Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

evimizin yeni sahibi şans

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Topaklanan kum kullan yeterli, silika ben kullandım vaktiyle ve hiç bir artısı yok. Kapalı tuvalet işe bazı kedilerde ters tepebiliyor, mesela benimki tuvaletten çıkarken kapağı takılıyken atlayarak çıkıyor; kafesten daha çok kum taşırıyor normale göre. Benim evde bir tane alaturka tuvalet var kullanmadığım, üzerine sunta kestirip, biri kapalı biri açık iki tuvalet koydum; ikisi de en büyük boy (benim kedi büyük bayağı sdf) kapalının ön kapağını çıkarttım, önlerine de hasır paspas serdim. İnanılmaz rahatım kum konusunda. İki tuvalet olunca hem kum daha fazla gidiyor hem de temizliği daha kolay oluyor bu arada. Tavsiye ederim.

Su ve mama kabını kesinlikle cam ya da seramik al. Metal oksitleniyor, plastik de kokuyor. Altları kaydırmazlı olursa iyi olur. Şefersizler evde gezdiriyor tabakları.

Furminator tarak al bir tane, tekir kısa tüylü oluyor, tüy dökme mevsiminde çıldırırsın. Uzun tüylü kedilerden daha zor kısa tüylü kedilerin tüylerini temizlemek evden. Yavruyken taranmaya alıştır. Hatta süpürülmeye alıştırmayı da deneyebilirsin. Çok büyük kolaylık olur sdf.

Tırmalama tahtası alırsan tırnak derdin çok olmaz ama yavruyken tırnaklarına zarar verebilir tahta. Şimdilik yumuşak bir şeyler at önüne (oyuncak ayı vs.) onu tırmalasın. Seni tırmalar ya da ısırırsa kedi gibi tıslayabilirsen tısla; ben öyle eğittim, tırmalayıp ısırmıyor artık.

Kedi erkek sanırım, ne verdiğine, ne kadar su içtiğine dikkat et. Özellikle kısırlaştırdıktan sonra idrar yolu hastalıklarına yakalanmaları kolaylaşıyor. Ben çok kısa bir süre çok kaliteli olmayan mama verdim (20 gün falan taş çatlasa, hatırlamıyorum) sonumuz veteriner oldu. İdrarında kum buldular.

Bir de nerede yatıracağına, gece kediyle yatmak isteyip istemediğine hemen karar ver. Eğer uzun vadede beraber uyumak istemiyorsan yatak odana alma. Bir kez alışırsa ne yapsan fayda etmez. Benim it kız arkadaşımla aramıza yatıyor. Odaya almazsam nefessiz 4-5 saat miyavlayıp kapıyı tırmalıyor, kapı kolunu çekmeye çalışıyor falan. Aman diyim, iyi düşün.
Sosyal ağlarda paylaş

silika olanların zaten bildiğim kadarıyla ufak olanları zararlı büyükleri değil.
solunum yolu genital giriş falan daha kolay oluyor.

pudralı kum alıp geçicen çok kasmaya gerek yok. vet arkadaşım da sürekli alışveriş yaptığm petshopta aynısını söylüyo. topaklaşıyosa pudralıysa tamam işte. kum sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

valla biz silika aldık onu kullanıyoruz şu anda bi süre daha böyle gideriz heralde.

tuvalet: https://www.petkolik.com/index.php?do=catalog/product&pid=10984779

taşıma çantası: https://www.hepsiburada.com/cinar-kedi-tasima-cantasi-50-cm-p-HBV00000DGAG0?magaza=G%C3%9CNDOGANPET

bunları alıcam ilk aşamada. yemek ve su kabı olarak dediğiniz gibi cam bişiler bulmaya çalışıcam. bana da mantıklı gelmedi metal yada plastik olması yemek yediği yerin falan.

@gold fountainlar ilk bakışta benimde ilgimi çekti ama çok pahalı ak ben kendi içtiğim suya okadar para harcamıyorum sadfsadf biri dünya pet günü gibi bişi olacak yakında demişti. o ara uygun fiyatlı bişi bulursam kaparım belki.
Sosyal ağlarda paylaş

kum olarak kristal almanı tavsiye etmem. bazı kediler meraktan yiyip yutuyorlar, yada tüylerinde kalanları yalıyorlar falan ve hastalığa yol açıyorlar. Pudralı, kokulu kedi kumlarını öneririm.

Kum kabı olarak ne aldığının bir önemi yok bence. Evdeki kedimiz için aldığımız kum kabı gayet yeterli idi. Ne zaman ikinci kediyi aldık, kum kabı ikinci için küçük gelmeye başladı. o yüzden kafana göre al, ikinci bir kedi olursa zaten büyüteceksin :D

mama kabı olarak porselen bişiler tavsiye ederim. daha sağlıklı oluyorlar ve yıkaması kolaylaşıyor.

Kedi sağlığı konusunda şiddetle söylüyorum, kısırlaştır. Hem kedi için hem senin için uzun vadede çok yararlı olacak.

Isırma için yapabileceğin çok bişi yok. Isırır geçer taktiği ile hayatımıza devam ettik biz. geçti...

Veterinere gittiğin zaman (yaptırmadıysan eğer) çip taktır kedine. Olurda evden kaçarsa ve bir başkası tarafından bulunup veterinere götürülürse, kayıt sistemine girecektir ve sana bilgisi verilecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

lindocat ve akkum mümkün olduğunca az tozlu topaklaşan bentonit kumlar. tavsiye ederim.

akkum 10 kg 24 lira https://www.hepsiburada.com/akkum-ince-taneli-topaklasan-kedi-kumu-10-kg-p-PTAKV8697449310016
lindocat 10 litre 4-5 kg gibi bişeye denk geliyor, 17.5 lira https://www.hepsiburada.com/lindo-cat-bebek-parfumlu-ince-kedi-kumu-10-lt-p-HBV000008Q2OZ
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

esyaların agzına sıcma durumu oluyor mu ?

biz de eve kedi almayı dusunuyoruz fakat koltuk takımı vs her sey yepyeni

tırmalar yırtar diye korkuyoruz, en azından esyaları bıraz eskitelim sonra alırız diyorum dsşflhkşlsdfh

valla abi geldiği ilk günden beri kendine yer belirlediği belli koltukların köşelerinden falan tırnak geçirmeye başladı direk. onun dışında tepemizden asla ayrılmıyo evdeysek. ben ztn çok az evde olduğum için beni görünce bırakmıyo hiç afdsadf odamda başladı şimdiden aşınmalar. pc kasasının kablolarına falan gidiyodu en çok tepkiyi oradan gördü ztn asdfsadf

@eregorn kısırlaştırma konusunda bende hemfikirim. ne zmndan itibaren bu işlemi yapabiliyoruz kedilere. bizimkisi 3 aylık falan olması lazım ve erkek. 1 yaştan itibaren mi kısırlaştırmaya uygun oluyolar nedir o işin oluru?

çip konusunu konuşucam veteriner ile. ben dışarı çıkarmayı düşünmüyorum ama ev giriş katında. illaki bi noktada açık bi cam kapıya denk gelicek ve fıyıcak dışarıya. o yüzdne mantıklı.

bu arada kedi çimi diye bişi kullanıyodu arkadaşım kendi kedisi için. uzun çimleri yiyip sindirimi düzenliyormuş. bundan almayı düşünüyorum mantıklı mı? kullanıyo musunuz siz?
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

WaNTeD said:

kum
https://www.zooplus.nl/shop/katten/kattenbakvulling/cats_best/catsbest/49397

mamaya bu kadar para vermiyoruz nerdeyse, gereksiz pahalı değil mi?

tamam silica sağlıksız, kullanmayın ama normal kumlar gayet yetiyor
akkum vardı 20tl 10kg, gayet memnundum. bebek gibi kokuyordu sıçtıktan sonra

ucuzunu da bulabilirsiniz sanirim turkiye de vardir. marka olmasi sart degil ama kapali kapta kokulu tozlu seyler kullanmayin. oksuruk yan etkisini gostermezse anlamazsiniz bile noldugunu. bir de kisirlastiktan sonram mutlaka urinary s/o alin
Sosyal ağlarda paylaş

mokoko said:

benim kullandığım silika değilde bu ya

https://www.carrefoursa.com/tr/proline-clumping-cat-litter-topaklanan-kedi-kumu-10-l-p-30167538

ben bunu silika sanıyodum direk sizin dediğiniz gibi bentonit çıktı bu iyi midir kullanım için?

çok pahalı lan. benim verdiğim linklerdekilere bak
Sosyal ağlarda paylaş

mokoko said:

benim kullandığım silika değilde bu ya

https://www.carrefoursa.com/tr/proline-clumping-cat-litter-topaklanan-kedi-kumu-10-l-p-30167538

ben bunu silika sanıyodum direk sizin dediğiniz gibi bentonit çıktı bu iyi midir kullanım için?

ben de senelerdir bunu kullanıyorum, çok tozutmuyor, kolay temizleniyor, güzel topaklaşıyor falan. parfümsüzünü kullanıyorum ama bir kaç gün temizlemezsen koku başlıyor doğal olarak

edit: fiyatı orada çok yüksek cidden, adresemama petburada vs kontrol et istersen
Sosyal ağlarda paylaş

mama ne veriyorsunuz?

biz başından beri her seferinde farklı mama veriyoruz.

nd içeriğini falan baya beğeniyorum, yavrular için de boyu çok güzel ama deli gibi enerji veriyor ve hayvan az uykuyla bütün gün evde koşturuyor. resmen evin toz oranı artıyor. normalde paket bitince değiştiriyoruz mamayı da bu sefer başka mama ile karışık vermeye devam edelim dedik.

hill's'in ton balıklısını ve royalcanin verdik bi de.

yerli mamalardan güvenilir, kaliteli var mı bildiğiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

Profine denemiştik biz tavsiye üzerine, çabuk sıkıldılar ama güzel bir mama, besin değerleri falan iyiydi. (Proline ile karıştırmayın, ucuzcu mama o)

Royal canin, proplan arası dönüyoruz genelde, şimdi ND aldım bir paket biraz da bunu deneyelim.

Yerli mama veya kaliteli f/p mama önerisi olan varsa alırım ben de.
Sosyal ağlarda paylaş

valla mama olarak ikinci defa aşıya gittiğinde değiştirelim demişti doktor onu almıştık ama markasını hatırlamıyorum. eve gittiğimde bakarım.

ne kadarlıktan sonra yetişkin maması vermeye başlayabiliriz bu arada. bittiktçe farklı şeyler yesin sıkılmasın hayvan diyorum o yüzden bir kaç fikir olursa çok iyi olur mama konusunda. liste yapıp onun üzerinden ilerlerim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...