Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Spor Toto Süper Lig [18/19]

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

Ben bu konuda farkli dusunuyorum ya. Sozlesmesi var hakkidir filan bunlar maalesef Bosmanla gelen ve hep futbolcunun korundugu kurallar. Ve bunlarin degismesi gerekiyor.

Nedense spor disinda herhangi bir is kolunda gelecege yonelik sozlesme yapip onu sonuna kadar almak diye birsey yok. Neden sporda/futbolda boyle bir durum var? Isveren benimle sozlesme yaptigi zaman kidem disinda bana karsi bir yukumlulugu yok, onumuzdeki 4-5 yillik surecteki maasimi vermesi gibi bir durum yok.

Elbette obur turlu olsa bu sefer de futbolcu korunamaz. O yuzden sozlesmelerin degismesi gerekiyor bu da iki taraftan birinin maksimum zarar gormesi yerine ikisinin de compromise ettigi bir sisteme gecilmesi lazim. Hukuktan filan cok anladigimdan degil, ancak klup ve oyuncunun ortak noktada bulusacagi, gecen sezon sakatlik durumlari haric X macta oynamamissa, kadroya girememisse, sozlesmesinin yari ucreti ile fesih edilebilir tarzi. Yani kontrati alip yan gelip yatmak futbolcuyu gereginden fazla koruyor, ben baska ornekleri var mi bunun is dunyasinda cidden cok merak ediyorum. Abi imzalandi hakki imzalamasalardi filan bunlar anlamsiz isler. Imzaladiktan sonra belli bir beklentiyle imzaliyorsun kontrati 1 milyon da versen 10 milyon da versen bir kontrati daha hakli yapmaz o. Hic oynamayacak adama 1 kurus dahi niye vereyim? Gercek hayatta boyle isler yok. Obur turlu de olmasin, kluplere monopoly gucu verilmesin. O da kabul.

Ama spor hukugunun tumden degismesi lazim. Ileride degisecegini tahmin ediyorum ben bu durumun. Orta yol bulunacaktir.

Hayir dusunuyorum, dunyanin hicbir isinde gelecege yonelik ucret arttirimi, bonus filan da olmaz. Bunlar gecmise yonelik olur. Sen performansini verirsin, ona gore alirsin bonusunu ucret zammini. Bunlar Day 0'dan gelecege yonelik paralar kazaniyorlar ve bana bu bana bircok acidan asiri sacma geliyor.

Zaten fiks ucretin dusuk, variable pay'in cok daha yuksek oldugu sistemlere gecilmesi lazim. Feghouli senede 3.85m euro alacagina fiks mesela, variable'larla mesela o ucret 5 olsun ben okayim eger oynamis oldugu maca/performansa gore olacaksa o 5 milyon. Ama bunun icin tumden bir sistemin degisebilmesi lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

İşveren seninle belirli süreli sözleşme yapıp haksız fesih durumunda da sana ödeyeceği tazminatı sözleşmeye yazarsa sen de alırsın paranı. Ama seninle benimle öyle sözleşme yapacak bir iş veren yok.

Burak konusunda da transfer döneminin bitişini beklemesi mantıklı gayet. Belki bonservis yerine alacaklarını kullanabilirdi, Trabzon ekstra para istedi. Madem öyle verin paramı demiştir o da.
Sosyal ağlarda paylaş

Hic kimseyle yok. Oyle bir sey is dunyasinda olmaz cunku olayin temeli kimseye gelecege yonelik para verilmezden geliyor. Sen CEO da transfer edebilirsin ki oluyor bunlar, verirsin parasini neyse, ama isler iyi gitmezse eyvallah der ayrilirsin, gelecege yonelik para verilmez kisaca corporate dunyada. Adam cok iyi perform eder, verirsin essek gibi bonus, gelecek sene garantisi yoktur ama. Hakedilmis seyin parasi verilir hakedilmemisin degil.

Sporda ise bu isi ben anlamiyorum. Demek istedigim futbolcunun haklari olmasin anlaminda degil. Ancak su anki sistemin klupleri maksimum zararda birakan bir sistem. Ortan yoldan kastim o.

Kaldi ki haksiz fesih durumunun netlestirilmesi lazim. Sirf antrenmana giden oyuncunun parasini almasinin benim ise gidip bilgisayara sadece login olmamdan farki yok. Haliyle sistem klupler acisindan saglikli degil. Dedigim gibi ben oynayan futbolcularin daha da cok kazanmasi taraftariyim. 28 kisi 3m garanti alacagina bunlarin 10-12 tanesi 5 alsin digerleri az alsinlar ya da daha cok variable pay alabilecekleri kluplere gitsinler oynamalarina gore. Eger sistem tumden degisirse herkese incentive veriyor ki ekonomi dedigimiz sey incentive'ler uzerinden yurur. Burada ise incentive futbolcu imzayi atana kadar, ondan sonrasi icin incentive yok. Haliyle adamin kilini kipirdatmasi icin bir sebep yok.
Sosyal ağlarda paylaş

o konuda bence alternatif performansa dayali sistem..ole meraba dedin 10 milyon imza parasi menajere 5 milyon bonservis 30 milyon filan dertli..

2 veya 3 baz ucret olur..herkes 1 e transfer olur mesela..ustune 10 gole 500k 20 gole 1.5 30 gole 2.5 gider..kac mac ciktin 20 mac ..bonus alirsin..sakatlikta sigorta devreye girer klup para odemez..1 ayi askin sakatlikta sozlesme fesh olur..
Sosyal ağlarda paylaş

Seni beni salla. CEO bile diyorum. Bana bir CEO goster onundeki 4-5 yillik maasi garanti olan.

2-3k adam olmasi zaten bu olayin eglence olmasindan dolayi. Futbol olmasa dunyada birsey degismiyor yani yoksa o insanlar daha ozel veya daha onemli olduklari icin degil olay.

Sezonluk antlasma yapan aktor/aktrisler bile ucuncu bolumden sonra ben oynamiyorum artik diyip halen daha paralarini alabilirler mi? Onlardan da cok az var.
Sosyal ağlarda paylaş

ŞL macı sonrasında da evde mi oynuyor musuz? Ki butun maclarımızın cuma olması da daha kotu. Cuma gunleri stada giden taraftar sayısında kacınılmaz bir dusus oluyor.

Hem evimizde gelirden oluyoruz, hem taraftar destegi kaybediyoruz. Hem her zorlu CL macı sonrası deplasmana gidiyoruz. Hala kazanan biz oluyoruz.

Gercekten su fisktür aglamaları cok komik.
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

ŞL macı sonrasında da evde mi oynuyor musuz? Ki butun maclarımızın cuma olması da daha kotu. Cuma gunleri stada giden taraftar sayısında kacınılmaz bir dusus oluyor.

Hem evimizde gelirden oluyoruz, hem taraftar destegi kaybediyoruz. Hem her zorlu CL macı sonrası deplasmana gidiyoruz. Hala kazanan biz oluyoruz.

Gercekten su fisktür aglamaları cok komik.

olur mu abi 1 gün fazla uyuyacak futbolcular çok önemli o.
Sosyal ağlarda paylaş

Gene mi ayni konu ya. Besiktasli arkadaslar bu konuda daha once hem fikir olmamis miydik hep beraber? Iyi olan takim CL'yi de goturuyor, ligi de goturuyor tonla ornegi var gecmiste diye. Ne gun oynanirsa oynansin.

Yoksa gene mi "GS Uefa kupasini kazandiginda kac maci ertelendi biliyor musun" loopuna giriyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Gene mi ayni konu ya. Besiktasli arkadaslar bu konuda daha once hem fikir olmamis miydik hep beraber? Iyi olan takim CL'yi de goturuyor, ligi de goturuyor tonla ornegi var gecmiste diye. Ne gun oynanirsa oynansin.

Yoksa gene mi "GS Uefa kupasini kazandiginda kac maci ertelendi biliyor musun" loopuna giriyoruz.

Valla bir süredir ne twitterda futbol gündemini ne de burada yakindan takip ediyorum. Tatil is yoğunluğu, yabanci tartismalari mehh dedim biraz..

Beşiktaş'in avrupadaki rakiplerini say desen sayamam sdfa ama gördüğüm kadariyla insanlarin kızdığı az dinlenme cok dinlenme degil.

Ayni tff'nin farkli kararlar vermesi.
Ayni gazetecilerin farkli açıklamalar yapmasi.

Buna kizan insanlar görüyorum twitterda düşüyor önüme.

Ha bir de X bir takim pazar sali veya perşembe cumartesi oynayıp cl şampiyonu olsa bu yapilan uygulamanin doğru olduğu anlamina gelmez. Basari ustunden demek oluyormuş bak gibi savunma haksizlik sanki
Sosyal ağlarda paylaş

Farkli kararlardan kasit bir tarafa avantaj saglandigi dusunuluyorsa - cok incelememe ragmen - CL donusu sonrasi deplasmana gidecek takima nasil bir avantaj saglanmis onu anlayamadik Gs'liler olarak.

Zaten 50% durum degil mi. Ya oncesi iceride ya sonrasi. Ikisinden birinin avantaj sagladigini iddaa etmek garip oluyor. Ayrica Cuma ic saha maci oynamayi hic bir buyuk klup istemez.

Bu fiksturler olusturulurken bir kisi mi karar veriyor buna. Birkac kisi mi? Bunlarin hepsi GS'li mi? Nedir mesela isin asli.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya ben anlamıyorum hala. Asıl onemli olan sey sampiyonluk degil mi?

CLde grup da atlasan olsa olsa 10m-15m euro fazla kazanıyorsun o sene. Sampiyon olursan 35m euroyu (ki bu sene azalmıs hali bu) kemiksiz olarak kucagına bırakıyorlar.

Yani fikstürün aslında ligde kimi daha kotu etkiledigi daha onemli olmuyor mu? Biz her CL macından sonra deplasmana gidiyoruz. Takım zor mactan sonra istanbula ayagını basacak hop kalkacak deplasmana gidecek. Bu durumdan sikayetci olması gereken biz iken cıkılmıs "CL macı oncesi evde oynuyorlar senelerdir avantaj elde ediyorlar" denilmesi tam bir abesle istigal.

Asıl bunu dert etmesi gerekenler cıkmıs futbolcularımız yogun tempoda mac yapmayı ogrenmeli derken, diger tarafın cıkıp soylenmesi tam bir turkiye komedisi.
Sosyal ağlarda paylaş

CL de salı degil, salı/carsamba. Eger persembe AL oynuyorsan ertesi lig hafta sonu yorucu oluyorsa salı/carsamba oynayan takıma da bir onceki hafta sonu yorucu. Hatta keske bizim macların bir kısmını cumadan cumartesiye alsalar bu ne?

Ben de bakmadım da fiksturun mantıgı bellidir. Ki pazar oynasa ne farkeder bi anlasam.

Sonra yine baslayacaksınız +1 -1 muhabbetine soyle az dinlendik boyle az dinlendik diye di mi?

hani belki cuma niye sıkıntılı diye dusunurseniz bir kendi gecmisinizi hatırlarsınız diye koyuyorum:

http://www.ntvspor.net/futbol/besiktas-in-cuma-maclari-sendromu-5a0f42529df975254ce79cc7
http://www.fotospor.com/haber-besiktas-ne-cuma-kazaniyor-ne-de-deplasmanda-277977

https://www.futbolarena.com/galatasaray/galatasarayin-cuma-gunu-oynadigi-maclar-317623h/
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...