Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

dreagloth said:
ad3m said:
Ulan o undead bossun sesi ne kadar aptalca olmuş kınadım blizzi ki genelde oyunlarındaki seslerle överdim blizzi bu b.k gibi olmuş umarım başka yoktur :P

güzel bir undead sesi bulup koysana bakalım nasıl oluyormuş..

Uzaklardan değil gene blizz oyunlarından wow -> Lich king. veya oyundaki herhangi bir undead npc.

Şu wrathgate trailerında en son gelen yüzü kapalı undead abininde sesi enfes misal özellikle onu dinleyebilirsin şahane birses :D

PS : Bu arada aptalca demişim orada kötü olduğunu söylemek için saçma bir kelime seçmişim =(
Sosyal ağlarda paylaş

bildim bileli aynı şeyleri yazıyorsun zaten sam, bizde yıllardır okuyoruz farklı birşey söylemiyorsun

2000 den beri 3d rts cıkıyormuş, hiçbirinin gameplay'i iyi değildi, bunu ben uydurmuyorum gercek bu. Insanlar ağlıyordu artık şu rtsleri 3d yapmayın diye, arada bi battlegroundsmu ne öle bi oyun vardı 3d wc3 oncesi cıkmış ve oynanbilirliği rahat olan, birde homeworld var (ki homeworld'un oynanbilirliği de cok iyi değildir, oyunun geri kalanı goz onunde bulunudurulup es gecilir bu acığı). Hayır sam, illa 3d yapıcaz diye tutturup işin kolayına kacıp (evet 3d yapmak 2d yapmaktan daha kolay ozellikle o donemin zaten ister istemez düşük poligonlu modelleri, düşük cozunurluklu texture'leri, ve oyuncunun düşük animasyon kalitesi beklentisi goz onunde bulundurulunca) gameplay'e gelince işi batırmamış adam gibi rts yok.

Bide "geniş bir donanım yelpazesi desteklemiyor" gibi bişi sölemişsinki cooook komik, WC3 ilk cıktığında öle sacma sapan makinelerle oynuyordukki aklın durur. gercek olmıyan birşey söylemişsin.

Peki blizzard nasıl 3d rts yaptıda oldu hiç düşündünmü sam? belliki düşünmemişsin, kaşa göze oynaşan parmaklara takılmaktan asıl meseleyi görememişsin. Yıllardır aynı şeyi yaptın. Diablo3 tede aynı şeyi yapıyorsun. Adamlar bas bas bağırıyori ki gerek yok bağırmalarıda bi onyargını kenara koyup baksan zaten anlıyacaksın durumu. 3d ile iyi gameplay için realist texture'lar yerine realist modellemeler yerine, daha stilize edilmiş grafiklerle ışıklandırmalarla animasyonlarla coooook daha iyi sonuc alıyoruz diyorlar. Ve Sam, dibine kadarda haklılar.

dudak animasyonu neden yokmuş karakterin, kendinle celişiyorsun. Bi yandan geniş donanım desteklesin istiyorsun öbür yandan butun gameplay süresinde yüzüne 3 bilemedin 5 kez zoomlayıp bakıcağın karakterin gülümsemesini istiyorsun. Boş.

asıl laf böle oluyo torba böle doluyo.

Asıl sen hiç bir zaman başkalarının yazdıklarını okumadığın, herkezin fikirlerini anlamsız bulduğun için, senınle yapılan her tartışmanın sonu; artık fikir sunmanın manasız olduğunun anlaşılıp, somut gercekleri sunulmaya başlanmasıyla bitiyor (yanı keşke bitse). somut gerceklerde, nedense yıllardır red ettiğin için bizde tekrarlayıp duruyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

aquila siz de aynı şeyleri yazıyorsunuz, belki "evet çok feci grafikler onun için oyunları bu kadar başarılı/milyonlar satıyor/kore ulusal sporu" argümanları harici birşeyler görebilsem, insanlar ne yazdığımı okuyup anlamaya çalışsa, buna göre cevap verse ben de iki satır yukarıda yazılanı hatırlatmak zorunda kalmayacağım. ben de çok rahatlarım doğrusu.

olm siz cuceyle ikiniz infinite loop gibisiniz zaten grafik konusunda, sen kotu diyosun, o hayir kotu degil soyle boyle diyo. biriniz dursun lan.

bi de siz dediginiz ne abi, cete miyiz biz? zaten yazmiyorum ben bu konuya, ne zaman okusam senin grafikler kotu mesajlarini goruyorum ama.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Attribute points are not player-assignable in D3. They’re not in the blizzcon build, but we thought that was just to simplify things for new players at the show. Jay says no, that’s how it is in the game now. His explanation was that it makes items even more important, and that it lets the designers plan a bit better (they can assume players will have at least X in each stat by a given level). You still get attributes, and they will still be required for equipment use, but they are automatically assigned each level up. Thus every Wizard will have the same base str/vit/dex/etc as every other Wizard of the same level. Same for the Barb and WD.

yok yok bu o kadar büyük haber değil. Wowdaki gibi yapıyorlar işte yeto oyuncuları düşünerek.
Sosyal ağlarda paylaş

orda sadece str/int falan için yazıyor

said:
His explanation was that it makes items even more important, and that it lets the designers plan a bit better (they can assume players will have at least X in each stat by a given level).

tembellik tembellik tembeel tembeel tembeeeeel
kötü programlama kötü programlama kötü programlamaaa
bunlar arrayleri de statik 2500x2500 tanımlıyodur allah bilir
Sosyal ağlarda paylaş

WoWdakinin aynı sistem olmuş. Ardeth'in dediği gibi çok ciddi tembellik. WoW'da dengedir falan anlayabiliyorum o herşeyi eşit tutma isteğini, ama diabloda anlayamıyorum. Kurulacak buildlerin ve taktiklerin sayısını minimuma indirecek bir gelişme bu. Hep item,hep item, hep item; eh ya blizzard hala anlamadın mı, istenen o değil onu isteyen gitsin nefarion kessin illidan kessin.

İstenen şey hep atmosfer hep karakter hep hikaye :/
Sosyal ağlarda paylaş

Quel-Thul said:
bundan daha fazla ne beklenir grafik olarak D3'den bilemiyorum, sen ne bekliyodun tam olarak sam?

ne beklemiyordum söyleyeyim, taş devrinden kalma grafikler beklemiyordum. kendim oturup 10-15, hatta yerine göre 20 yıllık oyunları oynayan biriyim. bana da çok dert değil gameplay sağlamsa. ama 2009'da oyun çıkarıyorsan biraz yakın olsun yani oyunun teknolojisi o yıla. taleworlds bu grafiklerle oyun çıkarsa anlarım da ayda 200 milyon $ ciro yapan, endüstrinin en büyük şirketi. e yani 2004'ten kalma makinelerle oynanmayacak herhalde bu oyun, neden 2004 grafikleri? 2007 filan yap bari yani, ille next-gen hede hödöye gerek yok tamam da wizard trailer'ı izleyip de ne dediğimi anlamayan olacağını sanmam.

hayır cüce 1997'de 3d rts çıktı ve satış rakamları olsun, eleştirmenler olsun, oyuncular olsun herkesten tam puan aldı. starcraft'tan bile önce bak dikkatini çekerim. beceremeyen şirketler olduysa kendi hatalarından kendileri mesul, 3d grafik teknolojisi değil. 2d olup da iğrenç oynanışa sahip tonla oyun var gene o yıllardan. 3d kullanımını kolaya kaçmakla suçlarken çoğu 2d oyunun 3d modellerin animasyon karelerini alıp sprite olarak kullandığını unutuyorsun. kaldı ki elle sprite çizince ne gameplay güçleniyor, ne de otomatikman daha artistik oluyor oyun. tümden temelsiz olaya yaklaşımın.

valla ben wc3 oynarken 3 player'ı geçti mi oyun fotoromana dönüşmeye başlıyordu. siz 486 ile teketek mi attınız bilemiyorum ama buyur yazayım gereksinimleri:

600 MHz processor, 256 MB of RAM, 32 MB 3D video card

2001 yılının standartlarına göre solitaire makinesi filan değil yani pek.

ya realizmle ne alakası var, cidden okuyor musun ne yazıyorum? yoksa gelişigüzel mi yazıyorsun? doku kalitesi berbat, poligon sayısı çok düşük, animasyon dersen işte görüyoruz bir ağız oynatamamışlar. blizzard ismi geçmese burada alkışlayan insanların çoğunun "ne lan bu?" diyeceğinden eminim ama test edemiyoruz işte maalesef.

cidden okumuyorsun, dudak animasyonu nedir abi? 2001 yılında çıkan wc3'te bile karakterler kukla gibi ağızlarını açıp kapamıyor muydu? (gördüğüm en itici oyun animasyonuydu o ayrı) çok manyak bir donanım mı istiyor? quad sli takmadan gülümsetemiyor musun, nedir olay? gerçekten bodoslama savunuyorsun çok.

somut gerçekler dediklerin bunlarsa, vah vah. neredeyse hepsi senin kendi kişisel yargıların. 11 yıl önce efsane 3d rts de çıkıyordu, 8 yıl önce blizzard oyununda ağız da oynuyordu. işte bunlar gerçekler.

aquila valla her grafik kötü yazdığımda 10 kişi çullanınca birine cevap versem bile sonu gelmiyor. yoksa bu kadar uzayacak bir konu bile değil, göz var nizam var nihayetinde. insanlar takım tutar gibi oyun şirketi tutunca sonu gelmiyor ama bu tartışmaların.

ha ayrıca auto-assigned attribute olayı ..k gibiymiş. blizzard oyunlarının bütün olayı item zaten, "itemları daha da önemli hale getiriyoruz" demek resmen oyunlarının içinde olduğu durumdan bihaber olduklarına işaret ediyor. mmo bir yana, diablo serisinin bütün olayı zaten karakter geliştirmek, item toplamak. e bırak biz verelim str mi verecez ne verecez. salak mıyız?
Sosyal ağlarda paylaş

Manual olupta, dediğiniz gibi Auto dağıtma seçeneği olsa daha güzel olurdu. Fakat şu hali ile de fena değil bence. Hani çok da büyütülcek bir durum olduğunu sanmıyorum.

Ayrıca bir de şöyle düşünün; kasmışsın bilmem kaç level karakter yapmışsın, iki kere yanlış stat verdiğin için fıstık gibi item'ı kullanamıyorsun. Yazık olurdu yani. Tabi ki direk auto olması Developer'lar için ,dedikleri gibi, daha iyi. Progress'ı çok daha rahat kontrol edebiliyorlar böylece.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam, çok merak ediyorum, madem oyuna bu kadar bok atıyorsun, bu kadar sevmiyorsun. Blizzard oyunlarını da hiç sevmemişsin, yahu niye giriyorsun bu topice be?

Hani seninki kafadan çirkeflik yapmak için, başka bir sebebi yok. İnsanlar genelde ilgilendikleri oyunun topicine girerler, sevmedikleri oyunlar için "Ben sevmiyorum abi bunu" derler çıkarlar, "Şusu kötü, busunu sevmiyorum" der çıkarlar. Topicin başından beri utanmadan sıkılmadan "HAHAH GRAFİK BOK AHAAH", "ANİMASYON TIRT, NOLDU SİZİN DIABLONUZ HAAA AHAHAH" falan gibi mesaj atıp duruyorsun.

Neden kötü olacak bir oyun seni bu kadar geriyor ki? Hani insanların gözünü açmak, toplumu uyandırmak ve kötü oyuna karşı bir hareket mi başlatmak istiyorsun? Ya da dünya oyun piyasasını biraz daha ileriye götürebilecek hareketler bunlar, kötü oyun yapılmasın, bütün oyunculuk camiası kazansın, hepimiz kazanalım hayat bayram olsun mu diyorsun?

Hayır, ikisi de değil, oyun kötü ise alıp oynamazsın biter. Gelip burada grafik kötü, şusu kötü busu kötü diyorsun da kusura bakma ama bir şey söyleyeyim sana, sen bu işi bilmiyorsun. Zerre anlamıyorsun hatta. Niye mi? Çünkü dediğin gibi Blizzard ayda 200 milyon $ ciro yapıyor, sen yapmıyorsun. Oyun oynayan kesimin %90'ı alıyor seviyor çünkü bu oyunları, bağımlılık yapıyor, oynuyor, oynatıyor vs.

Sen burada 10 sene konuş, kitabını yaz bu işin, istersen allahı ol, senin fikrine üç kişi, beş kişi, on kişi, yüz kişi katılırken geriye kalan on milyon, yirmi milyon kişi bu oyunu alıp oynuyorsa Blizzard bu işi senden daha iyi biliyor, lütfen yeter yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:
İyi olmuş iyi. Hepsi kullanılsın biraz karakter farklılığı oluşsun. d2 de kimse energy vermezdi. Sorceress ımda 75% block vardı full dex vermekten çok saçma >:

bunun yerıne, abrbardada energy'e verilicek bi tree oluştursalardı,

ne biliyim energy sadece mana vermeseydide buyulerin gucunu arttırsaydı falan bişiler olsaydı
Sosyal ağlarda paylaş

d2'de energy verilmediyse adamların mana leech denen olayın mana pool büyütmeye gerek bırakmayacağını öngörememesinden dolayıydı, halk arasında zayıf tasarım diyoruz biz buna. (:P) cüce'nin dediği gibi çok daha basit çözüm var, bu da gereksiz, çöp stat koymamak. oyuna koyduğun olaylar hakkında biraz kafa patlatıp milletin ne yapacağını kestirmek, sadece tester'lara güvenmemek.

spidee, blizzard oyunlarını overrated buluyorum ama 95'ten bu yana çıkan bütün oyunlarını oynadım ve hepsini de beğenmişimdir, bayılma derecesinde olmasa bile. oyunlarının hoşuma gitmeyen yanlarını yıllardır bu forumda o veya şu başlıkta yazıyorum, o kadar derinlemesine giremeyeceğim şimdi tek bir mesajda ve zaten yeri de değil. eski mesajları şimdi bulup okuyamayabilirsin belki ama zaman içinde ne demek istediğimi anlarsın tahminimce.

ha sizin bizim diablo'muz gibi bir durum yok, oyunu ben de oynayacağım ve iyi olmasını bekliyorum. "oyun iyi olmayacak zaten kesin kararımı verdim, oynamayacağım işte banane"cilerden değilim ki sen öyle sandın herhalde. haliyle oyunun çeşitli açılardan kötü olması işime gelmiyor.

evet zaten blizzard'ı eleştirmek için ayda 200 milyon $ ciro yapmak gerekiyor, tayyip'i eleştirmek için başbakan olmak, britney spears'ı eleştirmek için platin plak kazanmak gerekiyor. ayrıca %90 öyle bir sıkış olmuş ki "sen bu işi bilmiyorsun" sözlerinin hemen ardından sarfedilmesi hayli düşündürücü. 8-)

valla benim fikrime kim katılıp kim katılmıyor çok da umrumda değil, burası bir tartışma forumuysa ben de konu hakkında fikir ve düşüncelerimi söylüyorum. the sims yüz milyon sattı ama bu forumda takır takır saydırıyor millet, demek ki satış miktarı kimsenin eleştiri hakkını elinden almıyor. lütfen bu kadar kraldan çok kralcı olmayalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...