Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Temel işler için kullandığınız programlar neler? v2021

Bone

Öne çıkan mesajlar

Demek istediğim aslında split/merge/ratio gibi basic işler için windows içinde gelen video düzenleyici fazlasıyla yeterli ha mass video convert etmen gerekir hızlıca o yüzden handbrake de ekledim listeye. Bu basic işler için gidip davinci falan yüklemek gereksiz bence. Bu söylediklerimin dışında birşey yapacaksanız göreceli daha profesyonel o zaman seçenek çok.

Sosyal ağlarda paylaş

Resim düzenleme: Paint.NET
Resim izleme: IrfanView
Video: GOM Player
Web tarayıcı: Opera, Vivaldi, Edge (üçünü de aynı anda kullanıyorum...)
Ofis: Microsoft Office 365
Text editor: Notepad++
Arşiv: WinRar
Torrent: uTorrent (virüslü bile olsa arayüzünü en çok sevdiğim bu)
Yedekleme: OneDrive
PDF okuyucu: Opera
VPN: NordVPN
Antivirüs: Windows Defender
Usenet: altbinz
IRC: mIrc
Download: jDownloader
Android Apps: Bluestacks
Remote access: Teamviewer
FTP: WinSCP

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, senko dedi ki:

her ne kadar vscode'u kotulemek istesem de, kotuleyecek hicbir sey bulamiyorum.

Free IDE konusunda lider. Lisansiniz varsa gogo JetBrains tabii ki.

JetBrains lisansım var ama yine de vscode'u tercih ediyorum. Özellikle Pycharmın herşeyi otomatize etmesi geriyo beni

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, ad3m dedi ki:

Full Editör : https://shotcut.org/download/

Hızlı dönüştürme: https://github.com/HandBrake/HandBrake/releases

Süper basic işler için windows içindeki video düzenleyici de iş görür bu arada.

ben bunu gormemisim ya asdfasd

windows içindeki video düzenleyici kagni gibi bu arada 20 dakikalik video var, arasida 5 dakikalik baska bir video sokayim dedim, emeklilik yasim geldi.

3 saat önce, ad3m dedi ki:

Yazdıklarımı beğenmediyseniz (?)

Advanced video

Basic video

Alın kendiniz seçin.

3 saat önce, ad3m dedi ki:

hıh

eyv ?

reyou tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bir oneride benden olsun

https://obsproject.com/

insalik disi ekran kaydi alma muessesi. acik kaynak, sifir reklam, muazzam is kalitesi.

iste bundan mesela ekran kaydediyorum 20 dakika, sonra bakiyorum 5 dakilalik baska bisi daha kaydetmem gerek, ve bunu ilk videonun 12. dakikasina koymam gerek, windows editor merge edene kadar peheyyyy. 

shotcut deneyeyim bakimm.

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, benjani dedi ki:

Video kesip bölmek ve format değiştirmek için basit bir program öneriniz var mı?

Bir sürü program kullandım aslında ama tam olarak hangisi daha iyi bir türlü emin olamadım. bazıları ücretsiz, bazı ücretsiz gibi gözüken ama 500 dolar isteyen ücretli programlar, bazıları her ay aylık para ödemeni istiyor felan. DaVinci Resolve, VEGAS Movie Studio, Adobe Premiere Pro, OpenShot, Shotcut, VSDC Free Video Editor, Filmora, Magix Movie Edit Pro, VideoStudio Pro, Lightworks gibi bir sürü program var piyasada, hepsinin kendine göre avantajları var.
şu an bende hem OpenShot hem Shotcut kuruluymuş, ama Filmora bana daha kolay kullanımlı gelmişti.

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
On 2.07.2021 at 17:10, Bone dedi ki:

şu enteresanmış. bir şey yazdığımda anında buluyor. Explorer alternatifi de böyle hızlı bir program var mı acaba? klasör açtığımda her seferinde 10 dk yüklemesini beklemek can sıkıyor Windows 10'da.

https://www.xyplorer.com

yüzde elli indirim,

windows kullananlara duyurulur

Sosyal ağlarda paylaş

Ofis: Office 365 E3

FTP: Winscp

Remote Access: Teamviewer, Anydesk, Alpemix, RDP

Browser: Opera, Chrome, Firefox

Notepad: Notepad++

Screen Capture: Ashampoo Pro 10, ShareX

Masaüstü Düzenleme: Fences

VPN: OpenVPN

Stream Video İzleme: Stremio

PDF Viewer: Acrobat Reader DC

Zip: 7-Zip

Cloud: One Drive (Personal) , One Drive (Business), Sharepoint

Video İzleme: VLC

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

windows icin bi yazalim

main ide : glorious IntelliJ (java, kotlin magic happens here, ve rust)

side ide: vs code (react, js, ts)

notetaking: notion + obsidian (notion olmazsa olmazim ama boyle instant isler icin obsidian iyi)

terminal: windows terminal (basta bu ne diyordum da, kullandikca sevmeye basladim, hala eksikleri var tabii)

notepad: vim, bazen notepad++

screen capture: shareX

screen video capture : ? -> remote calistikca boyle bisiyin ihtiyacini duymaya basladim, teamsten baglanip share screen yapip sorunu gosterene kadar, boyle sesimle ekrani kaydebilsem ve gostersem muthis olurdu ama obs fln gibi complex software'ler kullanmadan, shareX in videolusu gibi bisi olsa mesela

markdown editor : ? -> bulamadim bisi ve lazim bayagi, veya vs code'un markdown plugin i ile devam

pdf reader : foxit reader, edit vs icin de PDF Element pro

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Markdown için bu güzel: https://marktext.app/

Bir de PDF için Adobe yükleyin, şimdiye kadar sorun yaşamamış olabilirsiniz ama iş gereği çok fazla imzalı pdf geliyor önüme, bir adap düzgün açabiliyor çoğunu. Aynı şekilde form olarak doldurulmuş PDF dosyaları Adobe ile doldurulmasıysa sorun çıkartabiliyor. Kullanmıyor olsanız da yüklü olsun.

@dasaaaSenin istediğinin en kolayı basit bir Bash script. Windows'da artık Bash çalışıyor, işte bu da script:

#!/bin/bash 
shopt -s globstar nullglob 
for d in **/*.png; do 
	mv "$d" png-folder/
done

Powershell ile de oluyordur ama ben bilmiyorum onu.

Sosyal ağlarda paylaş

On 24.03.2022 at 16:24, senko dedi ki:

screen video capture : ? -> remote calistikca boyle bisiyin ihtiyacini duymaya basladim, teamsten baglanip share screen yapip sorunu gosterene kadar, boyle sesimle ekrani kaydebilsem ve gostersem muthis olurdu ama obs fln gibi complex software'ler kullanmadan, shareX in videolusu gibi bisi olsa mesela

Loom

Sosyal ağlarda paylaş

eyw hocam, loom kendi serverina yukluo, is ile ilgili seyleri koyamam bilmedigim firmanin cloud'una ama office365 in de microsoft stream servisi varmis, 15 dak limiti olmasi disinda guzel gozukuyor.

shareX'in de bi plug-ini varmis bir de galiba ekran kaydi icin, sunum vs olunca onla yapar microsoft stream e atarim artik, 15 dak surcekleri de direk ms stream ustundne

Sosyal ağlarda paylaş

ben de macos iin yazayim;

Little snitch: giren cikan datayi gozlemlemek icin

bettertouchtool: maouse trackpada vs gesturelar atamak icin,

sublime text: her turlu txt, py, md, json dosyalari edit save vs,

pdf expert: pdf sayfa ekleme cikartma kalite dusurme vs vs,

tablecruncher: csvlere hizli bakis icin (finder/preview dan bi tik daha iyi)

movist pro/plex: kisisel serverdan media stream

affinity designer/photo: photoshop alternatifleri

daisydisk: unutulan buyuk dosyalari, cacheleri silmek icin,

iterm: fish shell ile birlikte hos bir terminal,

mos: open source, trackpadde olan puruzsuz sayfa scrollunun mouse scroll wheel ile yapmak icin,

alfred: hizli dosya aramalari, hizli app acma, restart, sleep gibi komutlar vsvs

app clener & uninstaller: programlari tam silmek icin,

downie: youtube vs den video indirmek icin, ffmpeg de yapiyor terminalden ama bu daha hos guili vs

cabiria tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...