Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

x yasindayim, baslamak icin cok mu gec?

Tim

Öne çıkan mesajlar

resim icin fantastik biysey buldum ya

https://cloudinary.com/

adamlarin free kotasi bile hayvani boyutta, anlamadim, too good to be true resmen ahah.

firebase'i zaten auth+push+logging icin kullanmayi planliyorum. bir de typescript ile yazinca resmen .net back-end yaziyormus hissi veriyor.

ister istemez 3 cloud ile calismaya basladim, arka plan servisleri icin azure, search icin amazon elastic, business layer icin firebase.

bide image hosting icin s3 dusunurken bu adamlara denk geldim iste, cidden saygi duydum.

neyse konu basligi cok dagilmasin, ozumuze donecek olursak cok gec kaldiniz, bi zk olmaz sizden gidin youtuberlik yapin.

asdfaf $aka lan $aka, hic bisi icin gec degil arkadaslar yardirin.
Sosyal ağlarda paylaş

olm typescript ile nasıl yazıyorsunuz lan
tam bir çile değil mi :)

arkadaşın XMPP projesi vardı ona yardım için biraz baktık ta, ben direk js native kütüphaneyi koyuyorsun typescript yardırıyorsun sanıyordum.
typescript için bir özel lib ve wrapper functionlar olması lazımmış, o yüzden ben anlayamadım, js yerine neden bu arkadaşı kullanalım
ki arkadaş ta js'e döndü zaten, yoksa XMPP için kendi wrapper yazması gerekircekti.
Sosyal ağlarda paylaş

abi typescript dedigin $ey ES7++ gibi bisey.

class, interface, enums, generics, async/await (ki bu vazgecilmez) gibi fantastik seyler var.

senin mesela .js kodun mu var? ilk is onu .ts olarak donustur, sonra vs code icerisinde baska bir command prompt ac, tsc calistir (tabi bunlari kurdugunu varsayiyorum)

sonra senin sefil js syntax'in icerisindeki hatalari gostericek, sen de bunlari "insanin okuyacagi" sekle getirip, yani typescript haline getirip duzelticeksin. Zaten koduna bi bakmissin bildigin Java/C# tarzi okunabilir bisi olmus.

sonra tsc kodunu calistirdigin zaman, o sana ayni dosya isminde .js dosyasi generate edicek. o kodu acip bakinca bi bok anlamicaksin, cunku generate ettigi kod insan isi degil.

sonra bu js e icat edene okkali bir kufur, ts yi yapan andres abimize de sukranlarini sunup gunu noktalicaksin.
Sosyal ağlarda paylaş

aradigin sey su galiba;
https://github.com/microsoft/typescript/issues/3019

kesin bi cozumu yok gibi sanirim, require ile halletmis bazilari.

yalniz kullandigin kutuphanenin illa ki vardir ts definitionu. zaten tsc kutuphanesi diye bisi yok, js uzerine definition yaziyolar .d.ts uzantili, o da cok sikintili bisi degil.

eger kutuphane zaten abandon/depricated editmediyse mutlaka maintain eden yazacaktir definition dosyalarini. olmadi kendin bile contribute edebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

abi typescript dedigin $ey ES7++ gibi bisey.

class, interface, enums, generics, async/await (ki bu vazgecilmez) gibi fantastik seyler var.

senin mesela .js kodun mu var? ilk is onu .ts olarak donustur, sonra vs code icerisinde baska bir command prompt ac, tsc calistir (tabi bunlari kurdugunu varsayiyorum)

sonra senin sefil js syntax'in icerisindeki hatalari gostericek, sen de bunlari "insanin okuyacagi" sekle getirip, yani typescript haline getirip duzelticeksin. Zaten koduna bi bakmissin bildigin Java/C# tarzi okunabilir bisi olmus.

sonra tsc kodunu calistirdigin zaman, o sana ayni dosya isminde .js dosyasi generate edicek. o kodu acip bakinca bi bok anlamicaksin, cunku generate ettigi kod insan isi degil.

sonra bu js e icat edene okkali bir kufur, ts yi yapan andres abimize de sukranlarini sunup gunu noktalicaksin.

Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Hmm biz bu definitioni bulamadik demek

Mongodb ile isim var bugun clienti typescript ile yazayim bakalim.

Nmp install --save @types/mongodb

Diyip direk typescript ile yazmaya baslayabilirim o zmn degil mi?

aynen. tabi tsc calisicak arka planda. setup'ina gore onuda abstract eden seyler var tabi ama, direk tsc --watch ile girisebilirsin sikinti olmaz.

@Lancelion wut?
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

iyide kütüphane js için var tsc için yok
o zaman nasıl oluyor

typescript yazarken direk js kütüphanesi koyabiliyor muyum içine?
biz başaramadık, hep tsc için yazılmış kütüphaneleri koyduk, ki bulamadığımız yerde tıkandık zaten.

Reyou anlatmis zaten ama ambient module declaration ile cözersiniz kutuphane olayini. Yok illa typings olacak dersen gereken definitionlari modulun kaynagina bakip yazsan yeter cok spesifik karmasik bisey degilse. How to use typescript diye bak önce, setup'i duzgun kur bastan sonra ugrasirsin bu niye olmadi bilmemne diye. Bide konu disi hafiften ama vs code tavsiye ederim, guzel calisiyo ts ile.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
ya kuzenim freelance yapıyor sanırım 10 yıldır piyasada. Hayvan gibi de iş alıyor. Öğren şunu yardım et modunda. 33 yaşındayım isteğim çok enerjim yok. Bi nebze html+css var ama javascript koymak lazım. 6 aya temel oluşturup ona yanlasan harika olur aslında ama hep yarım bırakıyorum. bu da böyle işte...
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 ay sonra ...
antidepresan tadında bir konu olmuş burası valla. 25 yaşında, alanını sevmemiş ama yeni yeni ısınan, dehb'den ve majör depresyondan muzdarip, bir yandan yüksek lisans yapıp bir yandan dil çalışarak yurt dışına çıkmaya çalışan biri olarak bana ilham verdi. x yapmak için y yaşındayım, acaba çok mu geç diye düşünerek boşa geçen zamanlarıma üzülüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
html css bootstrap flexbox bitirdim. daha JS’e başlayamadan bi acil iş geldi. sitenin çok az fonksiyonu dışında yapabiliyorum. backend bilmeden nası yapacağımı bilmediğim ufacık şey var.

1- randevu almak için form koydum ama bu form doldurulunca bi yere kaydolmalı ki görelim. basit google sheetse yazsa bile olur abi kesin basit bir şeydir.

2- subscribe to ou newsletter diye bi yer var. daha newsletterları falan olmadığı için sadece yazıkan mailleri bi yerde depolada yeter.

fullstack developer olmadan bunlar basitçe yapılabiliyodur. beni gitmem gereken yere yönlendirin. hangi konuyu aratmam okumam lazım?

iş acil olmasa fullstack her şeyi öğrenip yapardım ama böyle işte.

ha bi de 3 tane dil seçeneği olcak sitede. o daha da basit onu ben hallederim bi şekilde de en düzgün yapılışı nasıldır acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...