Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patiler nasıl yatırımlar yapıyor

roket adam

Öne çıkan mesajlar

• 1 ay sonra ...

Türk borsasındayım. Ralli yapan kağıtları yakalayamadım çok. Bir tane çok güvendiğim uzun süre yatay giden kağıt son 2-3 ayda kendine geldi ancak. Başta sırf ona yatırım yaptıydım mart-mayıs arasında. Yine son 2-3 ayda porföy çeşitlendirmek için koyduğum güvenilir kağıtlar da %20-30 civarı getirdi. Tabii 3 ayda %30 yine banka faizine göre veya dolar sabitliğine göre çok iyi. Banka kağıtları şişirmesi ve şu son dönem çok ismi geçen 2-3 spekülatif kağıda girmedim. Millet 4x 5x yapan kağıtlar gördü de güvenilir oynamaya çalışıyorum olduğunca.

Kendimi TL'ye göre kıyaslamıyorum, TL'ye göre herkes yeşil zaten. Dolar bazı +%10'u (dolar enflasyonu) baz alıyorum, üstündeysem kardayım, değilsem zarardayım diye bakıyorum.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ben çoğu hisseden dolar bazında %30 kar görünce çıktım. bu rallilerde bazıları %100 e kadar yürüdü bazıları 40 lardan geri döndü vs ama eskiden açgözlü olduğum zamanlarda hep terste kalmıştım. şimdi dolar bazında %30 kar hedefimi gördüğüm her şeyden çıkıyorum. ardıma da bakmıyorum. istediği yere kadar gidebilir sonra. geçen ay ereğli aldım. her şey ralli yapıp bi o geride kalmıştı diye. bugün o da artışa başladı şükür. biraz daha yürür inş.

nasdaq tarafında da heps aldım. 0.86 cent ten aldım. 1 üstüne sürmek zorundalar diye. biraz daha geride şu an ama 1-2 aya o da %25-30 getirir delist olmak istemiyolarsa eğer.

Sosyal ağlarda paylaş

bist akıyor maşallah, akarken doldurun keyfini çıkarın. mütevazi bir miktarla içerideyseniz direkt büyükbaşları alıp beklemeyin, büyüme hisseleriyle dengeleyin portföyünüzü yoksa bu rallilerde canınız sıkılabilir. seçim dönemine dikkat, enflasyon düşmeden sert faiz artırımı gelirse kan gövdeyi götürür buralarda. gerçek borsa bu değil çünkü normal bir para politikamız olsa şu an borsamız az çok abd gibi ilerleyecekti, gerçek borsa oradaki gibi. pandemiden sonra bu işlere merak salanlar borsayı ne alsan az ya da çok yukarı giden ve ara ara sert düşen bir yer olarak biliyor.

abd / avrupa tarafında bu ay itibariyle ufak ufak alımlar yapılabileceğini düşünüyorum. faiz artırımlarında son bölgeler artık kara görünmeye başladı, noel ve sonrasında ralli başlayabileceği düşüncesindeyim. özellikle nasdaq tarafında hisseler resmen bedava denilebilecek seviyelere geldi. avrupa biraz daha olumsuz bir görünümde. rusya tarafında pek ses seda yok ama geçen seneki gibi kış aylarında operasyon başlarsa yine can sıkar. ayrıca çin'in covid uygulamalarını da takip etmek gerek, oradaki haber akışı da önemli.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Döviz bazlı gelir etkisi dışında adamlar asıl kargo gelirlerinde inanılmaz büyümüş. Adamların raporları hala iğrenç ama 2019'daki ilk 9 aya göre kargo gelirleri bu sene toplamında %140 büyümüş. MBA yaparken üniversitedeki hocamız THY'nin kargo stratejiyle ilgili bir case yaptırmıştı. Karı optimize edebilmek için normal yolcu uçaklarındaki kargo alanlarını verimli kullanmaya yönelikti ki cidden meyvelerini vermiş ?

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

malum bist git gide şişiyor, girmeye korkar durumda herhalde suan. amerikan borsaları tam tersi sanırım dip yaptı yukseliş gelebilir uzun vadede. tavsiye ettiğiniz yabancı ağırlıklı fonlar var mı ? parayı nakitten  daha kazanclı şeylere aktarmanın vakti geldi gibi

https://fonanaliz.iyigelir.net/

bunu kullanan var mı?

Flassh tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ak portföy'ün sadece yabancı hisse senedinden oluşan fonları var afa afv aft gibi, yılbaşından sonra onlar iyi gidecek gibi görünüyor.

diğer tematik / karma fonlara da bakabilirsin yenilenebilir enerji sağlık taşımacılık turizm vs, onların bazıları %70 yabancı %30 tr hisse senedi tutuyor bence güzel bir dağılım. bist'in seçime kadar gideri var bence hala, daha doğrusu faizler artana kadar diyeyim.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...