Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Baldur's Gate 3

Gangren

Öne çıkan mesajlar

Sam, 18.08.2023 19:10 tarihinde dedi ki:

anlaşılan şehre gelince üzüleceğiz. hadi bakalım hayırlısı.

11400 gibi artık düşük denebilecek bi cpu ile oynuyorum. Bence hiç problem yok.  Bu oyun fps değil birşey değil. Gözüme batan hiçbirşey olmadı. fps açıp bakarsam diğer actlere göre daha %20 falan daha düşük ama yani 40fps bile alsan bence oynanır, quake3 değilki bu?

Sosyal ağlarda paylaş

bu yaşlılık konusunu ben de çok düşündüm. olay yaşlılıktan dolayı sıkılıp oynayamamak değil aslında. zaman ayıramıyoruz. çünkü biliyoruz sabah gene kalkıp işe gitmek zorundayız. belli bir limit dahilinde oynamamız gerekiyor, erken kapatıp yarın da açmak lazım. bir süre sonra üşengeçliğe de dönüyor bu olay.

işim gücüm olmasın 1 aylık tatil iznim olsun. deli gibi oynarım diye düşünüyorum ben şahsen...

Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n, 22.08.2023 12:05 tarihinde dedi ki:

bu yaşlılık konusunu ben de çok düşündüm. olay yaşlılıktan dolayı sıkılıp oynayamamak değil aslında. zaman ayıramıyoruz. çünkü biliyoruz sabah gene kalkıp işe gitmek zorundayız. belli bir limit dahilinde oynamamız gerekiyor, erken kapatıp yarın da açmak lazım. bir süre sonra üşengeçliğe de dönüyor bu olay.

işim gücüm olmasın 1 aylık tatil iznim olsun. deli gibi oynarım diye düşünüyorum ben şahsen...

Ekim ayinda 2.5 ay fln tatile cikiyorm ins, cok fena olacak coooooook hahahaha BG3u bastan baslar bitiririm

Sosyal ağlarda paylaş

BG3 guzel oyun. Ama genel bahsettiginiz sikinti elbette yasla ilgili. Yoksa zaman bir sekil bulunur.

BG2 deki yasadigim heyecan ve meraki vermesi mumkun degil bu oyunun. Onlar genel olarak ilk oldugundan, hayalgucunu tetikleyen belki de kitaplarla birlikte ilk olgular olduklarindan ozel kalacaklar. Su an ne olursa olsun fantastik bircok seyi defalarca gorduk dusunduk oynadik okuduk zaten, elbette ayn duyguyu vermiyor. Kaldi ki ben hep daha dandik grafiklerin aslinda iyi oldugunu dusunurum cunku gerisini senin hayaline birakir. Herseyin belli oldugu, herkesin seslendirildigi, her detayin gorundugu yerde hayal ettirecek bir aralik kalmiyor. Bu tabi benim gorusum. Sinirli sayida seslendirme oldugunda benim seslendirilen karakterlerle kurdugum bag daha ozledi mesela. Veya Morrowind oynarken text i kafamda okumam, karsida direk npc nin onu soylemesiyle ayni etkiyi yaratmiyor. Kitaplarin binlerce yildir ozel olmasi bu sebepten degil mi zaten. Ustune bir de seslendirme sinirlamasi olmadigindan istedigini yazip diyaloglari sekillendiriyorsun.

bircok alanda herseyi goze parmak yapan yapitlari hic sevemedim, bugun hala lotr okuyorsam yuzlerce defa beni daha buyuk herseyi bilinmeyen bir dunyaya attigi icindir. 

bir de tabii zaman gectikce oyun ve filmlerin aslinda kisitli olduklarini goruyorsunuz, hicbirseyin bizim hayalimizdeki gibi olmasi mumkun degil. O yuzden benim icin ozel olan seyler hep bunu triggerlayan seyler olmustur, daha dogrusu oyunda yapmadiklarim, yaptiklarimin onune gectigi zaman o duyguyu aliyorum. 

Sotto tarafından düzenlendi
  • Like 2
Sosyal ağlarda paylaş

valla bende tam tersi, burada bazı sahneleri sadece tekrar seyretmek için reloadluyorum. hatta özel öncesinde save alıp tuttuğum yerler oldu sonra ileride tekrar dönüp bakarım diye. belki fraps'le filan kaydederim eskiden dragon age serisinde bazen yaptığım gibi. herşey bir yana oyunun en başarılı bulduğum yönü karakterlerin dialoglardaki hitapları, sadece seslendirme olarak da değil. mimikler, animasyonlar filan sıfır yazılı tasvirle çok daha iyi canlandırıyorlar o eski oyunlara kıyasla. poe, tyranny filan en başlarında bıraktım işte böyle saramıyorlardı. keşke karakter de dilsiz olmasa, tek sabote eden şey o.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Dogrudur zamanla da alakali. Beni BG2 deki eyeless cult questi asiri etkilemisti mesela o sondaki priestin sesi kazinmis beynime. Keza Firkraag ve Planar Sphere. Boyle anilarim varken oyunla ilgili, yerine gecmesi zor baska seylerin, bir de dedigim gibi aa ben bunu dusunememistim hissi azaliyor zamanla bircok seyde onun da etkisi var.

seslendirme konusunda da insan olmayan karakterlerin insan tarafindan seslendiriliyor olmasi benim takintim gibi oldu. Tiefling kafamda kucuk kiz sesi cikarmiyor mesela. Veya her dwarf scottish aksanina sahip olmali gibi bir kani yerlesti nereden bilmiyorum. 

O yuzden hep hayalgucunu savunuyorum gormek yerine. Bunun benzerini LOTR - Tom Bombadil muhabbetinde yapmistik, ben olmamasini hep isabetli bulmustum sahsen. 

Sosyal ağlarda paylaş

Sotto, 22.08.2023 18:04 tarihinde dedi ki:

Kitaplarin binlerce yildir ozel olmasi bu sebepten degil mi zaten

bence alternatifi olmamasından dolayıydı bu ama... :DDD 

yani zevkler ve renkler herkes için farklı tabii ki. ben ise sesli bir oyunda seslendirenlerin yeteneğine filan bakıyorum, helal olsun diyorum nasıl da güzel canlandırmış karakteri vs.vs.

artık yaştan ötürü bir çok şeyi yaşadığımız için tabii ki ilk seferindeki keyfi olmayacaktır ama bu oyunların hala keyifli olmadığı anlamına gelmiyor ki 😄

Sosyal ağlarda paylaş

Tiyatro var binlerce yildir diyeyim. Gorsellik 50-100 yildir var, ama kitaplar obsolete olmadilar, zaten dikkat edersen herhangi bir goruntulu mediumin source kaynagi kitaplar oluyor buyuk oranda - tiyatro/sinema icin script keza. Yani 1000 yil sonrada orijinal fikirler yine yazili olarak cikacak muhtemelen. Dedigim gibi bana kalirsa gorunen seyin hayalgucunu gecme olasiligi yok zaten oyle olsaydi bugun din diye birsey olmazdi cunku tamami hayalgucuyle alakali. 

Bugun atiyorum peygamberleri tanrilari tanriyi etiyle kemigiyle (veya her ne sekliyle) karsinds gorseydin efsanesi aninda kaybolurdu, cunku onlarin olgusunu yaratan senin kafandaki hali zaten.

Neyse dagitmayalim. Elbette ikisi de zevkli. Ben yine de show but dont tell taraftariyim her zaman. Dedigim gibi yeni nesil oyunlar veya filmler bana cok sey hayal ettirmiyorlar, BG3 ten bagimsiz. Bugun Rings of Power dizisinde Galadriel i kim oynasaydi nasil yazilsaydi begenilmesi cok cok zor olacakti, cunku herhangi bir insanin kitap Galadrieli, 10bin yildan fazla yasamis bir ozel varligi diyelim oynamasi mumkun degil. Bunu diyalogla aciklayamazsin mesela. Peter Jackson filmlerinde maks 10 dakika buyulu bir sekilde gosterilirse olabilir ancak. Veya Balrog’un anilari diye bir dizi cekemezsin kastettigim o. Sen herseyi insan skalasi uzerinden sikistirirsan bir yerde beni kaybediyorsun dedigim gibi. Her goblin her dwarf scottish aksaniyla konusmak zorunda mi? Atiyorum boynuzlu tiefling normal bir insan sesiyle mi canlandirilmali? Burada kastettigim yapilan isin kalitesinden bagimsiz ondan ayni ornekleri verdim hep. Yoksa adamlar zaten oldukca kaliteli bir is cikarmislar hic lafim yok, daha genel bir konuya deginiyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

tekrarlamak istiyorum, "show don't tell" değil dediğin şey. senin tercih ettiğin "tell don't show". çünkü yazı anlatır, görüntü gösterir. ayrıca yazı, kitap zaten o senin neye benzediğini, kişinin yüzünü filan detayla anlatır, iki kişi arasında büyük ölçüde farklı yorum çıkması ancak tasvirin yetersiz olduğuna işaret eder.

"show, don't tell" zaten filmler için kullanılan bir tabirdir o yüzden, kitaplar veya inifinty motorlu "kaşı gözü seğridi, geniş göğüslü, açık alınlı bir adamdı" diye anlatma ihtiyacı olan oyunların bunu yapması imkansız. gösteremedikleri için anlatırlar mecburen. bg3 gibi gösterebildikleri zaman anlatma ihtiyacı kalmıyor.

mesela son dune filminde o kadar abartmışlar ki "show don't tell"i, hiçbirşey anlatmadığı için eksik kalmış hikayenin önemli detayları. ama insanlar mükemmel adaptasyon diye yedi bu eksik adaptasyonu. çünkü görselliğin muazzam bir gücü var, adam kitapta mentatın ne olduğunu sayfalarca okuyor ama görsellikle hiç anlatmadan şipşak geçilince bunu aslında sadık kabul ediyor.

kitap büyük ölçüde gözden düştü, bu kaçınılmaz bir durum. 70 yıl dünyanın en çok satan kitabı filme çekilince 2 yılda okudunduğundan fazla seyrediliyor. kitap okumayı hala severim ama hakkını veren bir hareketli görüntü adaptasyonu ki bu bir live-action film, animasyon veya 3d oyun olabilir, kitaptan çok daha muazzam bir deneyim sunabilir.

mesela lotr dedin, kitaptaki balrog karşılaşması yanında sönük kalıyor. ama kitaptaki eowyn vs nazgul kısmı çok daha iyi. bunu ne kadar iyi adapte edebildiğin belirliyor. adam balrog sahnesine özel zaman ayırmış ama aynısını nazgul'a layık görmemiş. hata olmuş. belki film değil de mini series yapsa hakkını verebilirdi.

burada oyunda mesela act2'de nightsong kısmı muhteşemdi. seyrettim, reload ettim tekrar seyrettim. kitapta böyle aynı yeri dönüp dönüp okumam yani en heyecanlı yerde bile. kafamda canlandırıyorsam zaten o sahneyi görselliğe döküyorum, yazının harflerini, kelimelerini değil.

Sam tarafından düzenlendi
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Dogrudur, onu kastettim. Daha dogrusu kastettigim herseyi gostermek anlatmak zorunda degilsin, sadece refer edebilirsindi aslinda ama bu genel hikaye anlatimiyla alakali kasi gozu segirdi anlaminda degil. 

Herseyi animasyonla gostermeye calismak, seslendirmek bence limiting bir factor. Limiting olma sebebi de hep insan skalasina sikistirilmak zorunda olmasi. Farkli racelerin insan gibi hareket etmeleri, insan davranislari vermeleri bana belli durumlarda bu yuzden anlamsiz geliyor.

Gozunu kapattiginda drow tiefling goblin ve human ayni insan sesiyle konusuyorsa ve ben farkini aradaki ingiliz aksanindan cozmeye calisiyorsam bu benim hayal gucum icin yetersiz kaliyor sonucta tek fark skin oluyor. Verdikleri mimikler ve hareket ve tepkiler de yine insan odakli.  

@Sam Dune bu arada kotu ornek evet. Ama show but dont tell den dolayi deil aslinda tam tersi hikayeyi neredeyse belli yerlerde hice saymakla alakali. Dune in butun felsefi, ekolojik, politik, mistik yonunu hice attiklari icin film olarak guzel gorunen ama adaptasyon olarak oldukca kotu bir yapim. 

Diger konularda kastettiklerimi tekrarlamayayim, kastettigim kitap>film at all times dan cok, genel olarak herseyin gosterilmesi, illa canlandirilmasi taraftari degilim, hayal gucune birakilabilir. 

Sosyal ağlarda paylaş

nightsong (act2 sonu spoiler)

Spoiler

neden aasimar açamıyoruz ve daha da kötüsü neden 5e'de paladinler tanrıya değil de ne olduğu belirsiz yeminlere bağlı diye düşündürdü. tanrıların sağladığını cleric büyülerini yeminle hangi kaynaktan alıyorlar cidden anlamadım ben. bard gibi havadan sudan mı çağırıyorlar. neyse içime sinmedi doğrusu hala oynuyorum ama.

mükemmel yapmışlar ama, shadowheart'ı da 100 relationla hak yoluna davet edebildim. cidden değmeyin keyfime oldu. hem şar odakları uğruna çalışmayacak hem de o kaynana grisi saçı da olmayacak, daha ne isterim. nightsong'un pwnage yapması çok iyiydi, trailer'da görmüştüm zaten. iyi ki oynadığım gibi oynamışım dedirtti oyun. çevirip çevirip izledim, bir de bekletmese reload.

amma velakin bunu bitirince başka oynamam herhalde çünkü tam istediğim gibi oldu. bundan sonra başka ne seçsem tatmin etmez beni.

Sosyal ağlarda paylaş

ya of bu oyunun antikalıkları. diyeceğim o ki en başta bulduğunuz mindları stashe koymayın, kampa gidemediğiniz bir noktada kullanabiliyorsunuz sadece. perma buff meselesi. 2-3 saat önceye dönmem lazım ya da sallayacağım onları meh. çok kötü ya oyundaki bazı dizayn tercihleri.

act2 sonu gale spo:

Spoiler

reloadlayıp nukelettim de kısaca elminster’i gösterdi, istenilen çözüm olmadı pek kendimizi feda etsek bile. biz yokken kurtaramadınız mı sword coast’ı elm başgan, olmadı bu.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto, 22.08.2023 18:04 tarihinde dedi ki:

Kaldi ki ben hep daha dandik grafiklerin aslinda iyi oldugunu dusunurum cunku gerisini senin hayaline birakir. Herseyin belli oldugu, herkesin seslendirildigi, her detayin gorundugu yerde hayal ettirecek bir aralik kalmiyor.

BG3 o kadar iyi gösteriyor ki her detayı benim hayal ettiğimden bile iyi. Bunu 25 sene öncesinin 2d teknolojisine özenerek yapamazlardı ki pathfinder vs gibi oyunları orada tokatlayıp geçiyor. Oyunu daha bitirmedim ama sonlara yakınım, hemen her lokasyona gitmişimdir, "gerçek olsaydı işte böyle olurdu" dedirten bir dünya gösteriyor adamlar. Mükemmel.

Eminim BG1 çıktığında da o zamanki 40 yaş tayfa eye of the beholder hayalgücüne daha fazla yer bırakıyordu demiştir.  Nostalji böyle birşey aslında BG1'i değil de onu oynarken hissettiklerini hatırlayıp onu kıyaslıyor insanlar. Bunda yanlış bişey yok tabi ama yenisi net daha iyi be abi. 20 yıl boyunca çıkan her rpg BG3le kıyaslanacak.

• Like 1
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...