Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

x yasindayim, baslamak icin cok mu gec?

Tim

Öne çıkan mesajlar

yvz5 said:

Lancelion said:

iyi developersa turkiye'de olmasi farketmez, kontrati alir gerekise tuvalu'dan calisir np

isi/kontrati bulmak biraz zor ama onu sormamis zaten, sorsa ona da yardimci olunur.

peki iyi bir kontrati nasil buluyoruz ?

ben almanyada yasiyorum, aldigim maas 75k €. almanya icin ortalamanin cok üstünde. Tim diyor 100k üstüne 200 gün calisirim diyor. nasil buluyorsunuz bu isleri hic bilmiyorum. cok mu cevreniz var ? baya da riskli isler aslinda, cok düsündüm freelance olmayi ama hic is veren cevrem yok. herkes programci etrafimdaki.

Burada kacirdigin nokta, sen permanent'sin, ben contractor'im. Benim bulundugum yerde contracting almis basini yurumus. Gun geliyor 15-20 telefon geliyor recruiter'lardan soyle bi pozisyon var ister misin diye.

Benim icinde bulundugum marketin durgun donemleri var, patlama yaptigi donemleri var, bir teknolojiden digerine aktigi donemler var. Haliyle azicik yorucu, planning gerektiriyor ama alisinca oluyor bir sekilde.

Ayni yerde cok uzun sure kalamayan, proje hep ayni rutinde devam edince sikilan biriyim ben. O yuzden boylesi daha iyi benim icin. Boyle bi macera aramiyorsan, tek cazip gelen paraysa hic girismemen daha iyi cunku sakallarini beyazlatabilir.

Diger yandan UK'de permanent'lardan daha az vergi oduyorum ama iste perm'ler gibi benefit almiyorum, beni kursa gondermiyorlar, herhangi bir masrafimi karsilamiyorlar ve kendi donanimim ile calisiyorum. Bir de calismadigim gun/saat para almiyorum tabi.

edit : Talihsiz durumlar yuzunden gecen yazdan beri calismadim mesela. Maddi olarak yipratmadi desem yalan olur ama bundan onceki 5 sene contracotor olarak calismamis olsam, perm maasina talim edip para biriktirmemis olsam cok daha zor gecerdi benim icin su 8-9 ay.
Sosyal ağlarda paylaş

Her seferinde programlamaya geçmeye kararlıyım diyorum hatta burada 50 defa filan sordum ama devamını getiremedim, bu sefer kararlıyım. İşi gücü bıraktım programlama çalışıcam.

Ama tabi şu anda bir işe girebilecek niteliğim yok. En basit haliyle en alt tierde bir işe başlamak için hangi alana hangi yönteme hangi dile yönelmek en kesin yol?
Bir de tabi sektör ne durumda, 29 yaşında iş deneyimi olmayan birisi kendine yer bulabilir mi? Yetiştirmek üzere eleman alan yerler filan var mı/nasıl başvurulur?
Şu anda maaş kariyer gibi şeyler tamamen 2. planda, bir kenarından tutunabilsem yeter modundayım.
Sosyal ağlarda paylaş

ne tur app gelistiriyosunuz bilmiyorum ama ben firebase'i cok sevdim ya. free tier da var, herseyi bir araya koymus adamlar, kodunu yaz yeter diyolar resmen.

aws ve azure da cok daginik geldi bana, logging baska bi yerde, push baska bi yerde, auth fln cok kasi$.

son 6 ayda kolaylamislarsa bilemem ama, takim yoksa ve tek silahsorseniz, bayagi begendim ben.

hala db de (firestore) search, join yapamiyoz diye aglayanlar var. burda sormustum, elastic search onermislerdi mesela. mis gibi, onunla sync et, search i ordan cek, geri kalan seyleri firestore dan cek.
Sosyal ağlarda paylaş

birseyin "in plain english" versiyonu varsa, zaten komplextir abi ahah :)

ben firebase > aws demedim zaten.

tekil developerlar icin, kafalarindaki bir projeyi herseyiyle ayaga kaldirmak icin cok basarili dedim.

sirketim olsa, altinda 10 tane developerim olsa aws, azure danda istifade ederdim pek tabi.

kaldi ki firebase in auth sistemi oldukca saglam, mesela sen hem github'dan hem facebook dan login olunca, ikisindede ayni maili kullaniyorsan accountlari merge edeyimmi abi? diye fln soruyor.

bunun disinda kullanici olusturuldugu zaman triggerlar var, adama hosgeldin maili at, veya sifremi unuttum maillerini fln otomatik tokeniyla beraber gonderiyor. bunun gibi baya guzel trickleri var.

azure ve aws de olabilir tabi bunlar ama, firebase de uber basit yapmislar yoksa, onlari kotuledigim yok. tecrubemi paylastim sadece :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ya iste yettigi surece neyi kullandiginiz farketmiyor bence ama AWS baya baya tekel olma yolunda ilerliyor. Cok saglam servisleri var adamlarin. Ben de bilmiyordum cogunu, daha yeni yeni bakiyorum neymis o services tab'inde listelenenler diye.

Zaten tum dunya icin olay artik `infrastructure as a code`. Developer ve Sys Admin ayrimi giderek yok oluyor. Yakinda hepiniz oyle ya da boyle devops dunyasina adim atmak zorunda kalicaniz.

O yuzden yol yakinken girisin. Bir suru kurs falan var, alin birini yuruyun.

A Cloud Guru baya iyi bu arada. Bi bakin derim.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

aşçılık güzel meslek

ben de aws'e bakiom ufak ufak bu aralar, maksat az biraz kültürümüz olsun.

bi taraftan da tırsa tırsa iş yapiom yanlış bişi yapıcam amazon dayıyacak 5k faturayı diye :)

yil 2018 hala virtual kredi karti kullanmiyorsan zaten hakediyorsun 5klik faturayi.

insanlarin password manager ve bundan bagimsiz virtual kredi karti kullandigi bir gelecek hayal ediyorum.

-

ben firebase'i kullandim baya buyuk bir proje yaptim ama iskenceye donustu, in-app messaging icin MUKEMMEL bir cozum zaten nosql de uygun, azcik karisik datada icinden cikamiyorsun, bundan bagimsiz thumbnail yaratmak icin bile ekstra server acip imagelari dl edip kucultup tekrar yuklemen gerekiyor vs. sonra client diyelim ilan yaratiyor telefonun saati yanlissa gelecekten timestamp koyuyor onu da ekstra serverla kontrol etmen lazim. e bunlari remote serverla yapinca bilimum concurrency issuelar da ortaya cikiyor.

sen de elasticsearch kullanmak zorunda kalmissin zaten cunku yetersiz

access rightlari ayarlamak gercekten cok zor, cunku logic based belirtmen gerekiyor, Prolog kodu yaziyormus gibi yani. eminim yazdigin seyde security aciklari vardir

simdi gerci eklentiler yaptilar gelistirdiler daha kolaylasmistir muhtemelen. object eklenince su js kodunu calistir vs.

dedigim gibi in-app messaging icin mukemmel otesiydi o sistemi kendin kurman cok zor, ama cogu sey icin de ayakbagi.

-

o emailler'i de bir nedenden dolayi kullanamamistim ama hatirlayamiyorum.. zaten atiyorum django kullansan hepsinin muthis eklentileri var ve open source, yani editleyebiliyorsun, firebase istedigini yapamiyorsa yapcak biseyin kalmiyor :)

parse hakkinda da bir yazi yazmistim sonra parse kapaninca baya like aliyor hala stackoverflow'da, firebase'in yolu da yol degil.

her developer'in hizli ayaga kaldirabilecegi sey farklidir tabii ki..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
thumbnail yaratmak icin bile ekstra server acip imagelari dl edip kucultup tekrar yuklemen gerekiyor

https://stackoverflow.com/questions/37557343/resize-an-image-before-uploading-it-to-firebase

bu sekilde olmuyomu, zaten in house storage i var?

https://www.youtube.com/watch?v=YGsmWKMMiYs

said:
client diyelim ilan yaratiyor telefonun saati yanlissa gelecekten timestamp koyuyor onu da ekstra serverla kontrol etmen lazim. e bunlari remote serverla yapinca bilimum concurrency issuelar da ortaya cikiyor.

client'in time zone u kullanilir abi, oda kullanici profilindedir, client in local saatini kullanmak ta neyin nesi? UTC olarak kaydedip, timezone olarak parse etmiyor musunuz slect ederken? ben mi yanlis anladim?

said:
sen de elasticsearch kullanmak zorunda kalmissin zaten cunku yetersiz

hicbir AMA hicbir DB cozumu ACID + Schemeless + full-text veya fuzzy search bir anda veremiyor abi. illa ki combinlemen gerek. veren varsa da soleyin onu kullanalim olm :)

said:
simdi gerci eklentiler yaptilar gelistirdiler daha kolaylasmistir muhtemelen. object eklenince su js kodunu calistir vs.

her birseyin triggeri var, kullanici eklendi, login oldu, collection a kayit CRUD oldu fln. baya da basit kullanmasi.

said:
o emailler'i de bir nedenden dolayi kullanamamistim ama hatirlayamiyorum.. zaten atiyorum django kullansan hepsinin muthis eklentileri var ve open source, yani editleyebiliyorsun, firebase istedigini yapamiyorsa yapcak biseyin kalmiyor :)

dedigim bu zaten, cross cutting concerns lerin hepsini dusunmus adamlar, yani fellik fellik logging, auth, email provider aramama gerek yok. hepsi tek cati altinda ve ayni anda guncelleniyor.

YAHU! kendimi developer advocate gibi hissettim, belki ilerde proje buyurse doner kendime soverim kim bilir :)

her developerin yogurt yiyisi farkli tabi, herkes kendine yakisani giysin. :)-D
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
@reyou ben kullandigimda yoktu, bu cloud functions cok yeni, 1 yillik falandir. thumbnail yaratmak iskenceydi inan bana.

ilan yaratacak timestamp koymak zorundasin.. normalde serverda koyarsin bunu ama SERVERLESS. yani UTC de olsa timezone'lu da olsa bir timestamp lazim. kullanicinin saati tamamen yanlis olabilir sadece timezone olayi degil. gene cloud functionsla on object add set timestamp = now gibi bisey yapabiliyorsundur suanda muhtemelen, eskiden yapamiyordun.

dedigim gibi in-app messaging icin mukemmel cozdumdu ben bile sasirdim ne kadar iyi calistigina ama geri kalan her sey icin cok kotuydu. muhendislik de dogru cozumu dogru problem icin kullanmak, belki sizin usecaseleriniz ayni seyleri gerektirmiyordur trusted clientlar falan varsa problemlerin %90'i yokoluyor zaten. hatta object model join falan gerektirmiyorsa da %99'u.

https://stackoverflow.com/questions/37557343/resize-an-image-before-uploading-it-to-firebase#comment85330829_37558536

zaten adam burda da artik boyle yapilabilir diyor onceki commenti/cevabi(2016) okuyup anlarsan ne dedigini kusasim geliyor, firebase'in arkasindan kullandigi google cloud'a erisip bambaska seylerle ugrasman gerekiyordu :S :S :S :S :S :S :S :S :S

cok daginik oldu ama olsun :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...