki sebeplerini zerre etkilemez, sağa sola koyulan -çok afedersin- "Eşşeğin zikinden dolayı" karikatüründeki gibi bir sebeple bile alabilir yani oyunu ve bu konuda çıkıp "Sen haksızsın" diyebileceğin bir şeyin olmaz gene de. Ne olur, "Yaptığın iyi bir şey değil, piyasayı bok ediyorsun" diyebilirsin vs.

Blizzard'dan ziyade Diablo benim için piyasadaki en çok kredi sahibi bir iki oyundan biridir zaten. Att. pts dağılımını auto yapmışlar, hoşuma gitmedi evet, ama gene de alıp oynayacağım yani. Sırf att. muhabbeti yüzünden "Almam be bu ne" diyeceğim bir oyun değil Diablo.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi satıyorsa işi biliyor? İş oyun yapmak değil ki, oyunu satmak (Edit: Daha doğrusu, satacak oyun yapmak). Alan adam da laf olsun diye almıyor ki, kendine hitap eden bir şeyler bulduğu için alıyor gayet.

EA'nin çoğu spor oyunu konusunda rakibi yok mesela bildiğim kadarıyla. Spor oyunu oynamam pek o yüzden emin değilim ama, futbol oyunu konusunda PES var, peki basketbol, Amerikan futbolu, buz hokeyi, golf vs? Ya da Sims? Var mı kendisi kadar kaliteli bir benzeri? Bilgisayar oyunlarıyla alakası olmayan milyonlara oyun sattı adamlar. Sim City? Gene yok bir benzeri. Gibi uzar gider.

Adamlar zamanında kırdı parayı, aldılar piyasada kim varsa, şimdi hala kırıyorlar onlar üzerinden para. İşi biliyorlar demek ki gayet. EA'nin pek çok oyununu da hala ayıla bayıla oynamıyor muyuz?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de eğlenmek için oynuyorum, ama bir oyun beni kısıtlıyorsa o zaman pek eğlenemiyorum be abi. Atmosfer yaşamak istiyorsam da genelde oyun oynamıyorum masaüstü oynuyorum o işin ayrı boyutu herkesin zevki ayrı. Ancak, gelişim de bekliyorum. Aynı şeyi oynaya oynaya sıkacağının da farkındayım, o yüzden piyasadan daha fazlasını bekliyorum. Sadece kalite olarak da değil. Hikaye olarak, yeni fikirler olarak. Fallout atmosferini "koklamak" istiyorsam gidip fo1&2de açabilirim, ancak senin mantığında PS2 için yapılan abuk subuk fallout oyununu da almam lazımdı.

O dünyada geçecek diye, sizin istediğiniz ya da beklediğiniz atmosferi sağlayacağının garantisi de yok ayrıca unutmayın. Oyunu alıp açıp da hiç istemediğin, tahmin etmediğin bir atmsofer ile de karşılaşıp "bu ne ya" da diyebilirsin.

Spidee said:
Venator said:
...

...

Ne olur, "Yaptığın iyi bir şey değil, piyasayı bok ediyorsun" diyebilirsin vs.

Blizzard'dan ziyade Diablo benim için piyasadaki en çok kredi sahibi bir iki oyundan biridir zaten. Att. pts dağılımını auto yapmışlar, hoşuma gitmedi evet, ama gene de alıp oynayacağım yani. Sırf att. muhabbeti yüzünden "Almam be bu ne" diyeceğim bir oyun değil Diablo.

Abi bunu diyorum zaten. Eğer bunu yapacaksanız, zararlarının farkında olur diyorum. Yukarıda da dedim, umrunuzda değilse ben size karışamam diye. Bilinçli olun biraz diyorum sadece, olup olmamak sizin tercihiniz.

Yine tekrar ediyorum; diablo sadece için değil çoğu insan için kredisi yüksek bir oyundu ve bu insanların bir kısmı diablonun yapımcısı Bill Roper'a güvenip hellgate aldılar. Sonuçlarını biliyoruz.

Kazak kısmına gelince, ufak bir oyundu; gerçekten bilinçsiz bir tüketici olup olmadığını anlamak için sormuştum. Olsaydın, "sana ne" tipi bir cevap gelmesi muhtemeldi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
ha yani sen her yıl karını arttırma olayını "iş bilmek" olarak kabul ediyorsun, ben de güzel oyun yapmak anlamında kullandığını sanmıştım.

Sam bir an ön yargılarından ve egondan arın ve şu mantığı bir sorgula.

EA oyun yapıyor, insanlar alıyor. İnsanlar oyunu neden alıyor? Eğlenmek için alıyor, iyi vakit geçirmek için alıyor, ne bileyim oyundaki karakteri sevdiği için alıyor, oyunun adını sevdi diye alıyor vs vs (Son örneklerde ciddi değildim, belirtme ihtiyacı duyuyorum artık sana mesaj yazarken)

İnsanlar EA oyunlarını alıp iyi vakit geçiriyorlar ve sonraki sene EA'nin oyunlarını tekrar alıyorlar, tekrar alanların ötesinde yeni insanlar da EA oyunlarını alıyorlar.

Peki bu insanlar bu oyunları neden aldı? Oyun çok kötü, hiç zevk vermiyor, para vermeye hayatta değmez. Alır mı bu adam sonraki sene tekrar bu oyunu? Demek ki oyunda sevdiği bir şeyler var, sonraki sene tekrar o oyunun yeni versiyonunu alıyor.

Ha şey diyorsan, iyi oyun insana zevk veren, eğlendiren oyun değildir, o zaman bir şey diyemem, eyvallah. Ama benim iyi oyundan anladığım beni eğlendirmesidir, zevk vermesidir vs. "OYUN" ya hani o açıdan.
Sosyal ağlarda paylaş

spidee, yani bu dediğine göre en çok satan oyun en çok eğlendiren oyundur. en çok eğlendiren de en iyi oyundur. yalnız dikkat edersen buna göre the sims ve expansionları blizzard'ın gelmiş geçmiş bütün oyunlarından daha iyi çıkarımını yapıyoruz. bu konuda ne düşünüyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

Venator said:
O dünyada geçecek diye, sizin istediğiniz ya da beklediğiniz atmosferi sağlayacağının garantisi de yok ayrıca unutmayın. Oyunu alıp açıp da hiç istemediğin, tahmin etmediğin bir atmsofer ile de karşılaşıp "bu ne ya" da diyebilirsin.

Elbette öyle de, oyunu oynayana kadar atmosferi bana hissettirip hissettiremeyeceğini de bilemem, çünkü o da göreceli bir yerde.

O yüzden zaten oyunu almadan önce demosunu, videolarını vs kurcalıyoruz, hiç olmazsa bir fikir versin diye. Gameplay videolarını izleyemedim Fallout'un tamamen, ama concept artları, trailerları vs vs bana Fallout 3'ü aldırtabilecek kalitede bir atmosferi hissedebileceğim fikrini veriyor zaten.

Hellgate London konusunda haklısın, Bill Roper'a güvenerek alan insanları hayal kırıklığına uğratacak bir oyundu, ama oyun çıkmadan önce çıkan videolarından vslerinden belliydi zaten oyunun öyle olacağı. Diablo 3, Fallout 3 vsnin trailerları cartları curtları öyle bir fiyasko olmayacağı ve oyunlardan istediğimi alacağım fikrini veriyor bana zaten.

Yoksa elbette Blizzard gidip Pacman'in hallicesini yaparsa alıp oynamam, ama Blizzard'ın bugüne kadarki referansları bana "Blizzard bir oyun yaparsa o oyun alınıp oynanır gönül rahatlığıyla" dedirtebiliyor.

Fallout için de hemen hemen aynı şey geçerli. Fallout dünyasında çıkan oyunlar (PS2'de çıkan oyunu bilmiyorum sanırım) bugüne kadar bana hayal kırıklığı yaratmadı. Mesela ilk trailerdaki parça ben Fallout 3'ü oynarken bir yerde çalsın, o anda benim alacağım haz o oyuna vereceğim paraya sonuna kadar değer diye düşünüyorum. Beklentilerim çok daha duygusal çünkü oyundan.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...