Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.91 [2023 versiyon]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Pordakal, 23.04.2024 01:04 tarihinde dedi ki:

Ben burdaki arkadaşa (paparnoz) benim kasayı teklif etmiştim 25k'ya, dönüş yapmadı.

I3-12100f işlemci

Gainward 16gb 4060ti ekran kartı 

Asus prime h610m-a d4 anakart

Powerboost kasa 650w psu birleşik 

8x2 Corsair vengeance 3000mhz ram

250gb m2 ssd

Sistem ekran kartı harici 10 aylık, ekran kartı ise 6 aylık falan. Fiyat iyi mi sizce

25k makul ve mantıklı gelmedi, üstelik işlemci i3-12100f, psu 650w, ssd 250gb., ram ddr4 vs.

Sosyal ağlarda paylaş

GERGE, 22.04.2024 23:13 tarihinde dedi ki:

Abi, 12GB ile LLM çalıştırmak güç. Quantized çalıştırırsınız ancak, ama onlar da epey aptal oluyorlar. Başta öyle gelmiyor olabilir ama  en sonunda quantized kullanmaktan vazgeçip API'lere geçince çok rahat fark ediliyor. Llama 3 8B çalıştırıyorum şu anda, o da 17GB VRAM istiyor FP16'da. Çalışır ama GGUF filan kullanmak için 64GB ram takın bari, önerim bu olsun.

16GB bir 4060 Ti tercih edebilirsiniz. 128 bit olarak yine yavaş ama  VRAM var en azından. Bu aşağıda verdiğim sistemde sonrasında güncellersiniz de.

Şu aşağıdaki tam 50500 ediyor. SSD iyi mi bakmadım bir de.

3y0Q1NZ_xl.png

4060 Ti beni de cezbediyor. 16 gb vram olması çok iyi ama diğer taraftan 4070 super ile performansı arasında gerçekten ciddi fark var. Özellikle oyunlarda bariz. karşılaştırma videolarını izledim. Şimdi bizimkisi oyun oynayacak, muhtemelen bu sene performansı zorlayacak oyunlar da çıkar. O zaman sıkıntı olur.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Şunu söyleyim, 12GB VRAM ile 8b olan SD3'ü çalıştıramazsınız. 16GB ile bile çalışmayabilir ama. 12GB ile çalıştırabileceğiniz en iyi modeller 8bit Llama 3 8b olacaktır, eski 13b modellerden daha iyi o.

64GB Ram ile ama epey model çalışır yavaş da olsa. Mixtral 8x7b çalışır. Yavaş olacak olsa da Command R çalışır. Diğerleri olmaz ama. Llama 3 70b 24GB VRAM ile bile aşırı yavaş.

Şu olacaktır bu durumda en önemli ve nispeten pahalı olmayacak tavsiyem:

Anakart üzerinde 4 ram slotu olsun ve şu anda 2x32 alın. Sonra çocuk isterse 2x32 daha takar. Yavaş olacak olsa da üst modelleri yokleyebilir en azından.

Yukarda verdiğim mobo bunu en ucuza sağlayanlar iyilerden. Wifi ve BT de var hem üzerinde. ATX iyidir bu arada, sonra ek kart takmak isterse yeri olur. VRAM için ikinci GPU filan, ne ister kim bilir.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Ama işte orda da şöyle bir problem oluyor, işlemci ve ekran kartı iyi, ama anakartta tek nvme ve gen3 desteği var, ram timingleri yüksek, cpu markası dandik, kullanılan kasa anca içine girecek parçalar kadar vs.

Aradaki farka bakıp daha iyi marka ve utility olanakları göz önünde bulundurularak tek tek sipariş etmekte mantıklı.

• Like 1
  • Nasi yani? 1
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

RTX 4070 Super aldım. Fişek gibi bir kart. Oğlan havalara uçtu, curve 2k ekranı çaktım üstüne.  Dedim hergele, benim gibi baban olduğu için çok şanslısın, şu an deliler gibi oyun oynuyor. SD vs. gayet hızlı çalıştırıyor, herhangi performans sorunu yok.

paparnoz tarafından düzenlendi
  • Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Genel Yönetici

3090 Ti bozuldu benim, tam performans çalışırken görüntü gidiyor ve fanlar %100'e çıkıyor. Undervolt yapınca sorunsuz çalışıyor ama, stock ayarlarda tam performans kaldırmıyor. Başta 2-3 oyunda oldu, oyundandır dedim, şimdi her şeyde oluyor.

Inventus'a verdim Cumartesi tüm kasayı, bekliyorum. Baksınlar sorun neymiş. Duruma göre yeni GPU arayışım başlayabilir, tamir, değişim... bakalım ne diyecekler.

Tears of the Kingdom aldım, onu oynuyorum şimdi 😃 Bilgisayar varken Switch'i kenara koyup bırakmıştım. 4K monitörde güzel görünüyormuş Switch.

• Uzuldum 2
Sosyal ağlarda paylaş

GreenPeace77, 28.07.2024 10:36 tarihinde dedi ki:

3600 den 7600x baya baya upgrade oluyor performans yada 9x ler için bekleyip bu seferde anakart ve ram de gerekecek o zaman biraz daha bakınayım ben.

9000 serisi hala aynı soket, aynı ram 7000 ile.

yani 3600'den geçeceksen anakart değişecek zaten.

1 ay kalmışken pişmanlık yaratır ben i5 6500 ile yapmıştım o hatayı.

geçmiş olsun gerge, tili. çözülür umarım, üzüldüm.

Sam tarafından düzenlendi
  • Like 1
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

macunla ilgili sorunlar olduğu yönünde haberler çıkmıştı geçen hafta igorlabs'den ama 40 serisi içindi. ucuza kaçılıyor macunda diye test etmiş adam. ben de benimkini gözlemleyeceğim arasıra aşırı üflemeye başladı bazı oyunlarda derece yükselmese bile.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...