Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

4K, 28 inch, 1-5ms, 60 hz gaming monitor - Tavsiye

reyou

Öne çıkan mesajlar

Bu basliga sormadim cunku fiyat sinirlamasi var.

series x stoklara gelene kadar bari hazirliklari yapim diyom, soru basit;

- series x baglanacak

- monitor de bol bol youtube, netflix izlenecek

- kod yazilacak (aslinda aralarinda en onemlisi)

kisaca gunun cogu kisminda ortaya karisik kullanicam, vurucam kirbaci.

bunlar hepsi icin uygun var midir biseyler. nette aradim, kimi oyun icin iyi kod icin kotu, kimisi all in one bulmaniz zor diyor (yani hem casual kullaniyim, hem kod yaziyim gibisinden)

competitive adam degilim, 1ms olmasin 5ms olsun farketmeyecekse o da olur, 10ms bile olur, kullanici tavsiyesi iyi olur tabi. 

60hz, 144hz hic gozle test etmedim ama nette 144 e e-sports disinda kasisa gerek yok fln diyolar.

amazon.us veya baska bi yer kullandiklariniz arasinda linklerseniz super olur.

Sosyal ağlarda paylaş

G7 titretti beni. ona kiyasla g5 nasil acaba? 144hz olmasi disinda pek birsey goremedim ama zaten konsol 240 a yetemez heralde. hem monitore konsoldan fazla para vermemis oluruz ? 

gerci uzun vadede 3-5 sene sonra degistirecegimize yatirima degebilir bilemedim adsf

reyou tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
On 14.12.2020 at 19:59, Goering dedi ki:

monitore para ver, en cok kullandigin donanim 'bence' 

240hz icin double display port ve RTX gerekiyor sanirim.

not so sure

bir de Hz disinda, nit de bak kesin. cm'e dusen pixel fln

ben de 49"den 2x G7'ye gecmeyi dusunuyorum ? 

G9 var 49'' (5120 x 1440) sdf

Sosyal ağlarda paylaş

On 13.12.2020 at 22:49, reyou dedi ki:

60hz, 144hz hic gozle test etmedim ama nette 144 e e-sports disinda kasisa gerek yok fln diyolar.

bu lafı kim söyledi merak ettim.

144hz monitör "kasış" bir şey değil, sadece e-sports'luk bir şey de değil. FPS oynuyorsan oyunun kesik kesik gözükmesiyle yağ gibi akması ile farkı hissedebiliyorsun. 60 fps ile 120 fps arasındaki fark oldukça net, ekran kartının da bu hızı kaldırabiliyor olması lazım tabii. 120-144 arasında o kadar kolay farkedilmiyor, "kasış" derken onu kastetmiş olabilir. Third Person oyunlarda veya 30 fps'lik YouTube videolarında bunu görmek pek mümkün değil, ancak FPS'lerde kamerayı hızlı hızlı hareket ettirmek istediğinde cisimlerin kesik kesik ekrana geldiğini ve kameranın çok az da olsa gecikmeli hareket ettiğini farkediyorsun. sadece e-sports pro oyuncusu olmana gerek yok, biraz FPS'lere alışmış birisiysen bu dediğimi hissediyorsun.

competitive adam degilim, 1ms olmasin 5ms olsun farketmeyecekse o da olur, 10ms bile olur, kullanici tavsiyesi iyi olur tabi. 

bu da yukardaki konuyla alakalı ama bu sefer de FPS dışındaki oyunlar da devreye giriyor. zaten özellikle IPS monitörlerde, 1 ms modu gerçek bir mod değil, overshoot yapıyor ve görüntünün bulanıklaşmasına neden oluyor (Fastest Mode diye geçiyor). ancak 10 ms bir monitör almaya kalkarsan da benzeri bir bulanıklaşmayı yaşayacaksın. bunu hissetmek için de competitive adamı olman gerekmiyor. FPS oynamasan bile gelen görüntülerin çamurlaşması rahatsız verecektir.

nette aradim, kimi oyun icin iyi kod icin kotu, kimisi all in one bulmaniz zor diyor (yani hem casual kullaniyim, hem kod yaziyim gibisinden)

bunu hiç anlamadım, dandirik LCD monitörlerde bile kod yazdım, IBM PC 5151 olsa yine yazardım. "daha iyi kod yazılacak monitör" diye bir şey görmedim, böyle bir inceleme yapan birisiyle de karşılaşmadım. altı üstü kod yazacaksın. hani rendering felan yapsan renklerin ne kadar hatasız olduğu önemli olur da, kod yazmak ya da programcılıkta böyle bir şey de yok.

bol bol YouTube izleyip kod yazacaksan, gaming monitör bakmana hiç gerek yok ki zaten? ucuza bir 1080p monitör alsan da aynı işlevi görecektir.

On 14.12.2020 at 08:00, reyou dedi ki:

4k 144hz diye birsey yokmus ztn lel.

Sosyal ağlarda paylaş

50 dakika önce, Bone dedi ki:

bol bol YouTube izleyip kod yazacaksan, gaming monitör bakmana hiç gerek yok ki zaten? ucuza bir 1080p monitör alsan da aynı işlevi görecektir.

144hz'e odaklaniyim o zaman. 60hz ile yillarimizi heba ettik sadf

Aslinda oyunda olayim series x. gaming pc toplayacagimi zannetmiyorum yakin zamanda. aklimda vardi ama yeni nesil konsollar yeter diye dusunuyorum zaman/yatirim olayini dusununce.

tabi bize sira gelip de alirsak konsolu, amacim bu monitoru ona baglamak. onun disinda gun icerisinde iste, kicimi kaldirmadan ayni masada hem kod yazicam, hem film izlicem (netflix 4k fln ne destekliyosa iste).

monitore fazla yatirim yapmak istemiyodum ama, yukaridaki g7 aklimi celmedi degil, hani 3-5 sene sonra gaming pc toplamaya karar verirsem de, tatmin edecektir diye dusunuyorum.

sunu sorayim o zaman, iki tane curved yanyana konulunca, flat ile arasinda tecrube farki cok yasaniyor mu?

bunu da hic ciplak gozle test etmedim, curved olayi dealbreaker mi?

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Dur o zaman. Olay değişti. Series X en başta demişsin ama fark etmemişim.

Alma. Bekle abi. Alma monitör. Acil gerekliyse 1080p 144Hz bir şey al 1000 küsüre idare et.

Series X için 4K kullanacaksan HDMI 2.1 monitör lazım. Ancak HDMI 2.1 ile 4K 120Hz alabilirsin. Böyle bir monitör daha yok ama. Önümüzdeki aya çıkıyorlar $1000+ fiyatlarda. Zaten bence yüksek tazeleme çözünürlükten daha önemli monitörlerde, televizyon gibi büyük bir ekranın yok. Monitörlerde Series X ile 1440p 120Hz sorunlu, ama veren monitörler var.

Senin en iyi seçeneğin abi bir tane Samsung Odyssey G7 almak. Series X ile iki tane farklı şekilde kullanabilirsin bu monitörü (kendim denemedim, eleştiriler, YouTube videoları filan):

1. 1440p 120Hz HDR yok.
  2. 4K 60Hz HDR var.

Monitör 4K değil ama 4K input kabul ediyormuş, o zaman HDR de çalışıyormuş. En iyi HDR monitörlerden biri de bu zaten. Şu an için eleştirilere göre en alınası monitörlerden görünüyor. Freesync kapamak gerekli diyorlar bir de hep.

HDMI 2.1 bekle ama yani Series X ile kullanacaksan. En mantıklısı bu. 1-2 aya çıkıyorlar zaten.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

2 tane HDMI'dan ziyade kullanılacak HDMI standardı ile alakalı diye biliyorum. Mesela HDMI 2.0 kullanarak 4K 60Hz HDR veya 2K 144Hz alınabiliyor. Paugge'daki kablolardan bakabilirsiniz, hiç kablolarını almadım ama nereye baksam herkes tavsiye ediyor.

Paugge 4K HDMI 2.0 Kablo

edit: HDMI'a benzer şekilde DisplayPort'ta da aynı mantık, 1.4 olana bakılabilir

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

O kadar net konuşmayın, ne oynanacağına bağlı. Esport oyunları oynamıyor herkes, ben de yüklü bile değiller yani.

Valhalla mesela RTX 3070 gibi alınabilir bir kartla 1440p'de 60 fps veriyor, RTX 3090 bile 80 veriyor.

Yani evet, 1440p 144Hz gerek, özellikle hızın fark ettiği yarış gibi, platforming gibi oyunlarda çok fark ediyor. Ama 4K single player action adventure (Cyberpunk olsun, AC olsun...) oynanmak isteniyorsa zaten 60 fps hedef. Valhalla ile 4K'da RTX 3090 bile 60 fps'de zorlanıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

yukarıda dediğim gibi illa pro e-sport oyuncusu olmana gerek yok, özellikle FPS oyunlarında çok rahat farkediliyor 60-120 fps farkı. DotA - LoL vs gibi oyunları da e-sport kapsamına girdiği için şu e-sport argümanını bir kenara bırakırsak iyi olur.

@reyou

şöyle bir liste oluşturdum, bir fikir verebilir belki:

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...