Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

spor arıyorum (bel fıtığı)

Black-ice

Öne çıkan mesajlar

açıkçası benim önceliğim fitness abi. yani bu işi ilerlettiğim zamanlardaki vücuduma geri dönmek istiyorum.

ama işte internette bunla ilgili sağlam bilgi bulamıyorum. yani google'a bel fıtığı vücut geliştirme yazınca badi forumlarındaki biladercilerin "hocam yapın bişey olmaz squat yapma yeter doktorları skleme" tadında yorumlarından başka birşey bulamıyorum. şöyle düzgün bir kaynak olsa keşke.
Sosyal ağlarda paylaş

core-altbel-hamstring-popo güçlendirmen lazım , bunları illa bodybuilding rutinleriyle yapmayı denemek , kendini sınırlamak

yoga-yüzme-açma germeye yoğunlaşıp geri kalan egzersizleri hiç yapmaman değil mezvu,hepsi bir bütün

leg press-squat-deadlift'i bir süre çok hafif ağırlıklarla yapman lazım
yeterince güçlendiğinde o antremanları da yapmaya yeniden başlıyabileceksin

bunu yapmanın yolu öncelikle bundan sonra ağırlıklarında forma dikkat etmek ve bu açma germe-yoga vs gibi hedef bölgelerini güçlendirecek egzersizlerle zayıf yonlarını yok etmek
Sosyal ağlarda paylaş

düzgün kaynak diyorsunda fıtıgın binbir türlüsü olduğu için zor kaynak bulmak,yoksa sen de görmüşsün fıtık olan da fıtıkken spor yapmak isteyen de çok

onca kocaman kocaman abiler o foam roll'ları , bandları fln niye eline alıyor?

çünkü sadece büyüyerek güçlenemiyorsun,bi yerden sonra eklem yerlerin kıkırdaklar siksok sırtın belin atıyor
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Black-ice said:

şunu sorayım bari.

ben öncesinde baya vücut geliştirmeyi kafaya koymuş bi ektomorphtum. ilk denememde 12 kg fln bulk yapıp 3 ay kadar vg yapmıştım ama askere gitmek için çok uygun bi döneme denk gelince sıfırlayıp döndüm.

ikinci denemem de işte fıtığa denk gelince baya bi şevk gitti. bıraktım yine her şeyi.

yani ektomorf ve fıtık olarak bu işe giremem heralde di mi artık? çünkü bırak badiyi ağır girmeden ektomorph hellden çıkılmadığı baya bilinen bi gerçek. doktorlara sorarsan 25kgden fazla ağırlığın altına giremezsin tadında şeyler söylüyorlar zaten.

var mıdır bi yolu yordamı sorayım dedim yine de. fıtıkla badi yapan baya insan var bildiğim kadarıyla.

Bundan 10 yıl önce vücudunda tam %2 yağ oranı olan evet yanlış duymadın %2 yağ oranı olan ve doktorun acil tedavi edilmelisin yoksa öleceksin dediği bir arkadaşım baya azimle ve deli gibi beslenme ile şu an 40 cm kollara sahip ve spor hocalığı yapıyor.

Kendisi 1.60 boyunda ve normalde bıraksan 50 kg yi zor görecek bir arkadaş. Fakat aç değilken bile zorla yemek yiyor adam.Gayet normal kilolar ve 12-15 tekrar arası çalışıyor.

Hatta bi ara beraber de çalıştık. Bir endo ile ektonun beraber antreman yapması da baya komik oluyor.

Harbingerın kumaş bel kemeri çok iyi. Ayrıca belini her antreman öncesi baya bir ısıtırsan, üşenmezsen bel fıtığı falan dinlemezsin bence. Deadlift Squat ve Row hareketini kesinlikle yapmamalısın tabiki.

İyi beslenme ve normal kilolarla bodybuilding yapabilirsin bence. Tabi 45 cm damarlı kolların olur demiyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

valla çok iyi anlıyorum onu. ben de günde 6 öğün 3500k üstü yiyordum. başka türlü olmuyor zaten. benim korkum işte ters bi hareket yapmak ondan bi prof yardımı almak lazım sanki.

bir de evin karşısına crossfit salonu açıldı ya. nedir ne değildir hiç bilmiyorum. fıtıkla gidilir mi acaba
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • 1 ay sonra ...

baska bir uzmanlik dalindayim ama damdan dusmus bir doktor olarak,

Hamstring kisaligi ve 20• torakal 5• lomber bolgede skolyoz nedeniyle bel agrisiyla cok ugrastim esneme germe yuzme vs... hic bir sey yoga kadar iyi gelmedi zaten oneren de fizik tedavi docentiydi. Tabii ki doktor ve profesyonel kontrolunde.

yoganin felsefesi esnerken ayni anda da kasi gevsetme, bu hemen olmuyor ama hatta bu kadar esneme ve germe yaparken bir taraftan agri nedeniyle kasiyormusum o da aslinda sureci yavaslatiyormus. Ama yaptikca esneme esnasinda kasi gevsetme de yapilabiliyormus. Belki 1 yil olmustur son bir kac aydir youtube’dan yoga with adrienne ile o gunku durumuma gore ayarliyorum kendim.

My 2 cents ?

mardox tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...

yoga yüzünden sakatlanan çok var. sakatlamayacak yoga ekolleri de var, shadow yoga, vinyasakrama falan sakatlamaz ama bilimum çeşit yogada belini sakatlamış çok insan tanıyorum. bel fıtığı için birebir eğitmenle yapılan pilates çok işe yarar, mat reformer farketmez. omurga etrafını, karnı, beli, kalça kaslarını kuvvetlendirdikten sonra koşuymuş yogaymış ne istiyosan ekle ondan sonrası ful yükseliş

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...