Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Metal Gear Solid - Half life

Eternal

Öne çıkan mesajlar

said:
Bonecrusher, 14 Şubat 2005 17:47 tarihinde demiş ki:
MGS bir hikayeyi oynuyormuşum hissi veriyor
HL ise gerçek dünyada macera yaşıyormuşum hissi veriyor.

MGS HL'yi ezip geçemez.
oynanabilirlik düşük
grafik kalitesi daha kötü
görevler tek düze
ve HL'ın mod sayısı bile başlı başına yeter.

Tamam senaryo ilginç, dialoglar, müzikler ve videolar çok hoş.
Ama görevler çok sıkıcı.
Örneğin kameralara veya askerlere yakalanmaman gerekli. Bu çok kastırıyor oyundaki tempoyu düşürüyor. Yakalandığın zaman uzun süre timerla boğuşuyorsun, tamam normalde bile askerleri öldürmek kolay da, limitless askerle uğraşmak çok can sıkıyor.
HL'da ajan oynamadığın için zamana karşı yarışman da gerekmiyor. Alıyorsun eline roketatarı helikopteri indiriyorsun, alıyorsun eline makineli tüfeği, on askerin arasına dalıyorsun.

E sen MGS yi sevmiyosun işte neyini tartışıyosunki MGS yi oyun yapan yukarda saydıgın özellikler.SNeaking oyunun amacı sen "ben bunu sevmiyorum" diyosun üstelik "can sıkıyor vs vs" diyosun.
Al eline Roketatarı istersen Ayı del ortadan ikiye demekki sen onu seviyosun.[signature][hline]Wow da Japonyadan bi adamla konustum evinde 8mbit baglantısı varmış.Ofiste 24mbit.Teşekkürler Türkiye.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi iki oyunuda seven biri olarak yorumumu yapayım dedim.

MSG gerçekten harika bir oyun ama Half-Life oynarkenki keyfi onda alamıyorum. MGS'nin senaryosu gerçekten harika ama oynanabilirlik o kadar sıkıyorki oynamaktan sıkılıyorum.

Yani MGS'yi Half-Life gibi değilde Riddick gibi yapsalar muhteşem ötesi olur. Yani Riddick'in Stealth sistemi ve hareketlerdeki gerçekçilik (vücudunuzu görmeniz falan) olayını aynen kullansa oyuncuyu iyice atmosfere sokar diye düşünüyorum.

Ama bu halde Half-Life oynamak çok daha fazla keyif veriyor.[signature][hline]LathspeLL (a.k.a seth)
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor
Sosyal ağlarda paylaş

casusluk oyunlarını çok severim (hatta her rpg oynunda stealth özelliğini alırım) amma mgs'yi açıkçası herkesin anlattığı kadar bulmadım (ps2mde oynadım mgs2'yi)
tamam hikayesi iyi ara videolar hayran bırakıcı ama rahatsız edici bir şey var oyunda
hl'ye gelince 2oyunda çıktığında devrim yaratan şeyler yaptı(birincisi fps türünü tek düzelikten kurtardı, diğeri inanılmaz oyun motoruyla geleceğin oyunlarının nasıl olması gerektiğini gösterdi) ve 2. oyunda bence oyun tarihinin gelmiş geçmiş bölümlerinden biri var (we don't go to ravenholm), oynanabilirlik açısından da mgs'den daha rahat
bence hl mgs'den daha iyi bir oyun
ama en iyi oyun ne derseniz san andreas derim :)[signature][hline]kullar arasında en ayıbım ben
Sosyal ağlarda paylaş

Eternal bir daha okumanı istiyorum
benim oyuna başarısız dememi sadece oyun türünü sevmememe bağlamışsınız.
Bu açıdan bakarsanız belki siz de FPS'den hoşlanmadığınız için Half-Life'dan üstün görüyorsunuzdur MGS'yi?
Ama öyle bişi demedim ben.
sneakingden hoşlanmıyorum veya Metal Gear Solid türevi oyunlardan da hoşlanmadığımı söylemedim.
"Me ORK! Me kill, me eat! Me is hungry!" tarzında kafa göz daldığımız oyun türlerine saplantılı birisi değilim.

Örneğin Thief 1 ve 2 oynadım, oyunun hikayesini sevmesem de oynanabilirlik çok iyiydi.
Ancak MGS'deki stealth olayını sevmiyorum.

said:
LathspeLL, 14 Şubat 2005 19:47 tarihinde demiş ki:
MSG gerçekten harika bir oyun ama Half-Life oynarkenki keyfi onda alamıyorum. MGS'nin senaryosu gerçekten harika ama oynanabilirlik o kadar sıkıyorki oynamaktan sıkılıyorum.

dediğim gibi MGS hikayesel olarak çok iyi olsa da,
bu tek başına oyunun mükemmel olmasında etkin bir rol oynayamaz.
Konsol uyarlama bir oyun olmasının da etkisi var tabii.
Oyun olarak çok sağlam bir oyun değil ne yazık ki.
Stealth sistemini, aksiyon sahnelerini ve arabirimi başarısız buluyorum.
Dediğim gibi bir tek hikayede fark atabilir Half-Life'a[signature][hline]Beş Hececiler

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 14 Şubat 2005 22:25 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

MGS kitabı cıksaydı eminim tom clancy kitapları gibi cok satılırdı.
ama bi bilgisayar (bilgisayar diyorum ps de oynamadım) oyunu olarak bitek senaryo kurtarmıyor.oynadım bitirdim oynanabilirlik gercekten rahatsız etti.

half life havası cok farklı özellikle birinci oyun şoklara sokmuştu . ki hl senaryosu daha bitmeedi en azından tüm seri piyasaya cıkıp bitene kadar mgs Vs hl tartışması pek sonuca varmaz gibime geliyor.[signature][hline]Deviant art gallery
my world my reality
Sosyal ağlarda paylaş

half life o kadar popüler o kadar yer edinmiş bir oyun ki ikincisinin seneler sonra çıkmasına rağmen ilk oyun hala yakın tarihin oyunuymuş gibi düşünülüyor yorum yaparken, bu hataya düşmeyelim.sağlıklı bir değerlendirme için half life ı ele alırken çıkış tarihini göz önünde bulunduralım.[signature][hline]NERF GOBLINS!
Sosyal ağlarda paylaş

MGS3 u oynamış ve bıtırmış olarak dıyorumkı
kacmaz bu seri :)

sahaneydı yaw en ıyı ajanlık fılmıne taş cıkarır hıkaye camuflaj yemek yeme kendını tedavı etme fılan oyun iyice aşmış HL elıne su dokemez ancak her turun sevenıde farklı tabı[signature][hline]Mustafa Kemal Ataturk,yuce Turk milletine 1933 de demişki:
Sömürgecilik ve Emperyalizim Yeryuzunden Yok Olacak

Sosyal ağlarda paylaş

half lifeda böcek var mgs de yok =)..Mgs döver hehehe.
Nefret ediom onlardan oynayamadım bi turlu hl ve hl2 yi neden heryere bocek koymuslarkı bohuu.korkuom oynayamıom[signature][hline]Fegro, 10 Şubat 2005 23:42 tarihinde demiş ki:
Boya kitabı WoW un hevesi bitince gelirim

Mandooo, 13 Şubat 2005 15:49 tarihinde demiş ki:
bi bilimsel olay daha var...erkekler anneleri gibi kokan , kadınlar ise babaları gibi kokanlara karşı hassaslar...artık ne kadar iğrenç kokuyosak kimsenin ilgisini çekemiyoruz...
Sosyal ağlarda paylaş

bu sırada mgs 1 eleştirirken ps 1 oyunu olduğunu unutmayın. ama illa eleştiricem diyorsanız mgs 1 gamecube yapılmış hali olan Metal Gear Solid : Twin Snakes e bir bakın derim adamların sloganı yeter ve mgs 1 de olmayan çok güzl savaş sahneleri var...[signature][hline] Who are those little girl's in pain
Just trapped in a castle of dark side of moon
Twelve of them shining bright in vain
Like flowers that blossom just once in year
They're dancing in the shadow like whispers of love
Just dreaming of place where they are free as dove
They never been allowed to love in this cursed cage
It's only the fairy tale they believe...

Sosyal ağlarda paylaş

Metal Gear Solid ile Half Life 'ı karşılaştırmak çok saçma. İkisi de çok farklı türde oyunlar.Resmen championship manager ile fifa karşılaştırmak gibi. Half life ta önünüze geleni vurmanız gerekirken mgs de hiç kimseye görünmeden ilerlemeiz gerekiyor. Dikkatinizi çekerim herkesi sessiz öldürerek değil. Solid snake sadece oyun bossları ile ateşli şekilde döğüşür çoğu zaman. Ayrıca oyunu hissedersiniz, sniper tüfeği kullanmanız için ilaç almanız gerekir yeni eklenen özelliklerle dahası da var. Hikayesi dialogları ile resmen bir filmdir. Oyunun grafikleri kötü diyenler olmuş, mgs 1 çıktığında 3-d oyunlar ne alemdeydi sormak lazim.
Bununla beraber half life türünün en iyi oyunu milyonlarca fanı var, binlerce modu var heyecanı var tutkusu var.
Ama bu iki oyunu karşılaştırmak faydasız çünkü sonu yok bu tartışmanın.[signature][hline]Alante Freecrest
SWG - Eclipse - Force Academy
Sosyal ağlarda paylaş

yok ole bır zorunluluk MGS de
eger kendıne guvenıyorsan half-lıfe gıbı ılerle snake le ancak dusmanalr bellı noktalardan sonra ole pıs zorluyorkı aman aman dıyıp mecburen saklanıyorsunuz ama elınız hızlıysa alın ruskıe lerden bırını ehın dırek canlı kalkan yapın onu onunuzde tutup tek tek bayıltın ruskıe lerı[signature][hline]Mustafa Kemal Ataturk,yuce Turk milletine 1933 de demişki:
Sömürgecilik ve Emperyalizim Yeryuzunden Yok Olacak

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
Hayatımda gecelediğim ilk oyun Half Life olsa da Metal Gear Solid serisi az farkla koyar bence

http://resim.donanimhaber.com/m_11312429/tm.htm

İşte baştan sona MGS destanı!

edit : MGS hakkında en uzun türkçe yazı olduğu için ekledim.Gerçi yazıda 1-2 hata da var ama sonra belirtirim.

[ Mesaj 13 Ağustos 2007, Pazartesi - 10:40 tarihinde, Akuma_Blade tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

iki oyunu da oynadım, birbirine çok benzemeyen tarzlarda oyunlar bunlar.
half life'da da bi senaryo var ama iyi bir ingilizce ile mgs oynadığınız da anlıyorsunuz ki half lifedaki senaryo değil, se yada s.
yapay zekada belki half life bir adım öne geçebilir ama diğer tüm kategorilerde mgs hl nin ağzını burnunu dağıtır.
Sosyal ağlarda paylaş

evet yapay zekeda mgs2 zayıf kalıyo half life'nın yanında (hoş half life'dada pek bi taktik yok adamların yaptıkları ama işte script değilller, eğer yapay zekadan bahsediyosak half life daha iyi oluyo, ama yinede mgs de ki npc lerin reaksiyonu daha gercekci) ama mgs3 de cok super taktikler yapıyolardı.
Sosyal ağlarda paylaş

Hacı yapmayın ya mgs 1 aklıma geldi senaryo olarak süperdi çıktığında üstüne half life düşündüm tarzında bir ilk olarak piyasaya çıktı birbirinden çok farklı 2 oyun karşılaştırma kelimesi bile yanlarında sırıtıyor.

@cüce

yok be abi half life bot ai'si geçin direk bots sux en azından mgs bossları süperdi :)

[spo] Detaya girerseniz mgs ağır basar şahsı fikrim.[/spo]

[ Mesaj 13 Ağustos 2007, Pazartesi - 12:56 tarihinde, Nomak tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

MGS serilerini sadece 1. oyunuyla değerlendirmek gerekmiyor. 2 ve 3'te gelişerek değişiyor seri =) Her bir bossun ayrı bir karizma olduğu başka bir oyun var mı ya? Revolver, Wolf, Vamp, Fortune? Öldürmeden önce indirmek için can atarken ölüm sahnelerinde ise keşke yaralı bıraksaydık diye üzüldüğüm tek seri bu herhalde. (Wolf'a neredeyse ağlamayım mı?)
Half Life'ın işgal sırasında/ardından dünya konsepti kadar MGS'de Metal Gear silahlanma yarışının başladığı dünya atmosferi vardır. Hele son oyunu gelsin full o atmosferi hissedecez.
HL'de silahlar eğlencemiz, gravity olsun böcükler olsun, o arı iğnesi gibi olan olsun. Yapay zeka eğlencemiz. Fizik kuralları eğlencemiz.
MGS'de ne var peki. Önce senaryo(kim kime kazık atıyordan, Raiden'in geçmişinin korkunç taraflarına kadar), sonra bosslar sonra gerilimli aksiyon. Yaklaşırız elemanlara, tutarız boynundan, sorgularız, canlı kalkan yaparız, acil durumlarda tekmeleyip aşağı atarız. Alarmlar çalar pata küte koşup dolaplara saklanırız. Adamlar dolapları aramasın diye dua ederiz. Çok sıkışırsak yangın tüplerini vurup kargaşada kaçarız. Kameralara chaff atıp bozarız. Düşünün sudan korkan kız çocuğunu sular altında kalmış bir kattan geçirmek zorundayız. MGS bu nedenlerle çok genele hitap etmiyor. Burada yazdıklarım bir çok insan için eziyet. Pff niye saklanayım der insanlar. Gerçek böyle birşey olduğundan hoşlarına gitmez. Vurulunca yaralanmak, kan kaybına uğramak istemez insanlar. Ama MGS gerçeğin kendisini müthiş bir senaryoyla önümüze koyuyor. Sigara içerken sağlık kaybedebileceğiniz, altında saklandığınız kutunun ortama uygun olmadığı için yakalanabileceğiniz yegane oyun budur herhalde =)
Half Life genele hitap ediyor işte. Bende severim geleni geçeni vurmayı, senaryosuda güzel. Citidel'de gerildiğimi hatırlıyorum. Zaten iki oyunu karşılaştırmak mantıksız. MGS türü gizlilik oyunu sevenler için kral odur. Sevmeyenler Half Life'ı başlarına taç eder. FPS ve Tactical Espionage Action türleri çok farklı ve kıyaslanmayı hak etmiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...