Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patiler nasıl yatırımlar yapıyor

roket adam

Öne çıkan mesajlar

18 saat önce, roket adam dedi ki:

şu düşük faizli krediyle her şey alınır kafası da her zaman doğru değil. 

1mluk evi şu an atıyorum 1.6m’a mal edeceksin 

faizler düştüğünde ev 1.5m’a satılacak, düşük faizli kredi çektiğin için 1.6m a mal edeceksin 

yani arada bir fark yok. birinde müteahhit kazanırken diğerinde banka kazanıyor. 

bakılması gereken şey kira çarpanı bu noktada. bir şeyi kolay borçlanarak ama daha pahalıya almak mantıklı değil. 

hatta bazı durumlarda sırf fomoya kapılıp insanlar düşük faizli borçlanma diye daha saçma maliyetlere katlanıyorlar. mesela şu son 1-2 senedir e ticaret sitelerinden “alayım zaten sonra pahalılaşır” diye kaç tane çok da gerekli olmayan alışverişiniz var desek kim bilir neler çıkar. 

Bir noktada devlet ister istemez sikilasmaya gidecek ve bu basladigi zaman gene terste kalacak birsuru insan tabiki. Sonra neden yabanci yatirimci yok, neden olsun abi keyfi olarak dudukluyosun adamlari. Yarin erdo cikip hadi faiz %30 olucak dese kim ne diyebilir?

Sosyal ağlarda paylaş

valla şöyle başlayayım.

yaşım 38 oldu.2 de kızım var.

babam emlak zengini fakat bana faydası yok.kirada oturmaktayız.

kendi işimi yapıyorum.elde doğru dürüst birşey yoktu kendi arabamdan başka.

6ay önce şeytanın bacağını kırıp bir araa almak nasip oldu güzel bir fiyata çatalca'da.

öyle başladım hikayeye.devamı gelecek.

eylül ayında da bir kitap okudum.

beni başlatan o kitap oldu açıkçası.

bir bölümde diyorduki işinizden,ticaretinizden çalın.

yani her kazandığınızı dükkana gömmeyin.

gün olur işler ters gider işiniz batar elinizde arsanız,kira getiren eviniz vs olsun.

o günden beri ben elime ne geçse atıyorum bankaya hisse senedine.

temettü getirisiyle güzel gelirler elde edene kadar biriktirmeye devam edeceğim.

depoma indim ne var ne yok gereksiz aldığım işe yaramayan herşeyi satmaya başladım.ciddi paralar harcamışım geçmişte.

çok pişmanım.

şuan oraya dönüyor bir kısmı hemde iyi pirimlenmiş olarak.direk hisse senedine basıyorum bilindik sağlam şirketlere.

bellş bir sayıya ulaştıktan sonra tekrar arazi almaya devam deceğim haricen.hisseler beni çok rahat geçindirecek duruma gelince.

şuan hergün sabit bir miktar atıp o anki fiyatı ne olursa olsun alıyorum hisseyi.2 ayı geçti buna başlayalı gayet iyi gidiyor şuanda lot adedi umduğumdan hızlı ilerliyor.

hedef sayıya ulaştığında para yatırmayı bırakacağım gelen temettüleride aynı hisseye gömüp hızlıca hedefe ulaşmayı planlıyorum

mytheron tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 dakika önce, roket adam dedi ki:

Selamlar, güzel strateji. Ne hissesi alıyorsunuz peki?

şuan sadece ereğli alıyorum.ilerde eklemeler yapmayı düşünüyorum ama şuan değil.ereğli'de hedef lotum 50bin adet.

vesbe

froto

ttrak

toaso

tuprs

isyat

aksa

otokar

yatırım tavsiyesi değildir

tamamen benim yapmayı düşündüğüm strateji ve almayı düşündüğüm şirketler

Sosyal ağlarda paylaş

gayrimenkule bu ara kafayı taktım. geçen sene 2.8m a arkadaşların niyetlendikleri ama vazgeçtikleri ev bu sene 6.5m olmuş. temelden giriyorlar genelde büyük projelere. mesela 1+1 peşin 1.7m a satıyor müteahhit 2 sene sonra teslim. veya 1m peşin 1m 24ay taksit. veya 1m peşin 1.3m 24ay sonra konut kredisiyle veya peşin gibi. önceki projesine giren müşterileri paralarını katladığı için x müteahhitin her projesine temelden giriyorlarmış 2 daire 3 daire gibi. düşünüyorum da büyükşehirde eski püskü 1+1 ler oldu 1.5m. primlenecek, site içinde, yine büyükşehirde yapılan bir projeye temelden girmek mantıklı gibi geliyor. tecrübe eden var mı?

Sosyal ağlarda paylaş

@mytheron one piece figürlerim yatırm sayılır mı ? güncel fiyatlarla toplam 100k ya anca getirilir tr ye aynıları. sen gereksiz aldığım her şeyi sattım diyince baktım satsam 200-300k lık satacak şey var. ama 33 yaşta hala gereksiz gelmiyor ve hepsini seviyorum. bakalım 5 sene sonra senle aynı noktaya gelecek miyim?

@vulga

önceden alanların sevinip kaçıranların pişman olduğu dönemde alınmaz artık. tren bugün için kalktı. şimdi ise yapılması gereken, "ev aldım yıllardır bi cacık olmadı" dedikleri zamanı bekleyip o zaman almak ?

df tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

16 dakika önce, vulga dedi ki:

gayrimenkule bu ara kafayı taktım. geçen sene 2.8m a arkadaşların niyetlendikleri ama vazgeçtikleri ev bu sene 6.5m olmuş. temelden giriyorlar genelde büyük projelere. mesela 1+1 peşin 1.7m a satıyor müteahhit 2 sene sonra teslim. veya 1m peşin 1m 24ay taksit. veya 1m peşin 1.3m 24ay sonra konut kredisiyle veya peşin gibi. önceki projesine giren müşterileri paralarını katladığı için x müteahhitin her projesine temelden giriyorlarmış 2 daire 3 daire gibi. düşünüyorum da büyükşehirde eski püskü 1+1 ler oldu 1.5m. primlenecek, site içinde, yine büyükşehirde yapılan bir projeye temelden girmek mantıklı gibi geliyor. tecrübe eden var mı?

2012-2020 arasında çoooook uzun bir süre dolar bazında sabit kaldı gayrimenkul fiyatları. 2020’de evi mısırlı bi heriften almıştım, 2012’de 100 bin dolara almış 2020’de 60 bin dolara satıp çıktı. aynı ev şu an 160 bin dolar. diyeceğim o ki bence bu saçmalık böyle devam edemez. tl bazında okey de dolarda bence artık daha fazla sürdürülemez bu gemi. 

Sosyal ağlarda paylaş

Tr’de suriyeli ukraynalı vb sığınmacılar da arttırıyor fiyatları aslında o yüzden dünyada ev fiyatları düşebilir ama tr için geçerli mi emin olamıyorum. 10 senedir emlak balonu patlıcak dediler alanlar kazandı patlamasını bekleyenler kaybetti. En kötü tl olarak artar malum enflasyon patlayacak önümüzdeki senelerde

Sosyal ağlarda paylaş

o dönem olduğunda en az 300k dolar nakit varsa cebinizde iyi yerlerden bir şeyler alırsınız. o zamana kadar dolar bazında birikiminizi yapıp tetikte bekleyin. öyle birikim yapamayacak kişiler ise seçim öncesi ucuz kredi gelirse ev pahalı demeden hemen alsın. çünkü kredi makul olsa ev ucuz olmuyo ev ucuz olsa kredi makul olmuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Sığınmacılar bir kere bir ülkeye geldiler mi kolay dönmezler. Özellikle uzun süren bir savaş sonrası oldu mu dönüş ihtimalleri daha da düşüyor. Bundaki en büyük nedenlerden birisi de memleketlerindeki yıkılan alt yapı oluyor. Suriye'de hala yıkık şehirler, elektrik kesintileri var. Ukrayna'da aynı durumda olacak savaş bitince. Çoğu kalıcı o sığınmacıların. Dönmesini beklemeyin. Dönmek işlerine gelmez çünkü. Türkiye'nin konut sektöründeki arz-talep dengesinde bazı insanların sandığı gibi bir düşüş olmayacaktır. Ayrıca inşaat maliyetleri de artmaya devam etmekte. O yüzden konut fiyatlarında, özellikle büyük şehirlerde düşüş beklemiyorum ben. 

Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar kendimizi kandırmayalım, ne sığınmacıları kovalayacağız ne de ruslar, ukraynalılar savas bitince dönecek, dünya stabil değil yıllardır yaşıyoruz bunu, bu salaklıkla da çevremizde savaşın biteceği yok, sizin freak gibi konuştuğunuz para mevzusu hayatlarınızı tüketip bitiriyor. trde ev fiyatı düşmez, görünüşe göre nufusun ve göçmenlerin artmasıyla talep hep artacak ama hayatta bu olmamalı artık düşünceniz ya. trde ev fiyatı düşse ne olacak artsa ne olacak ya. yok onu alırım satarım yok buna mı yatırım yapsam, gerçekten avrupada freak denilen tiplerden türediniz gittiniz türk beyaz yaka olarak. adamlar o yüzden iğreniyor türklerden, diyolar sonra avrupaya gittiler, geri döndüler. bi tane hobi edinmemişşsin bi doğal hayatta gezmemişsin, tarih yok, sanat yok vs. eee naptın dow'dan kağıt aldım. 50milyonum var tr'de hayat çok güzel. ıykk.

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, goldbären dedi ki:

hayat sana güzel el parasıyla bütün gün millete akıl ver : DD

El değil lan abla el mi

Geçen bunların bir mekana gittim bardaki çocuklara sordum geliyo mu çalışıyor mu diye geliyor ya arada 1-2 kasada duruyor gidiyor hehehe diye güldüler xDD

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...