Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patiler nasıl yatırımlar yapıyor

roket adam

Öne çıkan mesajlar

• 3 hafta sonra ...

selam, evi satıp kiraya geçme gibi bir düşüncem var. artılar ve eksiler konusunda kararsız kaldım fikre ihtiyacım var.

ev sat sebepler: anadolunun bir şehrinde 1+1 evler 20k usd'den 5 senede 50k usd'ye geldi. diğer yerlerde de benzer durumda. ancak artık musluklar kısıldı evler satılamıyor krediler uçmuş durumda. eskisi kadar değerlenme olmayabilir. kiraya geçilip yatırım amacıyla bu para başka yerlere kaydırılabilir. 

ev satma sebepler: ev fiyatları artsa da avrupaya göre hala ucuz durumda. maliyetler artıyor deniyor bu durumda ev fiyatları da artmaya devam eder. ekonomik durgunluk olursa ev inşaatı nüfus artışının altında kalabilir ki bu durumda mevcut evlerin değeri artmaya devam eder. 

borsaya yatır: evler son 1 senede 2x artmışken borsada en ağır hareket eden hisseler bile 4x yaptı. 2-3 sene daha böyle devam etse bu süre zarfında kira ödenir sonrasında daha büyük bir eve geçilir. hem böylece 10 sene kredi ödenmemiş olunur hem arta para kalırsa yatırım bütçesi olarak devam eder. endeks yükselmiş gözükse bile dolar bazlı hala düşük ve yabancı yatırımcı girmemiş durumda. ekonomik önlemler devam eder güven artarsa yabancı yatırımcı borsaya girme yönünde aksiyon alabilir.

borsaya yatırma: endeks zaten son 2 ayda çok şişti, tam girilir düzeltme gelir hoş olmaz. tabi kısa vade düşünmemek lazım ama psikolojik olarak üzücü olur. dünya resesyona girecek deniyor ne zamandır. olur da firmalar batmaya başlarsa borsa tepetaklak olabilir. tabi bir de dolar faktörü var. ters hareketlerde bir süre toparlanması için beklemek gerekiyor hisselerin.

sonuç:

borsadan hem ev fiyatının artışı kadar artış elde etmek gerekecek, hem kira parasını çıkarmak gerekecek (senelik kira için %7 büyüme yeterli), hem de bu hareketi yapmaya değecek üstüne bir kar elde etmek gerekecek. öte yandan son birkaç seneye bakıldığında evin değerlenmesinden fazla değerlenmiş borsa. 1+1'den 3+1'e evi upgrade etmek için evi satıp peşinat yapıp 10 sene kredi ödemek mi yoksa 2-3 senede borsada katlayıp evi borçsuz almak mı? ayrıca tüpraş bu sene 2 seferden toplam %12 temettü ödemesi yaptı. bu tarz ekstralar da borsayı cazip kılıyor. ev fiyatlarının 2x yaptığı yerde borsada 3x e ulaşılırsa; enflasyonu da, ev fiyat artışını da, doları da yenebilirim gibi geliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

oturduğun tek evin ise benim alacağım bir risk olmazdı. plan olarak akla yatkın duruyor olsa da planların en önemli kısmı hataya yer bırakılmasıdır. türkiye ortamında; bir günde bütün hesaplar alt üst olabiliyorken, plandaki hata payı öngörülemeyecek yerlere varabilir. yatırımlık bir evden bahsediyor olsak o apayrı tabii

Sosyal ağlarda paylaş

Archangel_, 30.08.2023 13:23 tarihinde dedi ki:

oturduğun tek evin ise benim alacağım bir risk olmazdı. plan olarak akla yatkın duruyor olsa da planların en önemli kısmı hataya yer bırakılmasıdır. türkiye ortamında; bir günde bütün hesaplar alt üst olabiliyorken, plandaki hata payı öngörülemeyecek yerlere varabilir. yatırımlık bir evden bahsediyor olsak o apayrı tabii

oturduğum ev tek ev ama maaşıma oranla ödeyeceğim kira çok düşük bir yüzde. kirayı ödeyip, evden gelen parayı da sermaye yapıp daha da büyütme fikri cazip. insanlar 40-45 yaşından sonra işte 3+1 ev, araba yapıp çoluk çocuğu büyütüp okulu bittirttikten sonra yatırım olaylarına giriyor. ne kadar erken o kadar iyi bence.

sardalya, 30.08.2023 12:17 tarihinde dedi ki:

suanda satamazsin ki 1-2 aya ilk evini alacaklara ucuz kredi cikacagmis o zaman belki.

borsa da turk borsasina bulasma bence sp500 dururken, veya 50% 50%

nasdaqta zarar yazdım son 6 aydır. bist'teki karım çok daha iyi oldu bu sürede. her ne kadar sepet yapmak gerekse de bilemiyorum. hem işin vergi boyutu var midasta.

Sosyal ağlarda paylaş

Yatırım 5-10 senelik yapılır kafasından yola çıkarak, önümüzdeki 5-10 sene içinde ele ayağa düşecek teknolojileri üreten veya üretmeye meğilli ya da sağından solundan katkı sağlayabilecek, yönetici kadrosunda çalıntı olmayan tezleri bulunan, piyasa değeri ufak şirketler buluyoruz bir kaç adet. Bunlara ufak boncuk atıyoruz ileride taş olarak geri alıyoruz. Kısacası ponzilere erken girmeye bakıyoruz sdfsdf. Berberiniz borsa muhabbeti yapmaya başladıya ponzinizde biraz getiri yaptıysa satıyoruz. Berberiniz kapandıysa veya ruh hali değiştiyse sattığımızı geri alıyoruz. 

Diğer bir alternatif orman yangını çıkabilecek ilçelerden denize çok uzak olmayacak şekilde araziler satın almak.

Sosyal ağlarda paylaş

vulga, 30.08.2023 14:06 tarihinde dedi ki:

nasdaqta zarar yazdım son 6 aydır. bist'teki karım çok daha iyi oldu bu sürede. her ne kadar sepet yapmak gerekse de bilemiyorum. hem işin vergi boyutu var midasta.

sp500

YTD +17.61%
6 ayda 13.29%)

1 yilda 12.83%

kazanmis dolar bazinda sen nasil zarar yazdin? eger spekulasyoncu degilsen yatirimciysan sp500 ETF'ine yatir emekliligin keyfini cikar 🙂 VUAG

hatta ibkr'ye 1 atip 10 hisse alabildigin icin benim kar +80%lerdeydi. 

atiyorum 20k attin 100klik yatirim yaptin o yatirim +10% artti senin 20k 30k oldu gibi

turk borsasi ise dolar bazinda 1.5% mu ne kazandirdi YTD, TURU etf koduyla bakabilirsin.

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

YTD degil ama donemsel olarak bazi sirketlerin hisseleri eylul gibi pump/dump yaparken (ozellikle teknoloji sirketlerinin yeni mali piyasaya surmesi), bazi anlamsiz sebeplerden dolayi (hala cozemedim) enerji sirketleri veya bioteknoloji sirketleri spike atiyor arada asdf

covid zamani bunu koklayanlar hepsinden iyi mali vurdu. travel sirketlerinin covid basi/sonu hisselerine bakin hala bellerini dogrultmaya calisiyolar hehe. ama bastaki dji 30 denilen en saglam yol gibi gorunuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

sardalya, 30.08.2023 15:40 tarihinde dedi ki:

sp500

YTD +17.61%
6 ayda 13.29%)

1 yilda 12.83%

kazanmis dolar bazinda sen nasil zarar yazdin? eger spekulasyoncu degilsen yatirimciysan sp500 ETF'ine yatir emekliligin keyfini cikar 🙂 VUAG

hatta ibkr'ye 1 atip 10 hisse alabildigin icin benim kar +80%lerdeydi. 

atiyorum 20k attin 100klik yatirim yaptin o yatirim +10% artti senin 20k 30k oldu gibi

turk borsasi ise dolar bazinda 1.5% mu ne kazandirdi YTD, TURU etf koduyla bakabilirsin.

aal almıştım biraz yüksekten almışım o zarar yazdı, bir de ufak tefek hisseler vardı +%20 'leri gördü -%30'a geldi sdf

son 1 senede dolar %50 yaparken bist 2.5x, tüpraş 3x yaptı. tüpraş sene içinde 2. temettüyü dağıtmış olacak eylülde.

ibkr'de hesap açma zahmetli diye hiç girişmemiştim ama hisselerde kaldıraç muhabbeti mi oluyor, iyiymiş.

reyou, 30.08.2023 17:33 tarihinde dedi ki:

YTD degil ama donemsel olarak bazi sirketlerin hisseleri eylul gibi pump/dump yaparken (ozellikle teknoloji sirketlerinin yeni mali piyasaya surmesi), bazi anlamsiz sebeplerden dolayi (hala cozemedim) enerji sirketleri veya bioteknoloji sirketleri spike atiyor arada asdf

covid zamani bunu koklayanlar hepsinden iyi mali vurdu. travel sirketlerinin covid basi/sonu hisselerine bakin hala bellerini dogrultmaya calisiyolar hehe. ama bastaki dji 30 denilen en saglam yol gibi gorunuyor.

bir örnek de şöyle var; son zamanlarda bist işlem hacminin çok artmasıyla aracı kurumların (ismen, osmen, gedik vb.) karlılıkları inanılmaz arttı. bu durum da fiyata yansıdı. veya alarkonun y.dışında haberi yeni çıkmış ve tr'de henüz hiçbir yerde geçmemiş bir yatırımına dair ilgili haberi paylaşan bir tanıdık oldu. hisse on günde %20 arttı. aslında kriptoparalardan dili yanmışlar için bist çok daha güvenilir/öngörülebilir duruyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

Gallant, 08.08.2023 14:28 tarihinde dedi ki:

THY 2021 den sonra ucusa gecti. 20 kat filan artti.

Ama bu isin duygusal yonu var. Mesela aldin, ikiye katladi daha nereye kadar gider bilmiyorsun. Az biraz duser, dersin eyvah, satarsin, hop gene cikar. O noktada ya bir beklenti belirleyip onu gorunce cikicaksin yada diamond hands 🙌

trailing stop loss % kotunun iyisi iste. bazen kasikla bazen kazanla siyiriyosun.

bu arada benim iceri giris AAL degil de, united airlines'mis. ayni bokun laciverti meh.

Sosyal ağlarda paylaş

GONDARCENGIZ, 30.08.2023 15:27 tarihinde dedi ki:

Yatırım 5-10 senelik yapılır kafasından yola çıkarak, önümüzdeki 5-10 sene içinde ele ayağa düşecek teknolojileri üreten veya üretmeye meğilli ya da sağından solundan katkı sağlayabilecek, yönetici kadrosunda çalıntı olmayan tezleri bulunan, piyasa değeri ufak şirketler buluyoruz bir kaç adet. Bunlara ufak boncuk atıyoruz ileride taş olarak geri alıyoruz. Kısacası ponzilere erken girmeye bakıyoruz sdfsdf. Berberiniz borsa muhabbeti yapmaya başladıya ponzinizde biraz getiri yaptıysa satıyoruz. Berberiniz kapandıysa veya ruh hali değiştiyse sattığımızı geri alıyoruz. 

Diğer bir alternatif orman yangını çıkabilecek ilçelerden denize çok uzak olmayacak şekilde araziler satın almak.

cs'de 4 tl'e key kovaladığın günlerden nerelere cengiz vay be.

Aiko tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

instacart fena patlayacak bence. 

arm konusunda 3-5 hisse kenara atilabilir. tum buyuk sirketler siraya girmisler zaten hisseden de, onlarin amaci da $55 giris fiyatini dibe indirip, geri kalanini da cukkalamak olabilir. 2030 gibi toparlanir ondan sonra da. elinizi verip arm'inizi kaptirmayin yohohoho

reyou tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...