Jump to content

JeanValjean

=o=
 • Mesaj sayısı

  33
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

JeanValjean hakkında

 • Rütbe
  JeanValjean

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. JeanValjean

  Çocuklar için...

  Bu tür kodlama eğitimleri çocuğu coder yapmaktan ziyade analitik düşünmeyi öğretiyor diye düşünüyorum, tabii eğitimci falan değilim. Ben Scratch'e boş bir zamanımda göz attıktan sonra uygun bulursam yeğenlerime öğretmeyi düşünüyorum. Önemli olan çocuğun problemi parçalara ayırmayı, o parçaların her birine çözüm bulmayı ve bunları birleştirmeyi öğrenmesi bence. Bu beceri ona her alanda yardımcı olacaktır.
 2. JeanValjean

  Türkiye'de TOEFL'ı vermek

  Burada çoğu kişi iyi İngilizce biliyor malum, o yüzden burada sormak istedim. İngilizce'ye zaman ayırıyorum, çalışıyorum ama verimli mi çalışmıyorum yoksa çalışma yöntemim mi yanlış bilmiyorum ama ilerleme göremiyorum. Reading ve listening'im seviyeme göre (B1) iyi durumda, ama speaking ve writing iyi değil. Dört beceriyi geliştirmeye dönük nasıl bir çalışma yapabilirim? Kelime bilgim seviyeme göre iyi; https://my.vocabularysize.com/ şurada 6.800 çıktı. Türkiye'de bu seviyemi dört alanda birden C1 ya da en kötü B2 yapmak için nasıl bir çalışma yapabilirim? Seviyem için az biraz fikir vermesi açısından: https://www.youtube.com/watch?v=y_bjuREfUbU şu belgesel serisini ingilizce altyazıyla %70-75 oranında falan anlayabiliyorum. Belgesel de on numara bu arada, kıyağım olsun köftehorlar ahhasd
 3. JeanValjean

  Planlama yapmaktan iş yapamaz hale geldim

  A ve b maddeleri tam bana uyuyor, diğerleri de her insan kadar yani öyle çok gözüme batan bir şey olmadı. Özellikle işleri küçük parçalara bolemez hale geldim. Ha bir de ne kadar çalışırsam çalışayım tatmin olmamaya başladım. 7 saat çalışıp az çalıştım dediğim oldu. İşin ilginci yakın zamana kadar vurdumduymazligimla bilinen biriydim, ders çalışayım dil öğreneyim şunu da yapayım bunu da yapayım diyen biri değildim. Son birkaç aydır sorumluluklarımin farkına varıp bir şeyler yapmaya başlayayim dedim ama bu sefer de böyle biri oldum sjsjf
 4. Planlama da yapamıyorum aslında, yani düşünüp düşünüp yok onu öyle değil de şöyle yapayım diyorum, sonra iki güne karar değiştirip yok şöyle yaparsam daha verimli olur diye düşünüyorum ama bir bok yapamıyorum. Yani kaçmak kaytarmak için yapmıyorum aslında nasıl daha verimli yaparım diye düşünüyorum ama o kadar çok düşünmek ki harekete geçmemek. Mesela veri bilimi öğreneyim diyorum, her gün şuradan başlayayim diyorum masaya oturuyorum ama bir bakıyorum ki onu da halledeyim bunu da halledeyim tam donanımlı olayım öyle başlayayim derken çok ayrıntıya girip bir şey ogrenememisim. Ama bakıyorum insanlar kafa göz yara yara gidiyorlar ve öğreniyorlar. Benim için kafalama dalma dusuncesi bile fenalık gecirtiyor. Bunun adı var mı literatürde? Procrastination desen değil, tembellik desen değil. Mükemmeliyetcilik olabilir sanki. Majör depresyon ve adhd için tedavi görüyorum, bunlarla mi ilgili acaba? Eskiden de vardı böyle huylarim ama bu kadar değildi. Sabah 8de masaya oturup aksama kadar toplam iki saat bile verimli çalışmadığım oluyor.
 5. JeanValjean

  Data science için istatistik kaynağı

  çok teşekkür ederim, bu kaynaklara ek olarak şunları buldum ben de, google'dan gelip faydalanmak isteyen olur diye iliştireyim şuraya: https://www.pegem.net/kitabevi/139211-Sosyal-Bilimler-icin-Istatistik-kitabi.aspx -----> bu türkçe olan kaynak. istatistik bölümünden bir hoca bahsettiğim seviye (giriş-orta) için uygun olduğunu söyledi. bunu okuduktan sonra an introduction to statistical learning'e bakayım mı dedim gerek kalmaz yüksek ihtimalle dedi. ayrıca şunlar var: https://www.amazon.com/Data-Science-Business-Data-Analytic-Thinking/dp/1449361323 -----> bunu introduction to statistical learning'in amazon yorumlarına bakarken birinin yorumu üzerine gördüm, şu an için pek inceleyemedim ama hakkındaki yorumların hemen hepsi pozitif. pdf: https://universalflowuniversity.com/Books/Computer%20Programming/Data%20Mining%20and%20Data%20Science/Data%20Science%20for%20Business_%20What%20you%20need%20to%20know%20about%20data%20mining%20and%20data-analytic%20thinking.pdf https://www.amazon.com/Numsense-Data-Science-Layman-Added/dp/9811110689/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1541193047&sr=1-1&keywords=numsense ------> bunun da içeriğini detaylıca incelemedim, üstten öyle bir içindekilere ve kullanıcı yorumlarına baktım genel olarak sevmiş herkes. pazar günü ikisinin de çıktısını alıp detaylıca bakacağım. [güncelleme: pdf'ini bulamadım]
 6. JeanValjean

  Akademik çalışma için farklı kurumlardan veri edinmek

  sağolun arkadaşlar cevaplar için danışman yardım etmek için gtünü kaldırmak istemediğinden vazgeçip internetteki veri setlerinden bir şeyler yapmaya karar verdik.
 7. JeanValjean

  16 Devlet Bizim mi?Yoksa bazılarımı?

  filolog ya da tarihçi değilim ama bence asıl sorun çoğu zaman türk ile türkî ayrımının yapılamamasında. kırgızlar turkic, ama resmi türk tarih tezinin sunduğu gibi turkish değiller. yanılmıyorsam sadece azeriler ve türkiye türkleri oghuz grubunda yer alıyor. türkçe bir dilden ziyade dil grubu, slavic aryanic vs. gibi. giriş seviyesinde kaynak önerisi olan varsa seve seve alırım bu arada.
 8. veri bilimi için istatistik öğrenmeye çalışıyorum ama türkçe kaynaklar arasından hangisini seçeceğimi bilemedim. ingilizce de olur aslında ama ingilizcem çok iyi olmadığı için önceliğim türkçe. istatistiğe girişi ve çok değişkenli istatistiksel yöntemleri mümkünse sosyal bilimler için, çok fazla matematiksel ve teknik ayrıntıya girmeden hangi durumlarda kullanıldığını anlatan ve örnekler üzerinde gösteren bir kitaba ihtiyacım var. sadece algoritmaların ve metodların mantığını anlamak istiyorum. tabi bu yazdıklarım istatistikçileri kızdırabilir belki "teknik ayrıntıya girmeyen kitap mı olur lan" diye, bilemiyorum :/ edit: şöyle bir şey var: https://www.dr.com.tr/Kitap/Herkes-Icin-Cok-Degiskenli-Istatistik/Ders-Sinav-Kitaplari/Universite-Ders-Kitaplari/Istatistik/urunno=0000000709971 bu kitap nasıl acaba, inceleyen var mı aramızda?
 9. JeanValjean

  Devlet verdiği destekleme/teşvikleri nasıl denetler?

  Offf soruyu tamamen gtunden anlamışsın, üstüne üstlük karşında çocuğun var gibi nutuk çekmişsin, ya bi git allasen. soruyu götümden anlamışım evet ancak bu "akademik" çalışma için gelip paticiğe soru soracak kadar akademik anlamda yetersiz olduğun gerçeğini değiştirmiyor. akademik çalışmanın püf noktalarından birisi hangi soruyu kime/nereye sorucağını bilmektir sen bilmiyorsun. özellikle bu üslupla sen zaten akademik çalışma. ya benim üslubuma gelinceye kadar sen dönüp de kendi üslubuna bir bak. düzgün cevap verene teşekkür edip soruyu yanlış anladığını söylemişim senin mesajının altında, burada sorun benim üslup sorunum değil, sana senin bana davrandığın gibi davranmam. sen besbelli buraya fırça kaymaya gelmişsin, reaksiyon görünce üslup bikbik demeye başlamışsın. insan gibi soru soruyorum ama senin verdiğin cevap karşıdakine bilgi vermek maksatlı değil, sen basbayağı benim üzerimden "yeaaa memlekette hiçbir şey düzgün yürümüyor pfff akp yaaa liyakat yaaaa" demeye gelmişsin ama yemezler. akademik çalışmayı nasıl yapabileceğim hakkında fikrim yok değil, tekrar söylüyorum, ben bunun için ayrı bir kurum varsa, devlet denetleme için ayrı bir birim/kurum görevlendirdiyse orayla görüşeyim, yoksa bakanlığa bağlı bir devlet dairesi ile görüşeyim demek için sormuştum. bunun için de zırt pırt danışmanımı aramak yerine buradan ilgili birimin adını öğreneyim, eğer orada bir sorun yaşarsam danışmana sorayım diye düşünmüştüm ama olayın geldiği yere bak yani, pes. her şey hakkında fikriniz var anasını satayım. iki cümleden benim karakter analizimi de yapmışsındır. "bunlar hep böyle yaa bunlar yüzünden bir bok olmuyor memlekette." quora'da profesor adam dünyanın en salak sorusuna ciddiye alıp 3 sayfa mesaj yazıyor, bizim buradaki tavra bak. en süper sensin abi tamam ya, yarın gidip sanayide işe başlıyorum.
 10. JeanValjean

  Devlet verdiği destekleme/teşvikleri nasıl denetler?

  Teşekkür ederim hocam ben bu teşvikleri denetleyen ayrı bir kurum mu var yoksa bakanlıklar bünyesinde mi denetleniyor diye sormuştum. Sağolun yine de.
 11. JeanValjean

  Devlet verdiği destekleme/teşvikleri nasıl denetler?

  Offf soruyu tamamen gtunden anlamışsın, üstüne üstlük karşında çocuğun var gibi nutuk çekmişsin, ya bi git allasen.
 12. JeanValjean

  Akademik çalışma için farklı kurumlardan veri edinmek

  Başlıkta essek kadar farklı kurumlardan veri edinmek diye yazıyor, MEB'in ne işi olur ailenin mal varlığıyla, sabıka kaydiyla?
 13. Diyelim ki MEB'den rastgele 5.000 öğrenci seçtim ve bunların her biri için ailenin gelir durumu, gayrimenkul durumu, anne-baba-kardeş sabıkası, eğitim durumu vs. gibi farklı değişkenleri bir veritabanında "anonim olarak" toplamak istedim. Yapabilir miyim böyle bir şey?
 14. Diyelim ki ben devletten bir yatırım için destekleme veya teşvik aldım. Tarım, sanayi, hizmet sektörü fark etmez. Sonra devlete yalan yanlış beyanda bulundum ve devleti dolandırmaya niyetlendim/dolandırdım. Devlet bunların takibini illa ki yapıyordur. Bunu nasıl yapıyor? Hangi kurumlar yapıyor? Yakalanan vakalar yüksek mi yoksa her alandaki gibi orada da bir denetimsizlik mi mevcut? Akademik bir çalışmada kullanmak için bu tip bir veri setine ihtiyacım var ve kayıt tutuluyor mu merak ediyorum. Bu verilerin kayıtlarını (ad, soyad, tc kimlik no vs. gibi kişisel bilgilere girmeden) alabilir miyim?
 15. JeanValjean

  x yasindayim, baslamak icin cok mu gec?

  antidepresan tadında bir konu olmuş burası valla. 25 yaşında, alanını sevmemiş ama yeni yeni ısınan, dehb'den ve majör depresyondan muzdarip, bir yandan yüksek lisans yapıp bir yandan dil çalışarak yurt dışına çıkmaya çalışan biri olarak bana ilham verdi. x yapmak için y yaşındayım, acaba çok mu geç diye düşünerek boşa geçen zamanlarıma üzülüyorum.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...