Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evde yalnız kalma korkusu

tambjk

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar, bir arkadaşımın çok ciddi bir sorunu var ve fikrinizi almak istedim.

Kendisi 30'lu yaşlarında bir kadın, özellikle akşamları evde yalnız kalamıyor. İlk duyduğumda çok önemsemedim fakat anladığım kadarıyla durum çok ciddi.

Neden yalnız kalamadığını öğrenmem bile 10dk sürdü, konuyu kesinlikle konuşmak istemiyor, konuşmaya dahi korkuyor.

Biraz zorladım ve ruhani varlıklıklar tarafından takip ediliyormuş gibi hissettiğini öğrendim. Bunu söylerken bile az daha ağlayacaktı.

Bu korkusu dışında gayet normal bir insan, kendisini bildiğinden beri böyle bir korkusu varmış. Çocukluğunda bu konuda birkaç hikaye dinlemiş ve onda travma yaratmış anladığım kadarıyla.

İnanan birisi fakat dindar değil.

Psikoloğa gitmesini fln önerdim gerçi ama çevrenizde böyle bir sorun yaşayan var mı? Herhangi bir çözüm bulabildi mi?
Sosyal ağlarda paylaş

korkusunun üstüne gidip kendisini kimsenin takip etmediğini anlaması en iyisi değil mi ?

geçen radyoda elemanın biri vardı gece, saat 20:00 den sonra banyo,mutfak,tuvalete giremiyomuş çocukluğunda bir şey yaşamış ya da yaşadığını sanıyormuş artık ne dersen. böyle o saat olmadan ihtiyaçlarını giderip, masasına suyunu falan koyup sabaha kadar kullanmıyormuş mutfak banyo.

adamın sesi titriyordu anlatırken, 20-30dk dil dökme, çocuğun kafasının biraz kıyak olması, biraz da gazla falan girdi adam wc'ye elini yıkadı koşa koşa çıktı, bir daha asla giremem derken 5dk sonra bir daha girdi falan.

üstüne gitmeden her şey geçici çözüm olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

türkiye'deki kadınların büyük çoğunluğunda evde yalnız kalma korkusu var.
ancak sorsan yüzde 90'ı bunu kabul etmez, kabul edenler de nedenini bulamaz.

sen en azından sorgulayarak bir şeyler bulmuşsun. bence direkt yollardan gitme, hep geri teper.

daha dolaylı yollardan ilerle. örneğin bir film izlet, filmin bir yerinde yalnız kalan bir kadın çok güzel fikirler buluyor olsun.

güçlü kadınlarla ilgili onedio haberi falan at.

mümkün mertebe bu şekllde bir iletişim planı kur.

ama tabii ki en iyisi psikolog.

allah kolaylık versin.

yalnız kalamıyor olsam çok üzülürdüm sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Yardim almasi lazim.

Cocukken beyne gomulen korkularin sonuclari bunlar zira cindir peridir carpilmadir pek yaygin bizde. Insan hayatinda biseylerle bas edemeyince hop diye hortlayiveriyo bu korkular ki Turkiye'de yasamak bile basli basian bir is.

Yardim alsin arkadasin ama `al ilac yazdim, ic rahatla` tarzi bi yardim olmasin mumkunse. Konussun uzman kisi, altini dessin korkularin.

Bende de vardi benzer korkular zamaninda, baya kabus falan gorduruyodu Turkiye'deyken, bendeki gecti neyseki. Nasil gecti anlatayim diyecegim ama 99.9% arkadasina bi faydasi olmayacak :)
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

Yardim alsin arkadasin ama `al ilac yazdim, ic rahatla` tarzi bi yardim olmasin mumkunse. Konussun uzman kisi, altini dessin korkularin.

Buraya kadar iyi gitmişsin ama bu ne arkadaş ya? ortopediste giderken merhem sürsün ama hap vermesin veya diş hekimine doldurmasın ama kanal yapcaksa yapsın diye mi gidiyoruz?

UZMAN DESTEĞİ almak gerekir evet.
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

Buraya kadar iyi gitmişsin ama bu ne arkadaş ya? ortopediste giderken merhem sürsün ama hap vermesin veya diş hekimine doldurmasın ama kanal yapcaksa yapsın diye mi gidiyoruz?

yok ..dedigi dogru timin..ilac tedavisi psikoterapisi destegi yuzlesmesi vs olmadan bir anlam ifade etmez..ne yazik ki tr de bati tadinda psikoterapi yapan ve yaptiran sayisi cok sınırlidir ..hastalarin ve cevresinin de maddi manevi gucleri bu isle ugrasmaya yetmeyebilir..genelde ilacini alir durur insanlar..sorunlar da genellikle hic cozulmez..
Sosyal ağlarda paylaş

Tim'in dediği gibi abartılı bir korku hali olabilir. Ya da daha ciddi psikotik (şizofreni benzeri) bir durum olabilir. Tecrübeli bir uzman psikoloğa gitmesi çok önemli. Önce psikolog nevrotik mi yoksa psikotik mi onu tespit etmeli. Psikotik ise ise mutlaka psikiyatriste yönlendirilmeli. Nevrotik ise psikolog terapiye başlar, kısa sürede iyileşir, ilaca gerekmez.

Arkadaşın hayatının bir döneminde uyuşturucu kullanmış mı?
Ailede şizofreni gibi psikiyatrik rahatsızlığı olan biri var mı?

Birde arkadaşına şunları sorar mısın;
1-İnsan başka bir insanın düşünesini okuyabilir mi?
2-Astral seyahat mümkün mü?
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

Merak ediyorsan sor anlatayim pek tabi neden oyle dedigimi ama bu kadar sacmalamadan sor plz :)

Fiziksel yaralanmalarla/hastaliklarla mental olanlari karistirma mesela.

Dana aciklamis bak neden ilac verip gondermenin bisey cozmedigini. Gelene gecene prizak yazmak yerine cok degil, 3-5 seans CBT verseler cicek gibi olcak cogu kisi. Hayati guzellesecek insanlarin.
Sosyal ağlarda paylaş

Tim doğru söylemiyor bence...

Dezavantajlı çocuklarla çok iç içeyim. O kadar çok çocuk ebeveynlerin
- ya ilaç verirse
- destek alırım ama ilaç kullandırmam
hatta direk BANA yönelik
- DELİ Mİ SENİN ÇOCUUN NEDEN İLAÇ KULLANIYÖN
sözleriyle karşı karşıya kaldım ki.

1- iyi bir uzman bulmak
2- bulduğun uzmanın bilgisine deneyimine güvenmek
3- tedaviyi aksatmadan sürdürmek

Yetişkinlerde de farklı görmüyorum ben bu durumu. 5-6 ayda çözülebilecek sıkıntıları ilaç fobisi yüzünden yıllarca taşıyanlar var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...